Pec pod Sněžkou - lyžování
Pec pod Sněžkou leží v malebné horské kotlině přímo pod nejvyšší českou horou, díky čemuž se může pyšnit výbornými sněhovými poměry a dlouhou sezónou. Sjezdovky jsou rozprostřené v členitém půlkruhu po svazích nad městem a nabídnou pestrou směs obtížností a malé skromné safari.
Hned první svah – Javor (dříve Labuť, 1 090 m) – je jedním z nejlepších, alespoň pro zdatnější lyžaře. Je pravidelně a poctivě červeně skloněný a zvláště jeho levá větev i pěkně široká. Je to navíc severní svah s kvalitním zasněžováním a večerním osvětlením. Lesem se odtud traverzuje na Vysoký svah (Smrk, 1 040 m) s přehledným, poměrně dlouhým a mírným svahem pro výuku. Zahrádky (1 090 m) jsou širokou loukou s užším a o něco strmějším dojezdem. Stranou mezi Smrkem a Zahrádkami je ještě Mulda - kratší, poněkud neforemná trať s výraznou muldou, do níž vjedete po dlouhé úvodní rovince (oblíbené dětmi). Jižně orientovaný Hnědý vrch (Bramberk, 1 215 m) láká pohodlnou 4sedačkou s nástupním kobercem a poblíž vrcholu stojí i nová rozhledna. Černý rukáv v horní pasáži je opravdu velmi strmý, ale krátký, zato hlavní část červené tratě je široká, nezáludná a pohodová.
Společný skipas s Černou horou a Velkou Úpou umožňuje lyžařské safari zvané Skitour – z Černé hory se směrem k Peci sjíždí po upravované cestě, přičemž do stoupajících úseků vás sveze rolba. Zpět do Janských Lázní jezdí z Pece pravidelně skibus, zahrnutý v ceně skipasu.
V nejbližších letech se počítá s náhradou vleků na Javoru za moderní sedačkovou lanovku. Ve vzdálenější budoucnosti se uvažuje o lyžařském využití Vlašského vrchu, čímž by pecký areál dosáhl až do Velké Úpy.
Nejlepší kávu na sjezdovce si můžete dát v Mini Bull Baru pod Javorem. Na oběd láká bouda Na Lučinách, rychlé občerstvení na Viktorce nebo Havlova bouda s příznivými cenami. Velmi příjemný personál a dobré jídlo potkáte na Smetánce, kde můžete posedět jak venku, tak uvnitř. Večer ožívají ve městě nesčetné bary jako Ragtime nebo Sklípek, který sousedí s vyhlášenou restaurací Enzian.
V Relaxparku je celoročně otevřená bobová dráha. Za dobrého počasí se dá vyrazit na sněžnice nebo na večerní sáňkařský výlet. V Peci pod Sněžkou také najdete největší telemarkovou půjčovnu v České republice, kterou provozuje místní telemarková škola. Na Velké pláni pod penzionem Vysoká stráž se nabízí snowtubing, u Boudy Máma si můžete zase večer zabruslit – půjčovna bruslí je přímo v místě.
Velký počet horských chat na svazích s možností ubytování poskytuje pohodlí nástupu přímo na sjezdovku a hlavně neopakovatelné atmosféry, zvláště v případě útulných roubených chalup – ubytování ovšem bývá skromnější, vhodné hlavně pro školní kurzy nebo skupiny. Jen občas je narušují architektonické excesy v podobě hotelů Energetik nebo Rozhlas. Kdo chce bydlet na svahu, může zvolit přívětivé roubenky Jitřenka nebo Smetánka, známou z filmu Sněženky a machři. Nenároční turisté obdivující klasické horské boudy s vícelůžkovými pokoji a terasou vytápěnou starými kamny a s domácí stravou ocení Havlovu boudu. Výše, ale stále v dosahu lyžařského areálu stojí kultovní krkonošské boudy jako Pražská, Kolínská nebo Lyžařská, která sálá zvlášť přívětivou atmosférou. Mnoho možností ubytování je i v samotném turistickém letovisku s dominantou na první pohled přerostlého hotelu Horizont, přezdívaného „řadicí páka komunismu“ nebo „Krakonošův henten oný“. Je však zároveň sportovním, relaxačním a kongresovým centrem, vyhledávaným náročnou klientelou vyžadující veškerý servis. V tom mu dokážou konkurovat i některé stylovější stavby, jako je například Bouda Máma, umístěná v kouzelném prostředí Obřího dolu a s vlastním kluzištěm, wellness centrem nebo garážemi.
Všechna parkoviště jsou v současnosti placená. To nejbližší ke sjezdovkám se nachází zhruba 200 m pod nástupem na vlek Javor, ale má poměrně omezenou kapacitu. Pec je tak střediskem spíš pro ubytované než „lufťáky“. Na ty, kdo nezaparkují pod Javorem, čeká výšlap z hlavního centrálního parkoviště u kapličky nebo výjezd bezplatným skibusem.