Sella Nevea / Kanin - lyžování - SNOW.cz
Foto

Masiv Kaninu je okouzlující až majestátnou kulisou Julských Alp, která dojme i lyžaře zmlsané Dolomity. Na italské straně leží nepříliš známé satelitní středisko Sella Nevea s velmi sportovními sjezdovkami, využívanými pro trénink borců Světového poháru. Visutá lanovka jej spojuje se slovinským Bovcem, který ohromí ještě úchvatnější krajinou a několika málo slunečnými, výživně červenými sjezdovkami. Ze slovinské části areálu dohlédnete na Triglav i Jadran.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Bovec / Kanin

Sella Nevea / Kanin - sjezdovky

25%44%31%
32 celkem sjezdovek (km)
25 zasněžování (km)

Sella Nevea / Kanin - lanovky a vleky

vlek
2
sedačka
5
kabinka
4
visutá kabina
1
14600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

460-2300 m n.m.1840 m

Nadmořská výška sjezdovek

1135-2300 m n.m.1165 m

Mapa sjezdovek

Sella Nevea / Kanin - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Sella Nevea / Kanin - lyžování

Název resortu Sella Nevea je odvozen od „neve“ (it. sníh) – navzdory nižší nadmořské výšce se může pochlubit jeho nadprůměrným množstvím, na čemž se podílí i místní mikroklima (hluboce zařezané údolí, kam v první polovině zimy slunce nezasvítí).

Členitý, porostlý a strmý svah nad Sella Neveou a pod impozantní stěnou Bile Pece připomíná Arabbu v Dolomitech. Po krátkém plochém nájezdu od horní stanice moderní kabinky přichází první a „černý“ hang, hned poté se trať dělí na přímější, regulérně černou a tzv. turistickou červenou. Závodní trať je pravidelně vyhrazena tréninku, ale obvykle nikoliv celodenně. Obě jsou velmi atraktivně vedené se širokými zatáčkami a střídavě krátkými hangy a odpočinkovějšími úseky. Červená „turistická“ je celkově užší, optimální pro sportovní jízdu při nízkém zalidnění. Trasa a parametry sjezdovky nedovolují bezmyšlenkovitě a monotónně vykružovat oblouky, ale soustředit se a styl jízdy neustále přizpůsobovat aktuálnímu sklonu a poloměru zatáček.

Nová červená trať ze sedla Prevala, kudy je italská Sella Nevea propojena se slovinským Bovcem, je akorátně svižně klopená ve své horní polovině, poté se zužuje do traverzující cesty s dojezdem k sedačkové lanovce, která vás vrátí ke stanici funiforu.

Hlavní červená nad Bovcem je krásnou, poctivě strmou a z velké části širokánskou a točivou tratí, která dovolí sportovní i relativně odpočinkovou jízdu. Pod nástupní stanicí staré 3sedačky se trať zužuje a v ostrých zatáčkách dojíždí k mezistanici kabinkové lanovky. Kratší, ale příjemně rychlá je i slovinská strana Prevaly se 4sedačkou.

Na italské poměry je tu méně restaurací a horských chat – Rif. Gilberti u stanice funiforu (vynikající domácí kuchyně z prvotřídních surovin) a pak „samoobsluha“ na horní stanici slovinské kabinky.

Samotný resort Sella Nevea s dlouhými patrovými hotelovými nebo apartmánovými komplexy připomíná malé sídliště, není tu žádná původní zástavba.

Překvapující je poměrně sportovní ražení areálu, zvláště italské části (oficiální tréninkové středisko FIS) i pustě působící končiny. Zatímco severní italská strana je temná, jižní slovinská bývá prozářena sluncem. Na obou stranách hranice můžete počítat s bezchybnou úpravou sjezdovek. Cesta z Tarvisia sem trvá autem asi 30 minut.

Sella Nevea / Kanin - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

460

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a sportovní sjezdovky do údolí
  • propojení se slovinským Bovcem
  • působivá scenérie Kaninu

Minus:

  • rozlehlý areál s malým počtem sjezdovek
  • pomalé lanovky, zvláště na slovinské straně

Sella Nevea / Kanin - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Sella Nevea - od 6 920 Kč

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 19
Otevřené sjezdovky 0 z 140 km