Pec pod Sněžkou - lyžování - SNOW.cz
Foto

Velké množství horských chat přímo na sjezdovkách dělají z Pece pod Sněžkou jeden z mála areálů s nástupem na lyže „z postele“, a tradičně je proto oblíbena i školními kurzy. Díky nadmořské výšce a především mikroklimatu je i jedním ze sněhově nejspolehlivějších míst v Česku. Sjezdovky jsou rozprostřené po třech propojených svazích a přestože jsou spíše kratší, vytvářejí malou houpačku.

Pec pod Sněžkou - sjezdovky

37%59%4%
12.5 celkem sjezdovek (km)
10 zasněžování (km)

Pec pod Sněžkou - lanovky a vleky

vlek
9
sedačka
1
sedačka expres
1
11700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

830-1215 m n.m.385 m

Mapa sjezdovek

Pec pod Sněžkou - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Pec pod Sněžkou - lyžování

Pec pod Sněžkou leží v malebné horské kotlině přímo pod nejvyšší českou horou, díky čemuž se může pyšnit výbornými sněhovými poměry a dlouhou sezónou. Sjezdovky jsou rozprostřené v členitém půlkruhu po svazích nad městem a nabídnou pestrou směs obtížností a malé skromné safari.

Hned první svah – Javor (dříve Labuť, 1 090 m) – je jedním z nejlepších, alespoň pro zdatnější lyžaře. Je pravidelně a poctivě červeně skloněný a zvláště jeho levá větev i pěkně široká. Je to navíc severní svah s kvalitním zasněžováním a večerním osvětlením. Lesem se odtud traverzuje na Vysoký svah (Smrk, 1 040 m) s přehledným, poměrně dlouhým a mírným svahem pro výuku. Zahrádky (1 090 m) jsou širokou loukou s užším a o něco strmějším dojezdem. Stranou mezi Smrkem a Zahrádkami je ještě Mulda - kratší, poněkud neforemná trať s výraznou muldou, do níž vjedete po dlouhé úvodní rovince (oblíbené dětmi). Jižně orientovaný Hnědý vrch (Bramberk, 1 215 m) láká pohodlnou 4sedačkou s nástupním kobercem a poblíž vrcholu stojí i nová rozhledna. Černý rukáv v horní pasáži je opravdu velmi strmý, ale krátký, zato hlavní část červené tratě je široká, nezáludná a pohodová.

Společný skipas s Černou horou a Velkou Úpou umožňuje lyžařské safari zvané Skitour – z Černé hory se směrem k Peci sjíždí po upravované cestě, přičemž do stoupajících úseků vás sveze rolba. Zpět do Janských Lázní jezdí z Pece pravidelně skibus, zahrnutý v ceně skipasu.

V nejbližších letech se počítá s náhradou vleků na Javoru za moderní sedačkovou lanovku. Ve vzdálenější budoucnosti se uvažuje o lyžařském využití Vlašského vrchu, čímž by pecký areál dosáhl až do Velké Úpy.

Nejlepší kávu na sjezdovce si můžete dát v Mini Bull Baru pod Javorem. Na oběd láká bouda Na Lučinách, rychlé občerstvení na Viktorce nebo Havlova bouda s příznivými cenami. Velmi příjemný personál a dobré jídlo potkáte na Smetánce, kde můžete posedět jak venku, tak uvnitř. Večer ožívají ve městě nesčetné bary jako Ragtime nebo Sklípek, který sousedí s vyhlášenou restaurací Enzian.

V Relaxparku je celoročně otevřená bobová dráha. Za dobrého počasí se dá vyrazit na sněžnice nebo na večerní sáňkařský výlet. V Peci pod Sněžkou také najdete největší telemarkovou půjčovnu v České republice, kterou provozuje místní telemarková škola. Na Velké pláni pod penzionem Vysoká stráž se nabízí snowtubing, u Boudy Máma si můžete zase večer zabruslit – půjčovna bruslí je přímo v místě.

Velký počet horských chat na svazích s možností ubytování poskytuje pohodlí nástupu přímo na sjezdovku a hlavně neopakovatelné atmosféry, zvláště v případě útulných roubených chalup – ubytování ovšem bývá skromnější, vhodné hlavně pro školní kurzy nebo skupiny. Jen občas je narušují architektonické excesy v podobě hotelů Energetik nebo Rozhlas. Kdo chce bydlet na svahu, může zvolit přívětivé roubenky Jitřenka nebo Smetánka, známou z filmu Sněženky a machři. Nenároční turisté obdivující klasické horské boudy s vícelůžkovými pokoji a terasou vytápěnou starými kamny a s domácí stravou ocení Havlovu boudu. Výše, ale stále v dosahu lyžařského areálu stojí kultovní krkonošské boudy jako Pražská, Kolínská nebo Lyžařská, která sálá zvlášť přívětivou atmosférou. Mnoho možností ubytování je i v samotném turistickém letovisku s dominantou na první pohled přerostlého hotelu Horizont, přezdívaného „řadicí páka komunismu“ nebo „Krakonošův henten oný“. Je však zároveň sportovním, relaxačním a kongresovým centrem, vyhledávaným náročnou klientelou vyžadující veškerý servis. V tom mu dokážou konkurovat i některé stylovější stavby, jako je například Bouda Máma, umístěná v kouzelném prostředí Obřího dolu a s vlastním kluzištěm, wellness centrem nebo garážemi.

Všechna parkoviště jsou v současnosti placená. To nejbližší ke sjezdovkám se nachází zhruba 200 m pod nástupem na vlek Javor, ale má poměrně omezenou kapacitu. Pec je tak střediskem spíš pro ubytované než „lufťáky“. Na ty, kdo nezaparkují pod Javorem, čeká výšlap z hlavního centrálního parkoviště u kapličky nebo výjezd bezplatným skibusem.

Pec pod Sněžkou - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

936

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestrý a houpačkovitě prostorný areál
  • velmi dobré sněhové poměry
  • krkonošské scenérie
  • genius loci horských chat přímo na svahu

Minus:

  • žádná opravdu dlouhá sjezdovka
  • omezené parkování v přijatelné vzdálenosti od vleků

Pec pod Sněžkou - komerční prezentace

Ubytování Pec pod Sněžkou

Odkazy

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou

Výška sněhu 145 cm
Otevřené lanovky a vleky 11 z 26
Otevřené sjezdovky 54 z 64 km