Trione - bruska - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Trione - bruska

13.12.2009 17:15:36 #1 

Příspěvků: 231

headskitest muž

Zdravím, ve Svatém Petru (na kopci) příští týden rozjedeme broušení s novou mašinkou TRIONE, kterou používá téměř 90% servisáků ve WC. Jeden se servisáku charakterizoval brusku jako mimořádnou věc, pro rychlostní disciplíny jí používají skoro všichni ve WC a pro točivé tak 70% servisáků. Rozdíl mezi ručním broušením je taky ten, že při strhávání bočnice (maso) před broušením, stačí , při používání TRIONE tuto bočnici strhávat jednou za deset broušení, to při ručním se to musí dělat pokaždé. Při používání TRIONE – to značí, že bruska je neuvěřitelně k hraně šetrná, hrana je podstatně déle ostrá a lyže jsou rychlejší. Tak to přijeďte během sezóny vyzkoušet. Michal.

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

13.12.2009 19:20:10 #2 

Příspěvků: 44

marťas

No,dost by mě zajímalo jaká bude životnost těch brusných kotoučů a jak to je s jejich cenou.Pokud se bude tímhle brousit neudržovaná a nikdy nebroušená rekreační lyže, navíc třeba s vyboulenou skluznicí tak půjde kotouček asi dost rychle do kytek a ten výsledek asi moc kvalitní nebude.Jiná věc jsou pečlivě udržovaný a každodeně broušený závodní lyže, tam to asi tu práci ušetří ale u neudržovaných lyží tam bych možná tipoval problém. Pokud se nestrhne ta bočnice ručně tak si taky nejsem jistý jestli broušený plast nezalepí ten brus na kotoučku.Tak hlavně ať ta bruska něco vydrží.Jaké budete mít cenové relace?

14.12.2009 12:02:53 #3 

Příspěvků: 231

headskitest muž

Zdravím, nechci sem psát ceny za které se bude brousit, navrhuji je poslat e-mailem, prosím o Váš kontakt na headskitest@email.cz a my napíšeme i další informace. Před prvním broušením s TRIONE se určitě musí bočnice odstranit, při opakovaném broušení +10 to už není potřeba. Díky Michal

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

16.12.2009 11:15:33 #4 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #2, marťas, 13. 12. 2009 19:20:10

To byla přesně naše úvaha už minulou zimu. Často je to u ručních brusek tak, že vlastní mašinka není drahá (Raze Cat, SchleifMaxx apod.), ale brusné pásky coby nutnost a „pouhý“ spotřební materiál nakonec cenu postaví dost jinam. Problémem může být i další příslušenství. Trochu jsem se tomu minulou zimu věnoval, oblezl jsem vše na ISPO a všude se vyptával – jednak jsem chtěl něco do ruky místo pakárny s rašplí a pilníkem, jednak jsem si dával do kupy podklady k tuším poslednímu dílu série o broušení.

Tehdy ještě nabídka Tri1 cílila na vrcholné závodníky a o hrubších kotoučcích se v těch kruzích samozřejmě nemluvilo. A živě jsme si představovali, jak na ty hrany u lyží den předtím vydolovaných po třech letech z vlhkého sklepa nasadíme sofistikovanou technologii pro Svěťák… Záhrob brousil (brousí?) v ruce, kluci ji taky ještě neměli a diskutovali o tom, zda ano či ne, a tak chyběly i zkušenosti. Ty teď vlastně Michal & Co. získají a uvidíme.

Dělá to na mě dojem (spekulace), že se výrobce rozhodl zkusit byznys i mimo závodní lyžování. Proč ne, třeba je to budoucnost. Třeba tím heavy-duty nasazením udělá nějaké změny (napájení!), i cena by měla klesnout.

Že to vítají servisáci je logické, komu by se chtělo být od odpoledne do noci ve sklepní lyžárně s těmi smrady?

Mě hodně zajímá, co nám sdělí po nějakém zacvičení Ivan Vrzal (CzechSkier). Ten je neprodává a měl by být objektivní. A další zkušenosti se nasbírají a uvidíme.

16.12.2009 16:14:56 #5 

Příspěvků: 231

headskitest muž

Zdravím, uvidíme jak se bruska (kotouče) zachovají při broušení „starých“ prkýnek. Nicméně na brusce je doraz pro přikládání kotouče k hraně, tedy, pokud je hrana skutečně špatná (tupá, vyboulená)je potřeba s TRIONE vícekrát hranu líznout, až do okamžiku, kdy bude brát hranu po celé délce lyže – snad budeme brousit pro jezdce, kteří alespoň jednou v roce si nechávají dělat lyže a tam tyhle stavy nehrozí. Životnost kotouče je samozřejmě závislá na používaném čase. Vzhledem k tomu, že se v ČR prodalo od září 09 6 ks brusek a to je dobré, máme celkem relevantní info o opotřebení jak základního kotouče, tak i keramického – zatím v závodní kategorii – a úbytek je minimální, u základního kotouče při broušení cca 6 párů denně po dobu 20-ti dní cca 1–2mm, a u keramického, ten je „nezničitelný“, úbytek nebyl zaznamenán. Díky Michal

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

12.01.2010 15:21:06 #6 

Příspěvků: 231

headskitest muž

Zdravím,tak máme informace z broušení s TRIone. Od 20. 12. 2009 bylo nabroušeno cca 200 párů lyží a cca 30 SNB – převážně pro rekreanty 80% celkem dobře udržované hrany, ale tupé, zbytek rez a bída. Úbytek kotouče je překvapivě minimální, cca 4mm z celkových 40mm (máme 4 kotouče v záloze a asi zbytečně). V jiné diskuzi jsem se dočetl od Ivana, že bychom měli, myšleno v HEADu u bufáče, strhávat bočnice lyží strojově, to ale musím dementovat, děláme to ručně strhávačem od zn. HOLMENKOL a je to celkem v pohodě. Pokud se na to náhodou zapomene, kotouč se vůbec nezanáší, to potvrzuje i p. Ivan Vrzal. Musíme konstatovat, že lidi jsou fakt nadšeny kvalitou brusu, vracejí se a skutečně chválí. S po. Michal.

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

12.01.2010 23:56:50 #7 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

Ahoj, reference určitě rád podám. Zatím jsem nabrousil pár desítek lyží, převážně závodních, a pořád se učím a vychytávám mouchy. Ještě nevím, co je v brusce a co ve mně. Snad můžu napsat pár dosavadních postřehů:

Předběžné klady:

  1. nesporně kvalita hrany, to jsem opravdu spokojený. bohužel se nedodává nástavec na broušení odspodu, s keramickým kotoučem by to byla opravdu pomoc
  2. není to rozhodně tak namáhavé, jako pilníkem, je to fajnovější práce, i když nedochází zatím k časové úspoře při broušení udržovaných lyží, jak jsem doufal. Naproti tomu když dostanete pod ruku lyže, které nejsou naúhlované (tedy nějaký úhel tam asi kdysi byl), tak dříve to byla noční můra a odmítal jsem to dělat, s Tri1 to jde relativně v pohodě a časovou úsporu to nepochybně přinese
  3. zdá se mi podle odpadu, že to hranu je schopno brát opravdu jemně, ale žádné lyže jsem zatím nebrousil tolikrát, abych za to byl schopen dát ruku do ohně
  4. zatím se mi nepotvrdily obavy z rychlého úbytku spotřebního materiálu – kotoučů, spíše jsem mile překvapen, ale i tady je zatím brzy na objektivní posouzení. Otázkou ještě zůstává životnost brusky jako takové – motor, zdroj a tak

Zajímavý postřeh: Při broušení některých lyží se mi stalo, že když jsem si po broušení hranu prohlédl, byly tam plošky, jako kdybych nejel úplně rovně. Přičítal jsem to mojí nezkušenosti a nešikovnosti. Dával jsem si záležet, ale přesto se tam občas objevovaly. Až pak jsem si všimnul, že už tam byly předtím od strojového broušení, jenom na mírně zoxidované hraně nebyly vidět. Teprve po přebroušení se zvýraznily. Po dalším přebroušení zmizely. Z toho se mi zdá, že jsem s ní schopen udělat hranu lépe, než strojové brusky. Nevím samozřejmě, na jaké brusce byly lyže před tím broušeny, ale prý na velké a kvalitní.

Předběžné zápory

  1. nutnost nosit dýchací filtr, případně brýle. Výrobce to výrazně doporučuje. Nejdříve jsem na to nedbal (jak jinak), ale pak jsem se po broušení vysmrkal, a kapesník byl černý. Tak jsem ho hned začal používat, ale dost mi to tedy vadí.
  2. velký a neskladný zdroj. A podle odborníků v této oblasti to není žádný klenot. A je problém, kam s ním, zejména v terénních podmínkách. Doma mám za stolem ještě jeden regál, na kterém ho mám, takže mi to nevadí. Ale když ho musím dát na stůl, tak na malý se ani nevejde, a i na mém novém velkém (heč) příšerně překáží
  3. bruska má občas tendenci se zastavit, pokud narazí na odpor. Stává se mi to zatím bez zjevné příčiny, ještě jsem to nevysledoval. Možná to může být nějaká nerovnost na hraně, možná špatně odstraněná bočnice (fakt netlačím) – to by pak potvrzovalo informaci, kterou měl ivan. Ještě to zkoumám, každopádně bych uvítal větší točivý moment
  4. trochu se potýkám s upnutím do svěráků, protože u užší lyže vodící lišta brusky naráží do úchytů ve svěrácích. U lyžích širokých to žádný problém není, ale u méně vykrojených dětských nebo juniorských ano. Pan Vosáhlo mi poradil použít upnutí lyží našikmo, což část problémů vyřešilo, ale ne všchny. Musím pak pokaždé přestavovat svěráky podle délky lyže, aby byla uchycena v těch nejširších místech a ještě někdy podkládat lyži, aby z čelisti svěráku vylezla výš. Na druhou stranu je příjemné, že se lyže ve svěráku nemusí vůbec utahovat, protože to mne nebaví a navíc to šetří čas.
  5. ještě jeden ne zápor, ale spíše varování. Díky asi opravdu jemnému broušení nejsou odpadem klasické kovové špony, ale spíše černý prach, který má tendenci se šířit všude. Takže je potřeba dávat zvýšený pozor na čistotu. Například jsem si jím zašpinil nový vosk a spoustu dalších věcí.

Jsou to opravdu předběžné postřehy a rád bych uvítal názory někoho zkušenějšího, kdo ji také má, abych třeba netápal tak dlouho. Každopádně jsem ale zatím rád, že ji mám. Ale jak říkají naši bratři na Východě: Žízň pakážet. I.

www.juniorsports.cz

14.01.2010 01:12:25 #8 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #7, CzechSkier, 12. 01. 2010 23:56:50

Předpokládám, že Grašič nám sem nenapíše, a tak nejdelší zkušenost u nás má asi Luboš od kluků z nároďáku. I když těch Michalových 200 párů už je taky slušná zkušenost.

Ten zdroj je prý opravdu pruda, kluci prý v polních podmínkách zkoušejí improvizovat.

„Rozházenou“ hranu s nejednotnými úhly vídám dost často, i na špičkových lyžích z fabriky („moje“ obřačka Atomic byla ostudná), totéž potvrdí servisáci od mašin.

Ještě reaguju na starší tvrzení (headskitest), že při ručním broušení je třeba strhávat bočnici „pokaždé“. Bočnici je třeba strhnout, když překáží. Když jednorázově v začátku udělám pořádně, není důvod to pokaždé opakovat. Až po čase, kdy hrana ubyde, trošku, ale při kvalitním častém broušení je úbytek tak pomalý, že je to jednou za dost dlouhou dobu. „Pokaždé“ jsem nemusel strhávat ani při 85 stupních.

Hrana se prý broušením jakoby lehce vytvrdí a je obtížnější dělat ji pak ručně – mám zase zprostředkovaně od kluků.

Ivane, leštíš pak klasicky diamanty apod.?

Dojem, že na Pláni strhávají bočnici strojkem, jsem získal z nějaké formulace tam vyvěšené. Detaily nepamatuju. Ale velmi by se mi to líbilo (tahle práce mě štve).

14.01.2010 09:44:26 #9 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #8, ivan, 14. 01. 2010 01:12:25 Za prvé potvrzuji to strhávání u ručního broušení, ještě nikdy jsem nestrhával po každém broušení, v podstatě to vždy vydrží dlouho. To spíše se mi zdá, že když někde lokálně nestrhneš dokonale, tak to tu brusku „vyhodí z rytmu“, zatímco pilník to vezme, pokud to není moc. Ale jak jsem psal, je to spíš pocit, který musím ještě ověřit.

Zkušenosti z bruskou má také mladý Schimmer, chystám se ho kontaktovat, už jsem mluvil s otcem.

K tomu leštění diamantem: upřímně řečeno záleží na tom, čí lyže a proč brousím. Takže v masovém měřítku (třeba 10 párů na soustředění) to naostřím bruskou a pak jen zespodu diamantem přejedu, abych strhl případný grot. Výsledek je velmi dobrý. Když si chci hrát na klenotníka, tak po broušení bruskou lyže ještě klasicky dodělám diamantem. Chystám se ještě vypozorovat, jestli to má nějaký pozitivní vliv (v našich výkonnostních podmínkách) na držení hrany, nebo dobu, po jakou vydrží ostrá. Je ale těžké to objektivně srovnat.

Ještě mám ten keramický kotouč, který by v podstatě měl nahrazovat diamant. (taky stojí asi 5 tis.). Takže se chystám vyzkoušet to nabrousit napřed brusným a pak keramickým místo diamantu. Ještě jsem to nezkoušel, protože musíš rozebrat brusku a kotouče prohodit, což jsem byl líný, když stejně už máš diamant v ruce kvůli přejetí spodní hrany.

Zkoušel jsem ho (ten keramický) na přejetí jenom jím po jednodenním lyžování. Výsledek byl dobrý, ale musel jsem hranu přejet vícekrát, takže nevím, jestli to diamantem není nakonec rychlejší. A nebo ji jen 1× líznout tím hrubším. To právě musím ještě vyzkoumat.

Jinak by mne velice zajímala zkušenost, kolikrát kdo hranu (myslím dobrou, udržovanou) v průměru přejíždí tím brusným. Myslel jsem, že bude stačit jednou, ale to jsem málokdy spokojený. SPíše přejíždím 2× až 3×. Pak se mi hrana líbí, ale přijde mi to líto a navíc to samozřejmě bere čas. Tak jestli třeba někde nedělám chybu.

Tak dejte vědět, kdo něco víte.

I.

P.S. pro ivana všiml jsem si, že ses několikrát obul do své lyže, co se týká originálního nabroušení. Já mám asi stejnou – D2 GS 191, a dostal jsem ji originálně jak od klenotníka. Až mi bylo po lyžování líto na ni sáhnout bruskou

www.juniorsports.cz

14.01.2010 13:22:02 #10 

Příspěvků: 231

headskitest muž

Zdravím,

máme také zkušenosti s tím, že i relativně dobré hrany je potřeba vzít 2–3× kotoučkem TRIone, potom je to mimořádné. Špatnou tupou, rezatou hranu přejíždíme třeba i 10×, tan úbytek materiálu je fakticky malý, až např. po 4× přejetí zmizí rez z hrany, který není nějak do hloubky, ještě před broušením se snažíme rez manuelně odstranit brouskem, aby se zbytečně bruska nezanášela. Ještě k tomu zastavování kotouče a ke stabilizačnímu zdroji, to je podle mne alfa a omega celého broušení s TRIone, ta rychlost a přítlak nesmí být agresivní, proto je doporučeno brousit od 15V – 18V – na 15,5V se brousí zanedbané lyže, na 18V se vyhlazuje a leští hrana keramickým kotoučem. Zdroj u TRIone je speciálně vyvinut pro tuto brusku, běžné laboratorní zdroje fungují dle výrobců do 0 stupňů, u brusky TRIone do –10 stupňů. Zatím jsem neviděl menší st. zdroj s parametry pro TRIone. Ivane, o víkendech jsem ve Špindlu, snad pojedu i závody teď v sobotu, tak se stavte. S po. Michal.

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

14.01.2010 13:49:37 #11 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #10, headskitest, 14. 01. 2010 13:22:02 O jaký TRIone kotouček se jedná? Ten hrubší, nebo ten keramický?

Jaký je důvod, že se horší hrana brousí na nižší napětí?

Zatím díky. I.

www.juniorsports.cz

14.01.2010 14:20:36 #12 

Příspěvků: 231

headskitest muž

Zdravím,

o ten hrubší, keramický se skutečně používá pro konečné doladění hrany, hrana nesmí být vůbec poškozená, jinak může dojít k znehodnocení ker. kotouče. Důvod je ten, že při 15V jsou otáčky pomalejší a brusný kotouč si s hranou „důkladně“ pohraje, bere více materiálu. Při 18V je rychlost větší, pro vyleštění a vyhlazení hrany. S po. Michal

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

14.01.2010 22:22:30 #13 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #10, headskitest, 14. 01. 2010 13:22:02

Děkuju, někdy určitě, ale teď asi ne. Okolo toho sobotního pouťáku bude zvětšený binec a budeme jistě kmitat už od rána, a v neděli tam zřejmě budu sám. Nejdřív až další víkend, pokud se nepojedu někam předhánět.

16.01.2010 23:09:04 #14 

Příspěvků: 1

igor

Pozdravujem, mate skusenosti aj s bruskou Holmenkol Schleifmaxx? Ake su zakladne rozdiely medzi Schleifmaxx a TriOne? dakujem za odpoved

17.01.2010 21:28:45 #15 

Příspěvků: 231

headskitest muž

>> #14, igor, 16. 01. 2010 23:09:04 Zdravím, pokud mohu jako dovozce brusky TRIone, tak si přečtěte viz nahoře, nebo Vás mohu odkázat na www.headskitest.cz, v sekci TRIONE jsou odkazy na návod a parametry v českém jazyce a na velmi zajímavé video, jak se s TRIone pracuje, bohužel další dotazovanou brusku, HOLMENKOL, neznám. S po. michal.

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

22.03.2010 08:20:54 #16 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

Ahoj, tak ještě krátce při konci sezóny pár zkušeností k brusce Tri1, jako jsem slíbil.

Dalo by se říci, že v podstatě platí vše, co jsem napsal již dříve. Snad jen mám nyní pocit, že bruska je citlivější na nedokonale odstraněné bočnice, než jsem si myslel původně, ale není to nic drastického. Na druhou stranu jsem zjistil, že dodávané kotouče modrý a černý nejsou zřejmě stejné, jak původně deklaroval výrobce, ale modrý je hrubší a černý jemnější. Což je velmi pozitivní, protože při použití modrého stačí většinou lyže přejet pouze 1×, což už znamená významnou časovou úsporu. Takže na normální broušení nyní používám modrý kotouč a černý na takové jemnější přebroušení při vyšších otáčkách. A takto nabrousím 98% lyží. Ten keramický je na ještě jemnější údržbu, kterou asi kromě reprezentantů málokdo ocení, a musím se s tím moc piplat. Používám ho jen velmi málo na „nejcennější“ lyže a v pdostatě bych jej ani nemusel mít. Je drahý a při četnosti použití bych ho klidně nahradil ručně diamantem, což stejně často dělám, protože než bych kotouče přendaval, mám to hotové v ruce.

Co mne velmi potěšilo, je malý úbytek hran lyží. To současně s kvalitou broušení považuji za hlavní devizu. Díky tomu toto byla asi první sezóna, kdy jsem měl vždy nabroušeno, když to bylo potřeba, což dříve částečně kvůli lenosti a částečně kvůli obavě o rychlý úbytek hran lyží neplatilo úplně na 100%.

Snad jen ještě jedna informace. Zdálo se mi, že po určité době broušení jeho účinek slábne. Kontaktoval jsem dovozce a ten mi doporučil kotouček vyčistit drátěným nebo bronzovým kartáčkem stejně jako pilníky. Zdá se, že to zatím funguje.

Nyní bych ocenil ještě možnost upravovat hrany i zespodu.

I.

www.juniorsports.cz

22.03.2010 22:15:02 #17 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #16, CzechSkier, 22. 03. 2010 08:20:54

Já tedy nevím, proč jsi vyhodil 40k za takovou mašinku. Jako kdyby na hranách až tak strašně záleželo. Teď jsem si „u sousedů“ přečetl toto:

„Hrany jsem celých čtrnáct dní nebrousil a přesto stále držely. Zdolávání zmrzlé černé je prostě především o technice a až v druhé řadě o dokonale nabroušené hraně. Hrana jednoduše drží pouze, když je dobře zahraněná… Držení na ledě není o brusu, ale o úhlu zahranění.“

Jestli by nebylo levnější i pro tebe pohodlnější pořádně zahranit?

22.03.2010 22:22:16 #18 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #17, ivan, 22. 03. 2010 22:15:02 Ve světle nových informací určitě ano. I když vlastně já když nemám tu techniku, tak mi nic jiného nezbývá. Tedy zbývá, nejezdím na zmrzlých černých. Takže holt to zase dělám kvůli chudákům dětem. Až je naučím techniku, brusku prodám. A až je to naučím ještě lépe, koupím brusnou gumu, a budu hrany tupit…

I.

www.juniorsports.cz

22.03.2010 22:23:41 #19 

Příspěvků: 1289

Pavlos muž

>> #17, ivan, 22. 03. 2010 22:15:02

„Výborně! Ověřils to velmi přesně. Držení na ledě není o brusu, ale o úhlu zahranění. Jenom s tou (předozadní?) rovnováhou na kolíbce nevím, že by měl někdo problém. Můžeš, prosimtě doplnit svoji váhu (pro natvrdlé případně i výšku)? Díky“

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

22.03.2010 23:20:06 #20 

Příspěvků: 6569

HonzA_ muž

>> #17, ivan, 22. 03. 2010 22:15:02

Jsem rád že k sousedům občas koukneš, je to sice divná čtvrť, ale občas tam najdeš i perly. Jako třeba dnes – na dotaz ke zkušenostem s deskami „stepconcept“ (konkrétně Hangl s podloženou špičkou) padla kavlifikovaná a nezpochybnitelná odpověď „Jestli máš potřebu zkoušet každou evidentní blbost, tak di do toho …“

No nic, každý den se člověk dozví něco nového…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

05.04.2010 19:31:30 #21 

Příspěvků: 231

headskitest muž

Zdravím, musím konstatovat, že pro nás, co brousíme s TRIONE jsou zadosti učinění „vykulené“ oči běžných lyžařům, když si sjedou po nabroušení kopec v Petru. Jinak pokud mohu prozradit dvě brusky koupil A-Z sport, a znovu pokud mohu tlumočit M. Rubína: „Že je to dobrý, to jsem tušil, ale ty vole, že je to takhle dobrý, to jsem nečekal“. Michal.

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy