Kasberg - lyžování - SNOW.cz
Foto

Malý lyžařský areál Kasberg v dlouhém a romantickém údolí Almtal v předhůří Solné komory zaujme tím, že je rozprostřený na neobvykle velké ploše, navíc dosti členité. Má vesměs kratší sjezdovky, pospojované přejezdovými cestami, které tvoří doslova labyrint. Celý areál s mnoha nenápadnými zákoutími působí neobvykle komorně, neboť se prakticky nikde nesetkávají proudy lyžařů. A jelikož Kasberg je hlavně „víkendovým“ střediskem, ve všední den se tu leckde můžete cítit až osaměle.

Kasberg - sjezdovky

52%43%5%
21 celkem sjezdovek (km)
17 zasněžování (km)

Kasberg - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
7
sedačka krytá
1
kabinka
1
visutá kabina
1
12600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

620-1600 m n.m.980 m

Mapa sjezdovek

Kasberg - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kasberg - lyžování

Kasberg je oblíben v první řadě u méně náročných lyžařů a začátečníků, neboť jeho první výškové patro je vystlané cvičnými loukami a krátkými, přehlednými modrými či červenými sjezdovkami, chráněnými lesem. Naopak druhé výškové patro pod vrcholy Regenkar a Spitzplaneck má o něco náročnější terény a působí horštěji, především díky skalnaté kotlině, do níž se propadají i strmější svahy. Obě patra jsou mezi sebou propojena dlouhou, tzv. pulzační kabinkovou lanovkou, překonávající výraznou rokli. Do údolí klesá z prvního patra dlouhá červená sjezdovka s krátkou černou a dlouhatánskou serpentinovitou modrou variantou.

Svahy Kasbergu pokrývá poměrně řídký les, který umožňuje hledat lehké i náročnější freeridové trasy prakticky kdekoliv. Nejatraktivnější je v tomto ohledu lehce skalnatá kotlina Regenkar s krytou 4sedačkou Ochsenboden anebo okolí vleku na Spitzplaneck, ale pojezdit v lese se dá i podél sjezdovky do údolí. Dvě černé značené tratě – jedna v Regenkaru, druhá na trase do údolí – bývají také většinou ponechány bez úpravy.

V obou patrech areálu jsou rozeseté celkem čtyři horské chaty, servírující tradiční rakouskou kuchyni s polévkami a knedlíky. U výstupu z hlavní kabinky je stylová dřevěná chalupa Sonnalm, na opačné straně „prvního patra“ areálu malebný Hochberghaus a ve „druhém patře“ pak ještě dvě chaty – s obsluhou, tedy žádné kapacitní „tácovky“.

Ubytovacím střediskem údolí je vesnička Grünau im Almtal, odkud k nástupní stanici lanovky pendluje skibus. Ubytovat se ale lze i přímo v areálu v horské chatě Hochberghaus s rodinnými pokoji a útulnou restaurací s typickou hutnou kuchyní, zato s jemným domácím limbovicovým digestivem.

Vůbec nejbližší alpské středisko z jižní hranice Čech je přístupné přes Linz, hned po nájezdu na dálnici směřující do Grazu se sjíždí na „okresky“, jimiž se dojede údolím Almtal až do obce Grünau. Kousek za ní je nástupní stanice kabinky s kaskádovitým a bezplatným parkovištěm.

Kasberg je rodinným střediskem s terény „pro každého“, nikoliv však zcela typickým – není příliš kompaktní a množství „bloudivých“ zákoutí a variant tratí naopak vyžaduje smysl pro orientaci a některé přejezdy i sílu v pažích. Odmění se však za to komornější atmosférou.

Kasberg - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

600

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • malý areál s mnoha zákoutími
  • krátké, ale pěkné červené pasáže tratí

Minus:

  • ne zcela kompaktní areál s plochými přejezdy
  • jediná dlouhá sjezdovka (do údolí)
  • převážně kotvové vleky

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy