Geisskopf - lyžování - SNOW.cz
Foto

Geisskopf, kozí hlava, se výrazně zdvíhá na jižním okraji německé Šumavy do 1 097 m n. m. a dřevěná rozhledna činí z vrcholu velmi kvalitní rozhledový bod s panoramatem hlavního šumavského hřebene. Kotvové vleky a stařičká jednosedačková lanovka obhospodařují solidně vykácené lesní průseky sjezdovek, které na zdravě červeně strmých svazích působí jako přehledné magistrály. Nevyšponovaná kapacita vleků sice může ve víkendových náporech způsobit fronty, zato na sjezdovkách zbyde prostoru stále dost. To je spolu s rozumnými cenami skipasů a lehce sportovním profilem svahů hlavní lákadlo Geisskopfu.

Geisskopf - sjezdovky

22%67%11%
8 celkem sjezdovek (km)
6.4 zasněžování (km)

Geisskopf - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
1
6400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

835-1097 m n.m.262 m

Mapa sjezdovek

Geisskopf - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Geisskopf - lyžování

Z Geisskopfu se rozbíhají čtyři prostorné červené tratě severním až severovýchodním směrem a další dvě (červená, černá) ze sousedního vrcholu Einödriegel. Na úpatí svahu v blízkosti parkoviště jsou ještě dvě široké modré jako cvičná louka a pod nimi oplocené lyžařské hřiště s posuvným kobercem, lanovým vlekem a figurkami.

Dvojice červených magistrál podél vleku Nordhanglift je lehčími, terénně jemně zvlněnými slalomáky. Podobně svižně klesá i červená Herrenabfahrt („pánská“) podél sedačkové lanovky, od poloviny se pak zužuje a ubíhá pozvolněji. Sousední červená Familienabfahrt („rodinná“) opisuje v pohodově červeném sklonu s občasnou terénní vlnou o něco delší oblouk. Tři hlavní tratě jsou od středy do pátku až do deseti hodin večer osvětlené. Z vrcholu Einödriegel spadá rovněž pohodová červená Familienabfahrt Riegel, napojující se na tratě u Nordhangliftu anebo černá se širokým, zčásti dosti strmým a částečně boulovým hangem ve své střední části. Všechny tratě dovolují rychlou, přitom bezpečnou jízdu a díky občasné terénní vlně to nejsou ani zcela sterilní dálnice.

Svahy jsou kompletně obslouženy samoobslužnými kotvami, přičemž z parkoviště na vrchol vede i historická jednosedačková lanovka, která jede zhruba poloviční rychlostí než souběžný vlek Parallellift. V budoucnu by ji mohla nahradit horská dráha zvaná Willi s vozíky na kolejnicích, vhodná pro přepravu sáňkařů, kteří i současnou lanovku využívají častěji než lyžaři.

Sáňkařská dráha vede z vrcholu v lesních serpentinách a po 2 km přijíždí přímo k parkovišti.

Severní orientace svahů s vrcholem téměř v 1 100 m n. m. přináší přirozenou sněhovou jistotu, ale významnou roli má samozřejmě zasněžování – svahy na Einödriegelu jsou závislé jen na přírodním sněhu, a tak jsou v provozu jen za dobrých sněhových podmínek.

Zatímco pro české lyžaře je Geisskopf poněkud vzdálenějším centrem (cca půl hodiny jízdy z Železné Rudy přes Regen a Bischofsmais), pro německé návštěvníky ze šumavského podhůří je naopak jedním z nejsnadněji dostupných. Je tak typickým víkendovým střediskem, o čemž svědčí neobvykle velké parkoviště, a ve všední dny tu bývá poloprázdno.

Zánovní infrastruktura je paradoxně jednou z výhod Geisskopfu – chrání sjezdovky před přílišným zalidněním, tak typickým v modernizovaných areálech s kapacitními lanovkami. Cenami skipasů se drží v šumavské konkurenci větších center spíše pod průměrem.

Přímo na vrcholu stojí horská chata s restaurací a slunečnou vyhlídkovou terasou, další restaurace je u parkoviště. U nástupu na vlek Nordhanglift najdete i jednoduché bufetové občerstvení.

Od horní stanice sedačky se vydávají po hřebeni několika směry i upravované běžecké stopy.

Vyhledávaným cílem je Geisskopf i v letní sezóně – a nejen díky rozhledně dostupné lanovkou, ale i díky svému rozsáhlému bike parku.

Geisskopf - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

800

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široké, přehledné červené tratě
  • rozhledna s výhledem na hlavní šumavský hřeben
  • horská chata s terasou na vrcholu
  • nižší ceny skipasů
  • sáňkařská dráha

Minus:

  • podobný, dálniční charakter všech sjezdovek
  • jen kotvové vleky a pomalá sedačka
  • vzdálenější šumavské středisko

Odkazy

Flachauwinkl Kleinarl

Flachauwinkl Kleinarl

Flachauwinkl Kleinarl

Flachauwinkl Kleinarl

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 28 km