Kratky a uzavreny rychle vibruje (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Kratky a uzavreny rychle vibruje

Kratky a uzavreny rychle vibruje (strana: 2)

13.12.2016 11:09:16 #31 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, t603, 12. 12. 2016 12:02:28

Pokud těžiště nejde při přehranění přes lyže včas, plynule a rychle, lyže (vnější lyži) snadno přetížíš.
Jakkoliv se Ti hodnocení může zdát příliš kritické, Tvá aktivita v zahájení oblouku za těchto podmínek (pravděpodobnost hraničící s jistotou) není dostatečná, dost rychlá, jednoznačná nebo je možná zcela nesprávná nebo vůbec žádná.
Představa, že necháš lyže, aby samy na ledu (po víceméně pasivním zrychlujícím nájezdu) vytvářely zdání jízdy v obloucích za spádnicí, je úsměvná, podobně, jako že oblouk hladce bez kodrcání dotáhneš jen pasivním setrváním v postoji.

Ještě jsem popřemýšlel nad broušením 1× ročně: na tupých lyžích (a takové máš stále, krom jednoho dne v sezóně) se na ledu jezdit tak nějak přibližně sice dá, ale musíš velmi důsledně po obou, aby se zatížení co nejlépe rozložilo na celou kontaktní délku obou dostupných (tupých) hran. Je to celkem záběr na třísla.

>> #29, MPS, 13. 12. 2016 10:43:45
Problém bude v obojím, v technice větší.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

13.12.2016 12:34:20 #32 

MPS

>> #31, ˘Ö˘Krab, 13. 12. 2016 11:09:16

No v prvním příspěvku se hovoří o tvrdu pod tím si představuji tvrdo a ne led protože bych řekl že by tazatel pokud by se jednalo o led nebyl vůbec schopen nebroušenou lyži této kategorie zaříznout tudíž by ho ani nemohla po hraně dopravit do poslední části oblouku ve které vzniká jeho problém a proto sem to napsal tak jak sem to napsal a samozřejmě určitý podíl materiálu tam bude ale podle mě ne tak výrazný jak bylo podáváno.

13.12.2016 12:43:38 #33 

MPS

>> #31, ˘Ö˘Krab, 13. 12. 2016 11:09:16

Jo a ještě mě se před lety toto občas stávalo na hodně prudkym v případě že jsem měl mezí oblouky tendenci na vrstevnici odpočívat a oblouky sem tím pádem nedotahoval ale přetahoval. teď už se mi to nestává protože odpočívám většinou na kávě:-)))))

13.12.2016 13:08:54 #34 

t603 muž

>> #33, MPS, 13. 12. 2016 12:43:38

Ja rozhodne nepopiram svoje mezery v technice a hned v prvnim svem prispevku jsem psal, ze to tipuju na chyby ve sve technice. A dle rad, ktere jsem tu od vcerejska cetl, udelam to, ze se necham na mekkem i tvrdem snehu nafilmovat, sednu si s tim k monitoru a budu zkoumat (predozadni a levopravy postoj atd.). Je docela mozne, ze aniz bych chtel, jedim smykem, driftem, co ja vim.

Jinak se snazim jezdit stylem, co je zobrazen na prilozenem videu (ne-e, tam nejsem ja, akorat se tomu snazim malicko priblizit, akorat to na prudkem a tvrdem svahu jeste vic zavru, protoze se bojim nechat si to moc rozjet ;-)

https://www.youtube.com/watch?…

A ano, jak jsem psal nekde vyse, tak tohleto se mi stava, kdyz jedu po, pro me, velmi tvrdem povrchu a necham se vyvezt tak, ze lyze prejedou uhel tak 45 stupnu mezi spadnici a vrstevnici smerem k vrstevnici na prudsim svahu. Takovy valcik. Ano na prudkem svahu si tim pribrzduju, odpocivam… Pokud na tom samem svahu zacnu delat dlouhe oblouky (teda to ted nevim, na svahu, pokud nejsem sam, dlouhe nedelam, protoze bych prekazel) ci otevrene kratke, tak lyze poskakuji minimalne ci vubec.

A z meho pohledu je tvrdym podkladem rozmrzly a opet zmrzly snih ci spis ta technicka bila hmota, co se na sjezdovky dneska strika. A poznam to tak, ze i pri smyku nic z pod hran neodletava ci hulkou nejsem schopen tam nic vyryt.

Jinak mimo diskuzi jenom napisu reakci me drahe polovicky, kdyz si precetla, co jsem psal ja a vy vsichni: „Ja se divim, ze pri tom tvym psim stylu (prizvedavani vnitrni nohy): a) mas jeste kolena, b) mas hrany, c) te to bavi. To si muzes jit rovnou zaskakat na trampolinu.“

Toz tak, kazdopadne vam vsem opet dekuju za reakce, ani ve snu by me nenapadlo, ze by se na muj dotaz seslo tolik komentaru.

Video

13.12.2016 13:32:26 #35 

snowboarder

>> #34, t603, 13. 12. 2016 13:08:54

To video je aj moje obľubené. Pán Lyžiar seká krátky carvingový oblúk na 188/R30 :-). Lyže mu po zahranení vyletia dopredu (nesekajú sa), odľahčené ich preklopí na opačné hrany a položí opäť na špičky , zaťaženie takmer 50/50 a nedvíha nohu !!? … klobúk dole.

13.12.2016 13:36:13 #36 

t603 muž

>> #35, snowboarder, 13. 12. 2016 13:32:26

Nezveda nohu?!? Pust si to video v rychlosti 0.25 a pozorne sleduj. Ale takhle bych to take chtel umet.

13.12.2016 13:40:06 #37 

snowboarder

Nezvedá !! … občas mu obe lyže vyletia do vzduchu – vyletia, nezdvíha vnútornú nohu !!!

13.12.2016 13:52:07 #38 

t603 muž

>> #37, snowboarder, 13. 12. 2016 13:40:06

https://www.youtube.com/watch?…

Casy 1:16, 1:18, 1:20, 1:22, 1:24, 1:31, 2:30, 2:31…? Ne cela, jen patka. Smarja, ja to nekritizuju, ja bych takhle chtel umet jezdit. ;-)

13.12.2016 19:14:42 #39 

HonzA_ muž

>> #38, t603, 13. 12. 2016 13:52:07

Ono je zvedání a zvedání. To, že je lyže ve vzduchu, ještě neznamená že tam zrovna v tu chvíli má a nebo nemá být…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

14.12.2016 21:29:04 #40 

m3 muž

>> #39, HonzA_, 13. 12. 2016 19:14:42

To, že je lyže ve vzduchu, ještě neznamená že tam zrovna v tu chvíli má a nebo nemá být

Naprostý souhlas.

23.03.2017 13:19:24 #41 

t603 muž

And the winner is – predozadni naklon! Jak tady nekolik z Vas tipovalo, vibrace lyze muze byt zpusobena nedostatecnym zatizenim predni casti lyze. Ted jsem byl tyden na lyzich a zkousel jsem to na tvrdem povrchu. Umyslene jsem prenasel vahu vic dopredu a dozadu. Pri preneseni vahy dozadu v druhe polovine oblouku (po prejeti spadnice) lyze zacala znatelne poskakovat. Po duraznem nakleku drzela uplne nebo mnohem lepe.

Vyhazel jsem jeste i druhe kovove srouby ze svych Head Raptor 115 RS, coz dle navodu my melo udelat mekci flexi (mam 183 cm na 83 kg), abych se dostal dokazat snaze do kleku. Nevim, jestli pomohlo i tohle nebo jen vedomy naklek.

Na mekkem a tvrdem povrchu je to OK, na plotnach a zmrzlem povrchu je i ted to NOK, ale bez vibraci, tam proste jedu bud bez oblouku nebo skluzem, coz ale jak jsem pozoroval veskere okoli (Cechy i Italy na zacatku sjezdovek Casola a Doss delle Pertiche) v Italii, tak vsichni na tom byli stejne. Tam na takovem povrchu nejel kratky oblouk po hranach nikdo, ale sklouzli si sjeli rovne to o par desitek metru dal na rozumnejsi povrch a jine podobne useky sjezdovek take projeli rovne nebo smykem (lyze kolmo na smer jizdy).

Asi kdybych ty lyze mel letos nabrousene, jinou geometrii a tuhost a hlavne lepsi vlastni styl jizdy, tak by se dalo, vzdyt zavodnici a experti na tom asi jezdi, ale to jsou jine kategorie vseho, na ktere ani neaspiruju, protoze velmi tvrdym povrchum se vyhybam.

Jinak moje amaterska stupnice tvrdosti povrchu sjezdovky podle hloubky pruniku hulky pri jejim zabodnuti jednou rukou:

1. velmi mekka – zabori se hulka bodcem i talirem (firnova kase, prasan) a hulka drzi sama ve snehu
  2. mekka – zabori se hulka bodcem jen po talir a hulka drzi sama ve snehu
  3. tvrda – zabori se jen bodec a tak malo, ze hulka nedrzi sama ve snehu
  4. velmi tvrda – vubec se nedari zaborit bodec, nenejvys se odloupne kousek ledu (plotna, led)

A muj problem s vibracemi se tykal 4. tvrdosti (velmi tvrda).

Diky za rady!

23.03.2017 14:12:16 #42 

˘Ö˘Krab muž

>> #41, t603, 23. 03. 2017 13:19:24

Ufff, to nám spadl kámen ze srdce!

V návodu bot bývalo psáno, že by se s oběma vyšroubovanými šrouby trvale jezdit ani nemělo. Zato se dá udělat pro změkčení V-cut, který je ovšem ireverzibilní. Každopádně by Ti uvedené boty neměly dělat (pokud pro to není nějaké zdravotní odůvodnění) zásadní problémy, když budeš lyžovat tak, jak je to normální a na co jsou boty stavěny.
Ale je dobře, že jsi odhalil, co vede ke zlepšení. Byť si nemyslím, že děláš dobře, zejména s tím náklekem. Příčiny a následky pro Tebe stále ještě nejsou úplně rozlišitelné, sám náklek nic moc neřeší.
První kouzlo je v postoji, druhé v uvědomění si, co je třeba kdy udělat, třetí ve vykonání potřebného.

„Asi kdybych ty lyze mel letos nabrousene, jinou geometrii a tuhost a hlavne lepsi vlastni styl jizdy, tak by se dalo.“

Takže vlastně všechno špatně. Začni od broušení, to je nejlevnější a nejrychlejší zlepšení stavu. Pak přeměň „styl“ v kloudnou techniku, k tomu nápověda v podobě změny tuhosti bot pomohla. Nové lyže si nech až za odměnu.

To já, kdybych měl letos lyže navoskované a nabroušené, jinou geometrii a tuhost a hlavně lepší techniku jízdy, tak bych vyhrál mistrovství světa a dost možná i celý světový pohár.
Nevadí, co není, může být, takže nejpozději příští rok. A když ne já, tak jistojistě Harry/na.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy