Lyže pro mírně pokročilého - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Lyže pro mírně pokročilého

Lyže pro mírně pokročilého

18.01.2016 19:00:24 #1 

phatoom

Ahoj, prosím vás o radu při výběru lyží. Jsem sportovně založený 184cm/82kg, myslím, že mám i dobrou fyzičku. V lyžování jsem ale spíše mírně pokročilý – technika není žádná sláva. Ale do budoucna se chci zlepšovat. Proto také přemýšlím o lyžích, které by mi vydržely delší dobu i když vylepším techniku. Tím pádem pro mě má význam i životnost a preferoval bych spíše univerzální lyže. Zaujala mě nabídka od Sportenu, jen nevím, co by pro mě bylo nejvhodnější. Z jejich nabídky se mi Iridium 5, Glider 5 a AHV 05 SL. Poslední dotaz: Myslíte, že pro mě má význam titanal?

Moc díky za rady a připomínky, rád si nechám poradit :)

18.01.2016 19:55:21 #2 

Gravedigger

tak (univerzalni) lyze nebo slalomky?

zivotnosti lyzi bych se nebal. dobra lyze te prezije, aususovka nefunguje ani nova.

18.01.2016 21:03:22 #3 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, phatoom, 18. 01. 2016 19:00:24

Myslíte, že pro mě má význam titanal?
Záleží, co s tím titanalem chceš dělat. Jestli to, co myslím já, tak ano, ale jedině přes přední blatník.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

19.01.2016 10:32:43 #4 

phatoom

Spíše bych to viděl na univerzální lyže, takže je to mezi Iridium a Glider. Vzhledem k šířce Glideru je pro mě spíše vhodnější užší lyže (chci jezdit na sjezdovce). Chtěl bych se ještě zeptat na délku lyží, většinou se tu doporučují „delší“ lyže, ale mám z toho celkem obavu, jak na tom budu s ovladatelností. Původně jsem si myslel, že by pro mě byl vhodná délka max. do 165 cm, ale asi se mýlím. Doporučili byste mi slíše 168cm nebo 176cm, když bych uvažoval o zmiňovaném Iridiu. Díky za rady.

19.01.2016 10:46:58 #5 

˘Ö˘Krab muž

>> #4, phatoom, 19. 01. 2016 10:32:43
Jsi kus chlapa. Do 165 délky jsou jediné chlapské lyže slalomky. Iridium ani Glider nejsou slalomky. Na 184cm/82kg sportujícího jezdce s dobrou fyzičkou určitě délku lyží 176cm.

Pokud jsi mladší a perspektivní :-D , tak ještě zvaž mírně sportovnější Universum s titanaly, Iridium původní model má pěknější design, novější Iridium 5 je o málo dražší.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

19.01.2016 11:17:57 #6 

phatoom

>> #5, ˘Ö˘Krab, 19. 01. 2016 10:46:58

Mladší a perspektivní snad ještě ano :D Ale nerad bych se přecenil, a pak se na lyžích plahočil. Universum je v serii 15/16 Iridium 6? Určitě starší Iridium 5 vypadá lépe. Novější model „5“ má také titanaly, alespon podle výrobce. A ve srovnání staršího a aktuálního modelu „5“ by jsi doporučil spíše, které když bych uvažoval jen zpracování a né cenu a design?

19.01.2016 11:25:50 #7 

˘Ö˘Krab muž

>> #6, phatoom, 19. 01. 2016 11:17:57

Myslím, že na webu Sportenu je chyba, protože Iridium 5 ±= Iridium (původní černé),Iridium 6 ±= Universum, jen nahoře má Universum drobnou změnu – celoplošný křížový laminát je vyměněn za prepreg.
Leda, že by soudruzi udělali ještě zákeřnou fintu v letošní kolekci a prodávali titanalové lyže za výrobní náklady. Ale spíš se zase jen někdo vyznamenal při tvorbě webu.

Myslím, že HOnza_oblouk psal, že Iridium/Iridium 5 jsou identické lyže. Mně osobně přišla původní Iridia (na nových jsem nejel),jako pohodové kluzky pro nesilové a nedynamické jezdce. Oproti tomu Universum už byla spíš lehce sportovní, ale stále snadno zvladatelná lyže.

Podle obrázku udělali na Iridiích možná drobnou změnu v tvarování horní hrany, aby se tolik neosekávala, Iridium 5 vypadají nahoře lehce zaoblená, původní měla hranu ostřejší – je třeba zkontrolovat někde v reálu.

20.01.2016 18:17:23 #8 

phatoom

>> #7, ˘Ö˘Krab, 19. 01. 2016 11:25:50

Rozhodl jsem se, že vyzkouším Iridium 6 8-) Sporten nabízí za určitý poplatek zapůjčení těch lyží, což je docela dobrá možnost jak je vyzkoušet. Bohužel se nedostanu na nějakou ze zkušebních akcí. Díky za rady ohledně lyží ;-) Když už jsem dostal tak dobré rady, mohl bych se ještě zeptat na nějaký typ na lyžáky? 8-O

20.01.2016 23:30:31 #9 

˘Ö˘Krab muž

>> #8, phatoom, 20. 01. 2016 18:17:23

To je složitější. Nejdřív si přečti ZÁKLADNÍ ČÍTANKU VÝBĚRU LYŽAŘSKÝCH BOT.
Boty bys měl mít odhadem tak někde kolem tuhosti FI=110. Pokud už nějaké vyzkoušíš a nebudeš spokojen, vždycky se tady najde někdo s podobnou či stejnou zkušeností a poradí. Jestli se do toho vrhneš, tak si nezapomeň poznamenávat přesné typové označení vzorků, výrobci sem-tam provedou změnu modelu mezi ročníky. Usnadníš si tím dotazování a uspíšíš dosažení cíle.
Je naprosto normální si boty (nechat) doupravit na míru.

21.01.2016 00:03:34 #10 

Boryš

>> #8, phatoom, 20. 01. 2016 18:17:23

To „zapůjčení“ není jen tak. Bacha např. na formulaci „doprava se do doby zapůjčení nepočítá“. Z toho by se dalo usuzovat, že den převzetí a předání se neplatí. Mi bylo sděleno, že první den zapůjčení je den kdy lyže přijdou, poslední den je den kdy lyže odejdou – se odevzdají přepravci. Takže např. zapůjčení na 7 dní je reálně 5 dní. Ale to bude asi stejné v každé půjčovně. Nevím, nikdy jsem si na dýl lyže nepůjčoval.

Aplikace nabízí jen určité datumy vrácení a přes to prý nejede vlak. Ale to by šlo určitě obejít zadáním kratšího termínu s vědomím, že se přetáhne. Co mě nejvíc zarazilo, že jsem byl hned na začátku rozhovoru upozorněn, že nejsou žádná půjčovna (když jsem řekl, že bych si chtěl půjčit lyže a mám nějaké dotazy). Asi se v případě dotazů nezmiňovat o půjčení, ale o testování.

25.01.2016 17:51:55 #11 

phatoom

>> #9, ˘Ö˘Krab, 20. 01. 2016 23:30:31

Ahoj, přečetl jsem si všechny rady ze základní čítanky. A vybral jsem si tyto boty: Tecnica Mach1 90 Mají flex 90, což by mi mělo myslím stačit. Jen nevím jakou vybrat velikosti. Mám u sebe dvě velikosti 44 a 43 1/3, jak je to popsané výrobce. Moje normální velikost botou je 44 až 44,5. Jak tak koukám na ty lyžáky, tak na obou je napsaná stejná velikost, takže předpokládám, že rozdíl je jen v tloušťce botičky. Může to tak být? A ještě by se mi hodila nějaká rada, kterou velikost vybrat. Zrovna mám nazuté ty menší a levá noha hodně trpí :-D V pravé cítím po zapnutí, tlak na palec. Mám v plánu lyžovat celý den, tak bych chtěl po celodenním lyžování cítit nohy ;-)

25.01.2016 18:00:28 #12 

HonzA_ muž

>> #11, phatoom, 25. 01. 2016 17:51:55

Ano, lyžáky se dělají po půlčíslech s tím, že plastový výlisek je stejný pro 2 sousední velikosti. Jaké mají na boku podrážky vyražené číslo s délkou podrážky v mm?

Pokud jde o výběr boty na nohu, ve SNOW dříve vyšel velice dobře udělaný článek s doporučeními od Ivana Sosny a i tady v diskuzi je v sekci o botách spousta informací. Pohledej a když budeš mít další otázky, napiš.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

25.01.2016 18:53:15 #13 

phatoom

>> #12, HonzA_, 25. 01. 2016 18:00:28

Lyžáky mají oboje 325mm. Pokud jsou tedy boty stejné, tak je to jen o tloušťce botičky, která časem stejně povolí. Články jsem četl. Když zkusím jen skelet lyžáku, bez botičky, tak v ní něm mám necelé dva centimetry.

25.01.2016 19:22:41 #14 

HonzA_ muž

>> #13, phatoom, 25. 01. 2016 18:53:15

OK. Tuhle botu jsem v ruce neměl, ale předpokládám, že má poměrně tlustou „bačkorovitou“ botičku. Jestli ano, ta během cca týdne na lyžích povolí a vytvoří se tak místo.

Téměř 2 centimetry by mělo být dostatek místa na pohodové celodenní lyžování. Záleží samozřejmě na tom, jak sedne tvar skeletu na tvoji nohu, to ti nikdo na dálku neporadí.

Já bych v téhle situaci zvolil tu větší, tam totiž botička povolí méně a pocity při výběru tak budou blíž tomu jak se budeš v botě cítit po jejím vyšlápnutí.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy