33 years back - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Hospoda 33 years back

33 years back

08.07.2009 15:15:27 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Před 33 lety jsem měl za sebou poslední lyžování sezony – v Krkonoších.
Jak jsem psal v jednom nedávném vláknu, koncem června onoho roku jsem naposledy lyžoval coby nevolník v řadách ČSLA (Československá lidová armáda, zaštita míru a socialismu, v rámci bratrské Varšavské smlouvy obranný val proti rejdům amerických imperialistů a západoněmeckých revanšistů). 2.-4. července jsem ale ještě využil sněhových podmínek a jel lyžovat na věhlasnou mapu republiky, tedy na svah Studniční hory do Modrého dolu.
Vzpomněl jsem si na to, když jsem viděl článek
Zima ještě neskončila, v Krkonoších stále leží sníh
http://cestovani.idnes.cz/…/igcechy.asp?…
Sněhu bylo tehdy podstatně víc, než co dokumentuje prolinkované foto z konce června 2009. To už je houby „Republika“ – ale možná Krakonoš reflektuje realitu a změnil ji na Čechy, Moravu a Slezsko bez Slovenska. Ovšem pořád slabota proti jednomu létu počátkem 60. let, kdy tam na opravdu velmi slušném sněhovém poli ještě v srpnu lyžoval hlouček lidí a legendární Sláva Sedlák (říká to jméno ještě dneska někomu něco?) tam natáčel jeden ze svých lyžařských filmů, jimiž poté oblažoval děcka při lyžařských kursech v Peci. Já na to tehdy jako opěšalý klouček vyjeveně zíral.
Ale ani červenec na Modráku nemusel být v tuzemsku konečnou. V Tatrách ve Velkej Zmrzlej Dolině se lyžovalo durch. Jezdíval jsem tam v srpnu a neřešil, jestli bude na čem. Naopak si spíš zoufal, když tam jednou napadlo asi 20 cm a já se lopatou snažil odházet sníh z napíchaného slalomu.
A vůbec nejlepší lyžování jsem tam zažil jednou koncem září. To tam na takřka ideálně tvrdé podložce trénovalo i Gymnázium Kežmarok (název poněkud klame, byl to svého času nejlepší oddíl v republice s několika reprezentanty) a já s nimi pak jezdil i na jejich přenosném vleku. To už jsem tam byl štamgast a chatárovi jsem i jezdil pomáhat s nákupem.
Jo, to byly časy. Zkuste se dneska někde kvalitně svézt začátkem července. A jestli napadne do konce září, nikdo neví.
Dobře holt už bylo. Otoh, máme jakžtakž demokracii, mobily, internet, karvingový lyže a možnost zaletět si na lyžovačku na Zéland nebo do Chile.
Takže je vlastně líp teď. Starý režim nás připravil o možnost vychutnat si léto a ledovce v době, kdy to tam opravdu za něco stálo a kdy to frčelo. Trčeli jsme za železnou oponou a rozmýšleli, jestli emigrovat. Spousta lyžařů to udělala (pamatuju, jak jsme si každý rok při prvním lyžování v Rokytnici sdělovali, kdo zase „zdrhnul“ a říkali si, že závody s nimi všemi na startu by byly opravdu kvalitní), my další z různých důvodů ne.
Neutíkali taky ti, kdo byli naverbovaní StB nebo VKR. To je taky hezká kapitolka, vlastně kostlivec v lyžařské skříni. Nešlo jenom o Ploce, nevzdělaného hlupáčka, co uměl jen skákat. Ale to je samostatné téma, jež možná ani není „šikovné“ otevírat. A pro úplně mladý jsou to asi stejně starosti starejch strejců.
Tak vidíte, kam až mě obrázek flíčku sněhu dovedl. Naposledy jsem ho viděl předevčírem z naší polabské placky. Furt tam je, ale malinkej. Holt asi to oteplování, i když „tento způsob léta“ vystihl už klasik.
Tak ať se nám to vylepší.

09.07.2009 12:37:46 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(milan2, ) Flíček Tě dovedl za hranici sportovní úcty. Nevím jestli Ploc opravdu neumí nic než " jen" skákat, ale ono to asi není potřeba, protože byl skokan profesionál a na rozdíl od mnoho jiných a dalších sportovců to opravdu uměl na úrovni světové špičky, dokázal vyhrát závody WC i medaile z OH. A co víc je jeden z mála skokanů co se dokázal ve své kariéře několikrát dostat do formy což ve skoku není obvyklé. Skoky jsou hrozně specifický sport a ani ta největší dřina a nejlepší podmínky většinou nevedou k odpovídajícím výsledkům. Jak jednoduché z laického pohledu je to jen šikmý vrh jeden složený pohyb ve správnou chvíli na odrazovém stole a přitom tak složité že se to během závodu podaří jen několika borcům z WC ještě v kombinaci s nevyzpytatelnými podmínkami. Znám několik reprezentantů většinou z motokrosu a možná jsou na tom mentálně stejně. Na součet dvou celých čísel berou kalkulačku, ale i ta je nakonec zradí, prostě je vidět že místo do školy trénovali v dukle. Možná opravdu vrcholový sport a duševní rozvoj skloubit nejde/nešlo. Tak že to jsem schopen přejít jako u sportovního novináře mlhavou znalost fyziky.

09.07.2009 15:30:50 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Musím ti dát za pravdu, chtěl a měl jsem použít termín „prosťáček“. Moje chyba. Tím ovšem vůbec nenarážím na to, že někdo zamlada sportoval a zanedbával vzdělání, pro něž navíc (třeba), na rozdíl od toho sportu, neměl moc velké předpoklady. Nemůže být každý – naštěstí – vzdělancem. Za dlouhé roky jsem se při sportu setkával s velkým množstvím lidí a nikdy jsem neřešil, jestli to byl docent nebo dělník. Naopak, třeba ještě jako volejbalista jsem byl vždycky ve dvojičce právě s truhlářem – sami jsme si tak zvolili a šlo nám to k duhu (on byl později i mistr republiky). A naopak dodneška nemusím pár vystudovaných pražských lyžařů, zatímco se vždycky rád vidím s „obyčejnými kluky“ kdysi z východočeských oddílů. A svého času jsem znechucený odešel z jedné pražské VŠ a šel se živit rukama na hory, kde se to vzdělanci nikdy moc nehemžilo. A kamarády tam mám dodneška.
Pavel byl podle toho, co si pamatuju z dob jeho největší slávy v Harrachově, fajn kluk, nemachroval, ba dokonce, jestli se dobře pamatuju, chodil s holkou se dvěma dětmi. Což by při jeho ohromné tehdejší popularitě floutek rozhodně nedělal. I s Pavlem seniorem se spolupracovalo dobře.
Ten můj komentář k Plocovi se týkal až jeho současné politické dráhy (kdyby zůstal místním váženým majitelem penzionu jako většina lyžařských hvězd v Alpách, ani neštěknu o nějakém prosťáčkovství, ale tady se evidentně nechal vmanipulovat do pozice, na niž nestačí) a způsobu, jímž se brání informacím o své spolupráci s VKR. Což samozřejmě nijak nesnižuje jeho sportovní výkony, ty mu nikdo nevezme a za ně zaslouží velké uznání!
Nejspíš ale bude lépe sem toto téma nezatahovat – jak jsem ostatně uvedl už předtím. Jen mě jako příslušníka určité generace poznamenané minulostí (a kterého ona VKR také – usilovně, leč neúspěšně – verbovala) toto téma asi oslovuje víc než ty, kdo tuto problematiku pod kůží nemají. A taky jsem nechtěl nechat diskusi chcípat.
V tom, jak popisuješ skoky a jejich specifika, máš nejspíš pravdu. Vyvracet tím ale není co, já jsem se tím nezabýval.
„Mlhavou znalost fyziky“ bez mučení přiznávám. Každý umíme něco. Dovolím si jen upozornit, že např. v nedávném posledním „výletu“ do této oblasti (síly působící na lyžaře) jsem použil především argumenty a vzorečky od profesora Růžičky ze strojní fakulty ČVUT.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy