Sörenberg - lyžování
Hlavní lyžařská lokalita Dorf, jak název napovídá, se rozpíná přímo nad vesničkou Sörenberg, příčemž vleky jsou obvykle v pěším dosahu od ubytování a nástupních stanic je podél dlouhatánské obce hodně. Kopec má „krkonošsky“ zalesněné svahy do 1 500 až 1 700 m n. m., jimiž se proplétají lehčí modré tratě s červenými úseky, zvláště na dojezdech. Točí se tu množství dlouhých vleků a dvě sedačky, z toho jedna kuriozně ozdobená plyšovými zvířátky. Tato část je proto ideální pro lyžování bez ztráty času – od parkoviště vlekem nahoru a rovnou dolů.
Brienzer Rothorn je úplně něco jiného – dokonalé retro středisko pro sportovní lyžaře ze staré školy. Nahoru vás vytáhne visutá kabina, od níž jdete asi půl kilometru tunelem ve skále, abyste se po nedobrovolné túře ocitli na druhé straně hory v jiném světě. Za pěkného počasí vás naladí „letecký“ výhled na jezero Brienzersee a slavné vrcholy Eigerem, Mönchem a Jungfrau. V kotlině pod Rothornem se vlní červené tratě podél dvousedačky, černá, zčásti upravovaná a zčásti boulová sjezdovka pak odtud řítí do údolí. Rothorn má díky tomu všemu ideální předpoklady pro závod Down to One. Na startu v dolní stanici kabiny se sejde 70 účastníků, kteří musí výjezd–sjezd stihnout v časovém limitu, jinak jim v druhém kole kabina ujede. Intervaly odjezdu lanovky se přitom v každém dalším kole zkracují – vyhrává ten, kdo zůstane v kabině jako poslední.
Obě sörenberské lokality by se měly v budoucnu propojit lanovkami, které zatím supluje skibus anebo jednosměrná přejezdová cesta.
Sörenberg má na švýcarské poměry nižší ceny, zvláště oproti známým střediskům v okolí. Výjezd pěších lanovkou na Rothorn přijde jen na 10 CHF.
V zimě je možný příjezd pouze ze směru Lucern a Entlebuch, neboť průsmyk Glaubenbüelen směrem od Giswilu se uzavírá. Parkoviště u nástupních stanic lanovek a vleků jsou zdarma.