Obřačky (a obecně lyže) pro děti - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Dětské lyže Obřačky (a obecně lyže) pro děti

Obřačky (a obecně lyže) pro děti

30.01.2010 15:06:15 #1 

Příspěvků: 217

PavelKo

Chci navázat na příspěvky, které se tady objevily dříve, ale zdá se mi lepší vyjmout to jako téma samostatně:
Vylepšovací lyžování 3 (posty 15, 17, 24)
detske lyze, 6lety mrnous (post 16)

Ptám se hlavně kvůli staršímu synovi Víťovi (11 let/ 156cm/ 44kg). Jezdí teď hlavně na Daemonech 160cm R14.5m, délku si pochvaluje. Má ale pořád problém se zavíráním oblouků (mladší Peťa tento problém nemá, přestože lyžují stejně dlouho a ve stejných podmínkách, ale Víťa je holt celkově pohybově míň nadaný, to vím…). V praxi to pak někdy vypadá tak, že i na poctivější modré sjezdovce, když nesmýká, ale jede těmi svými hodně otevřenými oblouky, tak se mu to rozjíždí vyšší rychlostí, než zdrávo. Ne že by to byla vysoká rychlost pro něj samotného, on s tím problém nemá, ale spíš já kvůli okolí. Včera se takhle málem střetnul s malým klučinou – Víťa jel šikmo shora (takže za střet by mohl on), klučina brázdil svah za instruktorem lyžování, který ho učil klasicky stylem pluh – oblouk – po vrstevnici – pluh – oblouk… To je celkem jedno, otázka je taková, jestli může být užitečné pořídit Víťovi lyže sice stejně dlouhé, ale s menším poloměrem (10m?), aby se mu přechodně ty zatáčky usnadnily. A až později přecházet na poloměr větší. Nebo postupovat dál metodou „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“? Pro úplnost ještě dodávám, že Víťa má i Lusti BigShorty 110cm/R4.5m – tam samozřejmě nemá problém s točením, cvičíme na nich občas předozadní rovnováhu.

30.01.2010 17:11:07 #2 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

Ahoj, na nácvik techniky je lepší delší (obřákový) oblouk, takže poloměr lyží je v pořádku. Já sám bych volil lyže poněkud kratší. Lyže delší než výška postavy sice nejsou neobvyklé i mezi dětmi, ale používají je spíše závodníci na již docela dobré technické úrovni. Ale asi bych už to vzhledem k tomu, že je spokojený(to neznamená, že je to z hlediska výuky dobře), neměnil. Holt je potřeba se zaměřit na správnou techniku. Zároveň ho nutit, aby na mírných kopcích vyjížděl oblouky téměř do vrstevnice. To, že děti jen kličkují rovně z kopce, je normální. Hodně zdaru. I.

www.juniorsports.cz

30.01.2010 17:13:16 #3 

Příspěvků: 1042

oblouk

>> #1, PavelKo, 30. 01. 2010 15:06:15

No raději ponechat ty delší lyže a snažit se důsledně oblouky zavírat – jak, to už víš – dostatečně zatížit náklekem-pánví dopředu a dovnitř, lyži hodně na hranu, aby začala co nejdřív zakrajovat a prohýbat se a samozřejmě vnější vpřed, vnitřní vzad :o)…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

31.01.2010 00:27:51 #4 

Příspěvků: 4272

ivan

Podíval bych se, jestli při jízdě nestojí třeba vinou bot příliš vzadu, jak bývá obecným (nejenom) dětským zvykem. Pak by extrémní plácačka sice zavírání oblouků umožnila, ale lyže rovnější by už sváděla k pohodlnější a asi i pro něj rajcovnější jízdě přímější.

Zatlačit do lyže odpředu znamená určité „nepřirozené“ zatěžování, namáhavější než postoj na patách s případným využitím spojleru boty (extrém = typický dětský hajzlposed). A dítě coby génius pohybové ekonomičnosti (umí si vše usnadnit a kompenzovat tak nedostatek síly) snadno a rychle nachází řešení pro něj silově výhodnější.

Dají se vymyslet různá cvičení, nutící k vyjíždění oblouků do vrstevnice. Co třeba podjet určitý bod (třeba tátu, mámu) tak, aby na svahu dojel výš, než rodič stojí. Třeba i formou výzvy („dojedeš?“), sázky, soutěže (kdo výš?), hecu. V určité výšce může i ležet objekt s odměnou (pro opici s experimentech to bývá banán, zde by byla účelnější třeba energetická tyčinka v ledvince apod., i třeba sporně (ne)výchovných 10 Kč by to mohlo být), kterou je třeba fyzicky získat.

Samozřejmě přitom pozor na provoz, aby ho někdo při vrstevnicovém manévru nesmetl.

Dobré je vytvořit krátký jednoduchý povel, který je signálem-povelem pro takový vyjetý oblouk. Například „do jazyků“, když chci zavolat, že je příliš vzadu. Nebo třeba „pro pětku“ : – )? Tak se dá korigovat hlasově i za jízdy.

01.02.2010 23:22:20 #5 

Příspěvků: 217

PavelKo

Díky všem třem za doporučení.

HOnzo, tvoje doporučení si z VL samozřejmě pamatuju a snažím se to aplikovat, co se do kluků vleze :-)

CzechSkiere, pokud odhlédneme od toho, že Vítek teď má lyže 160cm, jakou délku bys pro výuku pro obřákový oblouk použil?

Ivane, ty boty taky zkontroluju. Před pár dny jsem koupil SNOW 49 s tvým článkem o ramp a deltě úhlech. Vyjíždění oblouků do vrstevnice praktikujeme, Vítek si to dokonce sám vyžaduje :-), až ho musím brzdit, když se začne zaplňovat svah. Typicky konec oblouku ve výjezdu do protisvahu končí upadnutím, protože Vítek náklon zachová a odstředivá síla zmizí… Ne že by se mi to nejednou nestalo také :-)

Chci se zastavit u zásadní věci, kterou nám vtloukal HOnza na VL, CzechSkier to o pár řádků výš také píše a zaznělo to ve fóru určitě vícekrát. Myslím tím doporučení, že pro učení se technice je vhodná obřačka (resp. dlouhý oblouk). Podle mne by bylo dobré tady jasně napsat, PROČ to tak je. Třeba já, když jsem před rokem začal prolézat informace a fóra o lyžování, tak jsem na takto exaktně napsané PROČ nikde nenarazil. Kdybych narazil, koupil bych už před rokem, když kluci začali lyžovat, odpovídající měkké juniorské GS a hotovo. A třeba taková jasná formulace pomůže někomu dalšímu letos nebo za rok… Pokusím se to napsat já, jak to teď s mými znalostmi získanými od vás všech (HOnza, ivan, Krab, CzechSkier, …) chápu, a když tak mě opravte, pokud je všechno jinak:

Pokud chce někdo slušně lyžovat, musí umět v první řadě zatáčet, to znamená, že musí umět oblouk. Nejen tak, že ho za něj udělají lyže, ale musí ho umět sám aktivně řídit. To vyžaduje nějakou správnou sekvenci impulsů/akcí/pohybů (náklon, zatěžování nohou atd.). Když se tohle lyžař učí ve velkém oblouku, má na každý pohyb/akci víc času. Teprve když umí pomalý, dlouhý oblouk, má smysl zrychlovat do malého oblouku (menší poloměr lyže, slalomka). Když se dítě učí jen na slalomkách (krátkém poloměru), je riziko, že ve vysokém tempu nebude stíhat odstraňovat svoje chyby a bude je postupně fixovat. Jako typ lyže jej nejlépe pro učení použít kvalitní juniorskou závodní obřačku, protože kromě vhodného poloměru má i vhodnou odezvu (hlavně přiměřená měkkost, pružnost, tlumení, …). Je holt vyráběná pro malé lidi, z kterých se mají stát výborní závodníci, tak její vlastnosti zohledňují letité zkušenosti s výchovou lyžařských adeptů.

Je to tak nějak dobře? Mám ale stejně pocit, že mnoho lidí, kteří o lyžování moc neví (např. já před rokem), vyhodnotí intuitivně slovo „obřačka“ jako „moc závodnická lyže, na které se jezdí hodně rychle, a to přece nechci ani pro sebe, ani pro své dítě“.

01.02.2010 23:39:23 #6 

Příspěvků: 217

PavelKo

Když jsem tohle téma začal kvůli Vítkovi, dávám sem i pár jeho videí, které jsem udělal včera na modré sjezdovce na Červenohorském sedle. Když okomentujete, budu rád.
První tři jsou na Sporten Daemon 160cm R14.5:
pokus 1
pokus 2
pokus 3
Na konci lyžování chvíli přehodil na 110cm R4.5m:
pokus 4
pokus 5

Mladší bráška vypadá takto:
Fischer RC4 130cm R12m:
pokus 1
pokus 2
pokus 3
Lusti JCT 110cm R4.5m:
pokus 4
pokus 5

02.02.2010 19:58:17 #7 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

7 let nebo 10 let : velký problém je taktika jízdy – co se vlastně po nich chce, kam to má vést. To jak to udělat je oproti tomu už skoro brnkačka. Přesvědčit někoho, že kopec sjede kdejaký jouda, ale zajezdit si je něco jiného, je úplně nejtěžší. Nebo není? Obecně děti nepořádně a hlavně POZDĚ začínají (od koho to asi odkoukávají). V okamžiku, kdy by už měly mít zatáčení za sebou a pomalu povolovat, teprve přemýšlejí, co budou s tím obloukem vlastně dělat – a stojí a stojí a stojí… a pak se přes napnutou nohu překlopí… a je to v háji.
Další věcí, kterou je třeba brát v úvahu, je něco jako množství „efektivních tréninkových oblouků“ – kolikrát je kdo během celého ježdění (nechci říct tréninku) schopen cílevědomě, naplno a kontrolovaně změnit směr jízdy, kdy už se začne jen vozit.

AD lyže: jen pro ilustraci má dětská GS 150 cm podobných 14,3m jako 160 Daemon. Podle toho, co vidím na videu, by ale jiné lyže moc nepomohly. Dětskou loučku a jít příkladem. Postoj dopředu, změkčit kolena, lyže blíž k sobě, odklon, aktivní nasazení a střídání oblouků…

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.02.2010 22:19:41 #8 

Příspěvků: 217

PavelKo

>> #7, Krab, 02. 02. 2010 19:58:17

Jo, „jdi pánví víc dopředu“ a „neměj nohy tak moc od sebe“, to byly věty, které si chudák Vítek ode mne vyslechl jen za nedělní lyžování asi 20×. Až mám strach, abych mu to nezprotivil.

>> #4, ivan, 31. 01. 2010 00:27:51 Podíval bych se, jestli při jízdě nestojí třeba vinou bot příliš vzadu…

Tady jsem dal čtyři fotky Vítka v botech, aby se dal ten postoj nějak „zprůměrovat“ – Vítek1, Vítek2, Vítek3, Vítek4. Podle toho článku ve SNOW 49 bych opravdu řekl, že ty jeho boty mají moc šikmý komín, co myslíš? Svislice z těžiště těla mu vychází spíš až k první přezce než k nártové. Tady je pro srovnání i Peťa – Peťa1, Peťa2, Peťa3, Peťa4 a já – Pavel1, Pavel2, Pavel3, Pavel4. Řekl bych, že nejlíp je na tom Peťa, já jsem tak někde uprostřed mezi nima.

02.02.2010 22:24:17 #9 

Příspěvků: 1042

oblouk

>> #6, PavelKo, 01. 02. 2010 23:39:23

To s tou obhajobou upřednostnění obřačky se mi v podstatě líbí – ano, vyjmenoval jsi asi všechny hlavní důvody… K těm videím: Nepřeceňoval bych hodnocení podle videa. Podstatná je chuť s jakou ti kluci lyžují a nepovažují-li to jako nějakej drill. Měli by lyžovat hlavně uvolněně – nijak se nekřečovat do nějakejch pozic. Na co je ale třeba bezpodmínečně dbát, to je:

  1. PŘEDOZADNÍ POSTOJ. Pánev dopředu – bezpodmínečně.
  2. Uvolnit nohy:

1.jezdit s nohama souhlasně pracujícíma z hlediska souběžnosti holení při stranovém náklonu!!! (malíková hrana) 2.jezdit s nohama MĚKCE A SAMOSTATNĚ pracujícíma z hlediska SKRČIT (vnitřní) + NAPNOUT (vnější)

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

03.02.2010 19:14:40 #10 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #9, HOnza, 02. 02. 2010 22:24:17 Pokyn „pánev dopředu“ dítěti nic neřekne, zkus třeba „narovnej se, ramena dozadu“, efekt podobný, provedení snazší. Akce a reakce.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

03.02.2010 19:39:01 #11 

Příspěvků: 1042

oblouk

>> #10, Krab, 03. 02. 2010 19:14:40

Ty jsi rodič, ty s nima komunikuješ, ty jim tudíž víc rozumíš… ALE – „ramena dozadu“ bych jim neříkal, protože oni maj bejt přirozeně „nahrbený“ jako číhající jestřáb :o)… Takže možná co takhle „sevři půlky“? nebo „vystrč pupík“. nebo ještě lépe „vnější bok dopředu!!!“

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

03.02.2010 19:51:02 #12 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #11, HOnza, 03. 02. 2010 19:39:01 Snad nejlepší pokyn je „zvedni hlavu“. Dítě se stejně narovná do pozice nejvýše silně shrbené, nikdy ne úplně, to mu reflexy a strach nedovolí. Stejně jako dospělí, kteří provedou náznak pohybu až tehdy, kdy mají pocit, že to nemístně přehánějí.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

04.02.2010 10:05:43 #13 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #5, PavelKo, 01. 02. 2010 23:22:20

Ahoj,

ad výběr lyže: důvody jsi vystihl velmi dobře. Je dobré začínat dlouhým obloukem a k tomu je potřeba mít vhodné lyže. Takže to nemusí být nutně obřačky(asi bude dobré s tímto termínem nakládat opatrněji), ale zhruba takový typ. Děti navíc potřebují lyže, které jsou měkké ve špičce. Neměly by to ale být levné pěnovky, které nedrží, ať jsou jakkoliv dlouhé. Je lepší koupit raději kvalitní jeté, než nekvalitní nové. Je dobré mít doma schované jedny dospělé plasťáky a když rodič chce dítěti takové pořídit se slovy „Jemu to na to jeho bincání na kopci stačí, stejně z toho do příštího roku vyroste. Až se to naučí, tak mu koupím pořádné“, tak mu je půjčit na jednu jízdu, aby viděl, jak dobře se dítě na těch lyžích bude učit.

ad délka lyže: ptáš se, jakou délku bych mu doporučil. Většinou dětem nechám vyzkoušet více délek a rouhodneme se na základě toho. Obecně u začátečníků doporučuji lyže co nejkratší, které je ještě dobře vedou, tj. neujíždí v oblouku do strany a „netřepou“ se v oblouku. V případě Víti bych na základě jeho výšky zkusil 145 cm, pokud by byly moc krátké, tak třeba 150cm. Uvidíš, co mu lpe sedne.

ad boty: náklek bot mi nepřipadá nijak zvlášť velký, zdají se mi v pohodě

ad postup výuky: Za prvé rovnou řeknu, že podle mne by se děti měly nejdříve začít jezdit oblouk smykem, kde jsou schopny v relativně pomalé rychlosti se naučit správné postavení těla v obloucích a další důležité dovednosti. Souhlasím s Krabem, že děti na pokyny moc nereagují. Myslím, že je dobré jim dávat různé úkoly a cvičení a často je střídat, např. klepání jednou lyží o sníh, houpání zepředu dozadu, atd. Kromě toho volit různé terény, skokánky a bouličky. Donutit děti dostat se do extrémních pozic, např. extrémní předklon a extrémní záklon, extrémně úzká vs. široká stopa. Díky tomu dítě pozná, jaký rozsah pohybů má vůbec k dispozici. Ono totiž nejede pánví vzadu, protože by ji nechtělo dát dopředu. Dítě (i dospělý) si většinou myslí, ŽE JI VEPŘEDU MÁ!!, stejně, jako si myslí, že už se snad víc pokrčit nemůže, atd. To pomůže rozbít stereotypy (většinou v záklonu překlápět lyže z jedné strany na druhou a když se to moc rozjede, tak škubnout zadkem, aby to přibrzdilo), ukázat mu možnosti které má a donutit ho aktivně reagovat na různé terénní a jiné podmínky. Teprve když dítě nějaký pohyb „prožije“, tak je vstřícnější k pokynům, aby jej zopakovalo. I,

www.juniorsports.cz

04.02.2010 10:24:54 #14 

Příspěvků: 881

Martin430

>> #11, HOnza, 03. 02. 2010 19:39:01

OFF TOPIC :

… Na mě nejlépe platil HOnzův povel : „snaž se jet tak, jako bys stál na volantu“ … a toho se teda držím :o)

Faktem ovšem je, že již – bohužel – ani zdaleka nejsem dítě.

04.02.2010 10:59:40 #15 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #14, Martin430, 04. 02. 2010 10:24:54 No je pravda, že když se Ti podaří najít dobrý Pokyn, je to nad zlato. Tohle se mi zdá dobré, příležitostně to vyzkouším.

Jinak jsem měl jednou ženské družstvo a popisoval jsem zahájení oblouku na prudkém tak, že „Musíš se vrhnout hlavou dolů, jako když skáčeš z letadla!“. U chlapů to zabíralo, tak jsem to i v tomto případě trpělivě omílal 3 dny, ale bez výsledku. Pak jsem si vzpomněl, že jedna z nich se zmínila, že už delěí dobu shání vhodného amanta. Tak jsem jí řekl, ať si ho představí dole pod sebou a skočí po něm, než jí ho nějaká vyfoukne. Tos měl vidět, jak to zabralo. Tak jsem změnil pokyn z „padáku“ na „amanta“ a začalo to fungovat bezvadně. Takže možná by stálo za to založit vlákno s názvem „Pokyny, které alespoň 1× zafungovaly“ I.

www.juniorsports.cz

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy