Názory na úpravu sjezdovek v areálech - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Názory na úpravu sjezdovek v areálech

08.02.2015 11:08:16 #1 

HonzA_ muž

Tak jsem si dnes ráno přečetl aktualitu z jednoho areálu v ČR:

„Neděle volá: vezměte lyže nebo prkno a vyražte k nám na kopec! Napadlo 5 cm nového sněhu, který rolby hned z rána upravily. Sjezdovky jsou každé ráno upravené na pravidelný manšestr. “

V noci mohlo být tak cca kolem –7 až –5 stupňů.

Jak se díváte na úpravu sjezdovek takovýmto způsobem? Máte raději tvrdší a promrzlejší podklad, na kterém je sice pár cm sněhu, ale dlouho vydrží nerozbitý? Nebo jste závisláci na ranním manžestru i za cenu toho, že těsně před zapnutím vleku rolby sjezdovku rozmělní a uhladí a ta se za chvíli pod náporem lyžařů rozbije a rozorá?

Co byste areálům v těchto případech doporučili? Šetřit naftu a čas a nebo makat a žehlit, žehlit a zase žehlit?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

08.02.2015 11:44:56 #2 

Radek Holub - SNOW muž

>> #1, HonzA_, 08. 02. 2015 11:08:16

Nechci to moc zjednodušeně kastovat, ale lyžař sportovního ducha určitě ocení ten tvrdý podklad s měkkou peřinou, zatímco lyžař pohodlný moderní, který by si nejraději vzal na cestu lanovkou svůj gauč i s obývákem, bude považovat takto ponechanou sjezdovku za „neupravenou“, a tedy šlendrián. Po hodině dvou ale bude výsledek obojího přístupu ± stejné oraniště (záleží samozřejmě na typu sněhu a teplotě).

Každopádně provozovatel bude nejspíš zohledňovat zájem většiny – a kterých lyžařů je víc? Asi proto se už skoro všude žehlí i ráno, zvláště když napadne 5+ cm. V zahraničí, kde je sjezdovek hodně, samozřejmě zbývá ještě možnost modré a některé červené zválcovat, náročnější nechat s čerstvým prašanem, což je asi optimální kompromis…

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

08.02.2015 12:32:14 #3 

˘Ö˘Krab muž

>> #2, Radek Holub – SNOW, 08. 02. 2015 11:44:56

Nejde primárně o nový sníh, pokud není moc těžký nebo velký, jde spíš o tvrdo.

S trochou přehánění: sportovní duch je na ledu bez přiměřených a nabroušených lyží a alespoň obstojné techniky k ničemu. Slevím z ledu na krásně tvrdo, stále bude potřeba mít lyže dokonale ostré a techniku přijatelnou, tedy výběr lyžařů stoupne z 5% na dvojnásobek, což je stále velmi málo.
Na druhou stranu – kolik zabírají snowparky a skoky místa, sněhu a času na úpravu a kolik je využije lidí? Sjezdovka s nestandardní úpravou je podobná okrajovka. Kolik je u nás volně přístupných a udržovaných mogulových svahů?

Také by se mi líbilo, kdyby areál jednu vybranou – klidně odlehlou – sjezdovku upravoval důsledně večer a do rána nechal umrznout, ať padá, jak chce. Pět centimetrů nového je nic, dokud se jezdí po hranách, sjezdovka drží a nenahrnují se muldy. To by ji ale provozovatel musel označit a spoléhat na soudnost lyžařů, což zatím plně nelze.
Zatímco na bigair nikdo soudný neleze, na (byť označenou) záměrně ledovatou modročervenou si troufne. Požitek ze zdolání i následky při nezvládnutí bývají v obou případech podobně výjimečné nebo fatální.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

08.02.2015 13:04:58 #4 

Radek Holub - SNOW muž

>> #3, ˘Ö˘Krab, 08. 02. 2015 12:32:14

To je pěkný nápad s tou sjezdovkou „sjezd jen po hranách“! V praxi se ale stále dělá spíš vše pro to, aby si užil i lyžař techniku neovládající – viz třeba noční dosněžování technického „prašánku“.

Jinak Honzovu anketní otázku jsem pochopil právě tak, že jde o ranní úpravu po sněžení. Jinak se snad běžně upravuje v zásadě večer, možná kromě Francie, kde to mají leckde rozplánované na celou noc…

Otázka by se mohla rozšířit i na večerní lyžování – u něj taky ne vždy stihne manšestr řádně ztuhnout.

08.02.2015 14:08:20 #5 

˘Ö˘Krab muž

>> #4, Radek Holub – SNOW, 08. 02. 2015 13:04:58

Má zkušenost je jiná. Pokud nasněží, byť bídných 5 cm, upravuje se ráno. Nebo pokud by hrozilo, že umrzne nebo přes noc už skutečně umrzlo.

Před lety napadlo, přesně podle předpovědi, při větším mrazu cca 40 cm nadýchaného prašanu na umrzlou sjezdovku (slalomák v N. Hamrech).
Dejme tomu 80% přítomných to vzalo v pohodě jako zpestření, 10% to ani nezkusilo a šlo rovnou jinam, 10% se hlasitě dožadovalo okamžité úpravy. Rolba by s tím stejně před aspoň částečným slehnutím nic neudělala, pokud by se jí vůbec podařilo vyjet nahoru (tenkrát měli ještě nějakou starou herku bez lana).

Na Grůni (Armaturka) měli místní nechanou tvrdou část s omezeně četnou úpravou pro stavbu slalomů, držela několik dní. Když pak napadlo (odpoledne + noc kolem metru), tak vše nechali lyžaře rozjezdit, následně upravili v poledne část používanou běžnými lyžaři a tu „závodní“ nás na přání nechali zmuldovatět a stáhli ji až večer, kdy jsme se vyblbli dosyta. Tak nějak si představuji ideál při sněžení na upravenou sjezdovku: tvrdý podklad, pak led s prašanem, rozježděná vata, totální oranice, muldy do pasu. Pak teprve manšestr.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

08.02.2015 14:40:25 #6 

Radek Holub - SNOW muž

>> #5, ˘Ö˘Krab, 08. 02. 2015 14:08:20

Čím dál více se upravuje, ať napadne cokoliv, i když u suchého lehkého sněhu napadlého na pevný podklad je to hodně velký hřích. Kdekdo by uvítal, i kdyby se upravovalo přes den, což se výjimečně i děje, právě jako atrakce.

Zažil jsem ale i dvě situace, kdy to bez ranní-dopolední úpravy v podstatě nešlo:

• ledovka – na upravenou sjezdovku ráno lehce napršelo, přitom stále mrzlo, na uzavřené (neboť znovu „neupravené“) černé sjezdovce se pak opravdu téměř nedalo udržet na nohách, obdobně to platilo i na mírnějších, kde „sklo“ rolbou aspoň rozbili
  • vata – v noci napadlo, následně se dost oteplilo a do (původně) prašanu ještě trochu napršelo, běžní lyžaři v podstatě nebyli schopni zatočit bez toho, aby si potrhali nohy, výsledkem bylo uzavření sjezdovek a znovuúprava

08.02.2015 16:17:34 #7 

Másin muž

>> #6, Radek Holub – SNOW, 08. 02. 2015 14:40:25

Za tebou popisovanou „úpravu“ ledovky rozbitím bych rolbařům s chutí vypustil naftu z rolby. Zažil jsem jednou v Malý Úpě a nikdy víc bych to nechtěl opakovat…takovej krásnej podklad to mohl bejt. Nevím, jestli lyžující většina víc ocení brambory průměru 5–10 cm.

Když přes noc napadne, není samozřejmě nic horšího než to ráno zmanžestrovat, což se u nás bohužel děje skoro vždy. Čestných vyjímek bych na prstech jedný ruky spočítal. Už trochu nostalgicky vzpomínám, cca 4 roky zpět, na nočních cca 40 cm, který jsme ráno nezmanžestrovaný s ivanem deflorovali ve Sv. Petru z hřiště přes černou na širokejch plácačkách.

08.02.2015 16:28:57 #8 

Radek Holub - SNOW muž

>> #7, Másin, 08. 02. 2015 16:17:34

Podklad to být mohl, ale ten den by se 99 % platících asi nesvezlo. Každopádně nepustili vleky nikam, kde to nepřejeli – přišlo mi to taky škoda, ale když jsem pak viděl jednu rodinku, jak se bezvládně kutálí po „nerozbité“ sjezdovce (oficiálně uzavřené), nedivil jsem se.

08.02.2015 17:15:14 #9 

HonzA_ muž

Nemluvím o extrémech typu vrstva ledu, půl metru vlhkého sněhu, těžká vata, …

Mluvím o naprosto perfektním dni, kdy večer upravili sjezdovky rolbou, v noci trochu mrzlo, což vytvořilo pěkný kompaktní a odolný povrch. No a nad ránem nasněžilo těch cca 5–10 cm.

Z toho, co slyším kolem sebe, předpokládám, že představa běžného návětěvníka o sjezdovce je taková, aby vydržela pokud možno ve stejném stavu celý den – tj. žádné muldy a hory nastrouhané krupice odpoledne a současně žádné ledové zrcadlo ani velké plotny.

V uvedené (nejběžnější) situaci, je pro přiblížení se této zákazníkově představě nejlepší do toho ráno v žádném případě nevjíždět. Jak do toho vjedou, rosekají tu kompaktní přemrzlou vrstvu a výsledkem je do 2 hodin rozoraná sjezdovka.

V 5–10 cm lehkého sněhu je úplně jedno jakým stylem kdo lyžuje, protože v podstatě všechno funguje normálně.

Takže rozhodně po ránu nerolbovat.

A potom tu máme zvrhlost č. 2 – spojenou se zálibou ve večerním lyžování. A tou je nechat rozbitou sjezdovku přes noc vymrznout a ztuhnout a upravit ji čerstvě až ráno…

08.02.2015 17:18:16 #10 

Másin muž

>> #8, Radek Holub – SNOW, 08. 02. 2015 16:28:57

Jasně, prezentuju subjektivní názor na věc. Asi máš pravdu, že většině se bude líp kutálet v bramborách než na kluzišti. Já bych to ideálně radši nepustil, nebo jen velmi omezeně, páč „podkladově“ to je prostě hřích.

08.02.2015 19:03:40 #11 

Radek Holub - SNOW muž

>> #9, HonzA_, 08. 02. 2015 17:15:14

Těch 5 cm (možná až 10) lehkého suchého sněhu je ideální případ, kdy o „určitě nerolbovat“ není potřeba pochybovat. Skutečnost ale bývá rozmanitější a na konec proti sobě stojí třeba i ten zdravý rozum (rolbaře, šéfa střediska) vs. hrozba reklamace od návštěvníků, že se ten den vůbec neupravovalo. V tomhle duchu mi to v pár střediscích potvrdili, tj. je to sice blbost, ale nejpozději cca od 10 cm upravovat „musíme“.

A subjektivně? Vyzkoušel jsem už všechny možné kombinace ranní úpravy a neúpravy a netroufl bych si jednoznačně říct „nikdy ráno neupravovat“ – obecně čím sušší nový sníh a čím pevnější podklad, tím víc jsem proti, naopak čím je nový sníh vlhčí a čím je ho více, tím spíš upravit.

08.02.2015 19:56:35 #12 

HonzA_ muž

>> #11, Radek Holub – SNOW, 08. 02. 2015 19:03:40

Tím se začínáme posunovat do filozofické roviny – zákazník něco chce (sjezdovky v co nejlepším stavu po celý den), ale posuzuje to idiotským kritériem (ráno musí být za každých okolností manšestr), co má udělat profesionální poskytovatel služeb (areál)?

Má udělat maximum pro to, aby splnil skutečné zákazníkovo přání (co nejlepší stav sjezdovky po celý den)? A to i přesto, že bude muset svou filozofii a přístup k péči o sjezdovky vysvětlovat a zákazníka „vzdělávat“?

A nebo má tupě plnit povrchní představu zákazníka (=ranní manšestr za každou cenu) a při tom vědět že je to většinou blbost, ale mít bez práce svůj klid? Navíc nemusí honit rolbaře v noci po večerním lyžování po kopci a v klidu to nechají na ráno.

Já preferuji inteligentního zkušeného rolbaře s citem pro věc.

P.S.: nikde jsem nepsal že nejlepší je za žádných okolností ráno nerolbovat. Je nutné mít zkušenost a cit a podle toho se rozhodovat.

08.02.2015 20:21:32 #13 

fischerbl

>> #5, ˘Ö˘Krab, 08. 02. 2015 14:08:20

Před lety napadlo, přesně podle předpovědi, při větším mrazu cca 40 cm nadýchaného prašanu na umrzlou sjezdovku (slalomák v N. Hamrech).

A teď tu o Karkulce. Ne, važně by mě zajímalo, kdy to bylo.

>> #2, Radek Holub – SNOW, 08. 02. 2015 11:44:56

Po hodině dvou ale bude výsledek obojího přístupu ± stejné oraniště (záleží samozřejmě na typu sněhu a teplotě).

Dnes na Bublavě na Lesní bylo těch 5 cm na přimrzlém manšestru. Sjezdovka vydržela bez muld až do odpoledne, jen v nejprudší pasáži se objevil podklad.

Jinej gang...
Fotky

08.02.2015 20:45:56 #14 

˘Ö˘Krab muž

>> #13, fischerbl, 08. 02. 2015 20:21:32

Asi bych ve fotoalbu dohledal fotky z té sezóny (neříkám z konkrétního dne), bylo to ± před 10–11 lety, nejspíš.

08.02.2015 20:50:00 #15 

Radek Holub - SNOW muž

>> #13, fischerbl, 08. 02. 2015 20:21:32

To je ta ideální kombinace – upravený podklad stihne zmrznout a na to napadne něco málo lehkého a teploty vydrží celý den pod nulou. Jakmile je to mokřejší, sfoukané atd., už to taková nirvána není.

Jinak souhlas s Honzou, chce to rolbařův cit :-)

08.02.2015 22:20:43 #16 

t603 muž

Led (souvisly ci plotny) ci prilis tvrdy (zmrzly technicky) „snih“ neberu v zadne podobe (ani souvisly, ani plotny, ani nejhur rozbity). Nejen kvuli tomu, ze mam tupe hrany (mam porad za to, ze dobre nedestruktivne nabrousit neni zadna lace). Takze pro me na snih patri lyze, na led brusle. Boule me do (neco pod) velikosti bouli blahe pameti cerne na Spicaku v Zelezne Rude nevadi, naopak kdyz jsou z mekkeho snehu, beru to jako vitanou vyzvu.

Vloni (2014) jsme byli v Italii, kdyz koncem ledna pripadly ty ohromne privaly snehu ke konci naseho pobytu. Pres noc ani rano neupravovali, takze rano jsme nastoupili po(-d) kolena do prasanu (?) na sjezdovkach – jak freeride, ale na sjezdovce. Decka i my jsme byli nadseni uplne jinym zazitkem z lyzovani a i kdyz to pak kolem poledne bylo boulovate, tak jsme zacali „slapat zeli“ v boulich a museli tocit, jak nam velela sjezdovka, coz asi carverum a rychlostnim disciplinam nevyhovuje, mne zas ano.

Takze za me (nemokry) snih nechat, v poledne srovnat velke boule.

09.02.2015 18:00:49 #17 

kubaNGC muž

Tak to radši plotny a tvrdý povrch než nahrnutý sníh do muld;-)smrt muldám!

09.02.2015 21:01:00 #18 

m3 muž

>> #12, HonzA_, 08. 02. 2015 19:56:35

Vidím to stejně.Teda musím upřesnit,když si jdu zalyžovat preferuju večerní úpravu bez ohledu na to kolik napadne.Snad vyjímka je těžký mokrý sníh.Většinou to stejně po cca 2 hodinách balím.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

14.07.2019

Tipy SNOW tour: Špindlerův Mlýn – na Špindlmanovu misi a za zvířátky

Na své cyklistické a turistické vyžití láká letní Šp...
13.07.2019

Španělský Cerler: freeride ve křiku dětí

Lidé po mně často chtějí, abych jim doporučil nějako...
07.07.2019

Tipy SNOW tour: Špičák na Šumavě – novinky v bikeparku a výlety za jezery

Špičácký bikepark byl dříve ryze sjezdařskou záležit...
06.07.2019

Lesotho: africká oáza lyžování

Lesotho rozhodně není běžnou turistickou destinací. ...
05.07.2019

Jen lákavá cena nestačí! Jak nenaletět reklamním trikům a užít si dovolenou snů?

Atraktivními reklamami na letní dovolené se to aktuá...
03.07.2019

Švýcarský železniční ráj: 10 tipů s Rhétskou dráhou

Rhétská dráha v minulém roce oslavila 10 let od zaps...

Diskuze o lyžování

Elektrické rolby

10.07.2019 22:57:15 od PetrAT

Marcel Hirscher

10.07.2019 22:41:15 od Thomas

Osobní výtisk

01.07.2019 10:09:47 od Pavlos

Alpine Ski World Cup 18/19

19.06.2019 22:54:26 od HonzA_

Dobře jsem se pobavil...

19.06.2019 12:48:15 od IIIvan

Gratulace