Kaunertaler Gletscher - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Kaunertaler Gletscher

Kaunertaler Gletscher

Foto

Kaunertal je popelkou tyrolských ledovců – poměrně malý, zdlouhavě přístupný a bez atraktivních turistických středisek. Právě proto má ale svou cenu, neboť masa zhýčkaných lyžařů raději zavítá jinam.

Kaunertaler Gletscher - sjezdovky

68%20%12%
22 celkem sjezdovek (km)
9 zasněžování (km)
13 zasněžování (ha)

Kaunertaler Gletscher - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka krytá
2
kabinka
1
13200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

2180-3108 m n.m.928 m

Mapa sjezdovek

Kaunertaler Gletscher - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kaunertaler Gletscher - lyžování

Základnou ledovcového areálu je velké parkoviště s restaurační a obslužnou budovou ve výšce 2 750 m, odkud se rozbíhají lanovky a vleky do tří směrů. Hlavním lyžařským tahem je dvojice vleků Weisseeferner, které zpřístupňují dlouhé, modře značené ledovcové dálnice ze sedla Falginjoch – zvrchu strmější, níže pak mírné až ploché. Ze sedla Falginjoch, kam si lze vyšlápnout pětiminutovou procházkou od vleků, panuje daleký rozhled do Itálie na masiv Ortleru i do Švýcarska na ledovcovou skupinu Berniny – samotné sedlo tvoří rakousko-italskou hranici. Carvingový ledovcový rozlet, omezený jen kratší délkou tratí, umožňují i kotvy pod Nörderjochem, nacházející se úplně vlevo při pohledu od parkoviště. Třetí a pro pohodlného lyžaře nejatraktivnější možností je moderní kabinková lanovka Karlesjoch mířící do stejnojmenného sedla (3 150 m), které je zároveň nejsnáze dostupnou vyhlídkou do celého trojmezí. Z Karelsjochu padají pestré mimoledovcové tratě všech obtížností, plné terénních vln a zlomů. V chladné polovině roku se dá sjíždět ještě pod úroveň ledovce podél dvou krytých sedačkových lanovek s užšími modro-červenými sjezdovkami – podle stavu sněhu do 2 450 nebo 2 150 m n. m.

Z turisticky klidného údolí Kaunertal je k ledovci potřeba vystoupat vysokohorskou silnicí (mýtné je v ceně skipasu) podle sněhových podmínek k sedačkovým lanovkám nebo přímo pod ledovec.

Lyžařské terény Kaunertalského ledovce vyplňují prostornou kotlinu, jíž dominuje pravidelná, v horní polovině velmi svižná ledovcová dálnice, od mezistanice pak plošší (Weisseeferner), kterou obsluhuje dvojice vleků – ten levý má neprůjezdnou mezistanic u snowparku, pravý jde až nahoru na Falginjoch (3 108 m). Na podzim zabírá široký hang Weisseeferner tréninkový „les klacků“, pro veřejnost zůstává středně široký pruh nejblíže trase vleků. Napravo od vleků Weissee se na úrovni mezistanice nachází příjemný „jednohubkový“ mile modrý svah Falgin, nalevo a níže pak ještě jedna pěkná pravidelná ledovcová dálnice s mírnějším dojezdem (Nörderjoch). V pravé části vyráží od parkoviště pohodlná kabinka na Karlesjoch (3 107 m), odkud se vracejí užší, točivé a členité tratě s lehčími i náročnějšími variantami a tunelem se odtud prokousává až k mezistanici Ochsenalm i černá trať Wiesejaggl, na podzim však ještě nebývá v provozu. Dolů k Ochsenalmu, kde je též parkoviště, vedou jen poměrně úzké tratě, závislé na zasněžování – červené varianty mají jeden dva ostré hangy, ale i dost „cestovitých“ úseků.

Všechny ledovcové sjezdovky obstarávají výhradně kotvy, jen lokality Karlesjoch (moderní 8místná kabinka) a Ochsenalm (krytá 4sedačka) mají pohodlnější zařízení. Největší výhodou Kaunertalu je parkování rovnou pod sjezdovkami ve 2 750 m, příp. na Ochenalmu ve 2 150 m – bez zdržování a mačkanic v přístupových lanovkách. O co více je třeba řídit, o to slabší je oproti známějším a větším ledovcům návštěvní ruch. Z Feichtenu, hlavní ubytovací vesničky v Kaunertalu, je třeba vystoupat 30 km po mýtné klikaté horské silnici, zahrnuté ve skipasu, do 2 150 m (Ochsenalm) nebo až do 2 750 m. Na hlavním „ledovcovém“ parkovišti se nachází velká samoosblužná restaurace Weisseee (polévka 4 až 6 eur, hlavní jídlo 8 až 10 eur) s kapacitními toaletami i převlékárnou.

Kaunertalský ledovec je oblíbenou českou kolonií, zvláště trénujících závodních klubů, díky jeho bezbariérové přístupnosti jej ale hojně využívají i hendikepovaní lyžaři. Právě přístup po vysokohorské silnici ale mnohé návštěvníky odrazuje. Naopak kdo rád řídí, užije si po lyžování i „sjezdovku“ v podobě dlouhé a klikaté silnice, jako stvořené pro horskou rallye.

Kaunertaler Gletscher - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

600

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • kompaktní ledovcový areál se snadnými přesuny mezi tratěmi
  • komornější atmosféra
  • z auta přímo na svah

Minus:

  • poměrně malý areál
  • převaha vleků
  • dlouhý výjezd po vysokohorské silnici

Odkazy

Dolomiti Superski

Dolomiti Superski

Dolomiti Superski

Dolomiti Superski

Dolomiti Superski

Dolomiti Superski