Rozbor a jak dál? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Rozbor a jak dál?

Nalezené položky: 123 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

15.02.2015 11:03:51 #1 

ike

Ahoj, zkusil jsem před časem o ofiko rozbor od lektorů, snažil se vzít si z rad to nejlepší a zařadit je do jízdy. Chtěl jsem ještě poprosit Vás diskutující a Váš názor a radu, kde teď nejvíce zamakat a jak se dostat zase o chlup dál. Hodně cítím, že udělaly nové botky tecnica inferno,jinak stále atomic race sl, R12.163cm. Je mi 30/183/85, červenomodrá sjezdovka. Moc díky všem:) Nové z tohohle týdne: https://www.youtube.com/watch?… https://www.youtube.com/watch?…

Předchozí na začátku sezony: https://www.youtube.com/watch?…

Video

15.02.2015 11:15:26 #2 

fischerbl

>> #1, ike, 15. 02. 2015 11:03:51

A co delší lyže s větším r jak ti radil Ondřej? Bez nich to bude stále SG na slalomkách.

Jinej gang...

15.02.2015 14:22:05 #3 

Navvy

>> #1, ike, 15. 02. 2015 11:03:51

Myslím, že jsi na tom s technikou docela dobře (ve smyslu ježdění pro zábavu). Ale koupil sis slalomky, tak se na nich pokus aspoň občas o nějaký slalomový oblouk. Od toho přece slalomky jsou! Pokud Tvé lyže mají poloměr zatáčení, čili rádius, nějakých 13 metrů, tak by Tvé obloučky měly být takové, abys opsal kruh kolem 26 metrů, pokud bys neudělal esíčko. Když se podíváš na šířku sjezdovky a tvar Tvého oblouku, byl by ten kruh ve Tvém případě mnoho desítek metrů! A užiješ si při tom i více lyžování (víc si mákneš) a mezi těm desítkami metrů pokusů o slalomové obloučky se ty zbývající stovky metrů jen tak povozíš v delších obloucích. V tom je výhoda slalomek, že si můžeš zkusit (kolik Ti síly a technika dovolí) i kratší obloučky a pilovat je, aby ses těmi obloučky brzdil jen když sám chceš a rychle je projížděl také když sám chceš. Jinak bys zahodil většinu jejich výhod.

15.02.2015 15:33:16 #4 

˘Ö˘Krab muž

>> #3, Navvy, 15. 02. 2015 14:22:05

_ 8-)__ (pokus o klikatelný smajlík)

Chtělo by to jen širší sjezdovku, lyže ani jezdce není třeba měnit.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

15.02.2015 16:10:03 #5 

Navvy

>> #4, ˘Ö˘Krab, 15. 02. 2015 15:33:16

Na rozdíl od jiných se Ike aspoň snaží přijít věci na kloub. To je dobrý předpoklad, že těch výhod slalomek začne časem využívat. Mnozí ostatní jezdí na 160 cm lyžích oblouky s poloměrem zatáčení skokanských lyží a myslí si, že to je tak dobře.

15.02.2015 16:14:31 #6 

˘Ö˘Krab muž

>> #5, Navvy, 15. 02. 2015 16:10:03

Pro začátek by bylo dobré poznamenat, že jede zbytečně rychle. V „šedé“ zóně tak slalomky sice ještě nějak zatočí (proto si je ostatně všichni kupují), ale v poloviční rychlosti budou točit 5× tolik.
Schválně jsem si pustil nové video, zahájení oblouku tam je podobné/stejné, jen lépe zaznamenané. Při chvíli vykuchám a pošlu do pitevny.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

15.02.2015 16:24:55 #7 

MPS

Tak sem se zas po dlouhý době dočetl něco o kotnících, to už by chtělo skoro začít hlasovat.

Tak jak teda:

1. od spodu

a nebo

1. od shora

15.02.2015 16:25:08 #8 

CzechSkier

>> #6, ˘Ö˘Krab, 15. 02. 2015 16:14:31 „Schválně jsem si pustil nové video, zahájení oblouku tam je podobné/stejné, jen lépe zaznamenané“

No vidíš, a mně říkáte, že jsem pesimista…

I.

www.juniorsports.cz

15.02.2015 16:30:32 #9 

MPS

>> #8, CzechSkier, 15. 02. 2015 16:25:08

Seš pesimista a k tomu ještě rozvraceč, podstatný ale je že seš v to dobrej!!!

15.02.2015 16:48:50 #10 

ike

Díky za příspěvky:) to fischerbl: na jeden jsem si je půjčil, ale bohužel nenatočil, uvidíme co příští rok:) to navvy: vím, že je oblouk větší a když víc zatlačím tak ho utáhnu,na to asi síla je, tak na 1km sjezdovku:)) jde mi spíše o technický provedení, který mi ten slalomový oblouk umožní v rozsahu co by měl být, není to přeci jenom o síle v nohách a tlaku do lyže a chyby v postavení,přecho­du atd. hledám:) abych nezůstal tady u toho a posouval se dál to o Krab: při pomalejší jízdě jdu právě na budku:)protože něco dělám špatně ale díky chlapi za podněty:))

15.02.2015 17:02:50 #11 

CzechSkier

>> #7, MPS, 15. 02. 2015 16:24:55

To je další důvod mého pesimismu. Že na správnosti lyžařského pokynu se nelze dohodnout, protože jeho správnost nemůže posoudit většinou nikdo jiný než ten, komu je určený. Je to stejné, jako pokyn „Jdi do předu!“. Pokud nejsi s někým jako trenér sladěný komunikačně, nikdy Ti neporozumí, protože každý mluvíte úplně jiným jazykem. Zatím co ty mluvíš paštúnsky, lyžař mluví kapverdskou kreolštinou. Takže ty mu vydáš pokyn, a on ve zdvořilé snaze Ti vyhovět něco udělá. Většinou je to něco úplně jiného, než jsi řekl a skoro vždy jiného, než jsi měl na mysli. Otázkou zústává, jestli to, co měl trenér na mysli je to, co jezdci prospěje. Navíc lyžař v naprosté většině cítí úplně jinak, než je realita, takže i kdyby se trenér náhodou trefil, lyžař mu neporozumí, protože nechápe, proč se má vyklonit, když on už přece vykloněný je, proč mu ten trotl řílá, že má jít dopředu, když už skoro špičkami lyží ryje hlínu, proč má přenést váhu na vnější, když on nikdy po vnitřní nejel, a jak mu někdo může říkat, že má zkrátir SG oblouk na SL lyžích, když kratší oblouk by nevyjel ani mistr světa na bigfootech.

Naštěstí situace není tak beznadějná, jak vypadá. Lyžař zdvořilec často něco udělá. Sice je to většinou něco jiného, než co bylo myšleno nebo vysloveno, ale je to alespoň něco. A sám si vyhodnotí, jestli to mělo pozitivní nebo negativní dopad. Pokud je dopad negativní, bádání začíná znovu, pokud je pozitivní, lyžař má dobrý pocit. A to bez ohledu na to, zda skutečně jede lépe.

Nevím, jestli je v moci diskuzního fóra mít větší ambice. Už několikrát jsem přemýšlel o založení vlákna s názvem „Reálné možnosti internetového diskuzního fóra při zlepšování jízdy“, které by tento potenciál odhalilo a zároveň třeba stanovilo postup, jak na to. Odrazuje mne od toho obava, jestli diskuzní fórum má vůbec potenciál na tyto otázky odpovědět.

Pokyn hranit kotníkama nemusí být úplně zcestný, přestože se v pdstatě jedná o nesmysl. Lyžař sice není schopný kotníky hranit, ale je schopný kotníky vnímat. A zaměření se na to, co kotník cítí, může vést k tomu, že lyžař nějak jinak zahraní.

Pokud bys chtěl znát správnou odpověď, je potřeba zahranit vším současně, čehož rekreační lyžař není schopen, protože na to nemá rovnováhu, koordinaci a fyzičku (jak vidíš, optimista se ze mne jen tak nestane). Takže je možná jedno, jaký pokyn mu bude vydán. Což je na druhou stranu celkem optimistický závěr. Další optimistický přínos vidím v tom, že tento můj názor umožní těm, kteří neradí téměř nikdy správně, svoje rady později relativizovat poté, co jsou z omylu obviněni. Takže by mohli být spokojeni jak radiči, tak přijímači. A k celkovému zhoršení v důsledku toho pravděpodobně statisticky taky nedojde.

I

www.juniorsports.cz

15.02.2015 17:35:04 #12 

CzechSkier

>> #10, ike, 15. 02. 2015 16:48:50

Ahoj,

Dostal jsi celkem 4 analýzy od lektorů. Zajímalo by mne, co sis z toho odnesl/vybral? Na ce ses zaměřil?

V čem si myslíš, že jsi se zlepšil? Co ti jde líp?

I

www.juniorsports.cz

15.02.2015 17:36:42 #13 

˘Ö˘Krab muž

>> #10, ike, 15. 02. 2015 16:48:50

Ve smyslu Ivanova #11 Ti musí být předem jasné, že tady Ti nikdo nemůže být schopen poradit.

„vím, že je oblouk větší a když víc zatlačím tak ho utáhnu,na to asi síla je, tak na 1km sjezdovku:))“
Ano, slalomky jsou lyže na krátké sjezdovky, jinak hrozí ukličkování se k smrti. Větším zatlačením ho při stávající technice rozhodně o moc víc neutáhneš. Co si představuješ pod tím zatlačením? Kdy ho provedeš? Jak to uděláš?

„jde mi spíše o technický provedení, který mi ten slalomový oblouk umožní v rozsahu co by měl být“
Pak musí být oblouk i jetý rychlostí a v poloměru slalomového oblouku, tehdy Tě lyže pustí do skutečného rozsahu a nikoliv zdánlivého. Dlužno dodat, že to bude na kratičký zlomek vteřiny, takže pocit a požitek se bude lišit od Tvé dosavadní zkušenosti.

„není to přeci jenom o síle v nohách a tlaku do lyže a chyby v postavení, přechodu atd.“
Je. A ještě o pár drobnostech, jako načasování, rovnováha, … vize, čeho chceš dosáhnout a schopnost uplatnit všechno své umění a vizi uskutečnit.

"při pomalejší jízdě jdu právě na budku:)protože něco dělám špatně
Děláš špatně skoro všechno, právě na slalomkách se dá nejlépe užívat pomalá jízda, protože v krátkých zavřených obloucích je i tak generována dostatečná odezva lyží, která umožňuje lyžaři jít do rozsahu (a na prudším ho nutí do něj jít) – ale není to naopak.
Protože pak to dopadá, jako na Tvých obrázcích v mé pitevně.

EDIT: Celý tento post přeskoč a odpověz si/nám na otázky z #12.

15.02.2015 18:43:41 #14 

m3 muž

>> #8, CzechSkier, 15. 02. 2015 16:25:08

Nenapsal jsem ,že jsi pesimista.Jen,že tvoje příspěvky jsou poněkud pesimistické(něk­teré).

15.02.2015 18:52:35 #15 

CzechSkier

>> #14, m3, 15. 02. 2015 18:43:41

No a měl jsi pravdu! Skoro všechny. Má to několik důvpdů, postupně je pitvám…

I

www.juniorsports.cz

15.02.2015 19:00:09 #16 

m3 muž

>> #15, CzechSkier, 15. 02. 2015 18:52:35

Ber to z té lepší strany.Horší by to bylo obráceně.

15.02.2015 19:11:56 #17 

Krabice žena

>> #11, CzechSkier, 15. 02. 2015 17:02:50

…lyžař mu neporozumí, protože nechápe, proč se má vyklonit, když on už přece vykloněný je, proč mu ten trotl říká, že má jít dopředu, když už skoro špičkami lyží ryje hlínu, proč má přenést váhu na vnější, když on nikdy po vnitřní nejel, a jak mu někdo může říkat, že má zkrátit SG oblouk na SL lyžích.....

Jaký pesimista? U Tvých příspěvků se obvykle dusím smíchy. Třeba tady. Skoro jako kdybys sledoval Kraba, jak se mě snaží naučit lyžovat. Akorát ten přístroj na čtení myšlenek by sis měl nechat patentovat.

15.02.2015 19:53:23 #18 

ike

to czech skier: snažil jsem se soustředit se na zahájení oblouku,aby to nebylo jen předsouvání lyže a práci s nohama, hlavně naklápění kotníku,bohužel snaha a výsledek asi zatím není ono, další je uvolnění rukou a puštění je na sníh. Snažím se prostě vzít vždycky jednu věc a zkusit ji zakomponovat..nejde to tak snadno:) to o krab: snažím se začít pracovat se spodkem tedy chodidly, naklápění a přidat více síly při začátku oblouku, při zatížení jak vnitřní tak vnější lyže. Další věc je těžiště, které jsem se snažil posunout víc dopředu, tak abych byl pořád nad lyžema, je otázka jestli se to daří:)

15.02.2015 20:19:44 #19 

˘Ö˘Krab muž

>> #18, ike, 15. 02. 2015 19:53:23

Takže pro začátek se zkus úplně zapomenout, že bys vnitřní lyži mohl zatěžovat. Těžiště se Ti na pikosekundu podaří dostat dopředu, ale potom … více v GIFu ve pitevně. Jestli netrpíš na chromou vnější nohu, tak ji ihned přestaň tahat za sebou. Neboj, jsi pořád nad lyžemi, hlavně zadkem a zejména v okamžiku, kdy si myslíš, že jsi v rozsahu – viz fotky v pitevně.

Jenže abys to všechno mohl aplikovat, tak si budeš muset najít úplně jiný lyžařský postoj, než jaký aplikuješ teď. Tím směrem zaměř své hledání.

15.02.2015 20:24:53 #20 

CzechSkier

>> #18, ike, 15. 02. 2015 19:53:23

No a v čem konkrétně cítíš zlepšení?

I

www.juniorsports.cz

15.02.2015 20:31:51 #21 

˘Ö˘Krab muž

>> #20, CzechSkier, 15. 02. 2015 20:24:53

Ty už jsi zahájil výzkum, že? Zajímá Tě nejspíš, jak se podařilo přetavit obdržené rady do výsledné podoby jízdy, která s nimi nemá zdánlivě nic společného. (Holičák by hned vytáhl konsekvenci…)

Aby dotaz nezapadl, kopíruji:

No a v čem konkrétně cítíš zlepšení?

15.02.2015 20:41:46 #22 

HonzA_ muž

>> #21, ˘Ö˘Krab, 15. 02. 2015 20:31:51

Je třeba uznat, že některé věci se částečně daří „…a přidat více síly při začátku oblouku, při zatížení jak vnitřní tak vnější lyže“

To že jsou konsekventivně kontraproduktivní ( ©Holičák ) je už jiná věc…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

15.02.2015 21:31:39 #23 

Harry žena

Nevím proč,ale nekdy se tady cítím jako Jára Cimrman na patentovým úrade.

Ike,v Tvojej fazi lyzovania by som sa zacal zaujimat o informacie,ze co je to ten tot predozadny pohyb.To ta posunie /a riadne/ dalej.

caute Harry

P.S.Ike ,bodaj by to takto jak lyzujes,dalo aspon tridsat percent populacie.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

15.02.2015 21:34:42 #24 

m3 muž

>> #22, HonzA_, 15. 02. 2015 20:41:46

Předzvěst plazivé jízdy…

15.02.2015 21:36:51 #25 

CzechSkier

>> #17, Krabice, 15. 02. 2015 19:11:56

Jen ne čtení myšlenek, to by byl definitivní konec!!! Totální ztráta iluzí!!! Lyžaři sice nemají příliš velké iluze o trenérech, ale přeci jen ve skrytu duše doufají, že toho trenéři ví víc, než jim říkají. Raději bych je při tom ještě chvíli nechal. No a trenéři za iluzi, že se lyžaři řídí jejich pokyny a naslouchají jejich moudrům, jsou uochotni tahat balíky tyčí a 30 kg batohy a stavět trati, ve ktwrých se lyžaři nakonec navzdory jejich radám nějak naučí lyžovat.

I

www.juniorsports.cz

15.02.2015 21:38:48 #26 

HonzA_ muž

>> #24, m3, 15. 02. 2015 21:34:42

Asi bych © Holičák nahradil tímto. Škoda že na klávesnici nefunguje (H)…

Fotky

15.02.2015 21:40:11 #27 

HonzA_ muž

>> #25, CzechSkier, 15. 02. 2015 21:36:51

Systém na čtení myšlenek musí být ze zásady pouze jednosměrný. Jinak hrozí nárůst počtu těžkých trestných činů…

15.02.2015 22:06:15 #28 

m3 muž

>> #26, HonzA_, 15. 02. 2015 21:38:48

Tak zkus nějakého ajťáka ,aby ti vytvořil nějakou klávesou zkratku.Teď to nějak přežiješ a na další díl kabaretu už budeš připraven.

15.02.2015 22:52:06 #29 

HonzA_ muž

>> #28, m3, 15. 02. 2015 22:06:15

No tak já myslím že nejlepší jeho copyright je stejně tohle:

Video

15.02.2015 23:59:20 #30 

CzechSkier

>> #21, ˘Ö˘Krab, 15. 02. 2015 20:31:51

Výzkum jsem zahájil dávno. Již dávno jsem si všiml, že po mých radách, které by si zasloužily komentář „Kdo způsobil, že i sám náčelník vydával tak zvrácené pokyny“ mi lyžaři přikyvovali a tvářili se chápavě, jako by se nechumelilo. Tak jsem si říkal, jak je možné, že na takové pitomosti někdo přikyvuje. Tak jsem koukal, co se stane, a nejeli zase tak špatně. Tak mi došlo, že trenéři jsou z Marsu a lyžaři z Venuše.

Taky mi bylo divné, že nejčastější hrubé chyby dělají v místech, na kterých jsme si při prohlídce „přesně řekli“, co tam je a co se má dělat. Změnil jsem taktiku a docela funguje pokyn „tady tu hranu rozhodně nezpracovávej v kolenou a pěkně si skoč, nejlíp až za bránu, co je pod hranou“.

Samozřejmě „doktorský pindy“ (řečeno slovy z pohádky Lotrando a Zubejda) komentátorů TV přenosů (typu lepší využití reboundu, aktivnější práce nějaké lyže, zrychlení lyží díky lepší práce kolen, viditelná a neviditelná vertikální práce, postřehy, že tlačením do lyží někteří zrychlují, zatímco u jiných je to příčinou časové ztráty, atd.), které jsou dále rozvíjeny tady na fóru, situaci ještě zpestřují. Zajímavým způsobem posouvají vnímání tréninkového potenciálu i některé moudré komentáře jízd ve světovém poháru, které bleskovým pohledem odhalí příčinu horšího výsledku a doplní zjištění konstatováním, že trenéři slabších závodníků ve své tuposti bohužel dávno nedoporučili svým svěřencům danou věc nedělat. Nedivím se pak tomu, že se řada lidí dožaduje rychlé rady, která jejich jízdu při 14 dnech na sněhu posune do úplně jiné dimenze. (asi jako u nožů broušených kosmickou technologií, na kterých Horst v TV demonstruje, že přeříznou hřebík, ale už neukáže, že neuříznou měkký chleba). Na druhou stranu mám pro takové objevy pochopení, sám jsem jich několik učinil při pozorování atletiky. Již dávno jsem si všiml, že naši běžci, kteří zaostávají za světovou elitou a jsou časově výrazně pomalejší, mají kratší krok a hlavně že je charakterizuje jeden zajímavý technický prvek. Při běhu přesouvají jednu nohu před druhou mnohem pomaleji ve srovnání s elitou. Je ostudou jejich trenérů, že si této nuance dávno nevšimli a nenaučili běžce dělat delší krok a říct jim, aby kmitali nohama rychleji. Přitom je to tak prosté.

Samozřejmě jsem si všiml, že někdo tímto způsobem řídi i samotný trénink, který probíhá tak, že lyžaři jezdí dokola, dostávají do vysílačky pokyny, aby něco dělali/nedělali, oni to dokola nedělají/dělají. Tyto situace jsem taky zařadil do svého výzkumu, bohužel k dosažení výsledků mi brání nedostatek odvahy se zeptat, co si myslí trenér a co závodníci. Předpokládám, že dělám někdy totéž, alespoň do chvíle, než si připomenu známý citát: „Jen blázen dělá věci stejně a očekává, že výsledek bude jiný.“, i když pokud by mne z toho někdo obvinil, rozhodně bych to popřel.

Celkově je vůbec zajímavé, jak lidé spolu spolupracují, i když si v podstatě vůbec nerozumí. Všiml si toho ještě někdo, nebo je to jen moje matematická úchylka? U žen to pozoruji mnohem častěji. Nedávno jsme byli se známými v restauraci a já jsem si v tomto smyslu ze ženských utahoval. Kamarádka to vehementně popírala. Načež přišla servírka a zeptala se jí, jestli si ještě něco dá. Ona se zeptala, co mají sladkého. Odpověď byla, že Semifredo. Kamarádka odpověděla, že to ne, že ona by si dala jen něco malého. Servírka odpověděla, že to není až tak velké. Kamarádka se zeptala, co to Semifredo je, a jak je to velké. Servírka odpověděla, že je to takový trojúhelníček. Kamarádka řekla, ať jí to tedy přinesou. No a s lyžováním to funguje úplně stejně skvěle. Někdo se zeptá, co by měl dělat. Dostane radu, že zahranit kotníky. On vystrčí zadek, řekne, že to funguje a poděkuje za výbornou radu. Rádce poděkuje za poděkování, pochválí a řekne, že je potřeba ještě nevysouvat lyži. Lyžař opět poděkuje a vysune lyži. No a tak nějak si tady žijem. Tak nějak po našem. V té naší vesničce, malé, střediskové.

I

www.juniorsports.cz
Nalezené položky: 123 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

22.08.2019

5 míst, kam se vydat v Německu

Hledáte ideální dovolenou v zahraničí, ale nechcete ...
21.08.2019

Paganella: nová lanovka se sjezdovkou

Oblíbené rodinné lyžařské středisko Paganella v obla...
21.08.2019

Letní tipy SNOW tour: Stubaital – nevídaně pestré údolí

Jakožto lyžařské středisko má Stubai mezi českými ly...
21.08.2019

Počasí 2019/20: jaká bude zima?

Teplotně nadprůměrná, ale i s výraznými mrazivými a ...
20.08.2019

Letní tipy SNOW tour: St. Anton – bike, túry i tyrkysová voda

Věhlasný rakouský St. Anton žije i v létě a představ...
19.08.2019

Sportovní novinář Felix Neureuther

Felix Neureuther, který po loňské sezoně ukončil def...

Diskuze o lyžování

Mikaela SHIFFRIN

včera 12:07:13 od oblouk

Nákup skipasů online

21.08.2019 12:00:11 od HonzA_

PETRA VLHOVÁ

17.08.2019 13:02:00 od Harry

Stilfserjoch (Passo Stelvio): [Středisko]

17.08.2019 10:15:44 od Nojby

NĚCO Z HISTORIE

17.08.2019 10:14:33 od Nojby

[Market]: Racetiger Speedwall GS R