Mosty u Jablunkova - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Česko Beskydy Mosty u Jablunkova

Mosty u Jablunkova

Foto

Mosty u Jablunkova jsou mezi českými lyžařskými areály držitelem primátu, o něhož jej žádný z nich nepřipraví – jsou nejvýchodněji položené. Středně strmé sjezdovky o délce do 600 m a převýšení do 150 m stékají po severozápadním svahu Fojtského grůně (700 m n. m.) přímo k silnici 1. třídy směřující z Třince do slovenské Čadci, a je tak snadno přístupný z celé ostravské pánve.

Mosty u Jablunkova - sjezdovky

13%87%
2.1 celkem sjezdovek (km)
2.1 zasněžování (km)

Mosty u Jablunkova - lanovky a vleky

vlek
4
2630 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

550-700 m n.m.150 m

Mapa sjezdovek

Mosty u Jablunkova - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Mosty u Jablunkova - lyžování

Zdejší lyžařský areál je vzhledem ke svému drobné velikosti nadmíru dobře vybaven a vše je prakticky na jednom místě. Kromě čtyř sjezdových tratí, z nichž tři jsou učebnicově červené a jedna krátká modrá, tu najdete snowpark s překážkami, bobovou dráhu, luxusní dřevěnou chatu s ubytováním, bufetem i restaurací s místními specialitami (gorolská kupa, piečoky) přímo u vleků a dnes samozřejmý cvičný areálek s provazovým vlekem. Sjezdovky jsou kompletně zasněžované a osvětlené pro večerní lyžování. V zázemí nechybí profesionální servis ani půjčovna lyží, snb, běžek či sněžnic. O co menší se areál jeví rozlohou, to vynahrazuje kompaktností a pestrostí. Velmi činnorodý je i sjezdařský oddíl a v průběhu sezóny se konají i několikeré závody pro veřejnost. Vítané jsou i zdokonalovací kurzy či organizované tréninky.

Mostům tak z „povinné“ infrastruktury chybí jen sedačková lanovka, která je plánována během příštích let.

Ačkoliv z obchvatu Mostů si můžete téměř „sáhnout“ na vleky ležící v bezprostřední blízkosti silnice, při příjezdu do areálu je nutné projet přímo obcí Mosty, ležícími o něco níže v údolí, a k úpatí areálu vyjet prudce stoupající silnicí, přičemž hlavní dopravní tah na Slovensko překonáte podjezdem. Kdo odbočku přejede, otočí se až na Slovensku v Zatkově.

Pochybnosti může vzbuzovat celkově nižší nadmořská výška areálu. Po nevydařené zimě 2006/07 byl zasněžovací systém výrazně posílen a od té doby mohou Mosty garantovat jistotu „stovky“ neboli nejméně 100 dnů lyžařské sezóny. Rekordní přitom byla již následující, jinak nepříliš vydařená zima 2007/08 s nepřetržitým provozem po dobu 120 dnů. Mezi beskydskými areály tak Mosty paradoxně patří mezi sněhově nejspolehlivější.

Z vrcholových partií Fojtského grůně se rozbíhají běžecké, pravidelně upravované stopy v celkové délce 44 km. Vedou nepříliš vysokou, ale neposedně zvlněnou a zalesněnou, ale přesto rozhledovou vrchovinou přes Gírovou do Hrčavy, nejvýchodnější obce republiky a odtud dále do polské Jaworzynky nebo do Bukovce na české straně.

Neméně živo je v mosteckém areálu i v teplé polovině roku, a to díky letním „horským“ aktivitám, které cílevědomě rozvíjí jako jeden z průkopníků – kromě bobové dráhy, mimochodem v r. 2004 první nadzemní v ČR, je k dispozici lanové centrum, lezecké stěny, bungee a dětské trampolíny, lukostřelba, sjezd na laně Gorolszus, rodeo, aerotrim nebo lyžařský trenažér.

Poloha Jablunkovska v trojmezí Česka, Polska a Slovenska spolu s německým vlivem ovlivnila i dialekt „po našymu“, kterým se částečně mluví na české i polské straně hranice.

Mosty u Jablunkova - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1250

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • krátké, ale učebnicově červené tratě
  • výkonné zasněžování
  • bobová dráha
  • dobrá dostupnost z celého Ostravska

Minus:

  • jen 150m převýšení
  • chybí sedačková lanovka
  • nižší nadmořská výška

Odkazy

Velká Úpa

Velká Úpa

Velká Úpa

Velká Úpa

Velká Úpa

Velká Úpa

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 4
Otevřené sjezdovky 0 z 3