Kaunertaler Gletscher - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Kaunertaler Gletscher

Kaunertaler Gletscher

Foto

Kaunertal je popelkou tyrolských ledovců – poměrně malý, zdlouhavě přístupný a bez atraktivních turistických středisek. Právě proto má ale svou cenu, neboť masa zhýčkaných lyžařů raději zavítá jinam.

Kaunertaler Gletscher - sjezdovky

68%20%12%
22 celkem sjezdovek (km)
9 zasněžování (km)
13 zasněžování (ha)

Kaunertaler Gletscher - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka krytá
2
kabinka
1
13200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

2180-3108 m n.m.928 m

Mapa sjezdovek

Kaunertaler Gletscher - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kaunertaler Gletscher - lyžování

Lyžařské terény Kaunertalského ledovce vyplňují prostornou, avšak stinnou kotlinu, jíž dominuje pravidelná, v horní polovině velmi svižná, později plošší ledovcová dálnice ze sedla Falginjoch a dále užší, točivé a členité tratě s lehčími i náročnějšími variantami ze sedla Karlesjoch.

Základnou ledovcového areálu je velké parkoviště s restaurační a obslužnou budovou ve výšce 2 750 m, odkud se rozbíhají lanovky a vleky do tří směrů. Hlavním lyžařským tahem je nová větruodolná kabinová lanovka, která nahradila dvojici dlouhých kotvových vleků. Lanovka zpřístupňuje dlouhé, červeně a modře značené ledovcové dálnice ze sedla Falginjoch (3 113 m) – zvrchu strmější, níže pak mírné až ploché. Ze sedla Falginjoch, které tvoří rakousko-italskou hranici, je zároveň daleký rozhled do Itálie na masiv Ortleru i do Švýcarska.
Napravo lanovky Falginjoch se nachází ještě příjemný „jednohubkový“ mile modrý svah Falgin.
Carvingové dálnice, jen o něco kratší, se rozlévají i podél kotvy Nörderjoch, nacházející se úplně vlevo při pohledu od parkoviště.
Třetím směrem, vpravo, vyjíždí od parkoviště kabinková lanovka mířící do sedla Karlesjoch (3 108 m), odkud je výhled na trojmezí Rakouska, Itálie a Švýcarska. Z Karelsjochu padají členité neledovcové tratě všech obtížností, plné terénních vln a zlomů. Jedna z tratí, černě značená Wiesejaggl, se odtud tunelem prokousává na opačnou stranu hřebene, kde členitě padá až k mezistanici Ochsenalm.
V chladné polovině roku se dá sjíždět pod úroveň ledovce na Ochsenalm podél dvou krytých sedačkových lanovek, a to až do 2 450 nebo 2 150 m n. m. Sjezdovky jsou však poměrně úzké – červené varianty mají jeden až dva ostré hangy, ale i dost „cestovitých“ úseků.

Z turisticky klidného údolí Kaunertal je k ledovci potřeba vystoupat vysokohorskou silnicí (mýtné je v ceně skipasu) k nástupním stanicím sedačkových lanovek nebo přímo pod ledovec.

Hlavní ledovcové sjezdovky obstarává nově postavená větruodolná kyvadlová kabina Falginjoch (v provozu je jen jedna větev lanovky, tj. nahoru i dolů jezdí jediná kabina, v plánu je ale výstavba i druhé větve), do lokality Karlesjoch pak míří moderní 8místná kabinka. Z Ochsenalmu vyjíždějí dvě navazující kryté 4sedačky.

Největší výhodou Kaunertalu je parkování rovnou pod sjezdovkami ve 2 750 m, příp. na Ochenalmu ve 2 150 m – bez zdržování a mačkanic v přístupových lanovkách. O co více je třeba řídit, o to slabší je oproti známějším a větším ledovcům návštěvní ruch. Z Feichtenu, hlavní ubytovací vesničky v Kaunertalu, je třeba vystoupat 30 km po mýtné klikaté horské silnici, zahrnuté ve skipasu, do 2 150 m (Ochsenalm) nebo až do 2 750 m. Na hlavním „ledovcovém“ parkovišti se nachází velká samoosblužná restaurace Weisseee (polévka 4 až 6 eur, hlavní jídlo 8 až 10 eur) s kapacitními toaletami i převlékárnou.

Kaunertalský ledovec je oblíbenou českou kolonií, zvláště trénujících závodních klubů, díky jeho bezbariérové přístupnosti jej ale hojně využívají i hendikepovaní lyžaři. Právě přístup po vysokohorské silnici ale mnohé návštěvníky odrazuje. Naopak kdo rád řídí, užije si po lyžování i „sjezdovku“ v podobě dlouhé a klikaté silnice, jako stvořené pro horskou rallye.

Kaunertaler Gletscher - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

600

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • kompaktní ledovcový areál se snadnými přesuny mezi tratěmi
  • komornější atmosféra
  • z auta přímo na svah

Minus:

  • poměrně malý areál
  • na ledovci jen kabinové lanovky nebo vleky
  • dlouhý příjezd po vysokohorské silnici

Odkazy

Dolní Morava

Červenohorské sedlo

Lipno

Folgarida Marilleva

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Seefeld