Pec pod Sněžkou - lyžování - SNOW.cz
Foto

Velké množství horských chat přímo na sjezdovkách dělají z Pece pod Sněžkou jeden z mála areálů s nástupem na lyže „z postele“, a tradičně je proto oblíbena i školními kurzy. Díky nadmořské výšce a především mikroklimatu je i jedním ze sněhově nejspolehlivějších míst v Česku. Sjezdovky jsou rozprostřené po třech propojených svazích a přestože jsou spíše kratší, vytvářejí malou houpačku.

Pec pod Sněžkou - sjezdovky

37%59%4%
12.5 celkem sjezdovek (km)
10 zasněžování (km)

Pec pod Sněžkou - lanovky a vleky

vlek
9
sedačka
1
sedačka expres
1
11700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

830-1215 m n.m.385 m

Mapa sjezdovek

Pec pod Sněžkou - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Pec pod Sněžkou - lyžování

Pec pod Sněžkou leží v malebné horské kotlině přímo pod nejvyšší českou horou, díky čemuž se může pyšnit výbornými sněhovými poměry a dlouhou sezónou. Sjezdovky jsou rozprostřené v členitém půlkruhu po svazích nad městem a nabídnou pestrou směs obtížností a malé skromné safari.

Hned první svah – Javor (dříve Labuť, 1 090 m) – je jedním z nejlepších, alespoň pro zdatnější lyžaře. Je pravidelně a poctivě červeně skloněný a zvláště jeho levá větev i pěkně široká. Je to navíc severní svah s kvalitním zasněžováním a večerním osvětlením. Lesem se odtud traverzuje na Vysoký svah (Smrk, 1 040 m) s přehledným, poměrně dlouhým a mírným svahem pro výuku. Zahrádky (1 090 m) jsou širokou loukou s užším a o něco strmějším dojezdem. Stranou mezi Smrkem a Zahrádkami je ještě Mulda - kratší, poněkud neforemná trať s výraznou muldou, do níž vjedete po dlouhé úvodní rovince (oblíbené dětmi). Jižně orientovaný Hnědý vrch (Bramberk, 1 215 m) láká pohodlnou 4sedačkou s nástupním kobercem a poblíž vrcholu stojí i nová rozhledna. Černý rukáv v horní pasáži je opravdu velmi strmý, ale krátký, zato hlavní část červené tratě je široká, nezáludná a pohodová.

Společný skipas s Černou horou a Velkou Úpou umožňuje lyžařské safari zvané Skitour – z Černé hory se směrem k Peci sjíždí po upravované cestě, přičemž do stoupajících úseků vás sveze rolba. Zpět do Janských Lázní jezdí z Pece pravidelně skibus, zahrnutý v ceně skipasu.

V nejbližších letech se počítá s náhradou vleků na Javoru za moderní sedačkovou lanovku. Ve vzdálenější budoucnosti se uvažuje o lyžařském využití Vlašského vrchu, čímž by pecký areál dosáhl až do Velké Úpy.

Nejlepší kávu na sjezdovce si můžete dát v Mini Bull Baru pod Javorem. Na oběd láká bouda Na Lučinách, rychlé občerstvení na Viktorce nebo Havlova bouda s příznivými cenami. Velmi příjemný personál a dobré jídlo potkáte na Smetánce, kde můžete posedět jak venku, tak uvnitř. Večer ožívají ve městě nesčetné bary jako Ragtime nebo Sklípek, který sousedí s vyhlášenou restaurací Enzian.

V Relaxparku je celoročně otevřená bobová dráha. Za dobrého počasí se dá vyrazit na sněžnice nebo na večerní sáňkařský výlet. V Peci pod Sněžkou také najdete největší telemarkovou půjčovnu v České republice, kterou provozuje místní telemarková škola. Na Velké pláni pod penzionem Vysoká stráž se nabízí snowtubing, u Boudy Máma si můžete zase večer zabruslit – půjčovna bruslí je přímo v místě.

Velký počet horských chat na svazích s možností ubytování poskytuje pohodlí nástupu přímo na sjezdovku a hlavně neopakovatelné atmosféry, zvláště v případě útulných roubených chalup – ubytování ovšem bývá skromnější, vhodné hlavně pro školní kurzy nebo skupiny. Jen občas je narušují architektonické excesy v podobě hotelů Energetik nebo Rozhlas. Kdo chce bydlet na svahu, může zvolit přívětivé roubenky Jitřenka nebo Smetánka, známou z filmu Sněženky a machři. Nenároční turisté obdivující klasické horské boudy s vícelůžkovými pokoji a terasou vytápěnou starými kamny a s domácí stravou ocení Havlovu boudu. Výše, ale stále v dosahu lyžařského areálu stojí kultovní krkonošské boudy jako Pražská, Kolínská nebo Lyžařská, která sálá zvlášť přívětivou atmosférou. Mnoho možností ubytování je i v samotném turistickém letovisku s dominantou na první pohled přerostlého hotelu Horizont, přezdívaného „řadicí páka komunismu“ nebo „Krakonošův henten oný“. Je však zároveň sportovním, relaxačním a kongresovým centrem, vyhledávaným náročnou klientelou vyžadující veškerý servis. V tom mu dokážou konkurovat i některé stylovější stavby, jako je například Bouda Máma, umístěná v kouzelném prostředí Obřího dolu a s vlastním kluzištěm, wellness centrem nebo garážemi.

Všechna parkoviště jsou v současnosti placená. To nejbližší ke sjezdovkám se nachází zhruba 200 m pod nástupem na vlek Javor, ale má poměrně omezenou kapacitu. Pec je tak střediskem spíš pro ubytované než „lufťáky“. Na ty, kdo nezaparkují pod Javorem, čeká výšlap z hlavního centrálního parkoviště u kapličky nebo výjezd bezplatným skibusem.

Pec pod Sněžkou - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

940

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestrý a houpačkovitě prostorný areál
  • velmi dobré sněhové poměry
  • krkonošské scenérie
  • genius loci horských chat přímo na svahu

Minus:

  • žádná opravdu dlouhá sjezdovka
  • omezené parkování v přijatelné vzdálenosti od vleků

Pec pod Sněžkou - komerční prezentace

Ubytování Pec pod Sněžkou

Odkazy

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 11