Kitzbühel - lyžování - SNOW.cz

Kitzbühel

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Kitzbüheler Alpen - Jochberg, Kirchberg, Pass Thurn

Foto

Nad malebným starobylým Kitzbühelem se zdvihá pás řídce zalesněných a terénně velmi různorodých vrcholků hustě protkaných lanovkami a vleky, jež se sem sbíhají i ze sousedního, „obyčejnějšího“ letoviska Kirchberg. Unikátní lanovkou 3-S překlenující stametrovou propast je areál napojen až na lyžařské terény kolem sedla Pass Thurn a Resterhöhe, které mile překvapí členitostí i nižší návštěvností. Nedostatkem sněhu jsou ohroženy jen dojezdy tratí do údolí, většina sjezdovek je totiž v relativně spolehlivém „druhém patře“ svahů.

Kitzbühel - sjezdovky

57%34%9%
179 celkem sjezdovek (km)
112 zasněžování (km)
36 ski-route (km)
463 rozloha sjezdovek (ha)
367 zasněžování (ha)

Kitzbühel - lanovky a vleky

pojízdný koberec
8
vlek
7
sedačka
7
sedačka expres
9
sedačka krytá
11
kabinka
11
funitel a 3-S
1
visutá kabina
1
93200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

800-2004 m n.m.1204 m

Mapa sjezdovek

Kitzbühel - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kitzbühel - lyžování

Velmi rozlehlá až roztahaná síť sjezdovek kolem Kitzbühelu je pestrou směsí obtížností, nevyjímaje volný terén v blízkosti sjezdovek i dále od nich, s rušnými i liduprázdnými svahy. Prvenství v celkové délce sjezdovek v Tyrolsku sice drží sousední SkiWelt, ale plošně ještě rozsáhlejší je právě kitzbühelská aréna. Za dobrých sněhových podmínek se tím otevírá úctyhodná plocha volného terénu a každopádně daleké sjezdařské safari přes hory a doly, na které padne celý den.

Ačkoliv velká část hlavního lyžařského areálu přiléhá ke Kirchbergu (837 m), jeho značkou je Kitzbühel (800 m). Nejvzdálenější lokalita Resterhöhe (1 894 m) se přitom vypíná až nad Mittersillem v sousedním údolí Pinzgau. Je to vlastně obrovský lyžařský pavouk, jehož tělo tvoří páteřní lanovky a frekventované přejezdy mezi nimi a nohy pak dlouhé sportovní sjezdovky do všech údolí okolo. Ani ne dvoutisícové svahy Kitzbühelských Alp jsou navzdory krotkému vzhledu poměrně strmé – celá aréna je eldorádem hlavně sportovnějších a teprve pak i pohodových lyžařů. U nejedné modře značené trati platí, že má – mimo jiné – i lehký úsek, ale zároveň pěkně propadavý hang, obdobně je to s červeným a černým značením. Krásné dlouhé a slušně sportovní sjezdovky vedou z Ehrenbachhöhe (1 802 m) a Pengelsteinu (1 938 m) do údolí směrem ke Kirchbergu, nejlepší „černý“ kotel se propadá pod vrcholem Steinbergkogel (1 972 m) a naopak milé přehledné dálnice se soustředí na svah Resterhöhe a pod vrchol Zweitausender (2 004 m) nad Mittersillem. Podlouhlý hřeben Resterhöhe nese přímé, terénně lehce členité červené dálnice podél expresních sedaček, které jsou vzájemně propojené kilometrovými přejezdovými cestami. Širší než kdysi jsou sjezdovky z Hahnenkammu do Kitzbühelu, a to zejména v lesních pasážích, které v uplynulých letech pomohl prokácet vítr.

Vrchol Hahnenkamm nese kromě slavné závodní tratě, jež se pro veřejnost upravuje jen zčásti, dlouhou „rodinnou“ sjezdovku do Kitzbühelu. Přímo na sjezdovce Streif stojí za zastavení útulná dřevěnice Seidl Alm, kde se prý zrodila myšlenka Světového poháru v alpském lyžování. Z vrcholu opačným směrem se svažuje přejezdová cesta do kotle mezi Steinbergem a Ehrenbachhöhe. Severní svah Steinbergkogelu bičují sportovní černé sjezdovky, jihovýchodní svah se 6sedačkou pak vrcholí výšinou Ehrenbach, odkud stékají po pastvinách dlouhé červeno-modré tratě do Kirchbergu.

Z vrcholu Pengelstein vedou dlouhé sjezdy po západním svahu – modré ke Skirastu, osamocená černá do Aschau (návrat jen skibusem). Z obou míst jezdí skibus ke kabince Ki-West, odkud můžete přelyžovat do Westendorfu a dále do SkiWeltu. Pengelstein je zároveň dopravním uzlem při safari do vzdálenějšího areálu okolo Jochbergu a Resterhöhe – 30místné kabinky lanovky 3-S, visící na třech lanech, „přelétají“ 400m hluboké údolí na protější vrcholek Wurzhöhe (1 730 m). Celkově je oblast od Hahnenkammu k Pengelsteinu poměrně živá, naopak od Jochbergu po Resterhöhe řídčeji navštěvovaná.

Z Wurzhöhe spadá jedna dlouhá a sportovně červená trať spadá do Jochbergu (925 m), další zahajuje řetěz středně dlouhých sjezdů a výjezdů směrem ke klidnější oblasti Resterhöhe s prostornými sjezdovkami všech barev. Na bezlesých svazích není nouze ani o freeridové možnosti.

Na opačné straně než Hahnenkamm se nad městem tyčí špičatý vrcholek Kitzbüheler Horn (1 965 m), který prošel v r. 2018 modernizací, při níž zastaralé dvousedačky nahradila moderní kabinková a sedačková lanovka. Po odvrácené straně hory stéká červená trať, pod vrcholem na slunečném Trattalmu se rozlévá několik červených a modrých tratí, do údolí vede nenáročná modrá sjezdovka.

Všechny dětské vleky v údolí na okraji Kitzbühelu jsou zdarma.

Celý lyžařský komplex je roztroušen po opravdu ohromné ploše, prošpikované lanovkami, díky čemuž je zpřístupněna i obrovská plocha volného terénu, zároveň jsou ale mezi lanovkami kilometry přejezdových cest. Mistrovským kouskem je 3,5km spojení Pengelsteinu a Wurzhöhe velkou expresní kabinkou s 24 místy k sezení, překonávající jinak nepřístupnou rokli. Vydáte-li se na safari od Kirchbergu až k Resterhöhe, tři čtvrtiny času strávíte na lanovkách a přejezdových cestách. Kdo chce projet vše, stráví proto většinu času na přejezdových cestách – vyplatí se dobře promyslet záměr buď lyžovat, nebo poznávat.

Celý komplex až nevídaně omládl v posledních 5 letech – všudypřítomné expresní 6- až 8 sedačky, které polykají chumel lyžařů jako malinu, jsou skoro standardně vybavené vyhřívanými sedáky. Ze svahů po snad 50 letech zmizely i poslední archaické exempláře lanovek jako Wagstätt nebo Zweitausender. Moderní dojem završují velkoplošné obrazovky u stanic lanovek s aktuálními informace a mapou, stejně jako wi-fi zdarma, přístupné přes SMS kód. Orientační mapy a směrovky jsou příkladně umístěné na všech křižovatkách.

Kitzbühel leží sice v pouhých 800 m n. m., ale lyžařské terény kromě sjezdů do údolí obývají hlavně polohy okolo 1 500 m n. m. Absolutní nedostatek sněhu tam i díky zasněžování tak nehrozí, oblevy ovšem ano. Za teplého počasí je nejlepší sníh v kotli pod Steinbergkogelem a na hřebeni Resterhöhe, které jsou otočené k severu.

Velmi praktickou a zároveň příjemnou ubytovací základnou je městečko Kirchberg – je kompaktnější než Kitzbühel a s jednodušším přístupem do epicentra lyžařského areálu. V příjemném letovisku s vyváženým poměrem místních a hostů a se starým malebným centrem je také klidněji než v přerostlém Kitzbühelu, neboť jím nevede hlavní dopravní tepna. Kirchberg má i svůj domovský svah Geisberg – dostatečně strmý i pro pořádání mezinárodních závodů, jinak se zde odehrává večerní lyžování a sáňkování.

Kitzbühel - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

520

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • obrovsky rozsáhlý a sportovně laděný lyžařský areál
  • ultramoderní, expresní a vyhřívané lanovky
  • vysoká sněhová jistota ve vyšších polohách
  • cenově dostupné ubytování

Minus:

  • značně roztahaný areál s množstvím přejezdových cest
  • nižší polohy náchylné na oblevy

Kitzbühel - komerční prezentace

Vrchol Hahnenkamm a sjezdovka Streif v lyžařském středisku Kitzbühel se staly, díky jednomu z nejnáročnějších sjezdů v rámci Světového poháru, symbolem alpského lyžování už v první polovině minulého století. Do třetího tisíciletí vstoupil Kitzbühel s novou moderní lanovkou typu S3, která propojuje skiareály Hahnenkamm / Pengelstein a Jochberg / Resterhöhe a umožňuje lyžařům využívat téměř 200 km sjezdovek od Aschau až po Pass Thurn.

Kitzbühel - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 23 km