Hochötz - lyžování - SNOW.cz
Foto

Hochötz je menší rodinný a „obyčejný“ areál na kraji údolí Ötztal, jinak známého hlavně svými nablýskanými letovisky. Hochötz je skipasem a skibusem propojen s obdobně velkým a zhruba čtvrt hodiny vzdáleným Kühtai.

Hochötz - sjezdovky

32%56%12%
41 celkem sjezdovek (km)
41 zasněžování (km)
2 ski-route (km)
27.5 zasněžování (ha)

Hochötz - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
4
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
kabinka
2
16300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

820-2272 m n.m.1452 m

Nadmořská výška sjezdovek

1410-2272 m n.m.862 m

Mapa sjezdovek

Hochötz - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hochötz - lyžování

Hochötz zpřístupňuje dlouhá kabinková lanovka z obce Ötz (820 m), lyžuje se však až v horním patře areálu, kde se rozutíkají sjezdovky s 200- až 350m převýšením – o co jsou kratší, o to jsou však pestřejší. Jediná dlouhá trať s 600m převýšením se úzce prodírá lesem směrem k Ötzu, odkud vás zpět vytáhne stařičká dvousedačka.

Sjezdovky jsou roztroušeny do členitého a zčásti zalesněného terénu kolem vrcholků Brunnenkopf a Mohrenkopf. Z centrálního vrcholku (2 020 m) se snadno sjede do Ochsengartenu, naopak při přejezdu do nejatraktivnější, ale vzdálenější kotliny Balbach je třeba se trochu zorientovat – a traverzovat, vyjet vlekem a znovu traverzovat. Členitá horská roklina Balbach je lyžařsky nejvšestrannější lokalitou Hochötzu – luxusní krytou 6sedačku Wetterkreuz (2 272 m) obtéká prostorná červená sjezdovka s kratší variantou černého „letmého kilometru“ a lehčí modrou tratí, která nejstrmější pasáže přetraverzuje, v polovině hlavní sjezdovky si děti mohou odskočit do lehkého freestylového parkuru s malými skoky a vlnkami. Parkur a poctivý dojezd červené sjezdovky přitom obsluhuje ještě 2sedačka. Z této rokle vás nad úroveň centrálního vrcholku vrátí 2sedačka, která skrývá ještě jednu nenápadnou černou variantu, řítící se lesem zpět, než vyústí do hlavní příjezdové cesty.
Krátký slalomový svah Brunnenkopf (2 200 m) nabídne širokánskou červenou sjezdovku s terénními nerovnostmi, zlomy i přehlednou a pravidelnou pasáží. V ústraní ji obíhá ještě další varianta, využívaná pro tréninky.
Pod centrálním vrcholkem se rozlévá široké červené „náměstí“ s krytou 6sedačkou Kühtaile, od jejíž horní stanice do „náměstí“ ústí jak strmější rukáv, tak lehké přípojky.
Červená sjezdovka do Ochsengartenu (1 538 m) je bohužel spíš dlouhým a úzkým přejezdem než plnohodnotnou sjezdovkou, obslouženou 8místnou kabinkou.
Jako jediný areál v údolí Ötztal nabízí Hochötz plnohodnotné lyžování „v lese“, což může být cenný úkryt při nevlídném počasí.

Okolo horní stanice kabinek se nachází dětské parky a krátké cvičné louky, modře značenými cestami se dá prošněrovat v podstatě celý areál a děti lákají i nejrůznější atrakce jako zvířátková cesta či dětský freestylový park. Rodiče malých nelyžařů zase mohou ocenit „hodinovou“ školku přímo v areálu. Zpestřením je iglú vesnička se sněhovým barem.

Většina páteřních lanovek jsou rychlé sedačky nebo kabinky, zčásti nové a zčásti zánovní či „recyklované“ z nedalekého Söldenu.

Velká kapacitní samoobslužná restaurace včetně dětské restaurace pro děti z lyžařské školy se nachází na centrálním vrcholku, okolo sjezdovek jsou i typické tyrolské horské chaty.

Hochötz je vystaven na „rohu“ údolí Ötztal, takže z vyšších poloh poskytne pěknou vyhlídku do údolí Inntal, na pohoří Wetterstein a masiv Zugspitze.

V Ötzu je velké terasové parkoviště přímo pod nástupní stanicí kabinky, parkovat lze i v Ochsengartenu, odkud jezdí skibus do nedalekého Kühtai, kde platí společný skipas – přesun trvá zhruba 15 minut a linka jezdí každou půlhodinu.

Hochötz - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

400

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • klidnější areál v jinak rušném údolí Ötztal
  • kratší sjezdovky všech obtížností
  • rychlé lanovky
  • terény chráněné lesem
  • skibus a společný skipas s nedalekým Kühtai

Minus:

  • menší areál s kratšími sjezdovkami
  • méně záživné propojovací cesty
  • sjezd do údolí jen lanovkou

Odkazy

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 12
Otevřené sjezdovky 0 z 18