„Zlepšováky“ pro brzdění dětí při pohybu na sjezdové trati [článek] - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články „Zlepšováky“ pro brzdění dětí při pohybu na sjezdové trati [článek]

„Zlepšováky“ pro brzdění dětí při pohybu na sjezdové trati [článek]

09.12.2015 19:30:41 #1 

Všichni to známe – jedeme po sjezdové trati a najednou míjíme rodiče, kteří brzdí své děti na laně, na hůlce, za ruku či pomocí jiného zlepšováku. Jsou situace, kdy není jiná možnost než pomocí přímého kontaktu s potomkem, který ještě lyžařské umění zcela neovládá, jeho rychlost či směr jízdy zregulovat.

Tento článek vyšel v časopise SNOW 77 (listopad 2013).
Odkaz na článek

09.12.2015 20:19:56 #2 

Lucik

Zapoměli jste na jeden :-D

Fotky

09.12.2015 20:39:54 #3 

HonzA_ muž

>> #2, Lucik, 09. 12. 2015 20:19:56

Ten je taky dobrej…

>> #1, Klára Daďová a Dana Finková, 09. 12. 2015 19:30:41

Škoda že v článku jsou kšíry a lano nevhodně použité. Z více různých důvodů je důležité mít dítě uchycení v oblasti pánve a rozhodně ne hrudníku a ramen…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

09.12.2015 21:28:26 #4 

Hardcorista

A nebo tato pomůcka, spojí se pomocí ní špičky lyží. A aby se člověk nemusel ohýbat až k té spojce, tak si tu bužírku zavlékne za hůlku a jen dítě brzdí :-)

http://sport.bazos.cz/…e-wedgie.php

Fotky

09.12.2015 23:54:16 #5 

spalenv

Docela jsem se při čtení článku zděsil. Krapet mi chybí zmínka o tom, že kšíry a lana, zvláště tak jak jejich použití ukazujete, jsou v praxi prakticky nepoužitelné. Vem čert špatné základní postavení, ale napadlo vás co se stane, když mezi rodiče a ratolest spoutanou lanem, vlítne „expert“ s Kers čipem na slalomkách, krájící super-G oblouk?! Tyto pomůcky jsou bezpečně použitelné pouze na vylidněném svahu, tj. v ČR prakticky k ničemu…

10.12.2015 06:57:37 #6 

kubaNGC muž

Dítě,které neumí samo zpomalit/regulovat rychlost jízdy nemá na sjezdovce (na takové,kde jej rodič musí brzdit jakýmkoliv z výše uvedených brzdičů dětí) co dělat !!!

10.12.2015 10:04:59 #7 

Radek Holub - SNOW muž

>> #5, spalenv, 09. 12. 2015 23:54:16

>> #6, kubaNGC, 10. 12. 2015 06:57:37

To jsou určitě správné postřehy, nicméně se mi zdá, že nejsou nijak v rozporu s názorem autorek (mimochodem vzdělaných lyžařek a zkušených rodiček, viz http://snow.cz/…dana-finkova). Jen je asi málo zdůrazněné, že jde o výjimečnou možnost, kdy je potřeba se po areálu někam přesunout, třeba i na louku lyžařské školy (viz úvodní odstavec). Samozřejmě to v žádném případě není způsob, jak strávit den na sjezdovkách, natož výuková metoda.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

12.12.2015 11:48:46 #8 

Gravedigger

>> #7, Radek Holub – SNOW, 10. 12. 2015 10:04:59

Me osobne ten clanek vydesil. Jak byl clanek vlastne zamyslen, by se dalo polemizovat. Jestli jsou uvedene metody mineny jen jako nouzovky z clanku prilis nevyplyva. Za dalsi vsechny uvedene metody jsou opravdu pri soustavnejsim pouziti velmi kontraproduktivni (overeno dvaceti let praxe) a v neposledni rade, vsechny bezpecne metody, jak pomoci zacinajicimu diteti, jsou v clanku zamlceny. Jako perlicku jeste muzu napsat, ze mam k dispozici polooficialni vyjadreni APULu, ktere vsechny v clanku uvedene metody odsuzuje. Smutnym faktem je, ze ve vetsine lyzarkych skol jsou ony problematicek metody v podstate zakladem prace s detmi.

12.12.2015 12:26:49 #9 

Marek Bednář muž

>> #5, spalenv, 09. 12. 2015 23:54:16

Prepodkladam, ze na mirnem svahu, kde vyuka deti probiha nebude zadny GS lyzar ;-)

Do lana se muze namotat opravdu strelec, ktery nema lyze pod kontrolovou (nedokaze vcas zareagovat / pribrzdit), no a takovy strelec nemusi ani dobrzdit pred cekajici frontou lidi na vlek a misto zabrzedni zacne lidi ve fronte kacet jako kuzelky :-)

Augment SL Pro F10 & Fischer F110

12.12.2015 16:15:58 #10 

˘Ö˘Krab muž

>> #9, Marek Bednář, 12. 12. 2015 12:26:49

„Do lana se muze namotat opravdu strelec – ale stačí i začátečník, ktery nema lyze pod kontrolovou (nedokaze vcas zareagovat / pribrzdit)“

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

12.12.2015 16:59:36 #11 

Marek Bednář muž

>> #10, ˘Ö˘Krab, 12. 12. 2015 16:15:58

Jsem pro, aby meli rodice nad ditetem kontrolu, coz pasy/lano splnuji, tudiz dite nemuze nikoho na svahu ohrozit a take do niceho nekontrolovane nevletne. Dalsi fakt je, ze takto jistene dite bude na tom lepe po psychicke strance, protoze vi, ze je v bezpeci (jistene) a nikdy se nerozjede do nekontrolovane rychlosti. Pasy se jiste pouzivaji na zaklade kladnych zkusenosti a sam v tom nevidim sebemensi problem.

12.12.2015 18:43:50 #12 

Handulka

>> #8, Gravedigger, 12. 12. 2015 11:48:46 Plný souhlas, pokud toto dá nějaký učitel lyžování jako doporučení, sebrala bych mu licenci. Tenhle článek bych doporučila přepracovat a jasně vysvětlit, jak byl myšlen. A kšíry a lana na sjezdovky zakázat, rozumím jim pro dojezd úvozem k chatě.

>> #11, Marek Bednář, 12. 12. 2015 16:59:36

Taky jsem pro, aby rodič měl kontrolu nad dítětem, tu ale získá tak, že jej naučí samostatně lyžovat. Předpokládám, že mluvíme o dětech 3–5 let, které občas potřebují pomoci při přejezdu, dojezdu, či když jim jen dojdou síly. Rodič může jet pozpátku před dítětem a chytat ho do náruče, může si jej dát na hůlku, chytit za ruku nebo vzít do náruče. OK. V žádném případě ale dítě nevázat na sjezdovce na lano nebo kšíry. Kšíry, teré se prodávají byly myšleny jako pomoc běžkařům, aby vytáhl rodič dítě do kopce, ne aby jej brzdil z kopce. Dítě na gumicuku je na vystřelení oka a povolování lana v ruce rodiče je také nebezpečné. Už 4leté dítě umí bezpečně ovládat rychlost, když je k tomu vedeno a když se sekne,že nepojede, tak ani lano nepomůže. Jištěné dítě není psychicky na tom lépe, naopak. Učí se tím, že za něj myslí a pracuje někdo jiný – rodič. Ono totiž neuškodí, když dítě upadne, protože jelo rychle a nekontrolovaně.Je dobře, že se rychlosti, kterou neovládá bojí. Děti jezdící na laně, jezdí kolmo dolů z kopce co to dá, a vůbec si neuvědomují nebezpečí rychlosti. Ze zásady nezatáčí, proč taky? Rostou z nich do budoucna ti blázniví lyžaři, co neberou ohled na jiné, protože jim to přece jedééééééé.

12.12.2015 19:40:28 #13 

Marek Bednář muž

>> #12, Handulka, 12. 12. 2015 18:43:50

I takovy instruktor autoskoly ma moznost v pripade nedani prednosti zasahnout zakovi okamzite do brzdeni a proto se priklanim ke stejnemu pristupu i na sjezdovce, kdy rodic vyuzije zachrannou brzdu pomoci pasu. Nikdo preci dite neomezuje tim, ze ho po celou dobu brzdi a stejne tak i instruktor autoskoly nebrzdi za zaka, ale vyuzije tuto moznost dle vlastniho usudku.

Jako malej jsem take vyrustal na lane, tudiz v tom nevidim zadny problem, take se ze me nestal zadny pirat sjezdovky, no a take beru pomerne velky ohled na ucastniky sjezdovky. Tvrzeni, ze se z techto lidi stavaji pirati je konkretne v mem pripade smyslena teorie potvrzujici pravy opak ;-)

12.12.2015 20:48:35 #14 

oblouk muž

>> #12, Handulka, 12. 12. 2015 18:43:50

Oba moji kluci začali na laně na Mísečkách – na jarním firnu. První den po cestě a silnici za maminkou, lano v oblasti boků!!! zajištěno vedením mezi nohama,** v její stopě co nejvíc cik-cak** (zelenej sklon, pro ty co nevědí). Druhej den už i po sjezdovce na laně, třetí den už bez lana po cestě a silnici. Pátej den bez lana po sjezdovce (sklon zelená, červená, modrá, zelená). Pak ještě asi pět dní do konce sezony jen po modrých. Na začátku další sezony první den několikrát lano po modrých a pak už navždy bez lana. První dva-tři roky jen modré, červenou nebo černou jen z nezbytnosti nějakého přesunu. Honza v 6ti letech první předjezd na černé ve Špindlu v čase odpovídajícím posledním neupadnuvším závodníkům, ačkoli na tak prudkém kopci v podstatě nejezdil. Myslím, že právě provaz a s nimi komunikující vodič (já :-) )je naučil respektu ke sklonu, povrchu a ostatním lyžařům… – a odpovídající regulaci rychlosti. Oba závodili (mezi prvními pěti v ČR) a nikdy neměli jediný úraz… Honza to s oběma svejma dělá úplně stejně.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

14.12.2015 11:22:43 #15 

Petr Socha - SNOW muž

Ahoj, do mě bylo taky celé roky vštěpováno, že lano je vražedný nástroj. Nicméně jako rodič jsem zjistil, že jsou situace, kdy se něco podobného velmi hodí – přesně ve fázi, kdy děti ještě plně neovládají lyže a nedokážou se déle koncentrovat, ale lyžovat chtějí. Když má rodič dítě metr před sebou, sotva se mezi ně někdo nacpe (pětimetrový lano, podobně špatně lyžující nebo napevno přivázaný rodič jsou samozřejmě nesmysly). Ale čert vem mé pocity. Chci napsat hlavně to, že jsem před dvěma lety přijel v údolí Emental s čtyřletou holčičkou do jednoho malinkého, na děti zaměřeného střediska, kde kšíry shodné jako na obrázku půjčovali v kase zdarma všem rodičům s podobnými dětmi. Podle mě to trochu znamená, že se kšíry jaksi démonizují. A našemu lyžování to rozhodně dodalo novou šťávu, tak potřebnou pestrost a hravost.

14.12.2015 20:03:45 #16 

Mio

Ked mala dcéra 3 roky, ušil som je jednoduchý hrudný uvaz. Držal som ju na dvojitom asi 6 metre dlhom, červenom popruhu. Ten mala upevnený po oboch stranách úvazu, tak že som jej mohol pomáhať so zatáčaním. Dcéra od začiatku so mnou jazdila na „veľkom svahu“, v malom rodinnom stredisku (viď obrázok) a lyžovanie ju moc bavilo. Vďaka popruhom som dokázal mnoho krát zabrániť, aby dieťaťa zrazil nejaký „GS pretekárom“, či začiatočník. Nikdy sa nenaskytla situácia, že by hrozil prejazd iného lyžiara medzi mnou a dieťaťom, nie to ešte zamotanie. Skúsil som aj iné spôsoby, ale popruh sa osvedšil najviac.

Fotky

22.12.2015 22:30:42 #17 

Dany F.

Děkujeme za reakce na článek. Ale již v úvodu článku je napsáno, že někdy nastanou situace, kdy se s potomkem dostaneme do situace, že nemáme přímo u nosu ideální výukový svah nebo prostor, a musíme tam (a nebo zpět) potomka bezpečně dopravit. Nejde tedy v první řadě o „výukové metody“ za pomoci zlepšováků, ale o bezpečnou přepravu dětí, které ještě zcela nezvládají bezpečně se sami a bez pomoci přepravit po lyžařském středisku. Použití „zlepšováků“ jako výukových pomůcek je na širší diskusi a hlubší rozbor pro a proti, základ je v článku zmíněn, je potřeba pořádně přečíst, nejlépe celé včetně úvodu a závěru. S pozdravem, autorky.

23.12.2015 09:15:43 #18 

˘Ö˘Krab muž

>> #17, Dany F., 22. 12. 2015 22:30:42

Ctěné autorky (ale mohou se pokusit i další čtenáři), za domácí úkol najděte jednu hrubou chybu v souvětí z předešlého postu:

„Nejde tedy v první řadě o „výukové metody“ za pomoci zlepšováků, ale o bezpečnou přepravu dětí, které ještě zcela nezvládají bezpečně se sami a bez pomoci přepravit po lyžařském středisku.“

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

23.12.2015 09:18:08 #19 

HonzA_ muž

23.12.2015 09:27:10 #20 

PetrAT muž

>> #18, ˘Ö˘Krab, 23. 12. 2015 09:15:43

Ale no tááák ;-)
Řekl bych, že čeština a snad i slovenština (nedokážu posoudit) je na tomto webu na velmi solidní úrovni (občas se někdo uklepne, to se stane :-) )
Když to porovnám jak to vypadá jinde, tak mi to přijde tady ok
A to jsem češtinu, diktáty a pravidla pravopisu ve škole nenáviděl .. :-D

23.12.2015 09:59:39 #21 

HonzA_ muž

>> #20, PetrAT, 23. 12. 2015 09:27:10

Krab si chce zasloužit novou profilovou fotku…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy