Nesmyslný cvik, nebo moje neznalost. - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Nesmyslný cvik, nebo moje neznalost.

Nesmyslný cvik, nebo moje neznalost.

18.01.2016 19:50:20 #1 

Kruťas muž

Zdravím všechny místní odborníky a mám dotaz. V neděli dopoledne jsme byl vyvětrat synka na sjezdovce ve Staré Vsi. Na svahu jsme potkávali skupinky cvičících dospělých – předpokládám, že to byl instruktorský kurz školního lyžování. Jak tak prováděli různé cviky jeden mě zaujal, protože mi připadal zbytečný, nebo dokonce škodlivý. Bohužel jsem jej nestihl vyfotit tak se alespoň pokusím o popis: Základní postoj, lyže v postavení do šířky ramen, hole spojené a uchopené v obou rukách před sebou a vodorovně. Jezdili carvingový oblouk. Od zahájení oblouku začali vytáčet trup proti směru zatáčení tak, že uprostřed oblouku měli hole rovnoběžně s lyžemi a obličejem se dívali dolů z kopce, poté rotovali zpět, takže při přehranění měli hole opět kolmo na lyže jako na začátku. Je tento cvik naprostý nesmysl a učí protirotaci, nebo jen nemám správné informace jak učit lyžovat?

Když agresivita převáží nad elegancí, tak lyžování začíná mít smysl.

18.01.2016 19:59:48 #2 

Gravedigger

v urcitem kontextu muze byt cokoliv dobrym cvicenim.

18.01.2016 21:20:11 #3 

˘Ö˘Krab muž

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

18.01.2016 23:55:39 #5 

Kruťas muž

Mě jen překvapilo to spojení protirotace s carvingovým obloukem, když tady všude čtu jak je protirotace špatná. Tak jsem čekal, že mi třeba někdo vysvětlí, že se mýlím a je to tak správně. Kdyby trénovali smýkaný oblouk na velmi prudkém svahu před 20ti lety, bylo by samozřejmě vše v pořádku. A hlavně byli to budoucí instruktoři, kteří to budou šířit dál ;-)

19.01.2016 06:02:03 #6 

Marek Bednář muž

>> #5, Kruťas, 18. 01. 2016 23:55:39

Vcera jsem trenoval jizdu po vnitrni lyzi, takze na tvem blacklistu bych byl i ja… ;-)

Augment SL Pro F10 & Fischer F110

19.01.2016 08:15:45 #7 

Kruťas muž

>> #6, Marek Bednář, 19. 01. 2016 06:02:03

Že já jsem vůbec něco psal. Jen mě zajímalo, k čemu by ten cvik mohl být dobrý. (taky občas zapomenu co jsem tady načetl, odložím hůlky a jezdím po vnitřní lyži :-P )

19.01.2016 08:50:54 #8 

oblouk muž

>> #7, Kruťas, 19. 01. 2016 08:15:45

Tvoje pochybnosti jsou na místě, jak naznačil svým odkazem Krab. Vývoj lyžařské techniky pokročil zejména s vývojem nových lyží – ty vykrojené umožnily mnohé, co dříve nešlo. Také Gravedigger má pravdu, že každý cvik v určitém kontextu může být užitečný. Je ovšem třeba vědět u každého cviku, co jeho prováděním sledujeme a tedy jak přesně má vypadat. Konkrétně u toho, který zmiňuješ nejde jen o ruce vpředu a rozhodně ne o nácvik „pohledu do údolí“. Bohužel většinou je používán tak, že k odvratu vychovává – viz.příklad motivačního videa známého lyžařského komentátora – http://www.holickyteam.cz/…pro-dospele/

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

19.01.2016 09:09:43 #9 

Kruťas muž

>> #8, oblouk, 19. 01. 2016 08:50:54

… k čemu je teda tento cvik dobrý – ve správném kontextu??

19.01.2016 10:18:27 #10 

˘Ö˘Krab muž

>> #9, Kruťas, 19. 01. 2016 09:09:43

Rozpoznání pocitového rozdílu, resp. přímo potlačení nežádoucí nadměrné rotace (ramen) do oblouku, přílišného a dlouhého vklánění do oblouku … pro separaci pohybů horní a dolní části těla … procvičení vysedání a nasedání do auta … pro ukázku, co všechno carvingové lyže snesou …

… nebo prostě pro ty, kteří se chtějí za jízdy pokochat údolím.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy