Mosty u Jablunkova - lyžování
Zdejší lyžařský areál je vzhledem ke svému drobné velikosti nadmíru dobře vybaven a vše je prakticky na jednom místě. Kromě čtyř sjezdových tratí, z nichž tři jsou učebnicově červené a jedna krátká modrá, tu najdete snowpark s překážkami, bobovou dráhu, luxusní dřevěnou chatu s ubytováním, bufetem i restaurací s místními specialitami (gorolská kupa, piečoky) přímo u vleků a dnes samozřejmý cvičný areálek s provazovým vlekem. Sjezdovky jsou kompletně zasněžované a osvětlené pro večerní lyžování. V zázemí nechybí profesionální servis ani půjčovna lyží, snb, běžek či sněžnic. O co menší se areál jeví rozlohou, to vynahrazuje kompaktností a pestrostí. Velmi činnorodý je i sjezdařský oddíl a v průběhu sezóny se konají i několikeré závody pro veřejnost. Vítané jsou i zdokonalovací kurzy či organizované tréninky.
Mostům tak z „povinné“ infrastruktury chybí jen sedačková lanovka, která je plánována během příštích let.
Ačkoliv z obchvatu Mostů si můžete téměř „sáhnout“ na vleky ležící v bezprostřední blízkosti silnice, při příjezdu do areálu je nutné projet přímo obcí Mosty, ležícími o něco níže v údolí, a k úpatí areálu vyjet prudce stoupající silnicí, přičemž hlavní dopravní tah na Slovensko překonáte podjezdem. Kdo odbočku přejede, otočí se až na Slovensku v Zatkově.
Pochybnosti může vzbuzovat celkově nižší nadmořská výška areálu. Po nevydařené zimě 2006/07 byl zasněžovací systém výrazně posílen a od té doby mohou Mosty garantovat jistotu „stovky“ neboli nejméně 100 dnů lyžařské sezóny. Rekordní přitom byla již následující, jinak nepříliš vydařená zima 2007/08 s nepřetržitým provozem po dobu 120 dnů. Mezi beskydskými areály tak Mosty paradoxně patří mezi sněhově nejspolehlivější.
Z vrcholových partií Fojtského grůně se rozbíhají běžecké, pravidelně upravované stopy v celkové délce 44 km. Vedou nepříliš vysokou, ale neposedně zvlněnou a zalesněnou, ale přesto rozhledovou vrchovinou přes Gírovou do Hrčavy, nejvýchodnější obce republiky a odtud dále do polské Jaworzynky nebo do Bukovce na české straně.
Neméně živo je v mosteckém areálu i v teplé polovině roku, a to díky letním „horským“ aktivitám, které cílevědomě rozvíjí jako jeden z průkopníků – kromě bobové dráhy, mimochodem v r. 2004 první nadzemní v ČR, je k dispozici lanové centrum, lezecké stěny, bungee a dětské trampolíny, lukostřelba, sjezd na laně Gorolszus, rodeo, aerotrim nebo lyžařský trenažér.
Poloha Jablunkovska v trojmezí Česka, Polska a Slovenska spolu s německým vlivem ovlivnila i dialekt „po našymu“, kterým se částečně mluví na české i polské straně hranice.