Kitzbühel - lyžování - SNOW.cz

Kitzbühel

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Kitzbüheler Alpen - Jochberg, Kirchberg, Pass Thurn

Foto

Světoznámé město Kitzbühel je pomyslným centrem lyžařské houpačky s více než 200 km sjezdovek a značených freeridových tratí, která se rozpíná po řídce zalesněných a terénně různorodých dvoutisícových svazích, táhnoucích se od Kirchbergu přes Kitzbühel a Jochberg až k Mittersillu. Obtížnostně rozmanité tratě jsou propojené množstvím přejezdových cest a unikátní lanovkou 3-S, překlenující stametrovou propast. Přepravní park patří díky investicím v posledních letech k nejmodernějším v Rakousku. Jde o populární a rušnou lyžařskou oblast, nicméně čím dále od Kitzbühelu, tím jsou svahy komornější – zejména v okolí sedla Pass Thurn a Resterhöhe nad Mittersillem. Nižší nadmořská výška ohržuje především dojezdy do údolí, naopak většina sjezdovek se nachází ve sněhově spolehlivějším „horním patře“ svahů nad 1 500 m n. m.

Kitzbühel - sjezdovky

57%34%9%
179 celkem sjezdovek (km)
112 zasněžování (km)
36 ski-route (km)
463 rozloha sjezdovek (ha)
367 zasněžování (ha)

Kitzbühel - lanovky a vleky

pojízdný koberec
8
vlek
7
sedačka
7
sedačka expres
9
sedačka krytá
11
kabinka
11
funitel a 3-S
1
visutá kabina
1
93200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

800-2004 m n.m.1204 m

Mapa sjezdovek

Kitzbühel - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kitzbühel - lyžování

Kitzbühel je jednou z nejrozsáhlejších lyžařských oblastí v Rakousku i v Alpách, přičemž síť sjezdovek se rozpíná opravdu velké ploše, což zajišťuje větší terénní rozmanitost, ale občas za cenu dlouhých přejezdů mezi jednotlivými lokalitami. Lyžuje se na tratích všech obtížností i ve volném terénu, v lesních průsecích i na holých pláních, v rušném proudu lyžařů i na komornějších a méně zalidněných svazích. Lyžařům se tak otevírá obrovské sjezdařské safari přes hory a doly, jímž můžete putovat celé dny. Kdo naopak dává přednost intenzivnímu lyžování bez přejíždění v kompaktnějším prostoru, musí o to pečlivěji plánovat, kde a jak strávit den. V bezprostředním sousedství kitzbühelské arény se přitom rozkládá ještě další obří lyžařská oblast SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, se kterou sice Kitzbühel není přímo propojen lanovkami, ale krátkým přejezdem skibusem.

Lyžařské terény se rozkládají mezi Kitzbühelem, Kirchbergem a Aschau a dále mezi Jochbergem, sedlem Pass Thurn a Mittersillem, přičemž obě tyto hlavní části spojuje dlouhá a exponovaně vedená lanovka 3-S. Nejrušnější jsou svahy nad Kitzbühelem a Kirchbergem, kde se soustředí největší ubytovací kapacita, naopak vzdálenější lokality mívají nižší návštěvnost. Poměrně komorní je i menší areál Kitzbüheler Horn, který není s hlavní kitzbühelskou houpačkou přímo propojen a lze si do něj koupit samostatný levnější skipas. Ani ne dvoutisícové svahy Kitzbühelských Alp jsou navzdory krotkému vzhledu poměrně strmé – mnohem lépe než vyloženě pohodoví rekreanti si tu zalyžují sportovnější lyžaři. Na nejedné modře značené trati se vyskytuje poměrně strmý, byť třeba kratší úsek, obdobně je tomu na červeně a černě značených tratích.

Krásné dlouhé a slušně sportovní sjezdovky vedou z Ehrenbachhöhe (1 802 m) a Pengelsteinu (1 938 m) do údolí směrem ke Kirchbergu, nejlepší „černý“ kotel se propadá pod vrcholem Steinbergkogel (1 972 m) a naopak milé přehledné dálnice se soustředí na svah Resterhöhe a pod vrchol Zweitausender (2 004 m) nad Mittersillem. Podlouhlý hřeben Resterhöhe nese přímé, terénně lehce členité červené dálnice podél expresních sedaček, které jsou vzájemně propojené kilometrovými přejezdovými cestami.

Vrchol Hahnenkamm (1 670 m) nese kromě slavné závodní tratě, jež se pro veřejnost upravuje jen zčásti, dlouhou „rodinnou“ sjezdovku do Kitzbühelu. Přímo na sjezdovce Streif stojí za zastavení útulná dřevěnice Seidl Alm, kde se prý zrodila myšlenka Světového poháru v alpském lyžování. Z vrcholu opačným směrem se svažuje přejezdová cesta do kotle mezi Steinbergem a Ehrenbachhöhe. Severní svah Steinbergkogelu (1 972 m) bičují sportovní černé sjezdovky, jihovýchodní svah se 6sedačkou pak vrcholí výšinou Ehrenbach, odkud stékají po pastvinách dlouhé červeno-modré tratě do Kirchbergu.

Z vrcholu Pengelstein (1 938 m) vedou dlouhé sjezdy po západním svahu směrem k údolní vesnici Aschau, odkud jezdí skibus ke kabince Ki-West, odkud můžete přelyžovat do Westendorfu a dále do SkiWeltu. Pengelstein je zároveň dopravním uzlem při safari do vzdálenějšího areálu okolo Jochbergu a Resterhöhe – 30místné kabinky lanovky 3-S, visící na třech lanech, „přelétají“ 400m hluboké údolí na protější vrcholek Wurzhöhe (1 730 m).

Z Wurzhöhe (1 739 m) spadá jedna dlouhá a sportovně červená trať spadá do Jochbergu (925 m), další zahajuje řetěz středně dlouhých sjezdů a výjezdů směrem ke klidnější oblasti Resterhöhe (1 894 m) s prostornými sjezdovkami všech obtížností. Na bezlesých svazích není nouze ani o freeridové možnosti.

Na opačné straně než Hahnenkamm se nad Kitzbühelem tyčí špičatý vrcholek Kitzbüheler Horn (1 996 m), jemuž dominuje vysílací věž. Lyžuje se hlavně ve slunečné, jižně orientované kotlině pod vrcholem, kterou obsluhuje moderní 6sedačka a dvě starší 2sedačky, a dále ve východně orientovaném údolíčku Raintal, obsluhovaném luxusní 10místnou kabinkou. Hlavní červená sjezdovka podél 6sedačky Brunelle je široká, přímá a přehledná – zprvu prudší, později střídá plošší pasáže se svižnějšími. V dolní části kotliny obíhá 2sedačku modrá trať s plochým dojezdem, na úplném dně kotliny se pak nacházejí cvičné svahy s pojízdným kobercem a krátkým vlekem. Z kotliny vybíhá stranou ještě kratší vlek s modrou tratí a dětským snowparkem. Na postranní vrcholek Hornköpfl (1 773 m) ze dna kotliny stoupá další pomalá 2sedačka, kolem níž se vrací zpět dvě červené a černé tratě. Z Hornköpflu se na odvrácenou stranu do údolíčka Raintal řítí krátká černá propojka. Hlavní tratí podél kabinky Raintal je příjemně proměnlivá a točivá červená sjezdovka s užším a mírným dojezdem.

Z Kitzbühelu stoupá pod Kitzbüheler Horn 6místná kabinka, jejíž horní stanice se nachází uprostřed hlavní lyžařské kotliny. V mezistanici kabinky je možné přestoupit na kyvadlovou kabinu, která vyjíždí přímo na vrchol Hornu. Do údolí klesá úzká modrá trať lesem s krátkou černou variantou, až do Kitzbühelu je však možné sjet z Hornu jen za velmi dobrých sněhových podmínek.

Všechny dětské vleky v údolí na okraji Kitzbühelu jsou zdarma.

Celý lyžařský komplex Kitzbühelu je roztroušen po opravdu ohromné ploše, prošpikované lanovkami, díky čemuž je zpřístupněna i obrovská plocha volného terénu, zároveň jsou ale mezi lanovkami kilometry přejezdových cest. Mistrovským kouskem je 3,5km spojení Pengelsteinu a Wurzhöhe velkou 30místnou expresní kabinkou, překonávající jinak nepřístupnou rokli. Vydáte-li se na safari od Kirchbergu až k Resterhöhe, tři čtvrtiny času strávíte na lanovkách a přejezdových cestách. Kdo chce projet vše, stráví proto většinu času na přejezdových cestách – vyplatí se dobře promyslet záměr buď lyžovat, nebo poznávat.

Celý komplex byl v posledních letech výrazně modernizován – všudypřítomné expresní 6- až 8 sedačky, které polykají chumel lyžařů jako malinu, jsou skoro standardně vybavené bublinou a vyhřívanými sedáky. Moderní vzhled areálu završují velkoplošné obrazovky u stanic lanovek s aktuálními informacemi a mapou. Orientační mapy a směrovky jsou příkladně umístěné na všech křižovatkách.

Kitzbühel leží sice v pouhých 800 m n. m., ale lyžařské terény kromě sjezdů do údolí obývají hlavně polohy okolo 1 500 m n. m. Absolutní nedostatek sněhu tam i díky zasněžování tak nehrozí, oblevy ovšem ano. Za teplého počasí je nejlepší sníh v kotli pod Steinbergkogelem a na hřebeni Resterhöhe, které jsou otočené k severu.

Velmi praktickou a zároveň příjemnou ubytovací základnou je městečko Kirchberg – je kompaktnější než Kitzbühel a s jednodušším přístupem do epicentra lyžařského areálu. V příjemném letovisku s vyváženým poměrem místních a hostů a se starým malebným centrem je také klidněji než v přerostlém Kitzbühelu, neboť jím nevede hlavní dopravní tepna. Kirchberg má i svůj domovský svah Geisberg – dostatečně strmý i pro pořádání mezinárodních závodů, jinak se zde odehrává večerní lyžování a sáňkování.

Kitzbühel - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

520

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • obrovsky rozsáhlý a sportovně laděný lyžařský areál
  • ultramoderní, expresní a vyhřívané lanovky
  • vysoká sněhová jistota ve vyšších polohách
  • cenově dostupné ubytování

Minus:

  • značně roztahaný areál s množstvím přejezdových cest
  • nižší polohy náchylné na oblevy

Kitzbühel - komerční prezentace

Vrchol Hahnenkamm a sjezdovka Streif v lyžařském středisku Kitzbühel se staly, díky jednomu z nejnáročnějších sjezdů v rámci Světového poháru, symbolem alpského lyžování už v první polovině minulého století. Do třetího tisíciletí vstoupil Kitzbühel s novou moderní lanovkou typu S3, která propojuje skiareály Hahnenkamm / Pengelstein a Jochberg / Resterhöhe a umožňuje lyžařům využívat téměř 200 km sjezdovek od Aschau až po Pass Thurn.

Kitzbühel - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Harrachov

Harrachov

Harrachov

Harrachov

Harrachov

Harrachov

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 5
Otevřené sjezdovky 0 z 7