Co umí jedině Švýcarsko aneb proč lyžovat právě tam? [článek] - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Co umí jedině Švýcarsko aneb proč lyžovat právě tam? [článek]

09.11.2016 19:31:17 #1 

Petr Socha - SNOW muž

Jako všude, i kolem lyžování panuje mnoho mýtů a městských – či v našem případě spíš horských – legend. Nic není černobílé a závěry se často paušalizují a nepatřičně přenášejí. V případě Švýcarska třeba ceny – věděli jste, že jednu z vůbec nejlevnějších dovolených pro rodiny nabízí právě švýcarský Savognin?

Článek vyšel v časopisu SNOW 92 time (listopad 2015)
Odkaz na článek

11.11.2016 16:39:53 #2 

korsičan muž

Sice jsem se zařekl, že už tady nikdy do diskuse nenapíšu, ale v tomto případě udělám výjimku.

Savognin v žádném případě jednu z nejlevnějších dovolených nenabízí. To už dávno neplatí. Ono to na první pohled výhodně vypadá, ale skutečnost je podstatně jiná. Dalo by se říct, že se ze strany poskytovatelů a střediska samotného, jedná o drobný „podvod“ !!!! A doufám, že mě zase nějaký „Hugo“, nezačne tahat za slovíčko.

Do Savogninu jsme jezdili celkem pět let a za tu dobu se cena dovolené pro rodinu zdvojnásobila !!! Při téměř totožné ceně v katalogu !!! A v sezoně 2015/2016 se cena ještě zvýšila, ale to už bylo bez naší účasti.

První rok dával Savognin slevu na skipas, mimo hlavní termíny 30%. Pak to bylo 20%, 15% , 10% a při poslední návštěvě už to byla nula. V prvních dvou případech se výše slevy rovnala i skutečnosti. Další roky bylo avizováno, že bude sleva 20%, byla 15. Následující rok to mělo být 15%, ale bylo 10. A při poslední návštěvě bylo psáno, že bude sleva, ale nebyla uvedena její výše. No, ale nula je vlastně taky sleva … :-)

Také věk dětí se v tichosti přehodnotil. Zadarmo byli děti do 10 let včetně a z roku na rok to bylo do 9 let včetně. Rok sem, rok tam......ale je to dalších 130ChF nnavíc.

Co ovšem cenu dovolené neúměrně navýší, jsou naprosto nesmyslné poplatky za úklid, pytle na odpadky, vzduch a hlavně povlečení. A nepřipadá do úvahy, vzít si z domova svoje. Jako, můžete si ho klidně vzít, ale oni si to povlečení stejně naúčtují. V sezoně 2010/2011 jsme u apartmánu při obsazení 6 lůžek na místě dopláceli nějakých 60ChF !!! A v té době byl ChF za nějakých 17Kč !! V sezoně 2014/2015 jsme za to samé, dopláceli 275E !!! Euro, nikoli ChF ! Při naprosto shodném obsazení, včetně jmenného. Ještě mám v ruce fakturu.

A následující sezonu díky této skutečnosti, žena dopředu napsala email se souborem přesných a konkrétních dotazů na tyto doplatky na místě a celková čáskta se vyšplhala na 310E !!!! Při nulové slevě na skipas, když je jeho cena cca 6700/týden, může člověk vyrazit lyžovat kamkoli jinam a bude na tom finančně úplně stejně. Klidně třeba na Schladming.

Parkoviště bylo také zdarma, poslední rok už to stálo 15E. Jediné parkoviště zdarma je dole u řeky, ale to je úplně mimo ubytování. A když mrzne, tak se tam parkující auta za ten týden obalila do celkem slušného ledového kabátu, že byl problém se do nich vůbec dostat ! Naprosto stejně to dopadlo i u cen v obchodě. Cena za vše, se také během těch let téměř zdvojnásobila.

Takže v hodnocení cenově výhodné dovolené V Savogninu, bych byl hodně opatrný. Všechno je totiž ve skutečnosti úplně jinak.

Mě osobně se Savognin moc líbil, klidně bych jezdil jen tam. Lyžování je tam fantastické, stejně jako ubytování. Ovšem když se z chuti k jídlu stane nehorázné obžerství .......musí člověk jinam.

To je vše, co jsem chtěl sdělit. S pozdravem krásného dne, Korsičan.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

12.11.2016 01:12:15 #3 

Tesna muž

Tak slovo „levný“ je samozřejmě nutné poměřovat v kontextu neskutečně drahého Švýcarska obecně. Protože v tomto srovnání je Savognin neuvěřitelně levný co se ubytování a jeho nadstandardní kvality týká.

Když pominu brutální ceny skipasů v okolí, tudíž cca. 57 – 75 CHF/den při denním skipasu, což výrazně překonává 5O EUR hranici top středisek v jiných alpských zemích, tak právě to ubytování je na Švýcarsko za hubičku. Loňskou sezonu jsme tam byli a ceníková cena byla na začátku března ihned po jejich hlavní sezoně cca. 6.400 Kč za AP2, velký a luxusní. Se všemi příplatky (taxa, povlečení, parkovné …) za 9.000 Kč.

U AP6 jsou tyto příplatky k ubytování skutečně výrazné, ale ten základ je cca. 10.700 za AP6/týden (asi 20% ceny v krátké únorové top sezoně). S příplatky cca. 18.000 Kč za týden pro 6 osob. To je cca. 95é na noc v AP6, 48é v AP2. Budu vděčný za tipy, kde se dá v Rakousku ubytovat poblíž sjezdovky za podobný peníz v podobně velkém středisku v lednu/březnu, protože i v totální prosincové mimosezoně se dle mé zkušenosti nedá dostat pod 5Oé u AP2 plus taxa a úklid.

Skutečně nevím, jaké a zda jsou nějaké slevy na místní skipasy, protože slevy se poskytují pouze na ty vícedenní. Ale trmácet se zde z Česka pouze kvůli lyžování v Savogninu (což je tak na 2 dny max.) opravdu nemá smysl. Co je ale zajímavé, tak je dostupnost top středisek – St. Moritz, Arosa/Lenzerheide nebo Davos, které se tak dají poznat a prolyžovat s velmi levnou cenou ubytování v Savogninu.

12.11.2016 09:40:19 #4 

korsičan muž

>> #3, Tesna, 12. 11. 2016 01:12:15

To je pravda. Pokud byl ten článek myšlen, jako jedno z nejlevnějších lyžování ve Švýcarsku.

Já jsem to pochopil jako levnou rodinnou dovolenou. Když to sečtu podle loňské ceny, tak rodina s pěti členy (jedním platícím dítětem za skipas), tam za týden bez cesty zaplatí lehce pod 38 000Kč. To je 7600Kč na osobu. A za tyto peníze je možností ...... :-)

Mimochodem. To ubytování v Savogninu s možností lyžování ve St. Mořici, jsem tady před lety do diskuse nasdílel já. :-)

Zásadní otázkou zůstává, jak dlouho tuto cenovou politiku Švýcarsko vydrží. Pomalu a jistě kráčí do situace někdy kolem roku 2000–2003, kdy bylo Švýcarsko turisticky vylidněné. V těchto letech museli začít poskytovat výrazné slevy jak na skipasy, tak na ubytování. A díky tomu se tam turisté vrátili. Dnes už je opět nemají. Byli jsme v srpnu po dvouleté přestávce lézt v Saas Fee a Zermattu a ten úbytek turistů je enormní. Kemp v Saas Grundu zel prázdnotou a v Zermattu byla tak polovina lidí, než při naší poslední návštěvě. A kempař se diví, proč tam lidé nejezdí.

Když to srovnám s cenovou politikou Francie, tak je ten rozdíl obrovský. Na přelomu června a července, byl třeba konkrétně kemp ve Val dIsere, úplně plný. Bylo tam místo tak na tři, čtyři stany. Některé služby jsou sice ve Francii katastrofální, ale to se dá s klidem přežít. Naproti tomu kemp v Saas Grundu byl v srpnu, což je plná sezona, téměř prázdný. Bylo tam asi 8 stanů. A dříve si musel člověk zařídit rezervaci měsíc dopředu.

Ale třeba to ve Švýcarsku opět pochopí, že výše cen v žádném případě neodpovídá nabízenému produktu. Těch horních deset tisíc, je prostě nad vodou neudrží.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

12.11.2016 11:17:10 #5 

Radek Holub - SNOW muž

Savognin samozřejmě není levný jako třeba Aprica, kde nezáleží, kdo a kdy jede a kde přesně bydlí – v Savogninu vychází (i na alpské poměry) výhodně pobyt v konkrétních termínech a v konkrétních apartmánech, zvlášť s dětmi do 9,99 let, které ušetří na jinak drahém skipasu. Při kalkulaci přes CK to i s příplatky za povlečení (25 CHF) nebo pytle do koše (3 CHF) v termínu okolo půlky března pořád vychází pro „ukázkovou“ rodinu 2+2 (6, 8 let) jako jedna z (nej)levnějších možností – v přepočtu cca 4 000 Kč na den lyžování.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

13.11.2016 21:13:55 #6 

brumla muž

Skol, už jsem to tu někde na fóru sděloval a udělám to znova. Již několikátým rokem jezdíme pravidelně v předvánočním termínu do Davosu a cena pro letošní rok se opět nezměnila, konkrétně 1.661CHF za apartmán pro 9 včetně 4-denního skipasu. Za mě mají Švýcaři neustále palec nahoru. Jediné, co se mi nelíbí, je fakt, že si banka poskytovatele ubytování každým rokem strhává (letos už 14CHF!!!) částku za příchozí platbu. To je prostě hnus s helvétským křížem.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

19.06.2019

Jasná: 70 let největšího lyžařského střediska Slovenska (1. díl)

Lyžování v Jasné má dlouhou tradici. Již v roce 1949...
18.06.2019

Dámy, nebo ženy?

Na nedávném zasedání FIS v chorvatském Dubrovníku o ...
18.06.2019

Na Lipně si dovolenou užijí děti i rodiče!

Zážitek, na který se nezapomíná a který si užije kaž...
17.06.2019

Snový start travních lyžařů

Barták zahájil Světový pohár dvěma vítězstvími, Kett...
17.06.2019

Nabídka práce: trenér/ka mládeže pro Skiclub Schöneck

Nabídka celoročního trenérského angažmá v blízkosti ...
15.06.2019

Freeride ve Venezuele: poslední stopy

O možnosti lyžovat ve Venezuele jsem se dočetl v čas...

Diskuze o lyžování

Osobní výtisk

včera 18:03:48 od oblouk

Alpine Ski World Cup 18/19

19.06.2019 22:54:26 od HonzA_

Dobře jsem se pobavil...

19.06.2019 12:48:15 od IIIvan

Gratulace

15.06.2019 12:49:30 od oblouk

Čína - Olympiáda

14.06.2019 21:26:31 od IIIvan

Jen třešničky