Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - lyžování - SNOW.CZ

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000

Ahorn, Eggalm, Finkenberg, Mayrhofen, Penken, Rastkogel

Rakousko - Tyrolsko | Zillertal

Foto

Mayrhofen je srdcem údolí Zillertal a zároveň vstupem do rozložitého lyžařského areálu Penken, který nabízí všestranné, ale i dosti rušné svahy. Do kotliny mezi Penkenem a Horbergem jsou vysázeny nešizené červené i peprnější černé, včetně nejprudší upravované „stěny“ v Rakousku. Po jižních svazích Penkenu a zejména Rastkogelu se už rozbíhají převážně „rodinné pohodovky“. Pavučina tratí dosahuje až na osamocenější a klidnější Eggalm, po němž spadají lákavé červené. Lyžařskou nabídku završuje na konci údolí ledovec Hintertux, sněhová pojistka celého údolí.

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - sjezdovky

29%47%24%
136 celkem sjezdovek (km)
129 zasněžování (km)
366 rozloha sjezdovek (ha)
243 zasněžování (ha)

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - lanovky a vleky

pojízdný koberec
13
vlek
18
sedačka expres
5
sedačka krytá
12
telemix
1
kabinka
6
funitel a 3-S
1
visutá kabina
2
84400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

620-2500 m n.m.1880 m

Mapa sjezdovek

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - lyžování

Terény, které se rozpínají mezi Mayrhofenem, Finkenbergem a Lanersbachem a nesou značku Ski Zillertal 3000, jsou vzájemně propojené lanovkami a díky své poloze tvoří pomyslné lyžařské srdce údolí Zillertal.

Velmi všestranný a přitom příjemně kompaktní je hlavní areál Penken (2 095 m), rozložený na stejnojmenném oblém hřebeni a dále na protějších vrcholech Horberg a Wanglspitz. Do kotliny mezi Penkenem, Wanglspitzem a Horbergem stékají v řídkém lese strmější červené a černé tratě, mírné dálnice se rozlévají po východním úbočí směrem k Mayrhofenu. Z dvouapůltisícového Wanglspitzu putuje dlouhá vyhlídková červená hřebenovka, z níž se později odděluje i strmý černý rukáv. Po jižním svahu Penkenu směrem k Finkenbergu se roztahuje širokánské červené letiště, z něhož se odděluje nenápadná lesní červená trať k vyhřívané 6sedačce Katzenmoos. Jižnímu svahu Horbergu (2 278 m) dominuje černá „direttissima“ podél sedačkové lanovky, směrem k východu stéká široká pohodová červená, která se níže velkým obloukem a občasnými serpentinami vrací zpět.
Na Penken vyjíždějí kabinky z okolních vesniček Hippach, Finkenberg a od sezóny 2018/19 ještě Mösl, hlavní přístup ale vede z Mayrhofenu, a to velmi dlouhou a vzdušně vedenou větruodolnou lanovkou typu 3-S s kabinkami pro 24 sedících osob, která vyráží přímo z centra letoviska. Lanovka překonává nejen tříkilometrovou vzdálenost, ale i hlubokou rokli, takže žádná sjezdovka podél ní do údolí nevede.

Rušnou kotlinu pod Penkenem spojuje 150místná kyvadlová kabina přes vrchol Wanglspitz (2 500 m) s jižními svahy Rastkogelu (2 550 m), které se mírně až velmi mírně svažují k Vorderlanersbachu (1 300 m).

Nejklidnějším koutem celé houpačky je pak nejvzdálenější Eggalm (2 300 m) s parádními červenými sjezdovkami, rolujícími po horských loukách.

Veškeré lyžařské terény se nacházejí v horních, bezlesých patrech svahů, a jsou tak sněhově poměrně spolehlivé. Do údolí je však bohužel běžné sjíždět lanovkami, výjimkou je sjezd z Eggalmu do Lanersbachu anebo neupravované ski-route z Penkenu do Finkenbergu a Hippachu.

Nad opačné straně než Penken se nad Mayrhofenem tyčí výrazný vrcholek Ahorn (1 995 m) s malým, a tedy klidným lyžařským areálem. Na temeni hory se rozprostírá slunečné, mírné a prostorné plató se zhruba kilometrovou modrou sjezdovkou, kterou lemuje „dětská“ crossová dráha s vlnami a zatáčkami (fun slope), kde se nejmenší i větší lyžaři zabaví na celý den. Níže se už po mnohem strmějším svahu noří do lesa široká červená sjezdovka s „modrou“ serpentinovitou objížďkou dvou nejprudších pasáží. Až do údolního Mayrhofenu (670 m) pokračuje náročná černá sjezdovka, střídající přejezdy s červeno-černými hangy. Ahorn má velmi moderní přepravní park, zvlášť s ohledem na to, že jde vlastně o méně navštěvovanou periferii – nahoře expresní 8sedačka s automatickou závorou a dva tři doplňkové vleky, níže expresní 6sedačka, z údolí moderní kyvadlová kabina. Ahorn je ideální kopec nejen pro děti, ale i pro „pařiče“ – u horní stanice lanovky se totiž každoročně staví sněhový iglú bar White Lounge.

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

621

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestrý charakter sjezdovek, uspořádaných do rozložitého safari
  • superskipas platí v celém údolí
  • expresní a pohodlné lanovky
  • spolehlivá nadmořská výška a orientace do všech světových stran

Minus:

  • minimum opravdu dlouhých sjezdovek
  • žádné sjezdy do údolí
  • ranní nápory u přibližovacích lanovek
  • velmi rušno, zvláště v Mayrhofenu

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000 - komerční prezentace

Ledovec Hintertux, synonymum pro dokonalý zážitek z lyžování, je často vyhledávaným místem pro předsezónní přípravu mnoha reprezentačních družstev z celého světa. Údolí Zillertal nabízí lyžování ve výškách přesahujících 3 000 metrů a skutečnou výzvou pro adrenalinové jezdce je zdejší nejprudší upravovaná trať v Rakousku s trefným názvem Harakiri a sklonem téměř 80 %.


Odkazy

Sníh Mayrhofen / Ski Zillertal 3000

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 45
Otevřené sjezdovky 0 z 142 km

Počasí Mayrhofen / Ski Zillertal 3000

čtvrtek (19.09.) weather / 15°
pátek (20.09.) weather / 19°
sobota (21.09.) weather 10°/ 24°

Instruktoři v oblasti

Michaela Řehořková

Michaela Řehořková

Mayrhofen
Profil instruktora: Přejít na profil

Lyžařské zájezdy

Hotel Evianquelle
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 640 Kč/os.
Kosis Landhaus
Orientační cena za noc vč. skipasu 2 236 Kč/os.
Hotel Chalet Fiocco di Neve
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 242 Kč/os.