Plešivec - lyžování - SNOW.cz

Plešivec

Česko Česko - Krušné hory - Abertamy, Pstruží

Foto

Tisícimetrový vrchol Plešivec, klenoucí se nad obcí Abertamy v Krušných horách, se v r. 2014 ukázal jako lyžařská fata morgána Krušných hor. Moderní lyžařský areál s širokými sjezdovkami všech obtížností byl vybudován na zelené louce, či spíše na zelené hoře, na jejímž vrcholu se sbíhají tři sedačkové lanovky ze tří světových stran. Areál je přístupný jak z Abertam, tak ze Pstruží.

Plešivec - sjezdovky

83%9%8%
12 celkem sjezdovek (km)
12 zasněžování (km)

Plešivec - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka
1
sedačka expres
2
14600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

700-1023 m n.m.323 m

Nadmořská výška sjezdovek

700-1028 m n.m.328 m

Mapa sjezdovek

Plešivec - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Plešivec - lyžování

Nově vybudovaný areál „na zelené hoře“ Plešivci mezi obcemi Abertamy a Pstruží v českých poměrech překvapí množstvím, ale i šířkou sjezdovek. Z jediného vrcholu se rozbíhají sjezdovky do tří světových stran, přičemž všechny jsou velkoryse široké. Značný rozsah sjezdovek (12 km) a více než 300m převýšení zaujme i náročnější lyžaře, přitom profilem a prostorností vyhoví Plešivec hlavně začátečníkům a rodinám s dětmi. Z celkové délky tratí navíc velká část připadá na ploché okružní a dojezdové cesty. Pro nejmenší je k dispozici i velký dětský park. Tratě jsou obslouženy třemi moderními čtyřsedačkovými lanovkami, z nichž dvě jsou odpojitelné, což znamená nejen pohodlný nástup i výstup, ale hlavně rychlý výjezd.

Z vrcholu Plešivce stéká širokými lesními průseky celkem sedm tratí, které jsou velmi různorodé a díky rozptylu do tří světových stran připomínají malou lyžařskou houpačku. Horní pasáže jsou vždy prudší (Jitka, Aida, Hana), dojezdy k lanovkám naopak mírné. Sjezd do Pstruží je zejména ve své druhé polovině spíše lyžařskou cestou, byť malebnou, a vyžaduje i přibruslení. Opravdu nenáročným sjezdem přímo z vrcholu Plešivce je modrá sjezdovka Pavla, která vykružuje dlouhý oblouk zpět k páteřní lanovce Modesgrund. Na straně přivrácené k Abertamům se rozlévá široká cvičná louka (Renata). V budoucnu by směrem do Pstruží mohla vyrůst ještě třetí sjezdovka s pracovním názvem Kaffská, na tu ale zatím existuje pouze projekt.

Velký dětský park se nachází u parkoviště na abertamské straně areálu, které dominuje široká a pozvolná louka. V blízkosti parku je i budova s občerstvením, servisem, půjčovnou a úschovnou lyží. Celé horní patro budovy slouží dětem na hraní i k odpočinku a rodiče tam mohou své děti nechat na hlídání a jít si třeba na půl dne zalyžovat. Ve výukovém parku jsou celkem čtyři pojízdné pásy – dva mají délku 30 metrů, další 40 metrů a ten nejdelší měří dokonce 80 metrů. Kromě nich se děti na lyžích nebo na bobech svezou i na kolotoči.

Ojedinělé je umělé osvětlení většiny plešiveckých sjezdovek pro večerní lyžování, bývá však zřídkady v provozu. Běžná denní provozní doba začíná až od 9 h, aby „typický“ návštěvník (rodina s dětmi) nepřijel už na „rozbitou“ sjezdovku.

Všechny tratě jsou zasněžované, avšak při jejich nadprůměrné šířce trvá déle než jinde i výroba sněhu. Trať č. 3 a 4 navíc křižuje asfaltová silnice na Plešivec, kterou je potřeba překrýt mocnou vrstvou sněhu. Skutečná lyžařská sezóna je tak poměrně krátká, navíc jen výjimečně je areál v plném provozu.

Přímo v areálu je „tácová“ samoobslužná restaurace Zeleňák na dojezdu sjezdovky do Pstruží, na vrcholu Plešivce pak klasická restaurace (cca 100m výstup od horní stanice lanovek), dále je na sjezdovkách gril bar U Dostyho v Pstruží, bistro Chalupa u dětského parku a barový „hříbek“ s rychlým občerstvením uprostřed nejmírnější sjezdovky Renata. V obci Pstruží nedaleko parkoviště je ještě samoobslužná restaurace Fabrika.

Ubytovací možnosti jsou jak v Abertamech, tak Pstruží, působících spíš však jako ospalé horské vesničky než turistická letoviska.

Příjezd na Plešivec vede přes Abertamy, odkud stoupá cesta směrem k vrcholu a kde vás zastaví velké parkoviště v blízkosti dětského parku, odkud je to cca 300 m k lanovce Abertamy, nebo přes Pstruží, kde je zpevněné terasové parkoviště u stejnojmenné expresní 4sedačky. Při cestě od Jáchymova nebo Božího Daru využijete spíš Abertamy, od Karlových Varů zase Pstruží. Všechna parkoviště jsou bezplatná.

Plešivec - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1220

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • sjezdovky všech obtížností s převahou těch lehčích
  • velkoryse široké průseky tratí
  • moderní a rychlé lanovky
  • velká cvičná louka se zázemím

Minus:

  • ploché přejezdy mezi sjezdovkami na vrcholu
  • nejdelší okružní sjezdovka je jen cesta
  • krátká sezóna a jen zřídkakdy plný provoz areálu

Plešivec - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Civetta

Civetta

Civetta

Civetta

Civetta

Civetta

SNOW tipy

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 23 z 23
Otevřené sjezdovky 71 z 72 km