Andermatt / SkiArena - lyžování - SNOW.CZ

Andermatt / SkiArena

Švýcarsko - centrální Švýcarsko

Foto

Andermatt je pomyslnou křižovatkou severních, jižních, východních a západních Alp a díky jeho sněhově výtečně zásobeným a vysokohorským terénům si jej velmi oblíbili freerideři. Nově se ale stal také luxusním resortem a vstupní branou do nově vybudované lyžařské houpačky se 120 km sjezdovek.

Andermatt / SkiArena - sjezdovky

22%49%29%
101 celkem sjezdovek (km)
68 zasněžování (km)

Andermatt / SkiArena - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
3
sedačka
2
sedačka expres
2
sedačka krytá
5
kabinka
3
visutá kabina
2
zubačka / metro
1
18600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1441-2963 m n.m.1522 m

Mapa sjezdovek

Andermatt / SkiArena - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Andermatt / SkiArena - lyžování

Andermatt (1 444 m) leží v nejniternějším nitru Alp, mezi silničními průsmyky v zimě neprůjezdnými, na pomezí severních, jižních, východních a západních Alp – na střetu kultur i klimatu.

Nad městečkem se tyčí obrovský, masivní vrchol Gemsstock (2 963 m) se strmou a prostornou kotlinou, jíž prochází dlouhá černá sjezdovka a sousední opuštěnou kotlinou pak ještě jedna červená a ohromným freeridovým terénem v okolí. Okolo mezistanice Gürschen (2 212 m) klesá ještě přívětivější červeno-modrá sjezdovka a stranou pak ještě jedna černá. Kromě dvou nepohodlných visutých kabin, zpřístupňujících samotný vrchol Gemsstock, kotlinou stoupají jeden dlouhý kotvový vlek a nová 6sedačka s bublinou, obsluhující nejpřívětivější terén na Gemsstocku. Celkově působí Gemsstock vysokohorsky a surově – na horní stanici lanovky není ani restaurace ani WC, veškeré zázemí se soustředí do bezprostředního okolí.

Z vrcholu Gemsstock obě tratě nejprve klesají jako úzká serpentinovitá cesta, ale brzy se rozdělí na poměrně přímou, černou trať v hlavním žlabu a červenou trať vinoucí se v zúžených zatáčkách sousední kotlinou. Hlavní černá trať je proměnlivě, ale vesměs dostatečně široká, červená má jen jednu opravdu širokou carvingovou pasáž. Pod mezistanicí Gurschen se vine poměrně široká a přívětivá modrá trať Gurschenalp s novou 6sedačkou a na východním okraji hlavního kotle stéká z Geissgratu v členitém terénu středně náročná, černě značená a závodně využívaná trať Luterseepiste s kotvovým vlekem.
Z mezistanice do Andermattu vede strmá černá sjezdovka, která se v druhé polovině mění v serpentinovitou cestu, sbírající freeridery z ohromného, řídce porostlého volného prostoru v okolí. Ve všedních dnech bývá Gemsstock jen říce zalidněný, nápory zažívá hlavně o víkendech.

Na jižních svazích nad Andermattem se rozkládají slunečnější sjezdovky všech obtížností, které jsou lanovkami přes průsmyk Oberalppass od sezóny 2018/19 kompletně propojené se sousedním lyžařským areálem Sedrun.

Vesnice vysoko v horách byla ze severu historicky dlouho nepřístupná – legenda praví, že most překonávající strž těsně pod vesnicí směrem na Göschenen postavil ďábel, kterému obyvatelé museli slíbit, že mu obětují duši první bytosti, která most přejde. Lstivě však horalé jako první vyslali kozu a rozzuřený ďábel se rozhodl z pomsty most zničit obřím balvanem. Jedna z obyvatelek Göschenenu prý na kámen vyryla kříž, takže ďábel ho nemohl uzvednout. Od té doby stojí jak most, tak povalený obří balvan na cestě mezi Göschenenem a Andermattem. Dokud byl Andermatt přístupný jen z východu přes průsmyk Oberalppass, náležel ke kantonu Graubünden, po zpřístupnění ze severu připadl do kantonu Uri.

Historie Andermattu je spojena s armádou. Už ruský generál Suvarov vedl své vojsko při ústupu před Napoleonem ze severní Itálie právě přes Andermatt. Před druhou světovou válkou vznikla kolem Andermattu četná opevnění jako součást bariéry proti Hitlerovi, pokud by se rozhodl napadnout neutrální Švýcarsko. Plán ochrany švýcarských hor počítal s tím, že nížiny by v případě napadení byly obětovány. Po 2. světové válce se tu usadila vojenská výcviková základna. Na přelomu století ale armáda Andermatt opustila – důsledkem byla ztráta pracovních příležitostí pro místní obyvatele, zároveň ale i šance proměnit Andermatt v turistickou destinaci s luxusními hotely a velkým lyžařským areálem, který spojí sjezdovky Andermattu a sousedního Sedrunu. Mohutný projekt za téměř 2 mld. franků vybudoval bohatý egyptský investor Samih Sawiris, kterého kombinace nedotčené přírody, sněhových poměrů a vzdálenost Andermattu z nejbližších letišť jak ve Švýcarsku, tak v Itálii ho okouzlila.
Nový Andermatt má být příjemným živým centrem pro všechny kategorie návštěvníků – od jedno- a dvouhvězdičkových hotelů ve staré zástavbě až po čtyř- a pětihvězdičkové hotely v nové čtvrti. Stará i nová čtvrť má být přitom harmonicky propojena novým náměstím. Je pozoruhodné, jak bohatý Egypťan přesvědčil patriotické až sobecké horské sedláky k tak megalomanskému projektu. Sawiris je vzdělaný a charismatický investor, který umí naslouchat a vždy nachází řešení. A pro Švýcary je zájem lokální vždy nadřazen zájmu regionu, mají zkrátka konfederativní uvažování hluboko v sobě. Sawiris vnuknul místním myšlenku proměny stagnujícího letoviska v ojedinělý luxusní resort, lákající movitou klientelu, která přinese podnikatelské příležitosti a samozřejmě i profit pro Sawirisiho, který velmi levně nakoupil pozemky uvolněné armádou.

Andermatt / SkiArena - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

184

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nově propojená lyžařská houpačka
  • špičkový a rozsáhlý volný terén na Gemsstocku
  • famózní sněhové poměry

Minus:

  • celkově náročnější sjezdovky
  • nepohodlné visuté kabiny na Gemsstocku
  • povětrnostně exponovaný terén

Odkazy

Sníh Andermatt / SkiArena

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 18
Otevřené sjezdovky 0 z 101 km

Počasí Andermatt / SkiArena

neděle (26.05.) weather /
pondělí (27.05.) weather / 11°
úterý (28.05.) weather /

Lyžařské zájezdy

Falkensteiner Hotel Sonnenalpe
Orientační cena za noc vč. plné penze 2 901 Kč/os.
Hotel Toni
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 792 Kč/os.
Hotel Wildauerhof
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 092 Kč/os.