Klösterle - Sonnenkopf - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Vorarlbersko Klösterle - Sonnenkopf

Klösterle - Sonnenkopf

Foto

Každá velká oblast mívá nenápadné zákoutí, které někdy bývá i nejmilejším překvapením – v případě Arlbergu je jím horský kotel na Sonnekopfu nad údolím Klostertal, kde si náročnější lyžař vystačí nejen na celý den, o freeridovém „nášupu“ ani nemluvě.

Klösterle - Sonnenkopf - sjezdovky

32%63%5%
32 celkem sjezdovek (km)

Klösterle - Sonnenkopf - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
2
sedačka expres
1
kabinka
1
14000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1000-2300 m n.m.1300 m

Mapa sjezdovek

Klösterle - Sonnenkopf - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Klösterle - Sonnenkopf - lyžování

Sonnenkopf je vlastně jeden velký horský kotel s kamennými muldami a prohlubněmi, jimiž prochází ani ne deset variant až neuvěřitelně členitých sjezdovek. Kotlina má typický tvar se strmějšími okraji a plošším dnem, jenže dno je jakoby propadlé, takže čím níže, tím se svahy strměji a strměji řítí do údolí. Terén je přitom – z pohledu sjezdovkového lyžaře – hříšně nevyužitý – sjezdovky jsou úzké nebo tak akorát široké, ovšem při zdejší malé návštěvnosti to ani tak nevadí. Páteřní modrá „hřebenovka“ je jedinou opravdu pohodovou a prostornou sjezdovkou, všechny ostatní varianty dříve či později „skočí“ dovnitř kotliny a tam se vlní, zatáčejí a propadají. Sonnenkopf se profiluje jako rodinné středisko, a má tedy i přívětivé lyžařské území – hned od horní stanice kabinky jsou dostupné přehledné a mírné louky s kotvami a jednou 4sedačkou, která kromě modré tratě nabídne i červený slalomák. Do údolí se sbíhá užší, modře značená cesta, která má i překvapivě dost kratších „lyžařských“ a spíš pročervenalých pasáží.

Hlavní část areálu na Glattingratu obsáhnou tři lanovky – expresní 4sedačka a dvě pomalé 2sedačky. Nejvyužívanější je přirozeně expresní 4sedačka Obermuri, a to jednak kvůli rychlosti a pohodlí, ale hlavně k ní z hřebene přitéká hned pět sjezdovek – široká modrá „hřebenovka“, z níž se oddělují užší, ale hravé červené varianty, jež se všechny nakonec sejdou na mírné dojezdové cestě. Dvě dvousedačky tvoří nejvzdálenější osu lanovek s ještě komornějším provozem a v podstatě jedinou červenou sjezdovkou – v horním patře přímou, zvlněnou terénními zlomy a postupně se zmírňující. Od mezistanice dolů se pak trať prosmýká kolem skalek, kličkuje a propadá se, až se nakonec schová do lesa, kde končí u nástupní stanice „spodní“ dvousedačky – ani na chvíli nedovolí „vypnout“ pozornost. Od nástupu na 4sedačku Obermuri se můžete k 2sedačce Obermoos „zřítit“ také po úzké, přímé a černočerné direttissimě – na jejím startu můžete mít pochybnosti, jestli nejde spíš o propast.

Klösterle - Sonnenkopf - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

440

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • poměrně náročné sjezdovky
  • obvykle dostatek sněhu i bez zasněžování
  • většina variant tratí podél rychlé 4sedačky
  • mnohem klidněji než v St. Antonu

Minus:

  • jen jedna či dvě opravdu pohodové a nenáročné sjezdovky
  • místy až příliš úzké tratě

Odkazy

Potštát

SNOW tipy