La Thuile / Espace San Bernardo - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Itálie Aosta La Thuile / Espace San Bernardo

La Thuile / Espace San Bernardo

Foto

Italské dvojče nepříliš známého, ale o to příjemnějšího francouzského resortu La Rosiére, je protkané červenými a černými sjezdovkami dálničního typu, krytými lesem a sněhově pojištěnými děly. Naproti tomu v horních partiích a na francouzské straně této lyžařské houpačky jsou svahy pohodovější a zásobené převážně přírodním sněhem.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

La Thuile / Espace San Bernardo

La Thuile / Espace San Bernardo - sjezdovky

27%52%17%4%
150 celkem sjezdovek (km)
30 zasněžování (km)

La Thuile / Espace San Bernardo - lanovky a vleky

vlek
16
sedačka
10
sedačka expres
8
visutá kabina
1
52800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1175-2610 m n.m.1435 m

Mapa sjezdovek

La Thuile / Espace San Bernardo - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

La Thuile / Espace San Bernardo - lyžování

Jedno z největších italských lyžařských středisek – La Thuile – je (nejen) u nás téměř neznámé, neboť leží až na hranicích s Francií a do areálu se dá nastoupit i z tamějšího La Rosiere. Lyžařský areál pokřtěný Espace Bernard podle průsmyku, který se zde nachází, je ukázkovou koncentrací protikladů italského a francouzského lyžování – úpravou sjezdovek počínaje a značením náročnosti sjezdovek, sněhovými poměry a počasím konče.

Mezi obřími savojskými areály je Espace Bernard se svými 150 km docela prcek, ale středně náročnému lyžaři vystačí až až a navíc se vyhne typickému lomozu megacenter. Italská strana areálu přitom nejlépe vyhoví méně až středně zdatným jezdcům. Nejstrmější svahy se soustředí do spodních partií areálu La Thuile a dále pak na francouzskou stranu nad La Rosiere.

Staré centrum La Thuile je proměněné v příjemné turistické letovisko, satelitní ubytovací komplex Planibel zase přiléhá přímo k lanovkám. Sjezdovky jsou tu obvykle poloprázdné, přičemž velká část červených jsou lehké, nenáročné tratě ideální pro pohodové kroužení. Poměrně efektivní systém expresních lanovek obsáhne celý areál, takže se lze vyhnout těm pomalu jedoucím.

Z okrajové čtvrti Planibel stoupá přibližovací kabinka do mezipatra Les Suches, odkud se zpět lesem řítí ty nejstrmější zdejší tratě (černé Diretta, Tre), delším obloukem pak červené). Z Les Suches pak vede na hřeben s vrcholem Belvedere několik dalších sedaček a vleků, obsluhující pohodové modro-červené terény nad hranicí lesa. Na odvrácené straně hřebene jsou sjezdovky o něco strmější a s atraktivnějším volným terénem. Italské svahy leží ve většině nad 2 000 m n. m., jsou otočené k severu až východu a mají rozsáhlé zasněžování.

Francouzské svahy – za průsmykem Malého Sv. Bernarda – jsou otočené k jihu a tamější červené jsou opravdu poctivé. Atraktivním zpestřením freeridového lyžování je heliskiing (nejlepším spotem je Rutoir), který je povolen jen v Itálii. Helikoptéra vás vysadí na italském území, ale sjezd se absolvuje po francouzských svazích.

La Thuile / Espace San Bernardo - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

350

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestrý a rozsáhlý přeshraniční areál
  • dlouhé, lesem chráněné sportovní sjezdovky
  • často liduprázdné tratě

Minus:

  • všechny sjezdovky v lese jsou strmější
  • časově náročný a povětrnostně exponovaný přejezd do La Rosiere

Odkazy

SNOW tipy