Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Mayrhofen / Ski Zillertal 3000

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Zillertal - Ahorn, Eggalm, Finkenberg, Mayrhofen, Penken, Rastkogel

Foto

Mayrhofen je srdcem údolí Zillertal a zároveň vstupem do rozložitého lyžařského areálu, který nabízí všestranné, ale i dosti rušné svahy. Do kotliny mezi Penkenem a Horbergem jsou vysázeny nešizené červené i peprnější černé, včetně nejprudší upravované „stěny“ v Rakousku. Po jižních svazích Penkenu a zejména Rastkogelu se už rozbíhají převážně „rodinné pohodovky“. Pavučina tratí dosahuje až na osamocenější a klidnější Eggalm, po němž spadají lákavé červené. Lyžařskou nabídku završuje na konci údolí ledovec Hintertux, sněhová pojistka celého údolí.

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - sjezdovky

28%49%23%
142 celkem sjezdovek (km)
135 zasněžování (km)
9 ski-route (km)
366 rozloha sjezdovek (ha)
243 zasněžování (ha)

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - lanovky a vleky

pojízdný koberec
14
vlek
18
sedačka expres
5
sedačka krytá
12
telemix
1
kabinka
6
funitel a 3-S
1
visutá kabina
2
84400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

620-2500 m n.m.1880 m

Mapa sjezdovek

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - lyžování

Terény, které se rozpínají mezi Mayrhofenem, Finkenbergem a Lanersbachem pod značkou Ski Zillertal 3000, jsou vzájemně propojené lanovkami a díky své poloze tvoří pomyslné lyžařské srdce údolí Zillertal. Vzniklá lyžařská houpačka je přitom „fabrikou“ velmi vysoké úrovně – veškerá infrastruktura je moderní a kapacitní, ale všude je „šrumec“ a chvíli trvá, než se lyžař zorientuje a najde si místo, které mu vyhovuje. Sjezdovky jsou rovněž vesměs kapacitní, tedy široké, často jde doslova o „mnohaproudé dálnice“, a to jak hravé s terénními nerovnostmi, tak zplanýrované do rovné plochy. Každá druhá sjezdovka má navíc nějakou atrakci – měřený slalom, video z jízdy či překážky a vlny. Na Penkenu převládá střední a vyšší obtížnost, naopak sousední Rastkogel je převážně nenáročný a pohodový, příjemně středně strmý svah má i nejvzdálenější Eggalm.

Velmi všestranný a přitom příjemně kompaktní je hlavní areál Penken (2 095 m), rozložený na stejnojmenném oblém hřebeni a dále na protějších vrcholech Horberg a Wanglspitz. Do kotliny mezi Penkenem, Wanglspitzem a Horbergem stékají v řídkém lese strmější červené a černé tratě, mírné dálnice školního charakteru se rozlévají po východním úbočí směrem k Mayrhofenu. Z dvouapůltisícového Wanglspitzu (2 500 m) putuje dlouhá vyhlídková červená hřebenovka, z níž se později odděluje strmý černý rukáv. Po jižním svahu Penkenu směrem k Finkenbergu se roztahuje širokánské červené letiště, z něhož se odděluje nenápadná lesní červená trať k 6sedačce Katzenmoos. Z druhé strany k ní z Penkenu padá osamělá černě značená sjezdovka s dlouhým plochým dojezdem o úzké cestě.
Jižnímu svahu Horbergu (2 278 m) dominuje černá „direttissima“ podél 6sedačkové lanovky Schneekar, směrem k východu stéká široká pohodová červená k 6sedačce Gerent, od níž lze pokračovat velkým obloukem občasnými serpentinami zpět pod Horberg, anebo po nové černé trati Mösl prostorným lesním průsekem, místy ve velmi strmém sklonu, směrem do údolí. Na odvrácené straně Horbergu se mělkou kotlinou k Unterbergalmu vine ještě přímá červená sjezdovka.
Na Penken vyjíždějí kabinky z okolních vesniček Hippach, Finkenberg a od sezóny 2018/19 ještě Mösl, hlavní přístup ale vede z Mayrhofenu, a to velmi dlouhou a vzdušně vedenou větruodolnou lanovkou typu 3-S s kabinkami pro 24 sedících osob, která vyráží přímo z centra letoviska. Lanovka překonává nejen tříkilometrovou vzdálenost, ale i hlubokou rokli, takže žádná sjezdovka podél ní do údolí nevede.

Rušnou kotlinu pod Penkenem spojuje 150místná kyvadlová kabina přes vrchol Wanglspitz s jižními svahy Rastkogelu (2 550 m), které se mírně až velmi mírně svažují směrem k Vorderlanersbachu (1 300 m). Páteřní lanovkou je krytá 8sedačka Horbergjoch, již obtékají nenáročné červené a modré sjezdovky. Dlouhou přejezdovou cestou lze dojet ke kryté 6sedačce Lämmerbichl se strmějšími a spletitějšími převážně červenými sjezdovkami, od jejíž nástupní stanice pokračuje úzká cesta do sousedního areálu Eggalm.

Nejklidnějším areálem celé houpačky je právě nejvzdálenější Eggalm (2 300 m), po jehož severovýchodním svahu stékají přímé i členitější, pohodovější i strmé červené sjezdovky, rolující po horských loukách i lesem. Sportovnější sjezdovky stékají k 6sedačce Eggalm Nord, naopak 6sedačku Lattenalm obtékají mírnější modro-červené zvlněné dálnice. Z údolního Lanersbachu vyjíždí 4místná kabinka, k níž z Eggalmu sjíždí strmá červená trať s plochým traverzovitým dojezdem.

S výjimkou dvou přibližovacích lanovek z okrajového Lanersbachu křižují svahy prakticky výhradně výkonné a pohodlné sedačky či kabinky, jejichž kapacita ovšem v rušných dnech sezóny způsobuje „mraveniště“ na sjezdovkách. Jako v každém megaareálu se lyžaři samozřejmě zdržují především kolem páteřních lanovek a „proudí“ v závislosti na denní době a povětrnostních podmínkách po určitých výletních trasách. Při správném odhadu „davového chování“ si však lze prakticky vždy najít volný svah. Jedním z neklidnějších zákoutí je vlek Beilspitz s červenou sjezdovkou na Eggalmu, už jen proto, že je prakticky jediným vlekem mimo cvičné louky v areálu.

Veškeré lyžařské terény se nacházejí v horních, bezlesých patrech svahů, a jsou tak sněhově poměrně spolehlivé. Do údolí je však běžné, či dokonce nutné sjíždět lanovkami, výjimkou je sjezd z Eggalmu do Lanersbachu anebo neupravované ski-route z Penkenu do Finkenbergu a Hippachu.

Na opačné straně než Penken se nad Mayrhofenem tyčí výrazný vrcholek Ahorn (1 995 m) s malým a klidným lyžařským areálem. Na temeni hory se rozprostírá slunečná, mírná a prostorná pláň se zhruba kilometrovou modrou sjezdovkou, kterou lemuje „dětská“ crossová dráha s vlnami a zatáčkami (fun slope), kde se nejmenší i větší lyžaři zabaví na celý den. Níže se už po mnohem strmějším svahu noří do lesa široká červená sjezdovka s „modrou“ serpentinovitou objížďkou dvou nejprudších pasáží.
Až do údolního Mayrhofenu (670 m) pokračuje náročná černá sjezdovka, střídající přejezdy s červeno-černými hangy. Ahorn má velmi moderní přepravní park, zvlášť s ohledem na to, že jde vlastně o méně navštěvovanou periferii – nahoře expresní 8sedačka s automatickou závorou a dva tři doplňkové vleky, níže expresní 6sedačka, z údolí moderní kyvadlová kabina. Ahorn je ideální kopec nejen pro děti, ale i pro „pařiče“ – u horní stanice lanovky se totiž každoročně staví sněhový iglú bar White Lounge.

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

590

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestré sjezdovky, uspořádané do houpačkovitého safari
  • superskipas platí v celém údolí
  • expresní a pohodlné lanovky
  • spolehlivá nadmořská výška a orientace do všech světových stran

Minus:

  • méně opravdu dlouhých sjezdovek
  • téměř žádné sjezdy do údolí
  • ranní nápory u přibližovacích lanovek
  • velmi rušno, zvláště na Penkenu a Rastkogelu

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - komerční prezentace

Ledovec Hintertux, synonymum pro dokonalý zážitek z lyžování, je často vyhledávaným místem pro předsezónní přípravu mnoha reprezentačních družstev z celého světa. Údolí Zillertal nabízí lyžování ve výškách přesahujících 3 000 metrů a skutečnou výzvou pro adrenalinové jezdce je zdejší nejprudší upravovaná trať v Rakousku s trefným názvem Harakiri a sklonem téměř 80 %.


Odkazy

Horní Mísečky

Horní Mísečky

SNOW tipy