Mosty u Jablunkova - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Česko Beskydy Mosty u Jablunkova

Mosty u Jablunkova

Foto

Mosty u Jablunkova jsou mezi českými lyžařskými areály držitelem primátu, o něhož jej žádný z nich nepřipraví – jsou nejvýchodněji položené. Středně strmé sjezdovky o délce do 600 m a převýšení do 150 m stékají po severozápadním svahu Fojtského grůně (700 m n. m.) přímo k silnici 1. třídy směřující z Třince do slovenské Čadci, a je tak snadno přístupný z celé ostravské pánve.

Mosty u Jablunkova - sjezdovky

13%87%
2.1 celkem sjezdovek (km)
2.1 zasněžování (km)

Mosty u Jablunkova - lanovky a vleky

vlek
4
2630 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

550-700 m n.m.150 m

Mapa sjezdovek

Mosty u Jablunkova - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Mosty u Jablunkova - lyžování

Zdejší lyžařský areál je vzhledem ke svému drobné velikosti nadmíru dobře vybaven a vše je prakticky na jednom místě. Kromě čtyř sjezdových tratí, z nichž tři jsou učebnicově červené a jedna krátká modrá, tu najdete snowpark s překážkami, bobovou dráhu, luxusní dřevěnou chatu s ubytováním, bufetem i restaurací s místními specialitami (gorolská kupa, piečoky) přímo u vleků a dnes samozřejmý cvičný areálek s provazovým vlekem. Sjezdovky jsou kompletně zasněžované a osvětlené pro večerní lyžování. V zázemí nechybí profesionální servis ani půjčovna lyží, snb, běžek či sněžnic. O co menší se areál jeví rozlohou, to vynahrazuje kompaktností a pestrostí. Velmi činnorodý je i sjezdařský oddíl a v průběhu sezóny se konají i několikeré závody pro veřejnost. Vítané jsou i zdokonalovací kurzy či organizované tréninky.

Mostům tak z „povinné“ infrastruktury chybí jen sedačková lanovka, která je plánována během příštích let.

Ačkoliv z obchvatu Mostů si můžete téměř „sáhnout“ na vleky ležící v bezprostřední blízkosti silnice, při příjezdu do areálu je nutné projet přímo obcí Mosty, ležícími o něco níže v údolí, a k úpatí areálu vyjet prudce stoupající silnicí, přičemž hlavní dopravní tah na Slovensko překonáte podjezdem. Kdo odbočku přejede, otočí se až na Slovensku v Zatkově.

Pochybnosti může vzbuzovat celkově nižší nadmořská výška areálu. Po nevydařené zimě 2006/07 byl zasněžovací systém výrazně posílen a od té doby mohou Mosty garantovat jistotu „stovky“ neboli nejméně 100 dnů lyžařské sezóny. Rekordní přitom byla již následující, jinak nepříliš vydařená zima 2007/08 s nepřetržitým provozem po dobu 120 dnů. Mezi beskydskými areály tak Mosty paradoxně patří mezi sněhově nejspolehlivější.

Z vrcholových partií Fojtského grůně se rozbíhají běžecké, pravidelně upravované stopy v celkové délce 44 km. Vedou nepříliš vysokou, ale neposedně zvlněnou a zalesněnou, ale přesto rozhledovou vrchovinou přes Gírovou do Hrčavy, nejvýchodnější obce republiky a odtud dále do polské Jaworzynky nebo do Bukovce na české straně.

Neméně živo je v mosteckém areálu i v teplé polovině roku, a to díky letním „horským“ aktivitám, které cílevědomě rozvíjí jako jeden z průkopníků – kromě bobové dráhy, mimochodem v r. 2004 první nadzemní v ČR, je k dispozici lanové centrum, lezecké stěny, bungee a dětské trampolíny, lukostřelba, sjezd na laně Gorolszus, rodeo, aerotrim nebo lyžařský trenažér.

Poloha Jablunkovska v trojmezí Česka, Polska a Slovenska spolu s německým vlivem ovlivnila i dialekt „po našymu“, kterým se částečně mluví na české i polské straně hranice.

Mosty u Jablunkova - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1250

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • krátké, ale učebnicově červené tratě
  • výkonné zasněžování
  • bobová dráha
  • dobrá dostupnost z celého Ostravska

Minus:

  • jen 150m převýšení
  • chybí sedačková lanovka
  • nižší nadmořská výška

Odkazy

Val di Fiemme Obereggen

Val di Fiemme Obereggen

Val di Fiemme Obereggen

Val di Fiemme Obereggen

Val di Fiemme Obereggen

Val di Fiemme Obereggen

SNOW tipy

Předpověď počasí