Hochötz - lyžování - SNOW.cz
Foto

I ta nejnablýskanější lyžařská oblast, jakou Ötztal je, má svá „obyčejná“ místa – zde jím je menší rodinný areál Hochötz, který je navíc skipasem a skibusem propojen s obdobně velkým nedalekým Kühtai.

Hochötz - sjezdovky

32%56%12%
41 celkem sjezdovek (km)
41 zasněžování (km)
2 ski-route (km)
27.5 zasněžování (ha)

Hochötz - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
4
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
kabinka
2
16300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

820-2272 m n.m.1452 m

Nadmořská výška sjezdovek

1410-2272 m n.m.862 m

Mapa sjezdovek

Hochötz - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hochötz - lyžování

Hochötz se sice díky dlouhé přístupové lanovce z oce Ötz (820 m n. m.) v údolí Ötztal tváří jako areál s úctyhodným převýšením, ovšem jednotlivé sjezdovky, usazené v horním patře areálu, si musí vystačit se zhruba 200 až 350 výškovými metry – o co jsou kratší, o to jsou však pestřejší. Jediná dlouhá trať s 600m převýšením se úzce prodírá lesem směrem k Ötzu, odkud vás zpět vytáhne stařičká dvousedačka, kdysi dokonce hlavní přibližovák z údolí.

Sjezdovky jsou roztroušeny do členitého a zčásti zalesněného terénu kolem vrcholků Brunnenkopf a Mohrenkopf, takže si nelze jednoduše z jednoho místa udělat přehled. Z centrálního vrcholku se nechá snadno svézt do Ochsengartenu, naopak při přejezdu do nejatraktivnější, ale vzdálenější kotliny Balbach je třeba se trochu zorientovat – a traverzovat, vyjet vlekem a nakonec znovu traverzovat. Členitá horská roklina Balbach je lyžařsky nejvšestrannější lokalitou Hochötzu – luxusní krytou 6sedačku Wetterkreuz obtéká prostorná červená sjezdovka s kratší variantou černého „letmého kilometru“ a lehčí modrou tratí, která nejstrmější pasáže přetraverzuje, v polovině hlavní sjezdovky si děti mohou odskočit do lehkého freestylového parkuru s malými skoky a vlnkami (parkur a poctivý dojezd červené sjezdovky obsluhuje ještě 2sedačka). Z této rokle vás nad úroveň centrálního vrcholku vrátí 2sedačka, která skrývá ještě jednu nenápadnou černou variantu, řítící se lesem zpět, než vyústí do hlavní příjezdové cesty. Vynikající je „jednohubkový“ slalomový svah Brunnenkopf – širokánská červená sjezdovka s terénními nerovnostmi, zlomy i přehlednou a pravidelnou pasáží, v ústraní obíhá ještě varianta, využívaná pro tréninky. Pod centrálním vrcholkem se rozlévá široké, učebnicově červené náměstí s lenivou 3sedačkou, od jejíž horní stanice do „náměstí“ ústí jak strmý rukáv, tak lehčí přípojky. Při pohledu do mapy může lákat červená sjezdovka do Ochsengartenu, nicméně jde jen o nudný, dlouhý a úzký přejezd, zpět nahoru se vyvezete muzeální 4místnou kabinkou s poschoďovými stanicemi a houpavými efekty během jízdy. Jako jediný areál z údolí Ötztal má plnohodnotné lyžování „v lese“, což může být drahocenný úkryt při nevlídném počasí.

Hochötz si pečlivě buduje rodinnou pověst, i když terény jsou přirozeně spíše ostřejší – okolo horní stanice kabinek jsou ale dětské parky a krátké cvičné louky, modře značenými cestami se dá prošněrovat v podstatě celý areál a děti mohou zlákat i četné atrakce (zvířátková cesta, dětský freestylový park nebo divadélko). Rodiče malých nelyžařů zase mohou ocenit „hodinovou“ školku přímo v areálu. Zpestřením je iglú vesnička, či spíše „labyrint“, se sněhovým barem.

Přepravní park Hochötzu „recykluje“ některé vyřazené lanovky z nedalekého Söldenu. Zcela nová je krytá a polstrovaná 6sedačka Wetterkreuz, která areál v r. 2011 rozšířila i o nové sjezdovky, zánovní je pak krátká expresní 4sedačka Brunnenkopf s parádním širokánským slalomákem.

Velká kapacitní samoobslužná restaurace včetně dětské restaurace (pro děti z lyžařské školy) se nachází na centrálním vrcholku, okolo sjezdovek jsou i typické horské chaty. Hochötz je vystaven na „rohu“ údolí Ötztal, takže z vyšších poloh poskytne pěknou vyhlídku do údolí Inntal, na pohoří Wetterstein a masiv Zugspitze. A má docela výhodné ceny skipasů, zvláště v porovnání s nesrovnatelně větším Söldenem.

V Ötzu je velké terasové parkoviště přímo pod nástupní stanicí kabinky, z Ochsengartenu pak jezdí skibus do Kühtai – přesun trvá zhruba 15 minut a linka jezdí každou půlhodinu.

Hochötz - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

400

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • klidnější areál v jinak rušném údolí Ötztal
  • kratší sjezdovky všech obtížností
  • rychlé lanovky
  • terény chráněné lesem
  • společný skipas s nedalekým Kühtai

Minus:

  • menší areál s kratšími sjezdovkami
  • méně záživné propojovací cesty
  • sjezd do údolí jen lanovkou

Odkazy

SNOW tipy