Andermatt / SkiArena - lyžování - SNOW.CZ

Andermatt / SkiArena

Švýcarsko - centrální Švýcarsko

Foto

Andermatt je pomyslnou křižovatkou severních, jižních, východních a západních Alp a díky jeho sněhově výtečně zásobeným terénům si jej velmi oblíbili freerideři. Nad městečkem se tyčí masivní hora Gemsstock (2 963 m) se strmou kotlinou, jíž kromě rozsáhlých volných terénů prochází i několik náročnějších sjezdovek. V současnosti prochází horská vesnice proměnou v luxusní resort a modernizace a výrazného rozšíření se má do r. 2020 dočkat i zdejší lyžařský areál.

Andermatt / SkiArena - sjezdovky

22%49%29%
101 celkem sjezdovek (km)
68 zasněžování (km)

Andermatt / SkiArena - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
3
sedačka
2
sedačka expres
2
sedačka krytá
5
kabinka
3
visutá kabina
2
zubačka / metro
1
18600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1441-2963 m n.m.1522 m

Nadmořská výška sjezdovek

1444-2963 m n.m.1519 m

Mapa sjezdovek

Andermatt / SkiArena - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Andermatt / SkiArena - lyžování

Andermatt (1 444 m) leží v nejniternějším nitru Alp, mezi silničními průsmyky v zimě neprůjezdnými, na pomezí severních, jižních, východních a západních Alp – na střetu kultur i klimatu. Je živou směsí starobylých dřevěných domů i novodobé krychlové architektury. Centrum střediska s nádražím a stanice visuté kabiny jsou ještě v pěší dostupnosti, ale dopravně pohodlnější je skibus, který Andermattem krouží v půlhodinových intervalech.

Nad městečkem se tyčí obrovský, masivní vrchol Gemsstock (2 963 m) se strmou a prostornou kotlinou, jíž prochází dlouhá černá sjezdovka a sousední opuštěnou kotlinou pak ještě jedna červená. Tradiční návštěvnickou skupinou jsou freerideři – do visuté kabiny v Andermattu nastupují téměř výhradně široké lyže. Okolo mezistanice klesá ještě přívětivější červeno-modrá sjezdovka a stranou pak ještě jedna černá. Kromě dvou nepohodlných visutých kabin, zpřístupňujících samotný vrchol Gemsstock, kotlinou stoupají jeden dlouhý kotvový vlek a nová 6sedačka s bublinou, která je první lanovkou moderní éry Andermattu. V příštích letech pak mají následovat další, které zpřístupní svahy i pohodlnějším lyžařům a zároveň propojí Gemsstock s protliehlým Nätschenem a dále s Oberalppassem a Sedrunem. Zatím je Gemsstock vysokohorsky surový – na horní stanici lanovky není ani restaurace ani WC, veškeré zázemí i přívětivější terén se soustředí jen do bezprostředního okolí mezistanice Gürschen (2 212 m).

Z vrcholu Gemsstock obě tratě nejprve klesají jako úzká serpentinovitá cesta, ale brzy se rozdělí na poměrně přímou, černou trať v hlavním žlabu a červenou trať vinoucí se v zúžených zatáčkách sousední kotlinou. Hlavní černá trať je proměnlivě, ale vesměs dostatečně široká, červená má jen jednu opravdu širokou carvingovou pasáž. Obě značené tratě jsou po stranách osázené reflexními tyčemi, v zatáčkách i provazem nebo sítěmi. Pod mezistanicí Gurschen se vine poměrně široká a přívětivá modrá trať Gurschenalp s novou 6sedačkou a na východním okraji hlavního kotle stéká z Geissgratu v členitém terénu středně náročná, černě značená a závodně využívaná trať Luterseepiste s kotvovým vlekem.
Z mezistanice do Andermattu vede strmá černá sjezdovka, která se v druhé polovině mění v serpentinovitou cestu, sbírající freeridery z ohromného, řídce porostlého volného prostoru v okolí.

Ve všedních dnech bývá Andermatt jen říce zalidněný, nápory zažívá hlavně o víkendech.

Vesnice vysoko v horách byla ze severu historicky dlouho nepřístupná – legenda praví, že most překonávající strž těsně pod vesnicí směrem na Göschenen postavil ďábel, kterému obyvatelé museli slíbit, že mu obětují duši první bytosti, která most přejde. Lstivě však horalé jako první vyslali kozu a rozzuřený ďábel se rozhodl z pomsty most zničit obřím balvanem. Jedna z obyvatelek Göschenenu prý na kámen vyryla kříž, takže ďábel ho nemohl uzvednout. Od té doby stojí jak most, tak povalený obří balvan na cestě mezi Göschenenem a Andermattem. Dokud byl Andermatt přístupný jen z východu přes průsmyk Oberalppass, náležel ke kantonu Graubünden, po zpřístupnění ze severu připadl do kantonu Uri.

Egyptské miliardy do srdce Švýcarska
Historie Andermattu je spojena s armádou. Už ruský generál Suvarov vedl své vojsko při ústupu před Napoleonem ze severní Itálie právě přes Andermatt. Před druhou světovou válkou vznikla kolem Andermattu četná opevnění jako součást bariéry proti Hitlerovi, pokud by se rozhodl napadnout neutrální Švýcarsko. Plán ochrany švýcarských hor počítal s tím, že nížiny by v případě napadení byly obětovány. Po 2. světové válce se tu usadila vojenská výcviková základna. Nedávno ale armáda Andermatt opustila – důsledkem byla ztráta pracovních příležitostí pro místní obyvatele, kteří proto opouštějí Andermatt, ale zároveň příležitost proměnit Andermatt v turistickou destinaci. Přeci jen jde o malou horskou vesničku, kde se všichni se znají a na ulici se vždy pozdraví.
Mohutný projekt za téměř 2 mld. franků buduje bohatý egyptský investor Samih Sawiris, který se o Andermattu dozvěděl díky diplomatickým kontaktům. Právě hledal investiční příležitosti v Evropě a kombinace nedotčené přírody, sněhových poměrů a vzdálenost Andermattu z nejbližších letišť jak ve Švýcarsku, tak v Itálii ho okouzlila.
Nový Andermatt, který ponese mezinárodní značku Andermatt Swiss Alps, má být příjemným živým centrem pro všechny kategorie návštěvníků – od jedno- a dvouhvězdičkových hotelů ve staré zástavbě až po čtyř- a pětihvězdičkové hotely v nové čtvrti. Stará i nová čtvrť má být přitom harmonicky propojena novým náměstím. Zdálo by se, že půjde o resort pro horních 10 tisíc, ale prý tomu tak nebude. Je pozoruhodné, jak bohatý Egypťan přesvědčil patriotické až sobecké horské sedláky k tak megalomanskému projektu. Sawiris je vzdělaný a charismatický investor, který umí naslouchat a vždy nachází řešení. A pro Švýcary je zájem lokální vždy nadřazen zájmu regionu, mají zkrátka konfederativní uvažování hluboko v sobě. Sawiris vnuknul místním myšlenku proměny stagnujícího letoviska v ojedinělý luxusní resort, lákající movitou klientelu , která přinese podnikatelské příležitosti a samozřejmě tučný profit pro Sawirisiho, který velmi levně nakoupil pozemky uvolněné armádou. A je faktem, že už nyní dříve ospalé centrum Andermattu architektonicky ožívá. Součástí projektu je i rozšíření a modernizace lyžařského areálu, který se spojí lanovkami a sjezdovkami se sousedním Sedrunem, a velikostně se s více než 100 km sjezdovek zařadí do top 10 ve Švýcarsku.

Andermatt / SkiArena - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

184

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • špičkový a rozsáhlý volný terén
  • famózní sněhové statistiky
  • příjemná, tradiční vesnička

Minus:

  • téměř žádné nenáročné sjezdovky
  • nepohodlné visuté kabiny
  • velmi exponovaný terén

Odkazy

Sníh Andermatt / SkiArena

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 4
Otevřené sjezdovky 0 z 31 km

Počasí Andermatt / SkiArena

úterý (23.10.) weather / 11°
středa (24.10.) weather /
čtvrtek (25.10.) weather / 13°

Lyžařské zájezdy

Hotel Gasthof Zur Post
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 266 Kč/os.
Penzion Salaterhof
Orientační cena za noc vč. polopenze 983 Kč/os.
MERIBEL - MOTTARET, FRANCIE

MERIBEL - MOTTARET, FRANCIE

Francie Francie - Mottaret
bez stravování autobusem, vlastní doprava bez skipasu
Od 13 450 Kč
Orientační cena za noc vč. dopravy 2 188 Kč/os.