Schladming Dachstein - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Štýrsko Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

Rakousko Rakousko - Štýrsko | Ski amadé - 4-Berge Skischaukel, Fageralm, Galsterbergalm, Planneralm, Ramsau, Rittisberg, Stoderzinken

Foto

V okolí Schladmingu se kromě moderní a rušné lyžařské houpačky se 123 km sjezdovek přes 4 vrcholy Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm nachází i několik menších a klidnějších areálů, pokrytých společným skipasem.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm | Planneralm | Fageralm | Galsterbergalm | Ramsau - Dachstein | Dachsteingletscher | Stoderzinken

Schladming Dachstein - sjezdovky

37%54%9%
202 celkem sjezdovek (km)
159 zasněžování (km)
7 noční lyžování (km)
490 běžecké tratě (km)

Schladming Dachstein - lanovky a vleky

pojízdný koberec
16
vlek
36
sedačka
9
sedačka expres
1
sedačka krytá
17
telemix
1
kabinka
9
visutá kabina
2
zubačka / metro
1
111000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

745-2700 m n.m.1955 m

Mapa sjezdovek

Schladming Dachstein - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Schladming Dachstein - lyžování

Centrem oblasti Schladming Dachstein je středověké, duchem ale sportovní městečko Schladming na úpatí severního svahu Planai, který je srdcem lyžařské houpačky přes čtyři vrcholy. Čtyřvrcholová houpačka potěší širokými a přehlednými, ale vzájemně si podobnými tratěmi s náročností okolo nejoblíbenějšího červeného středu. Většina tratí je dosažitelná expresními lanovkami, ceny jsou přiměřené. Jednotlivé vrcholy jsou velmi dobře propojené, svahy zalesněné a severně orientované a sněhovou jistotu podtrhuje supervýkonné zasněžování. V dojezdové vzdálenosti se pak nacházejí menší, komornější střediska Galsterbergalm, Fageralm, Stoderzinken a Ramsau s ledovecem Dachstein, která jsou zahrnutá ve společném skipasu Ski amadé, a o něco dále ještě Planneralm a Riesneralm s vlastním skipasem.

Horní patra svahů čtyřvrcholové houpačky Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm (4-Berge Skischaukel) jsou mírnější, spodní pak přitvrzují – z toho plyne světlejší či tmavší odstín červených sjezdovek, jen Hochwurzen to má naopak, tedy strmější je nahoře a postupně polevuje. Sjezdovky jsou doslova vyřezané do lesních průseků a důkladně zplanýrované, tedy bez velkých terénních nerovností. Zároveň padají přímo po spádnici, a jsou tak prosty hluchých, přejezdových úseků. V důsledku toho jsou ale jako „přes kopírák“, na první pohled nerozeznáte jednu od druhé. Jistou jednotvárnost terénů vynahrazují „hravé“ prvky – na Planai najdete hudební sjezdovku, kde si do rytmu oblouků můžete pustit sobě libou melodii, děti se vydovádí na zábavné trati funslope, špičkový je i snowpark a pro zpestření jsou tu i sáňkařské dráhy. Krajinově nebo terénně pestřejší sjezdovky se najdou v přejezdové zóně mezi Planai a Hauser Kaiblingem a také na Reiteralmu.
Dopravní tepnou Planai (1 894 m) je 10místná kabinková lanovka, na niž ve vrchních partiích svahu navazuje pět moderních krytých sedaček, jedna starší expresní a dvojice vleků. Svahu dominuje prostorná červená „fiska“, jejíž spodní – již poctivě černý – úsek je hřištěm každoročního nočního slalomu mužů. Při něm se Schladming na jeden lednový večer mění v hlavní město lyžování s elitou Světového poháru a s padesáti tisíci diváků. Příjemně svižná a s více méně konstantním červeným sklonem je většina tratí horního patra. Nejprostornější je svah Mitterhaus s komfortní 8sedačkou v týlu hory směrem na Hauser Kaibling. Strmý a členitější sjezd se vine z Kessleralmu do údolí podél kabinky, spojující Planai a Hochwurzen.
Hauser Kaibling (2 015 m) má dominantní vrcholek s „ještědským“ vysílačem, odkud směřují prostorné červené tratě, ve střední pasáži s modrou příchutí, k mezistanici. Dále do údolního Haus im Ennstal (752 m) pokračuje přímější červená nebo proměnlivější černá, obě s poměrně strmým dojezdem. Velmi mírná, lehce točitá a dostatečně široká modrá dálnice stéká podél dvou 4sedaček Höfi Express I a II. Z vrcholu Hauser Kaiblingu padá mělkým žlabem krátká, panoramatická, příjemně černá sjezdovka. V přejezdovém kotli směrem na Planai se rozlévá příjemná široká a lehce proměnlivá modrá pláň s 6sedačkou Alm.
Hochwurzen (1 850 m) je nejmenší a nejkompaktnější ze čtyřvrcholové houpačky. Po severovýchodním svahu stéká v několika variantách poctivá červená do Rohrmoosu, obsloužená moderní 10místnou kabinkou. Příjemně červený sjezd vede pod 4sedačkou směrem do Pichlu, odkud se lze přehoupnout na Reiteralm.
Reiteralm (1 860 m) nese jak příjemné, tak velmi sportovní červené tratě, díky nimž je oblíbeným místem tréninku rakouské reprezentace.
Velkou výhodou Schladmingu je sněhově spolehlivá severní orientace sjezdovek. Unikátní je 100% pokrytí sjezdovek technickým sněhem, nejkapacitnější zasněžovací systém v Rakousku. Sezóna pravidelně začíná už v polovině listopadu.

Celá houpačka je dokonalým prototypem moderního střediska, které však leckomu může připadat až moc dokonalé a sterilní. A proto může vzít zavděk nesrovnatelně menšími sousedy s vlastní „duší“.

Ramsau přímo pod Dachsteinem je ideální místo pro ty, kdo chtějí kombinovat sjezdovky s běžeckými tratěmi. Od zdejšího stadionu se rozbíhá ohromná síť 220 km pravidelně upravovaných tratí, které jsou uspořádané do více než 10 okruhů různých délek, obtížností a převýšení. Podél tratí je množství horských chalup, občerstvovacích stanic a odpočívacích laviček. Trať na stadionu je navíc od 17 do 21 hodin osvětlena, takže se na ní můžete „proběhnout“ třeba i po dni stráveném z větší části na sjezdovkách. Přímo na stadionu je i běžecký park pro děti, kde si mohou zábavnou formou hledat vztah k tomuto zdravému sportu a naučit se jeho základní dovednosti. Samozřejmostí je běžecká škola pro dospělé, test centrum a servis. Za vstup do běžeckých stop se platí, a to zhruba 10 eur za den – v prodeji jsou i půldenní nebo vícedenní permanentky.
Horská vesnička Ramsau má i svůj vlastní sjezdařský kopec – Rittisberg (1 600 m). Neohromí velikostí, ale nabídne jednu sjezdovku od každé obtížnosti včetně té nejtěžší. V okolí je i množství cvičných svahů a dětských výukových parků – právě pro menší děti je tato část lyžařské superoblasti kolem Schladmingu zdaleka nejpřívětivější.

Za návštěvu stojí i ledovec Dachstein s několika vleky, ploššími tratěmi a velkým snowparkem, který je s údolím spojen visutou kabinovou lanovkou. Na horní stanici lanovky si obdivovatelé panoramat, kteří netrpí závratěmi, mohou dopřát nevšední zážitek – 17 m dlouhou panoramatickou plošinu SkyWalk, která je vysunutá do „volného“ prostoru a navíc s prosklenou podlahou.

Galsterbergalm je jedním z menších středisek v okolí Schladmingu, které se v silné konkurenci snaží zaujmout příběhem – na svahu tak zejména děti mohou zažívat dobrodužství ve stylizované galské vesnici. Malému, poměrně přehlednému areálu ovšem nechybí ani to z lyžařského pohledu nejdůležitější, tedy převýšení (1 000 m). Spodním patrem se podél přístupové kabiny proplétá lesem lehká sjezdovka, v mezipatře je zmíněná cvičná galská louka a nad ní ještě druhé patro s královsky širokým svahem z vrcholu Kalteck, jehož duch je velmi sportovní.

Stoderzinken je komorní lyžařské „hnízdečko“ pod stejnojmenným skalnatým vrcholkem, do něhož z údolí vstoupá úzká vysokohorská silnice plná serpentin, při sněhové pokrývce sjízdná jen s řetězy. Nahoře čekají krátké, ale terénně hravé červené sjezdovky, obsloužené výhradně samoobslužnými kotvami, jen v dětském parku jsou ještě lanový vlek a koberec. Od sezóny 2018/19 je však Stoderzinken mimo provoz.

Východně od Schladmingu se rozkládá lyžařské území Schneebärenland s vlastním skipasem pokrývajícím areály Riesneralm, Planneralm a dále Tauplitzalm a Loser (tyto dva již leží mimo oblast Schladming Dachstein) – všechny jsou malé až střední velikosti, ale dosti různorodého charakteru. Zatímco Riesneralm má výtečné a nepřeplněné sjezdovky, Planneralm zase kotel přírodního sněhu.

Oblast kolem Schladmingu je jak pro lyžaře z Čech, tak z Moravy jednou z dopravně nejdostupnějších v Alpách. Zároveň je díky sousedství velkých a malých areálů se společným skipasem vhodná jak pro ty, kdo chtějí „hodně“, tak pro ty, co si vystačí s málem (sjezdovek), ale zato v klidu a s intenzivnějším prožitkem lyžování.

Schladming Dachstein - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

550

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

 • atraktivní houpačka přes čtyři vrcholy i menší, komornější areály
 • dlouhé a pohodové i sportovnější tratě
 • téměř všechny sjezdovky v lese chráněné proti nepřízni počasí
 • rychlé a moderní lanovky
 • navzdory nižší nadmořské výšce nadprůměrná sněhová spolehlivost

Minus:

 • terény jsou si vzájemně velmi podobné a sjezdovky většinou dálničně zplanýrované
 • náročnější dojezdy do údolí ze čtyřvrcholové houpačky
 • oblast není zcela pokryta jedním skipasem (Ski amadé vs. Schneebärenland)
 • relativně dražší lyžování i v malých areálech v důsledku superskipasu Ski amadé
 • severní svahy jsou ve vrcholu zimy velmi stinné
 • celkově velmi navštěvovaná oblast

Schladming Dachstein - komerční prezentace

Schladming Dachstein


Propojení 4 vrcholů skýtá dokonalé možnosti lyžování v oblasti Dachstein / Schladming jak pro zkušené lyžaře a snowboardery, tak i pro začínající jezdce. Nejrůznější snowparky na Hauser Kaiblingu a Stoderzinkenu, skoky na Hochwurzenu a Dachsteinském ledovci a především stovky kilometrů dokonale upravených tratí dělají z okolí Schladmingu jednu z nejatraktivnějších lyžařských oblastí Rakouska.


Schladming Dachstein - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy