Fisher nebo Rossignol (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Fisher nebo Rossignol (strana: 2)

17.01.2015 17:10:16 #31 

adam 1

>> #29, ˘Ö˘Krab, 17. 01. 2015 16:44:07

Nebudem si zas „měřit pindíky“?:-P Asi nejlepší bude aby si Marie nějakou tu" slalomku" napřed pujčila a pak dala info jak ji to šlo/nešlo ? Co se týče smyku tak mi to příjde už nepřirozené smýkat ,ale u dojezdu k turniketu samo že nejedu po jedné(vnitřní)ale normalně zastavím(smykem)něk­dy i pluhem. a

17.01.2015 17:25:31 #32 

˘Ö˘Krab muž

>> #30, Marek Bednář, 17. 01. 2015 17:03:30

Radikální přístup na půjčených lyžích aplikovat jeden den, na seznámení to stačí.
A ještě jsem zapomněl na jeden aspekt – sjíždění lyží v důsledku nerovnoměrného zahranění při výuce carvingu. U radikálně krojených je samozřejmě častější, lyže podle toho vypadají.
Nepopírám, že radikální cesta je u pánů a prvolyžujícíh úspěšná, ale tazatelkou je dáma.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

17.01.2015 19:09:49 #33 

oblouk muž

Nechtěl bych být marie123 – několik krabových pokusů velmi blízko rozumu znehodnoceno adamovým funšovinismem a přidavačem Markem. Ach jo. Máš to, marie123 těžký…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

17.01.2015 19:19:04 #34 

CzechSkier

Ahoj Marku,

Co myslíš tím radikálním přístupem? A co je to ten mutovaný styl? A jak asi by vypadala moje jízda – myslím tím cílový stav, pokud bych zvolil ten radikální přístup?

Díky za odpověď.

I

www.juniorsports.cz

17.01.2015 21:17:55 #35 

Tom611

>> #11, ˘Ö˘Krab, 17. 01. 2015 14:06:16

S tím instruktorem konkrétně v Olešnici bych byl v tomto případě opatrný. Jezdím tam dost často a viděl jsem pouze výuku stylem letadlo(kladivo) po vnitřní jak dospělých tak dětí. Stačí se podívat na FCB. Pokud by marie123 měla zájem, mohu zapůjčit na vyzkoušení Lusti FCT 150.

17.01.2015 23:14:08 #36 

HonzA_ muž

Koukám, že vše běží standardně jako každá diskuze na téma technika s Adamem. Máš to Marie těžký a rozhodně to není tvojí vinou.

Podle toho, cos o sobě napsala, rozhodně nevypadáš jako adept na Adamovy rady. Nebyla bys s průběhem ani výsledkem spokojená.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

17.01.2015 23:16:32 #37 

HonzA_ muž

Marku, co si přesně představuješ pod tím „mutovaným stylem“? A co je ten správný?

18.01.2015 20:30:41 #38 

marie123

zkoušela jsem něco vybírat a padlo mně oko na toto:

Sporten Cobalt green

Sporten Tector

Sporten Phase

Lusti CT

Sporten Raptor

Sporten AHV

co radíte? a co třeba rossignol, elan?

18.01.2015 21:29:21 #39 

˘Ö˘Krab muž

>> #38, marie123, 18. 01. 2015 20:30:41

Vyřadil bych Cobalt, protože nejlevnější pěnovka a CT, protože levná skluznice. Místo nich bych přidal protiváhu k AHV RC v podobě LT WIDE 156. Phase mají jen v pánské délce, to sice nemusí být zásadní problém, ale spíš bude, počítají s o hodně těžším jezdcem.

Tím bych se dostal ke čtyřem postupujícím, vybírám z dostupných délek:
AHV RC 155/11,3 (64mm) – klasická úzká slalomka, velmi podařená lyže, progresívní
LT WIDE 156/11,5 (77mm) – moderní široká allmountain točivá lyže, tolerantní, i pro výrazně měkké či špatně upravené pisty
Tector 153/13,3 (67mm) – univerzálka klasického ražení
Raptor 159/12,7 (72mm) – moderně mírně rozšířená univerzálka, nechá si hodně líbit

Být Tebou, riskl bych to a vzal některou ze dvojice širších lyží.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

19.01.2015 12:04:08 #40 

marie123

Takže doporučujete širší botu pod lyží? Potom se výběr zúží na Raptor a LT wide. A vzhledem k tomu, že LT wide je o dost dražší než Raptor (uvádí cenu jen za lyže, kdežto všichni ostatní výrobci (nebo aspoň většina) uvádí ceny za celý set). Nejde mně ani tak o to, že LT je drahá, jako, že asi stejné lyže (Raptor, LT wide) mají rozdílné ceny. Nebo je LT wide o tolik lepší? A z jiných značek skutečně nic? Všichni zde doporučujete jen Sporten a Lusti. Díky

19.01.2015 12:23:06 #41 

˘Ö˘Krab muž

>> #40, marie123, 19. 01. 2015 12:04:08

Ta LT wide v odkazu je i s vázáním Tyrolia PR 11. Ceny jsou tedy velmi srovnatelné, materiály také. LT je výrobně sendvič, má horní fólii z obrázkem a pak bočnici, jádro je v plném profilu nejširší možné, rukodělná práce od začátku do konce, výrobně dražší proces, ale jízdní vlastnosti bývají lepší, takto se vyrábí v podstatě všechny závodní lyže (obrázek řezu takovou lyží je u AHV RC).
Kdežto Raptor je cap – má horní fólii přetaženou až k ocelovým hranám, jádro je o kousek užší, výrobně jednodušší proces. Někomu se capové lyže líbí víc, jsou méně náchylné o poškozením horních hran, protože ty jsou oblé a z jedné průběžné fólie. 

U jiných značek se občas dá najít něco, co bude kvalitou odpovídat, ale nebývá moc na výběr, existují výjimky typu výprodeje Kneissl nebo zaniklých značek, samozřejmě.
Pokud preferuješ jakoukoliv jinou značku, i tam lze uplatnit kritéria výběru podle kvality: celodřevěné jádro, sintrovaná skluznice, lépe sendvičová konstrukce. Lyže pořídíš funkčně srovnatelné, ale nejspíš se dostaneš s cenou o dost výš.

19.01.2015 13:36:05 #42 

Myval muž

Ty bilo-zelene LT-WIDE z Krabova odkazu za 5990,– s vazanim jsou podle me skvela koupe. Najit za tyhle penize stejne kvalitni lyze od „renomovanych zahranicnich“ vyrobcu bude tezka prace.

S Lusti mam dobrou zkusenost a jezdi na nich i dost kamaradu. I jedny tyhle LTw jsou mezi nima, akorat 166cm, majitelka si nestezuje.

Ja bych je bral.

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)
Fotky

19.01.2015 14:27:14 #43 

Marek Bednář muž

Salomon 24 X-kart pro

model 2013/2014, delka 154 cm, cena 7 tis.

Augment SL Pro F10 & Fischer F110
Fotky

20.01.2015 09:16:51 #44 

Tom611

Ještě je možnost si zdarma vyzkoušet lyže Sporten 24.ledna v Českých Petrovicích v Orlických horách a lyže Lusti tamtéž 7,února. Podle mne je to nejlepší varianta, po jedné dvou jízdách vyměnit lyže a vyzkoušet jiné. Minulý víkend jsme toto absolvovali v Říčkách. Výhoda je taky, že s sebou nebereme lyže a i když jedeme 4,tak nemusím brát rakev na R.Espace.

20.01.2015 22:49:13 #45 

marie123

pokračovala jsem ve výběru. Všechny doposud probírané modely jsem vyhodnotila jako, že jsou spíš pro sportovnější typ něž jsem já. Přece jen jezdím víc na pohodu a nemám razanci. Proto jsem koukla na model Sporten Illusion a k tomu ještě Elan White Magic Ty Elany jsou mimokatalogový model, ale, myslíte, že jsou srovnatelné se Sporten Illusion? Která lyže z nich je lepší volba?

20.01.2015 23:26:28 #46 

oblouk muž

>> #45, marie123, 20. 01. 2015 22:49:13

Jak se zdá, je pro tebe skoro nemožné přijmout co napsal a s ohledem na tebou sdělenou lyžařskou charakteristiku rozumně (podle mne) obhájil Krab. Nakonec se stejně rozhoduješ jen podle svého – mezi poněkud ošizenými, více vybarvenými a jen proto dražšími dámskými modely. Ach jo.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

21.01.2015 04:09:17 #47 

Vvladimir muž

Lyže pro pokročilou rekreační lyžařku/lyžaře bych nekupoval. Kvalitní jádro neznamená, že na lyži průměrný lyžař nebude umět jezdit.

21.01.2015 07:34:02 #48 

HonzA_ muž

„Všechny doposud probírané modely jsem vyhodnotila jako, že jsou spíš pro sportovnější typ něž jsem já.“

K tomu ti napíši 2 věci:

• horší lyžař si na lepší lyži spokojeně zalyžuje (pokud má vhodné parametry), lepší lyžař se na horší lyži bude trápit
  • všichni výrobci v reklamě představují lyže jako daleko sportovnější, než ve skutečnosti jsou. „Pro kondiční lyžařky“ znamená v překladu spíše pro popojiždění mezi opalovačkou a bufetem…

Být na tvém místě, držel bych se původního doporučení.

21.01.2015 09:59:58 #49 

˘Ö˘Krab muž

Jak je libo, jen si račte povšimnouti toho, že jádro končí (záměrně) kus od hrany – srovnej s obrázky v #41 – a také faktu, že skluznice je extrudovaná, nikoliv sintrovaná.
(Sintrovanou skluznici je třeba voskovat, ale lze ji navoskovat a vosk se v ní udrží, podle toho lyže jedou. Oproti tomu extrudovanou navoskovat téměř nelze, tedy navoskuješ jen na povrchu a vosk se rychle sjede, lyže jedou ve výsledku pořád stejně).
Nakonec je jedno, jakému šálení podlehneš, jestli iluzi od Sportenu nebo bílému kouzlu od Elanu. White Magic totiž vypadá uvnitř v lepším případě následovně.

Žádná z mnou prve doporučovaných lyží není přehnaně sportovní, mohu zodpovědně prohlásit, že žádná neobsahuje titanalové výztuhy a tlusté dřevěné jádro, které by si vynucovaly razantní nástup do oblouku.

Jinak souhlasím s HonzoU_ #48.

21.01.2015 12:03:17 #50 

marie123

no já jsem svůj postoj přehodnotila po návštěvě několika specializovaných (snad) prodejen. Všude mě zrazovali od nákupu celodřevěné lyže. Že když nejsem sportovní lyžař a jedu svah lážo plážo bez velkého výdeje energie, tak že to celodřevo bude na mě moc, že si na tom vůbec nezalyžuji a carving se nenaučím. Že se carving musím učit na lyžích měkkčích, která zatočí i bez mého velkého úsilí. Proto ta volba na Sporten Illusion a Elan WM – mají dřevo, ale nejsou celodřevěné.

V užším výběru zde od Vás jsem měla ty 2 širší lyže: Lusti LT wide – tam jsem byla zrazována kvůli hodně velké šířce pod nohou, že jsou to lyže i do volného terénu a tudíž na sjezdovce nebudou až tak dobré Sporten Raptor – celodřevěné, no viz. výše.

Tak já s tím jdu bojovat dál a budu dál hledat, hodnotit a zvažovat a naslouchat Vašim radám :-). Možná je něco špatného i ve mně, a to je nedůvěra v české věci. To se týká Sportenu. O Lusti si myslím, že jsou dobré, ale už jsou na mě dost drahé.

21.01.2015 12:25:34 #51 

˘Ö˘Krab muž

>> #50, marie123, 21. 01. 2015 12:03:17

Ani já, ani prodavači, nikdo neviděl, jak lyžuješ. Ostatně, když už jsme Tě nalomili, mohla by sis udělat jasno a nějaké lyže vyzkoušet i na svahu. Protože ne tady, ani v prodejně, ale tam je budeš používat.

21.01.2015 12:27:41 #52 

valerius

Uz jsem to psal v jinem vlakne. Kamaradova segra (nevim, jak lyzuje, asi tak normalne, ale je trochu tezsi) si pujcila slalomky sveho bratra (po zavodnikovi). Tj. (opravdove) drevene jadro, k tomu 2 titanaly. A po te mi zacala (lehce humorne) nadavat, ze do te doby se ji jeji modre lyze libily a prisly ji skvele, ale ted uz se na ne nechce ani podivat, ze to jsou sr**** proti tem bratrovym.

Ze ti to poradili v prodejne. No, o tom uz zde na foru bylo take dost napsano.

Obdivuju misti radce, ze maji nervy stale vyvracet zazite myty a polopravdy se strdiavym uspechem. Ale snad je tu porad nemala mlcici-cteci vetsina, ktere to take (zvlaste takoveto dohadovani) mnoho da.

Kdyz uz kupujes nove lyze a pokud je pro tebe zasadni funkcnost (a ne vzhled), tak by sis mela opravdu nejdriv vyzkouset vsechno mozne, jak uz ti bylo vyse doporucovano. Proste az pujdes nekdy lyzovat, tak obetuj nekolik penez a prozkousej vice lyzi (existuji i predvadeci akce, kde je to zdarma), at vis, do ceho investujes a co ti ma mnoho dalsich let slouzit. Je rozumne dat na jednech lyzich vice nez 1–2 jizdy.

Rovnez by nebylo na skodu venovat vice casu prolejzani mistniho fora, je zde spousta zajimavych a pro tebe relevatnich informaci.

21.01.2015 12:49:34 #53 

Myval muž

Moje 21-ti letá dcera (zhruba 54kg 163cm) jezdí momentálně na celodřevěných Stockli s jednim titanalem, sirka pod botou 74mm, delka 159cm, radius 12m. Neni zadny sportovec, spis rekreant, najezdi tak max 10dni za rok. S lyzema je velice spokojena, i na pohled se jeji jizda podstatne zlepsila. Predtim mela nejake starsi Blizzardy, pravdepodobne s penovym jadrem a urcite bez plechu. Pri porovnani techto dvou lyzi „na sucho“ mi prijde, ze Stockli urcite neni v ohybu tvrdsi, ale pracuje nejak plynuleji, pruzneji. A pravdepodobne bude dostatecne tuha ve zkrutu.

Vypada to, ze ti „chytri odborni“ prodavaci se zrejme potrebovali zbavit nejakych lezaku. Trochu mi to pripomina, kdyz mi v Intersportu jeden vysvetloval, ze si mam koupit lyzarskou botu aspon o 1 cislo vetsi nez normalne nosim, aby mi nebyla na svahu zima… :-D

Urcite bych vyuzil moznosti testovani a dal tem Lusti LT nebo LTwide sanci. (mimochodem 77mm neni lyze do volneho terenu, ty zacinaji nekde na sirce 100mm, mam oboje, 77mm Lusti na sjezdovku i 115mm Line do prasanu).

21.01.2015 14:40:03 #54 

oblouk muž

>> #52, valerius, 21. 01. 2015 12:27:41

Je nás tady dost, kteří máme osobní zkušenost s tím co valerius píše… Ještě jsem se nesetkal s tím, že by si někdo stěžoval na to, že kvalitnější lyži (zdaleka nejen celodřevěnou, ale dokonce se dvěma titanaly) nezvládne!!! – a to mám zkušenost s několika desítkama (stovkama?) začátečníků, pokročilých, závodníků… – hodně při tom samozřejmě záleží i na přípravě lyže (odklon ze skluznice, úhel z boku…). Podobně je to se zkušenostmi jaké má Krab, HonzA, Valerius (abych jmenoval ty co dobře znám). Prodavači v jakýchkoli prodejnách (včetně specializovaných)¨jsou většinou (skoro výhradně) lyžaři s minimálními lyžařskými zkušenostmi a praxí (a nebo dokonce nelyžaři) a jsou v prodejnách proto, aby prodávali – podle toho také jejich rady vypadají… Vím to moc dobře, protože mám v několika odborných lyžařských prodejnách kamarády. Ach jo.

21.01.2015 18:58:27 #55 

HonzA_ muž

Dělej jak myslíš. Ale pokud máš alespoň nějakou malou šanci si lyže vyzkoušet, udělej to.Koukni třeba sem http://www.sporten.cz/cze/testovani/ ale najde se i spousta jiných příležitostí.

A to, že má lyže dřevěné jádro, ještě neznamená že bude tvrdší než ta bez něho. Naopak, levné pěnovky bez dřeva jsou většinou velmi tvrdé.

A některé velmi sportovní lyže se dřevem a titanalem jsou podélně příjemně měkké.

To jsou paradoxy, co?

21.01.2015 19:00:28 #56 

m3 muž

>> #54, oblouk, 21. 01. 2015 14:40:03

Nemám zkušenosti s komerčníma lyžema a tak radit v tomto nemůžu ani zbla.Komerční lyže, který se mi občas někde dostanou do ruky a já se je v nějakém záchvatu dobročinosti pokusím oservisovat nepočítám.Všichni kteří si vyzkoušeli vyřazené závoďačky si už na komerční lyži nechtějí většinou ani stoupnout.

Tedy jak píšeš a naťuknul valerius na lepší lyži se každý zvykne lehce a nevidím důvod proč se toho bát.Rozumím ovšem tomu proč „prodavači“ (někteří) předkládají jako neotřesitelnou pravdu zákazníkům ptákoviny.

21.01.2015 20:24:12 #57 

oblouk muž

>> #56, m3, 21. 01. 2015 19:00:28

Povídačky prodavačú o nemožnosti zvládnout kvalitní (závodní) lyže začátečníkem/po­kročilým/fyzic­ky méně disponovaným mají svoje racionální vysvětlení. Závodní lyže (nepochybně nejkvalitnější, jak jinak) se už od sedesátých let dělají – ZJEDNODUŠENŠ = sendvič (lepené dřevo+laminát+kov+skluz­nice). hladké bez různých vyvřelin, profilů, ozdůbek, protichvějových srdíček a pístů… – zdokonalení spočívá v podstatě jen v použití lepších lepidel, kovů, skluznic, laminátů, kevlarů a také TVARŮ A DÉLEK… – ale v základní sendvičové konstrukci jsou v podstatě cca 50 let stále stejně!!! tvrdím na základě mých lyží E.Alais DH (215cm r.1963) a mých Rossignol SG (205cm r.2012) Samozřejmě ta (ZJEDNODUŠENĚ) stále stejná konstrukce (složení z mnoha komponentů z velmi kvalitních materiálů a polotovarů+lepidel) má své komerční nevýhody:

• je hladká, neatraktivní, vypadá stále stejně (jen bervičky a malůvky na povrchu se mohou měnit…)
  • je díky pracnosti při výrobě polotovarů, pracnosti při skládání do formy a vysoké ceně komponent a lepidel… velmi drahá
  • je problém ji za tu cenu bez cingrlátek draze prodat

Takže co MUSÍ výrobci udělat?

• vymyslet něco atrakticního (profily, cingrlátka, protichvěje, čipy, písty atd.
  • vymyslet podstatné ZLEVNĚNÍ = ZJEDNODUŠENÍ výroby (vypěňování+různé

kombinace) + UŽITÍ LEVNĚJŠÍCH MATERIÁLŮ + ODLEHČENÍ…

• především ale to všechno ODPREZENTOVAT tak, aby klienti dostávali vždy něco nového.
  • no a tak je třeba neustále UDRŽOVAT MÝTY – m.j. v tomto případě MÝTY o nmevhodnosti, až bestialitě kvalitníchj (závodních) lyží atd…

Je jasné, že výrobci nemohou vyrábět a obchodníci prodávat jen drahé kvalitní lyže, protože to by se jich prodalo málo a za chvíli by šel celý lyžařský business do kytek (střediska, hotely, lanovky, zasněžování atd atd.). No a tak obchodníci lidi co přijdou do obchodu koupit lyže orientují na modely podle svých potřeb (jsou tak nakonec naučeni i na školeních pořádaných výrobci lyží)…

21.01.2015 20:52:59 #58 

marie123

Přece jen dám na Vaše rady :-) a jsem zpět u výběru Sporten Raptor nebo Lusti LT wide. Ty wide škrtám, protože se mně zdají hodně moc široké (77 mm). Zůstávají tedy Sporten Raptor (loňský model). Ty budou vyhovující na moje potřeby? A jakou délku? 150 cm nebo 159 cm?

21.01.2015 21:13:41 #59 

oblouk muž

>> #58, marie123, 21. 01. 2015 20:52:59

OK – ale rozhodně 159. když ne 168.

22.01.2015 09:10:40 #60 

Myval muž

>> #58, marie123, 21. 01. 2015 20:52:59

Ty wide škrtám, protože se mně zdají hodně moc široké (77 mm).

Na odpoledni ceske rozryte sjezdovce nebo najare v mekkem firnu budes tohoto rozhodnuti horce litovat. 77mm opravdu NENI prilis siroka lyze na sjezdovku (pro bezne celodenni jezdeni, nemluvim o zavodech na lede v brankach). Moje lyze na sjezdovku jsou momentalne Lusti CCT Wide 77mm/171cm, takze pisu jen svoji osobni zkusenost ;-)

Delku – rozhodne 159cm a ne mene.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy