Passo San Pellegrino Falcade - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Itálie Trentino Passo San Pellegrino Falcade

Passo San Pellegrino Falcade

Foto

Nedaleko rušných středisek údolí Fassa a Fiemme se rozkládá prostorná a klidná lyžařská houpačka, táhnoucí se po horských pláních mezi průsmykem Passo San Pellegrino a městečkem Falcade.

Passo San Pellegrino Falcade - sjezdovky

31%57%12%
70 celkem sjezdovek (km)
70 zasněžování (km)

Passo San Pellegrino Falcade - lanovky a vleky

vlek
6
sedačka
2
sedačka expres
1
sedačka krytá
3
kabinka
1
visutá kabina
1
24000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1190-2513 m n.m.1323 m

Mapa sjezdovek

Passo San Pellegrino Falcade - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Passo San Pellegrino Falcade - lyžování

Lyžařské území kolem průsmyku Passo San Pellegrino (1 918 m) v Dolomitech není tak známé jako údolí Fassa nebo Fiemme, ačkoliv s nimi přímo sousedí. Má podobně rozsáhlé lyžařské terény, ale je celkově komornější. V horském sedle Pellegrino je potěšující hlavně pěší vzdálenost z hotelu ke sjezdovkám. Moc hotelů tu není, o to větší klid si tu však užijete, navíc sjezdovky se po ránu oproti rušnějším lokalitám v okolí plní mnohem vlažnějším tempem.
Jižní svah průsmyku Pellegrino má dvě hlavní osy v podobě rychlých 4sedačkových lanovek, které kopírují tři velmi svižné červené sjezdovky – dvě podél kryté 4sedačky Costabella, s prudšími hangy a terénními hupy, a jedna přímá dálnice podél expresní 4sedačky Gigante. Mezi nimi se v mělké kotlince stékají mírné široké dálnice, které slouží zároveň jako propojky mezi jednotlivými sjezdovkami. Z nejvyššího vrcholu L´om Picol (2 483 m), který ční nad přehlednými pláněmi, spadá přímá černá trať a také točivější červená po „zadní“ straně hory. Celkově přívětivý a slunečný terén láká hlavně pohodové lyžaře a začátečníky. Dětem slouží výukový park přímo v průsmyku v lokalitě Costabella, zdatnější děti se mohou vyřádit v zábavné „překážkové“ dráze funslope.
Zcela jiný ráz má protilehlý mohutný severní svah dvouapůltisícové Col Margherity (2 513 m), na kterou z průsmyku vyjíždí visutá kyvadlová kabina. Zpět si kromě původní sportovně červené sjezdovky s černým hangem v závěru klestí cestu i nová velkoryse široká černá trať Volata s několika hangy a „dálničním“ profilem bez terénních nerovností, jen v horních skalnatých partiích je trochu neposednější.
Prostorná a velmi pohodová červená trať odtéká z Col Margherity po odvráceném úbočí k Lago Cavia, tedy směrem na Falcade.
Nad městečkem Falcade (1 150 m) se zdvihá dvouačtvrtisícový hřeben s vrcholem Laresei s několika příjemnými středně obtížnými sjezdovkami rozptýlenými v panoramaticky modelované krajině. Horní lyžařské patro zdolává přehledná, široká červená magistrála s mírným a zúženým dojezdem nebo o něco strmější, zato subtilnější a točivější červená trať, která končí traverzovitým dojezdem kolem cvičné zóny nad mezistanicí. Příjemně červená trať se závěrečným hangem klesá ze sousedního vrcholku Monte Pradazzo (2 279 m) směrem k průsmyku Passo Vallees (2 031 m). Z mezistanice Le Buse do Falcade padá lesem středně široká, občas zatáčející černá trať, která se později zmírní a zúží a poměrně dlouze směřuje k nástupní stanici kabinky. Kuriozitou je dlouhá modře značená vyhlídková trať Innamorati z Passo Vallees do Falcade, na kterou by se – jak její název napovídá – měli vydát hlavně zamilovaní lyžaři. Její profil totiž svádí spíš k romantickým zastávkám ve voňavém lese než ke svižné jízdě.

Lyžařská houpačka mezi průsmykem Pellegrino a městečkem Falcade je poměrně „roztahaná“, a tak přesun mezi krajními lokalitami zabere zhruba 1,5 hodiny. Jižní svahy Pellegrina obslouží hlavně dvě páteřní 4sedačky, které doplňuje pár kratších vleků a sedaček. Na dominantní vrchol Col Margherita pendluje visutá kabina. Pláně mezi vrcholem Margherita a městečkem Falcade pročesávají tři rychlé 4sedačky, z údolí startuje moderní prostorná kabinka. Při návratu z Falcade na San Pellegrino je někdy nutná zajížďka k poněkud odloučené sedačce z Passo Vallees, protože „přímá“ sjezdovka k Lago Cavia bývá zabrána tréninkem. Přejezd mezi San Pellegrinem a Col Margheritou je bezproblémový díky přemostění silnice.

V areálu narazíte na horské chaty v tradičním stylu i samoobslužné restaurace. Na jižním svahu průsmyku Pellegrino je velmi milá Baita Paradiso s typickou denní nabídkou i specialitami jako jelení steak pečený na jehličí. Velmi oblíbené jsou večeře na horských chatách – třeba v Rifugio Fuciade, která je přístupná jen džípem nebo rolbou. Zdánlivě obyčejná dřevěnice je uvnitř vkusně „horsky“ vyšňořená a má prvotřídní kuchyni. Výborná je samozřejmě zvěřina, ale překvapí i nápaditosti jako „bramborové“ těstoviny.

Passo San Pellegrino Falcade - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

340

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestrý mix pohodových a středně náročných sjezdovek
  • expresní lanovky
  • sněhově spolehlivé severní svahy Col Margherita
  • daleký rozhled v kulisách Dolomit

Minus:

  • větší vzdálenosti mezi Pellegrinem a Falcade
  • na jaře měknoucí sníh na jižních svazích Pellegrina
  • málo hotelů přímo v průsmyku Pellegrino

Passo San Pellegrino Falcade - komerční prezentace

Hledáte v tomto středisku vhodné ubytování? Hotel s wellness, u sjezdovky nebo třeba apartmány s výhledem na zasněžený svah?
Oslovte nás pro nezávaznou nabídku, rádi Vám poradíme s výběrem, máme více než 25 let zkušeností. Více na www.consultour.cz

Odkazy

Santa Caterina

Santa Caterina

Santa Caterina

Santa Caterina

Santa Caterina

Santa Caterina

SNOW tipy

Výška sněhu 130 cm
Otevřené lanovky a vleky 4 z 5
Otevřené sjezdovky 15 z 20 km