Ankogel - lyžování - SNOW.cz
Foto

Vysokohorský areál na jižních svazích Ankogelu je typicky tajným tipem, který stojí za návštěvu třeba jako jednodenní alternativa k sousednímu Mölltalu – malý, ale vertikálně mohutný a s několika variantami jedné páteřní sjezdovky. Komorní, lehce zaostalé středisko ve velkolepé krajině Vysokých Taur je lákavé hlavně pro toho, kdo dává přednost délce a pestrosti poloprázdných sjezdovek na úkor pohodlí.

Ankogel - sjezdovky

14%73%13%
13 celkem sjezdovek (km)
7 zasněžování (km)
70 rozloha sjezdovek (ha)

Ankogel - lanovky a vleky

vlek
4
visutá kabina
2
6300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1287-2636 m n.m.1349 m

Mapa sjezdovek

Ankogel - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Ankogel - lyžování

Ankogel udává pouhých 12 km tratí, zato mimořádně poctivých a s převýšením až 1 400 m. V horním patře, které má podobu vysokohorské kotliny, se rozlévají dlouhé, široké a příjemně sytě červené sjezdovky s „akorát“ odpočinkovými pasážemi. Kdo se nechce soukat do kabiny, která obsluhuje hlavní proud tratí, může se nechat vytáhnout stranou kotvovými vleky na kratší, poměrně členité černé a červené sjezdovky – jsou samy o sobě sice subtilnější, ale díky čtyřem variantám tratí i tak dost prostorné. Do údolí se prosmýká lesem sportovnější, černě značená trať – široká, jen v poslední třetině se dvěma užšími serpentinami. Všechny sjezdovky jsou velmi záživné a bez hluchých míst, což spolu s kombinacemi mírnějších a sportovnějších variant na den bohatě zabaví i náročnějšího lyžaře.

Hlavním nedostatkem je přepravní park – kromě páteřní kyvadlové lanovky, na níž se místo jedné obří „jumbo“ kabiny proti sobě pohybují dvojice nebo trojice malých kabin, můžete v horních partiích využít jen kotvových vleků. Cestou vzhůru si tedy neposedíte. Kapacita obou hlavních sekcí kabinových lanovek je ojediněle nízká – v 1. úseku 800 a v druhém 900 os./h, což je spolehlivou zárukou poloprázdných sjezdovek, i kdyby kabiny jezdily nacpané. Jako jednodenní alternativa k Mölltalu je Ankogel díky dlouhým a poloprázdným sjezdovkám výtečný, na vícedenní pobyt už naopak malý a nepohodlný.

V mezistanici se nachází letitá samoobslužná restaurace, hned pod ní je pak jednoduchá, ale domácká horská chata Hochalmblick. Pod horní stanicí kabiny stojí nově zmodernizovaná horská chata Hannover Haus, z níž dýchá dřevo a světlo – je to vlastně jediný záblesk „moderny“ na celém Ankogelu.

V údolí leží klidné horské městečko Mallnitz, jehož pohledné centrum už narozdíl od okolních vesnic vytváří atmosféru turistického letoviska – jsou tu restaurace, bary, kavárna či pekařství. Do lyžařského areálu, umístěného 5 km za městem, dojíždí skibus.

Ankogel - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

480

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, středně náročné sjezdovky
  • vysokohorská atmosféra a výhledy
  • poloprázdné sjezdovky

Minus:

  • nepohodlné lanovky a letité zázemí

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy