Flims Laax Falera

Foto

Ohromná vysokohorská pustina, na východě ohraničená torzem vrcholu zříceného před 10 tisíci lety, je zvrásněna dvěma výraznými hřebeny s vrcholy Crap Masegn a La Siala, které se v nejvyšších partiích sbíhají v ledovec Vorabgletscher, jenž celý prostor zastřešuje. Lyžařský komplex na tomto rozsáhlém prostoru pod značkou Laax zahrnuje více než 200 km propojených sjezdovek, volné terény a světově známý snowpark, a patří tak k největším a zároveň nejmodernějším ve Švýcarsku.

Flims Laax Falera - sjezdovky

35%44%21%
235 celkem sjezdovek (km)
38 zasněžování (km)
40 ski-route (km)

Flims Laax Falera - lanovky a vleky

vlek
8
sedačka expres
4
sedačka krytá
5
kabinka
8
visutá kabina
3
46100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1020-3018 m n.m.1998 m

Mapa sjezdovek

Flims Laax Falera - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Flims Laax Falera - lyžování

Lyžařské terény s 200 km sjezdovek a množstvím freeridových terénů jsou roztažené po zdánilivě nekonečné vysokohorské pustině, která vrcholí ledovcem. Hlavní část areálu se nachází na svazích Crap Sogn Gion (2 228 m) nad Laaxem, odkud se hřeben ještě mírně zdvihá směrem k vrcholu Crap Masegn (2 477 m) – po východní straně stékají červenější tratě do širokého žlabu, jež směrem k údolí nabývá spíše podoby strže, která tak znemožňuje lyžařské propojení Flimsu a Laaxu v nižších, zalesněných partiích svahů.
Druhým epicentrem komplexu je protáhlý hřeben s vrcholy Grauberg (2 228 m), Mutta Rodunda (2 420 m) a La Siala (2 810 m), z něhož spadají postupně se zplošťující tratě směrem k centrálnímu žlabu, další pak po jižním úbočí k letovisku Flims.

Neobvyklé jsou vzdálenosti mezi jednotlivými „křižovatkami“ areálu, délka lanovek i sjízdné převýšení – zdejší masiv je obří, ale přitom přehledný s minimem neviditelných zákoutí a v průměru není ani nikterak strmý. V areálu je překvapivě dost sjezdovek, které nejsou přimknuté ke své lanovce – často jsou tratě vedené na dlouhé vzdálenosti s cílem u jiné stanice lanovky. Celý areál lze velmi obstojně křižovat jako při safari, naopak lyžaři upřednostňující „svůj“ jeden svah pak mnoho krásných sjezdů vůbec neobjeví. Méně přívětivé je safari pro snowboard, a to kvůli nadprůměrnému množství traverzů a přejezdových rovinek či dokonce krátkých protisvahů. Světovou novinkou se v sezóně 2012/13 stala sedačková lanovka v designu Porsche a se sedačkami směrovanými od směru jízdy tak, aby měli cestující lepší výhled do okolní krajiny.

Majitel areálu vlastní zároveň i horské restaurace, lyžařskou školu, půjčovny – výsledkem je přehledná nabídka služeb a jednotný styl. Společnosti patří i designový apartmánový projekt Rocksresort přímo u hlavní lanovky v Laaxu, vněmž byly jako stavební materiál použity pouze místní kámen a dřevo. Architektura působí jednoduše, ačkoliv skrývá čirý luxus. Apartmány si lze koupit, ale je povinné je dále pronajímat, jak je běžné třeba v Severní Americe. Jak je v Laaxu vše marketingově promyšlené, ukazuje i drobný detail – půjčovna v Rockresortu nabízí jen lyže allmountain a twintips, neboť resort se prezentuje jako hravý a pro mladé, půjčuje tedy jen hravé a zábavné lyže.

Flims Laax Falera - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

200

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozsáhlý terén s nedoceněným off-pistem
  • velké převýšení
  • jeden z nejlepších evropských snowparků

Minus:

  • dlouhé přejezdy mezi jednotlivými lokalitami
  • jižní orientace svahů

Flims Laax Falera - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Reporty z lyžařských středisek

Sulden

Schnalstal (Val Senales)

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Janské Lázně - Černá hora