Carezza (Karersee) - aktuální report z 20.03.2024 - SNOW.cz

Carezza (Karersee) aktuální report z 20.03.2024

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

Carezza (Karersee) - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 20.03.2024 do: 20.03.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Carezza je jedním z nejméně známých a nápadných středisek Dolomit, ovšem zároveň se tu v posledních letech hodně investuje, a to především do nových lanovek. Areál má krásnou skalní kulisu Rosengartenu, mírné i strmé sjezdovky a i když se nachází blízko hlavního jihotyrolského města Bolzana, ve všední březnový den v něm bylo až marnotratně prázdno – ubytovací kapacita v jeho bezprostředním okolí je totiž (zatím) dost střídmá. Slunečné počasí a nikde nikdo tak zajistily bezchybnou jarní lyžařskou nirvánu.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky lemují úpatí skalní skupiny Rosengarten, přičemž ty níže položené jsou obecně mírnější a naopak výše položené tratě dosti strmé.

Jsou tu tedy jak naprosto pohodové a dlouhé modré sjezdovky (Tschein, Hubertus), doplněné cvičnými loukami a výukovými parky, tak přímé a nekompromisně černé tratě (horní partie König Laurin a Paoliny).

Mezi nimi se pak rozlévají červené dálnice, přičemž mezistanice lanovek umožňují vystoupit před nejstrmějšími pasážemi.

Na úplném okraji areálu se nachází ještě přímá a přehledná černá sjezdovka Pra di Tori s objízdnou červenou variantou, která často hostí snowboardové závody a kde vícekrát excelovala i naše Ester Ledecká.

Mírný dojezd modré sjezdovky Tschein doplňuje malý snowpark s několika malými až středními skoky a ještě dětská crossová dráha.

Sněhové podmínky:

Sjezdovky jsou otočené plus minus západním směrem, což na jaře znamená postupné měknutí „betonového“ firnu. Nejprve povolila modrá, jižně orientovaná trať podél dlouhé 6sedačky Tschein, která má na rozjezd i krátkou ostřejší červenou variantu. Před polednem natála široká černo-červená sjezdovka podél 4sedačky Paolina, jejíž střední červená pasáž se větví na dvě varianty, z nichž jedna je zpestřená hravou přirozenou u-rampou. Nakonec okolo poledne nabídly tolerantní firn dvě černé sjezdovky podél nejvýše položené kabinky König Laurin 2.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Nepočítáme-li vleky na cvičných loukách a propojovací vlek Franzin, jsou všechny lanovky buď zbrusu nové, nebo sice zánovní, ale moderní. Páteřními lanovkami jsou především krytá 4sedačka Paolina s mezistanicí a pak prostorná 10místná kabinka König Laurin 1+2, rovněž s mezistanicí. Mezi nimi je „natažená“ dlouhá expresní 6sedačka Tschein. Okrajovou sjezdovku Pra di Tori obsluhuje krytá 4sedačka. Propojovací a zároveň výukovou mírnou sjezdovku Hubertus obstarává 8místná lanovka, jejíž kabinky jsou vyzdobené jmény vítězů snowboardových závodů.

Přístup z údolí zajišťuje 8místná kabinka (z Welschnofenu) a nově pak také „kabrio“ kyvadlová lanovka (z Tiersu) – až 10 cestujících může hned v nástupní stanici vystoupat na střechu lanovky a užít si nerušený rozhled (a vítr v uších) během jízdy.

Pozoruhodné jsou podzemní stanice této lanovky, stejně jako podzemní výstupní stanice kabinky König Laurin 2.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Že bude ve všední jarní den v méně známém areálu klidno, se dalo očekávat, ale na sjezdovkách nebyl prakticky nikdo, což jen umocnilo firnovou nirvánu – měknoucí sníh prostě neměl kdo „zničit“.

Občerstvení a aprés-ski:

Na svazích je dostatek rozmanitých míst, kde posedět - např. tradiční tyrolská chata Masaré na sjezdovce Paolina, svěže moderní dřevěná chata Franzin nebo bar s restaurací Laurins Lounge a panoramatickou terasou v nejvyšším bodě areálu.

Doprava do střediska a parkování:

Do areálu lze vystoupat lanovkami z údolních vesniček Welschnofen a Tiers (obě lanovky se setkávají na Frommer Almu u nástupní stanice kabinky König Laurin 1), nebo po silnici směrem k průsmyku Karerpass/Carezza (Frommer Alm, Paolina, Pra di Tori).

Parkoviště u nové lanovky z Tiersu bylo obsazené cca 5 auty.

+ plusy

 • mírné i velmi strmé sjezdovky s převýšením 300 až 600 m
 • výborné jarní sněhové podmínky s postupně měknoucím firnem
 • moderní lanovky s unikátními podzemními stanicemi nebo jízdou na střeše kabiny
 • ve všední březnový den nikde nikdo
 • panorama Rosengartenu

- mínusy

 • méně středně obtížných sjezdovek
 • žádné čistě severní svahy
 • místy ploché propojovací tratě
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

19.01.2022  | Carezza (Karersee)

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Už před dovolenou do oblasti Dolomit jsem byl natěšen na malé středisko Carezza. Měl jsem k tomu několik důvodů. Vidět jméno naší nejlepší sjezdařky na lyžích Ester Ledecké na jedné z kabinek tohoto areálu a pak vidět nejnovější a také nejmodernější lanovku v provedení cabrio. To první se mi splnilo...

13.12.2015  | Carezza (Karersee)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

V okolí jezera Karersee mezi údolími Eggental a Val di Fassa se rozpíná polozapomenuté lyžařské středisko Dolomit s dlouhou historií a krátkou „současností“ – lyžovalo se tu již před 50 lety, přitom na začátku minulého desetiletí chátralo a většina vleků byla mimo provoz. Jako „koníček“ si ho pak po...

14.03.2013  | Carezza (Karersee)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Nevelké, typicky rodinné jihotyrolské středisko na úpatí kouzelného hřebene Rosengarten nabídlo nejen čerstvou vrstvu prašanu, ale i liduprázdné svahy.

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

Ovčárna - Praděd

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 7
Otevřené sjezdovky 0 z 9