Pfelders - lyžování - SNOW.cz

Pfelders

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko - Moos in Passeier

Foto

Na jižní straně Ötztalských Alp je do horské kotliny v údolí Passeiertal vsazen malý, výškově však velmi urostlý areál Pfelders, který díky těsnému obklopení horami působí až himálajsky. Poměrně prostorný horský kotel je perfektně protkán sjezdovkami, které se přimykají ke dvěma navazujícím sedačkovým lanovkám a dokonale využívají přirozeně strmější sklon svahu. Návětrný efekt hor a vysoká nadmořská výška zajišťují na jihotyrolské poměry nadprůměrné množství sněhu.

Pfelders - sjezdovky

28%50%22%
18 celkem sjezdovek (km)
18 zasněžování (km)

Pfelders - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
2
sedačka krytá
1
telemix
1
4300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1601-2502 m n.m.901 m

Mapa sjezdovek

Pfelders - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Pfelders - lyžování

Úzké údolí Passeiertal je velmi těsně obklíčené horami, jejichž vrcholy převyšují tři tisíce metrů – na severu je to hlavní hřeben Ötztalských Alp, který odtud působí spíš jako zeď, z jihu pak horská skupina Texel. V ní je do horské kotliny pod sedlem Karjoch vsazen malý, výškově však velmi urostlý areál nad horskou osadou Pfelders. Údolí obklopené velehorami, trochu připomínajícími Himálaje, se těší i silnému návětrnému efektu, díky němuž tu bývá – na jihotyrolské poměry – opravdu hodně přírodního sněhu.

Poměrně strmý horský kotel pod dvouapůltisícovým Karjochem je jediným lyžařským územím Pfeldersu, ovšem dostatečně prostorným a s geniálně trasovanými sjezdovkami. Ty se přimykají ke dvěma navazujícím lanovkám a dokonale využívají přirozeně strmější sklon svahu. Dokonce i „lehčí“ úseky sjezdovek, které svahem traverzují, jsou dostatečně široké a z velké části vymodelované do spádnice. Vyloženě lehké sjezdovky – kromě cvičných luk na kraji vesnice – tu sice nejsou, hlavní svah je zato aspoň opravdu široký, a dovoluje tak i pohodovější styl jízdy.

Z nejvyššího bodu Karjoch (2 502 m) se červeně značená „společná“ sjezdovka nejprve prosmýkne užší, ale jezdivou serpentinou. Jako první se oddělí krátká, ale extrémně strmá černá varianta Kletterwand, červená pokračuje ještě jednou zatáčkou na malé „náměstíčko“, odkud se lze připojit k černé sjezdovce, nebo pokračovat hlavní kotlinou po širokánském, červeném (místy i načernalém) a terénně lehce zvlněném svahu až k mezistanici Grünboden (2 020 m). Lesem do údolí (1 601 m) pak pokračuje přímo po spádnici neobvykle široká černá sjezdovka, již křižuje užší, serpentinovitá, ale perfektně vyspádovaná mírnější červená trať. Po lesních cestách se dá do údolí sklouznout i „modře“.

Z údolí vede kombinovaná kabinko-sedačková lanovka s vyhřívanými sedáky (Telemix Grünboden Express), na niž nad hranicí lesa navazuje 4sedačka s bublinou (Karjoch). Dole ve vsi jsou i cvičné svahy s vleky.

Sněhová jistota Pfeldersu je díky nadmořské výšce, severní orientaci svahu, návětrnému efektu i zasněžování vyhlášená, hlavně mezi zasvěcenými – na podzim zde ještě před oficiálním zahájením provozu trénují lyžařští reprezentanti.

V mezistanici je moderní, vkusná a s okolím ladící budova se samoobslužnou restaurací a standardní „alpskou“ nabídkou (polévky, řízek, těstoviny), na dojezdu sjezdovek je pak ještě jedna tradičněji vyhlížející chata.

Pfelders je malá horská vesnička bez autoprovozu – kapacitní záchytné parkoviště je kousek před vesnicí přímo u nástupní stanice kabinko-sedačkové lanovky Grünboden Express.

Pfelders se zdá být až na konci světa, nebo spíš ještě o kus dál. Z Merana je horská vesnička na konci údolí Passeiertal u rakouských hranic vzdálena necelých čtyřicet kilometrů, je to ale dobrá hodinka jízdy v nekonečných zatáčkách. Vždy, když už se zdá, že musíte být na místě, silnice si najde v úzkém údolí skulinku, kterou se protáhne dál.

Pfelders - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

240

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé sportovní sjezdovky
  • moderní lanovky
  • vynikající sněhové poměry
  • vysokohorská atmosféra

Minus:

  • malý osamocený areál
  • méně pohodových tratí
  • poloha na konci světa

Odkazy

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 40
Otevřené sjezdovky 0 z 96 km