Lyžařské školy (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lyžařské školy (strana: 2)

25.02.2010 16:07:50 #31 

Příspěvků: 2477

TNS muž

>> #21, garfield, 24. 02. 2010 23:11:13

Ahoj,o lyžiarských školách si myslím to isté čo TomáS,takže by som to iba opakoval.

Musím byť,ale objektívny a priznať,že osobnú skúsenosť nemám.O umení lyžiarskych inštruktorov si myslím svoje.Mnohokrát som bol svedkom zrodu lyžiarského inštruktora.Tý ľudia čo prichádzali na kurzy boli lyžiarsky priemerný,až pod…Ale keď som niektorých(tých istých týpkov) sledoval aj ďalšiu sezónu a potom ďalšiu a ostali len priemerný.Čo som si mal myslieť? Samozrejme je možné,že vídam len tých študentov o ktorých je písané vyššie.Uvedomujem si aj to,že od určitej výkonnostnej úrovne tréner/inštruktor nemusí nutne lyžovať lepšie než jeho žiak.Aj bez toho je schopný svôjho zverenca posúvať zdarne vyššie.Toto je môj názor na lyžiarské školy.Viem,že povrchný,ale nemám potrebu na tomto stave nič meniť.Lyžiarské školy nepotrebujem.

Ivan(CzechSkier) tu v #12 nadhodil takú všeobecnú otázku.Nuž mne rozhodne najviac vyhovuje tréning v klube s trénerom. Okrem toho rozmýšľať vlastnou hlavou a skúšať nové veci.Ak sa neosvedčia,vrátiť sa k osvedčenému.Mám rád videoanalýzu.Vždy som síce zaplakal pri pohľade na zábery,ale mne to možno práve preto pomáha:)Nemôžem zabudnúť na dobré rady z netu.Ivan ďakujem.Len tu treba mať hlavne skúsenosť vytriediť info na relevantné,ne­podstatné,až škodlivé.Často ide iba o potvrdenie svôjho názoru odborníkom.Pomáhajú aj články od Ivana(ivan)UNI­VERZITA v časopise.Od určitej úrovne sú pre niektorých len opakovaním už dávno známych vecí.O to viac poteší,keď je tam skrytá perla poznania,alebo popísanie javu z takého uhla,že človeka konečne osvieti."Veď toto do mňa hučia už celú sezónu"Len inými slovami,však áno:)Články určite moc pomáhajú.Jediný problém vidím pre ľudí so slabšou predstavivosťou.Tí sa môžu v odbornejšom texte stratiť a nepochopia,alebo pochopia zle.Pre týchto ľudkov asi to VL.

VL?Nemám nič proti.Jediné,čo mi dosť vadilo bolo,že na mnoho otázok tu vo fóre ľudia dostali namiesto odpovedi pozvánku na VL.To nie je zrovna môj štýl,ale neriešim.Pôvodne som si myslel,že to má byť niečo ako bežný race camp.Len omnoho,omnoho lacnejší:)Potom som si prečítal ich stránku.Asi to je tak lepšie.Nemám osobnú skúsenosť,ale ani záujem.Rád by som povedal,že ani potrebu,ale to by bolo trúfalé,keď som tam nebol,že?:)Teší ma,že sa to ľuďom páči a prináša im to úspechy a motiváciu na zlepšenie.A hlavne znovu ich lyžovanie baví a nemajú zajačie úmysly,nepoškuľujú po inom športe.Všetko len podľa toho čo tu čítam.Možno keby som na VL bol,tak by som otočil.Ale to je keby…

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

25.02.2010 16:13:23 #32 

Příspěvků: 184

garfield muž

>> #27, TomáS, 25. 02. 2010 13:43:51 Díky,konečně další příspěvek k tematu… s dovolením to asi z příspěvku podstatné… " Navíc kdo je tím instruktorem, většinou dobře lyžující student, který absoloval týdenní kurz a umí kváknout anglicky nebo německy. "

Má poznámka .Pokud absolvoval týdenní kurz… ,tak to nemusí být ještě tak špatné,jak píšete… ale může.. dále:

Pro pokročilého až velmi pokročilého lyžaře, je otázkou jestli se nechat učit od někoho za 800–1200 na hod, když je zřejmé, že instruktor nelyžuje o moc lépe nebo dokonce hůře než žák…"

I toto je jistě autentický zážitek klienta lyž.š. ,a udělal jste jim tu ostudu…,že by museli vrátit peníze za výuku ?,dát výuku zdarma a tentokrát s kvalitním instruktorem? jen se ptám,taky bych se asi ,být klient, otočil a rychle utekl…ale … co z toho ,považujete za nejhorší? mládí a nezkušenost instruktorů lyžařských škol asi nebude ten největší problém,že ,bude to o majiteli,který bu´d tu kvalitu chce a pěstuje pak tam ta kvalita je…,nebo je lyžařská škola fabrika na peníze ,jak výšše psáno,hlavně učit?…

garf

25.02.2010 17:35:56 #33 

Příspěvků: 4271

ivan

Je známé, že všude na světě LŠ potřebují na jednoho vysoce kvalifikovaného profíka hejno kvalifikantů jen základních, odbavujících za polovičku převládající začátečnickou klientelu. Těch prvých si lze držet jen omezený počet, a to i tam, kde je zvykem si učitele brát, štamgasti v čele třebas princem Charlesem „toho svého“.

U nás, kde je to samý začátečník, se uživí jen pár takových, a i ti musí brát klientelu jejich lyžařské úrovni „podřadnou“. (Ale je to práce a učitel na základní škole, kvalifikovaný ještě víc, si taky nemůže vybírat.) O to víc tedy fungují ti týdenní zaškolenci. I mezi nimi budou rozdíly: jsou dobří lyžaři, kteří míří dál, hned navážou vyšším stupněm, ale i zoufalci, kteří s přimhouřením všech očí jsou vhodní pro utírání nosů a nasazování lyží. A to ještě někteří ani nemají k dětem vztah.

Bavil jsem se o tom v lednu s jedním insiderem. Tvrdil, že i úroveň učitelů APUL ve Špindlu znatelně klesla, však prý do tradičního prosincového céčka chodí i lidé z pracáku.

Podobně kdosi v diskusi na interski tvrdil, že v nějaké LŠ v Rokytnici je na několik desítek céčkařů jen jeden béčkař a že céčka navzdory svému kvalifikačnímu oprávnění učí vše možné „nad svůj papír“. Nevím, jestli je to pravda, ale je to interní diskuse lidí od fochu.

V takové situaci je asi hodně těžké držet úroveň.

Aby to nevyznělo jako kritika APULu. Ten je akorát mnohem víc vidět, protože tuzemci z ČŠL obsazují spíš školskou a spolkovou oblast. Soudě podle tvrdé kritiky ze strany učitelů Apulu je jejich lyžařská úroveň v průměru nedobrá, ale posoudit to nedokážu, oni to „ČŠL“ na bundě ani čele napsané nemají. Od školního kursu asi nikdo kdovíjak kvalitní výcvik nečeká, ale taky je to asi za trochu jiné peníze.

Část „viny“ má jistě i klient. Když bych si za dost těžké peníze jako dobrý lyžař kupoval privátní kurs, měl bych jako asertivní poučený zákazník žádat učitele s vysokou kvalifikací (doložit!) a plně ho v daném čase vyždímat, prostě za moje nemalé peníze by měl patřičně skákat. A když by se mi nezdál, tvrdě do ředitele školy. Jenže kdo posoudí a kdo to udělá?

A co školy? V Americe SKI nebo SKIING uveřejňovaly každoročně aktualizovaný „list od 100 best ski teachers“ (tuším založený na doporučeních?). Může si u nás potenciální klient najít něco podobného? U nás by stačil seznam učitelů a cvičitelů (ČŠL) a A a B (APUL). Existuje něco takového? Snaží se školy vyjít vstříc klientovi s nabídkou svých „vysoce kvalifikovaných učitelů s doložitelnou praxí a referencemi“? Ano, coby znalec prostředí si na apul.cz naklikám složení lektorského sboru (aniž bych ale věděl, kde kdo působí a zda je vůbec v Česku). Kdysi jsem někde narazil i na čistě interní soupis pedagogů podchycených ve strukturách ČŠL? ale ani já bych ho asi nenašel.

Takže pro potenciálního klienta bude reprezentantem školy právě ten nešťastný studentík (ne-li ten zoufalec z pracáku), který vyfasuje děcka a pak se děj vůle boží. A když bude instruktor blbej, u klienta to slízne celá škola, potažmo všechny školy v Česku. A zrodí se další amatérsky zacvičený malý lyžař s celou řadou dalších možných důsledků.

Patří k tomu asi i to, že v naší povaze je spíš kritizovat špatné než chválit dobré. Ale i to má svou logiku: dobře jem zaplatil, dostal jsem za to dobrou službu, tak to má být, je to v pořádku a nad touto vlastně samozřejmostí se netřeba rozplývat. Kdežto naopak to naštve a vyprovokuje k reakci.

LŠ jdou se svou kůží na trh stejně jako jiní poskytovatelé služeb. I ony musejí přesvědčovat kvalitou a pracovat s „mundpropagandou“ – kladnou i zápornou. Vedle toho by taky mohly být trochu invenční, dělat i něco dalšího a snažit se to dostat mezi lidi. Co když je to tak, že mít kancelář na dobrém místě pod kopcem už nestačí?

Taky si myslím, že by si měly udělat pořádek samy mezi sebou. Tuším 32 zařízení s akreditací MŠMT rozmělnění kvality určitě nahrává. A s tím souvisí i to, kdo, co a jak kde učí a s jakými výsledky.

Můj možná zkreslený ba zavádějící dojem – ale je to zkrátka můj dojem – je, že v rámci Interski ČR a včetně zastřešujícího MŠMT je v lyžařském školství pěknej bordel. Nesvědčí o tom náhodou i ta mnou vzpomínaná nemilosrdná řežba mezi pedagogy na webu interski?

25.02.2010 19:20:12 #34 

Příspěvků: 6565

HonzA_ muž

>> #32, garfield, 25. 02. 2010 16:13:23

To je fajn Garfielde že se nás tu takhle snažíš rozpovídat, ale pořád jsi ještě neřekl co tě k tomu vede. Připravuješ vlastní LŠ a chceš podněty pro dobré služby se kterými prorazíš? Hledáš důvody proč pořád učíš jen začátečníky a pokročilý nebo sportovní lyžař ne a ne přijít? Tajně doufáš že tu někdo očerní tvého největšího konkurenta? Vytváříš si prostor na kterém tě, nebo tvou LŠ, „někdo neznámý“ pochválí? Nemáš co dělat a přišlo ti to jako dobré téma? Hledáš pro sebe nebo své děti instruktora a chceš vědět komu se vyhnout? …? …?

No tak, do toho. Neznám lepší motivátor v takovýchle diskusích než pocit že někomu pomáhám a vím proč. Pro to hřejivé teplo u srdce ti jistě každý napíše hned několik zážitků a rád přidá i pikantní detaily. Já rozhodně mám svých několik (jak zážitků tak i pikantních detailů) a když mně tvoje motivace zaujme, tak rozhodně rád něco upustím…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

25.02.2010 23:27:55 #35 

Příspěvků: 184

garfield muž

>> #34, HonzA_, 25. 02. 2010 19:20:12 Nesnažím se Tě rozpovídat,fakt tebe ne…,spíš v té diskuzi zcela zbytečně a velmi podrážděně reaguješ… ,neboť tema je přece lyžařské školy.. Navrhl-napsal jsem téma,nejste lyžařská škola ,tak nevím o co ti jde ? , jestli ti o něco jde ,vrhni se do Interski…rádi si tam poslechnou dalšího Járu…

tema a otázka byla, a je zkušenost s lyžařskou školou,školami,pří­padně instruktory,

Ivan skier ji rozšířil a docela zajímavě, i o to, zda výuka lyžování – klubově,oddílo­vě,nebo lyžařská škola… OK…

několik přispěvatelů už tu odpovědělo,že mají zkušenosti ,,že dávají přednost oddílovému treningu,někteří ,– co se jim nelíbilo v lyžařské škole,případně že i líbilo/což se týká třeba Vás/.Další dává přednost systemu treningu se zpětnou vazbou na video -ano to jsou odpovědi,temata…

A tobě jde o co ? ,prezentuješ se tu s VL všude 24 hodin ,a mám z toho pocit,a zjevně nejen já,že nikdo jiný nerozumí lyžování , Vy jste jediní,a ti nejlepší,na otázky odpovídáte- pojeďte s námi na VL mi Vám to vysvětlíme,před­vedeme naučíme = ostatní akorát okrádají-to je z Vašeho webu,mimo jiné … nebo musí držet všichni hubu???- a vymezili jste se velmi kriticky vůči lyžařským školám,a přitom učíte lyžování…,já Vám neberu a i přeju,že úspěšně,třeba i kvalitně,ale učíte lyžovat- workshopy,poke­cy,přátelská setkání,pracovní setkání lyžařů,ano to je teminologie -jak vokecat to ,že skutečně učíte lyžování za peníze,s ubyto­váním,třeba i polopenzí… Akce Dobrá Voda-zadarmo,von se na Vás koukne…

Néé znova ti říkám my neučíme..,přije´d i ty garfílde na VL,–na Dvoračky a přesvědč se sám a určitě se zlepšíš…

dodám jen, že lyžařské školy v ČR nejsou jen ty ,co jste se vůči nim tak kriticky vyjádřily -tedy českého svazu lyžování a Apul / i to je v pohodě Vaše právo/,ale i ČSLŠ,a mnoho dalších AZ,kteří vyrábějí instruktory na běžícím pásu, údajně za 3 dny…stejně ,jako není kvalifikace pro učení- minulost- závodní lyžování -kdysi-a známost s tím oním,ze snow… potom,– by měl pravdu ten údržbář, co opravil kohoutek na gynekologii v ordinaci a zrovna tam vstoupila mladá pacientka – dívka,poprvé v této ,,místnosti,, se ptá toho pána v modrém plášti:Vy jste lékař? Ne, nejsem,ale mám 30let praxe a hrozně mě to baví,a žádná si do teď nestěžovala… garf

25.02.2010 23:48:03 #36 

Příspěvků: 184

garfield muž

>> #33, ivan, 25. 02. 2010 17:35:56 No konečně a tomu tleskám-o tomhle to konečně je, jenom dotaz -používáte termín ČŠL,jedná se o ČSLŠ,nebo školy pod čs svazem lyžařů… neboť těch AZ je nějak skutečně mnoho… garf

26.02.2010 00:19:51 #37 

Příspěvků: 158

medvěd muž

>> #35, garfield, 25. 02. 2010 23:27:55

Já Ti nevím. Obecně je to, bohužel, s lyžařskými školami v našem státě na prd, a tak asi každý, kdo to myslí s vylepšením lyžovací techniky skutečně vážně, rád přijme aktivitu VL. Dodávám, že můj vztah k VL je zatím jen ten, že ho vidím jakou zajímavou alternativu k tomu, co naše lyžařské školy obecně většinou nabízí. Neříkám, že nejsou vyjímky, o pár, ale skutečně asi jen o páru učitelů bych u nás věděl. Ono je mnohdy lepší několik smysluplných rad a ne furt jezdit za někým, kdo je o lekci před Tebou. Je to asi dobrý byznys, ale dělá to zkrátka kde kdo. Bohužel. Viz ivanův příspěvek, je v tom bordel, jako ve všem v tomto státě. Bohužel. A jinak bych ještě rád řekl, že jestli se tento příspěvek zjeví na diskuzi, tak tady všichní hubu držet nemusí … . Dokonce ani já, přesto, že nejsem ani učitel, ani trenér.

26.02.2010 08:18:23 #38 

Příspěvků: 6565

HonzA_ muž

>> #35, garfield, 25. 02. 2010 23:27:55

Garfielde – aby nedošlo hned na začátku k nedorozumnění, tak rozhodně nejsem podrážděný a nijak se tě nesnažím napadat. Vypadá to spíš naopak a podřážděný a ublížený se zdáš být ty. Současně v tom co píši nehledej žádnou ironii – pokud by tam byla, bude tam příslušný smajlík.

Rozhodně si nejsem vědom že bych se tu s VL „prezentoval všude 24hodin“. Ano, s HOnzou se znám a na VL jezdím, ale ukaž mi jediný můj příspěvěk kde bych neodůvodněně kritizoval LŠ a nebo systém komerční výuky lyžování a nebo nekriticky vyzdvihoval VL.

Mně šlo o něco trochu jiného – nahodíš tu téma, které se časem klidně může zvrhnout i do očerňování konkurence a nebo nenápadného chválení sebe sama (teď tím nemyslím tebe, ale on se někdo šikovný vždycky najde) a celé to klidně může být hodně nepřehledné a i možná nepříjemné. Proto se ptám na tvoji motivaci, protože když se k tomu vyjádříš, tak ti určitě bude psát víc lidí kteří ti budou chtít pomoct a současně můžeš vymezit automaticky prostor pro diskuzi. A to tomu jen prospěje, nerad bych aby to tu začalo vypadat jako na Interski.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

26.02.2010 08:21:40 #39 

Příspěvků: 6565

HonzA_ muž

>> #36, garfield, 25. 02. 2010 23:48:03

Co je to ČŠL? Z tvých předchozích příspěvků v jiných vláknech jsem pochopil že lyžování učíš a tak bys to měl přeci vědět. Je to Česká škola lyžování, oficiální metodika podle které se v ČR mají učit lyžařští pedagogové (instruktor, cvičitel, učitel). Takže každý z nich by ji vlastně měl znát.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

26.02.2010 08:35:33 #40 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

Ahoj,

Myslím si, že lyžařské školy jsou odrazem lyžařského trhu a poptávky po této službě u nás. Český dospělý zákazník na tuto službu ještě moc nedozrál, neboť se bez ní kvůli finančním důvodům docela dobře obejde, nebo mu kroužení po svahu s instruktorem a vykonávání nějakých potupných cvičení přijde nedůstojné, nebo nechce platit instruktora za společnost v čekání ve frontě na vlek. A ti, kteří nepatří ani do jedné z těchto skupin, rádi by se zdokonalili a i počítají, že to bude něco stát, tak váhají, protože si nejsou jisti, jestli by se jim dostalo za jejich peníze odpovídající služby, jako třeba TomáS. Takže převažujícím zákazníkem lyžařských škol asi budou děti a zahraniční návštěvníci, především začátečníci. A celkem logicky je těmto klientům a jejich finančním možnostem přizpůsobena skladba učitelského sboru a jeho kvalifikací. Výsledkem je složení, o kterém psal Ivan, což ale asi není na škodu. To ovšem platí pouze pro ty dobré školy. Ty horší tam ty vysoce kvalifikované učitele vůbec mít nemusí.

Z pohledu zákazníka jde tedy o to, aby si vybral vhodnou školu a dostal toho „správného“ učitele, a v tom asi může být ten zakopaný pes.

K lepší orientaci v kvalitě lyžařských škol by měl sloužit systém certifikací, který ovšem v ČR příliš nefunguje. Certifikace totiž, jak zmínil již Ivan, vydává větší počet akreditačních zařízení, přičemž však není respektován jednotný metr. To se týká zejména certifikací „cvičitel“ a „instruktor“, kde jsou rozdíly mezi jednotlivými učiteli se stejnou kvalifikací propastné, a tím pádem vypovídací hodnota takové certifikace je téměř nulová. Jiná je situace u škol, které jsou začleněny do mezinárodních struktur, zejména ISIA. Certifikace těchto škol i jejich učitelů odpovídají mezinárodním standardům a podléhají i určitým kontrolám dodržování kvality. V ČR, pokud se nepletu, jsou tyto školy sdruženy do dvou asociací, a to větší APUL (Asociace profesionálních učitelů lyžování), a menší APLŠ (Asociace profesionálních lyžařských škol). Ty využívají systém interních kvalifikačních stupňů A,B,C a nově snad i D. Jejich výhodou je to, že stupeň získané kvalifikace víceméně odpovídá reálným schopnostem učitele a zároveň to, že tyto asociace určitým způsobem zajišťují kontrolu kvality, takže pokud nejste spokojeni, máte kde si stěžovat. Jak již jsem psal, jejich zkoušky odpovídají mezinárodním standardům, jejich licence jsou mezinárodně uznávány a u zkoušek jejich licencí B a A jsou většinou zastoupeni zejména rakouští zkušební komisaři. Navíc probíhá v rámci těchto škol průběžné interní doškolování jejich učitelů. To všechno sice nemusí být ještě zárukou spokojeného zákazníka, ale určité významné rozhodovací kritérium to je. Já osobně bych si tedy vybíral školu z těchto dvou asociací, nebo pak jinou pouze na základě vlastních dobrých zkušeností nebo dobrých osobních referencí. A samozřejmě když už se rozhodnu pro školu, měl bych se chovat jako vzdělaný zákazník, jak píše Ivan, a nenechat se šoupnou někam do družstva, ale zajímat se více. Předem bych si měl ujasnit, co od lekcí očekávám, a měl bych to probrat při sjednávání lekce. Pokud chci zajistit lekci pro malé dítě, je potřeba si vybrat školu s odpovídajícím zázemím (malý vlíček, převlékárna, …) a speciálně proškoleným personálem. Tady totiž nerozhoduje výše dosažené kvalifikace, ale spíše přístup k dítěti a schopnost jej zaujmout. Naopak učitel s příliš vysokou kvalifikací nemusí být nadšen úkolem ohýbat si záda u malých dětí a na výuce to pak může být poznat.

Jiná je situace u vyspělejších lyžařů. Tam bych jednoznačně šel po kvalifikaci minimálně B, spíše A. Navíc doporučuji si velmi dobře srovnat v hlavě, co od toho vlastně očekávám, a probrat to s dotyčným učitelem dopředu. V průměru lze u učitelů těchto certifikací počítat s velmi dobrými až výbornými lyžařskými schopnostmi, s dobrou znalostí učebních postupů a metodiky a solidní schopností vysvětlit. Na druhou stranu si myslím, že jejich schopnost vidět a odhalit chyby a jejich příčiny je v průměru spíše omezená. Tu mají podle mne jen ti nejlepší z nich. Myslím, že pokud člověk při výběru postupuje uvážlivě, může dostat velmi dobrou službu.

Tolik, pokud se týká klasických lyžařských škol. Kromě toho ještě existuje spousta tzv. carvingových kurzů. O těch moc nevím, protože to není směr lyžování, který mne zajímá. Zajímavou aktivitou je Vylepšovací lyžování, které zde již bylo mnohokrát zmiňováno. Pro lyžaře se závodními ambicemi bych ještě zmínil závodní campy, které v ČR je organizuje několik trenérů. Náš oddíl jako doplňkovou aktivitu také. Jsou ovšem zaměřené zejména na aktivní závodníky z řad dětí a juniorů, takže pokud se podaří udělat jeden pro někoho jiného po závodní sezóně, je to docela úspěch. Tady je asi potřeba zajet do zahraničí, kde ovšem někoho může odradit jazyková bariéra.

Tak toto je zhruba můj pohled na možnosti zlepšení v lyžařských dovednostech v ČR, i když diskuze se již mezitím o něco posunula. A na závěr ještě jedna možná ne zcela populární poznámka. Naučit se něčemu novému vyžaduje spoustu věcí, jako je čas, peníze, vybavení, trpělivost, odhodlání, atd. To se v mnohých z nás najde. Je tam ale ještě jedna důležitá věc, která podle mne nám Čechům někdy trochu chybí, a tou je pokora. On učitel vždycky může být o něco lepší, než momentálně je. Ale tím, že si (mnohdy i neoprávněně) řeknu: „Co ten mne bude učit, vždyť je o lekci přede mnou!“ nebo něco podobného, si nasazuji na oči i uši i mozek filtr, který mi zabrání získat z momentální situace co nejvíce. A chce to opět pokoru, aby člověk (podle jeho vlastního úsudku minimálně velmi nadprůměrný lyžař) slezl z prudkého rozbitého svahu na mírnou loučku, a tam se nechal vidět, jak pod vedením lektora mezi spoustou plužících začátečníků provádí různá nedůstojná cvičení, nebo třeba i také pluží, a je ještě potupně opravován, čímž se v očích případného přihlížejícího zařazuje až na úplný spodek „hierarchie“. Teď mne napadá, není i toto třeba jedním z důvodů, proč nás to do lyžařské školy moc netáhne? No ať tak nebo tak, bez toho to asi půjde těžko. Tak hodně zdaru.

I.

www.juniorsports.cz

26.02.2010 10:17:16 #41 

Příspěvků: 2299

TomáS muž

>> #40, CzechSkier, 26. 02. 2010 08:35:33

Myslím, že LŠ se v zásadě ani nikterak nesnaží oslovit cílovku pokročilých lyžařů. Kdyby ano museli by zákonitě vzniknout takové nabídky pokročilých kurzů spojených třeba s videem a jeho rozborem. Pár lidí by do toho určitě šlo, ale není to masovka a tak je jednodušší je se soustředit na začátečníky a děti. U dětí je skutečně důležitější, že má instruktor MickyMouse na hlavě a že je sranda, to je nám všem jasný. Že tam někde jsou ty dobrý lyžaři, to mi je taky jasný, ale když potenciální klienti vidí ta stáda studentíků na svahu, tak je možná ani nenapadne, že by si mohly občas vzít instruktora a zlepšovat se. Prostě pokročilý lyžař a LŠ se u nás nějak mijí a možná, že je tomu tak i jinde.

26.02.2010 11:33:39 #42 

Příspěvků: 29

Petris

Před pár lety jsem byl v jednom středisku na Šumavě kde instruktoři neuměli lyžovat, ale podstatné bylo, že uměli holandsky a tak si s dětmi a dospělými spíše povídali, pouštěli je z pidi-kopečka a dole je druhý instruktor chytal. To bylo v dobách náporů občanů z NL, kteří se ale poslední dobou přesunuli sem do Alp. Já myslím, že ale trend výuky dospělých stoupá. Potkávám jak na Schmitten, tak Kitzsteinhorn dost instruktorů učící dospělé. Ve většině se ale jedná o cestovní kanceláře, které poskytují v rámci zájezdů tyto služby. Z mého pohledu je výuka poměrně kvalitní s dostatkem instruktorů. Většina je jich z Polska a instruktoři jezdí opravdu dobře. Líbí se mi varianta ..... první instruktor ukazuje cvik, potom studenti a nakonec další instruktor který jede jako poslední a po dojezdu pak každému ukazuje chyby. Že mají kameru netřeba zdůrazňovat, někteří nejen v ruce, ale i na helmách.

26.02.2010 12:34:11 #43 

Příspěvků: 881

Martin430

CzechSkier**, 26. 02. 2010 08:35:33

Ahoj, zkusím se na tím zamyslet z jiného úhlu. Proč z jiného ? Protože, na rozdíl od většiny z vás, nejsem výkonostní lyžař a lyžování pro mě vždy bylo a je „pouze“ milovaným koníčkem. Tak asi dost věcí vidím jinak – zvenčí – řekněme.

Spousta (dosud lyžujících) lidí v Česku prošla povinnými lyžařskými kurzy v rámci základních škol, dále středních škol či učilišť – opět povinně a nakonec na VŠ. Tím se zajistila jakási obecná lyžařská gramotnost celého národa. Řada lidí se s tím spokojila.

Co ti, kteří se chtěli vyvíjet dál ? Jedinou alternativou organizovanému oddílovému lyžování bylo sledovat ty lepší, přemýšlet o jejich i svém lyžování a postupně se snažit docílit zlepšení. Pokud byla ta možnost a ti lepší měli chuť s někým pojezdit a dokonce dát nějaká doporučení, posun byl velmi znatelný. Postupně jsme si takto dobrousili jakousi úroveň, ovšem za cenu mnoha let a velké dávky přemýšlení, pokusů, omylů a slepých uliček.

Pak přišly veliké změny. V infrastruktuře středisek, v pohledu na horský byznys a v neposlední řadě materiálu. Carvingové lyže nám umožňují velmi snadno nahrazovat zhoršující se fyzickou kondici a vede to k falešné myšlence, že nám to jde vlastně moc dobře.

Proč to říkám ? Protože v tom já spatřuji nejsilnější důvod odmítání LŠ ze strany dospělých. Po těch letech samovzdělávání a snahy se nechat drezúrovat mladým instruktorem na loučce. Když mi vlastní empirická zkušenost říká, že jsem v jeho letech na tom nebyl – z vlastního pohledu – bůhvíjak dobře a kolik práce jsem měl před sebou. Kdežto forma, kterou jsem léta přijímal za vlastní, mi žádný problém nečiní. Sejít se s někým mnohem lepším, který je ochoten mi říct, hele, zkus to takhle, však sám uvidíš, k čemu to bude, to je jiná. Letos jsem měl tu příležitost se velmi krátce s jedním takovým člověkem sejít a musím říct, že to bylo pro mě velmi pozitivní.

Mezishrnutí : Pro mě se otevírá cesta k dalšímu vzdělávání pouze touto formou, říkejme jí třeba individuální praktická konzultace, nebo workshop. Forma, kterou nabízí LŠ v ČR mi nevyhovuje a to asi nebudu sám (viz výše). Problém ani nevidím v ceně, byť ji považuji v kontextu ČR za vysokou. Ve svém věku a potom všem, co jsem lyžování – zdůrazňuji opět, že zcela subjektivně – dal, nemám nejmenší chuť utrácet drahocený čas, vymezený pro lyžování hledáním kvalitního člověka v hejnu LŠ. Nota-bene vzájemně se napadajících. Tato kapitola je tímto pro mě zcela uzavřena.

Jiná písnička ovšem je s lyžováním dětí. Nejsem ambiciózní tatínek, hluboce přesvědčený o vyjímečné kvalitě svého genofondu a o tom, že doma má malého Svindala. Natolik však o svém lyžování přemýšlím, že vím jistě jednu věc. Nejsem dostatečně dobrým vzorem pro osvojení současných lyžařských technik pro vlastní dítě. Já na tom sice pracovat budu nadále, ale vývoj malého lyžaře jde po mnohem strmější křivce. Tady jsem na LŠ pomyslel jako první. A nastal mi nový problém. Naprostá absence srozumitelných certifikací či jednoznačných kritérií, stejně jako zcela odlišně chápaná výuka. A postupovat metodou pokus-omyl u nepopsaného listu papíru, potažmo s rizikem následného odstraňování špatných návyků je pro mě zcela nepřijatelná. Takže jsem omezil výuku na několik dvouhodinových bloků pro nezbytné základní prvky a ukončil jsem to jeho samostatnou jistou jízdou na velkém vleku. A pokud syn neprojeví snahu bojovat v brankách proti stopkám, jeho další vývoj v lyžování bude v režii workshopů a napodobování adekvátní vzorů. A bude-li k tomu příležitost, v kontextu dobře míněných rad lyžařů, které bude považovat za následováníhodné. Lhostejno, zda za peníze, nebo ne.

Shrnutí závěrečné : Jsem dalek toho, vydávat svůj názor za jedině správný, či paušalizovat. Pohledem rekreačního lyžaře jsou pro mě osobně, jakož i mou rodinu, LŠ (tak jak jsem je za poslední roky poznal) nevhodné a nezajímavé. A nic a nikdo to nemůže změnit. Dokonce ani kdyby byly zadarmo.

Pro garfielda : Nebyl jsem ani na jednom setkání VL. Za nejstrašnější školu považuji Lipno a Krajčírovy experimenty, hned po nich pak tuto . O svých rozhodnutích přemýšlím i následně. Proto jsem byl letos v Rokytnici opět v pokušení utratit nějakou tisícovku za LŠ pro syna. Ale bylo mi divné, že instruktoři lyžují celé dny sami, volno, bez klientů. A pak jsem se zaměstnancem této školy jel na lanovce. Popovídali jsme si a zjistilo se, že práce je málo, tak si z půjčovny vzal VIP lyže (které mi chvályhodně k vypůjčení doporučil) a šel si zkoušet „řezaný oblouk“, protože podle jeho vlastních slov, tréningu není nikdy dost, a to i přesto, že on osobně lyžuje již druhým rokem. Pak mě oblažil několika radami zdarma, poučil mě o vhodnosti bot s indexem flexe (FI)max.do 80 (lze zkusit u nich v testcentru) a notně se podivil nad mými lyžemi, cože to prej je za podivnou věc. Neskočil jsem dolů za jízdy jen proto, že mě hřálo vědomí prachů, ušetřených na správném místě.

26.02.2010 13:09:25 #44 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> Martin430, 26. 02. 2010 12:34:11 Tak jsem se při pátku konečně zasmál, ještěže jsi neskočil.

Za sebe to mám jednoduché: jsem ochoten se učit od kohokoliv, kdo aspoň ve volné jízdě podle mě jede dobře a lépe, než to dovedu já. Mám celkem jasnou představu, jak bych chtěl jezdit, kterou, bohužel, hned tak někdo nenaplňuje. Tak si občas ve frontě povídáme s ex-závodníky a nadšenci, dodatečně doufám, že na ně za to nějaký garfield nepošle berňák.
Třeba to vnímám špatně, ale většině LŠ by bohatě stačila reklama v podobě výtečně lyžujících instruktorů při volných jízdách mezi lekcemi. Pak by se jim zákazníci množili.
No nic, nemám sice VIP lyže z půjčovny a FI si užívám také mírně nadlimitní, ale půjdu si někam do ústraní v neděli zkoušet „řezaný oblouk“, protože tréningu není nikdy dost, a to i přesto, že osobně lyžuji již víc, než druhým rokem.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

26.02.2010 14:17:12 #45 

Příspěvků: 4271

ivan

>> #40, CzechSkier, 26. 02. 2010 08:35:33

Pokud jde o tu pokoru, považoval bych ji za jeden z největších přínosů VL. Počínaje legendárním prvním během ještě s Milanem, jeho pluhem a následným drilem na idiotplacu. Včetně jeho nepřikrášlených výroků a la „tvoje jízda má s lyžováním společný jen ty lyže“, kdy si nepotřeboval brát žádné servítky – na rozdíl od učitele LŠ, který takto svého klienta „urážet“ nemůže a už z obchodně-taktických důvodů bude spíš chválit.

A ano, trenérskou zásadu „chválit, chválit, chválit“ známe a zrovna třeba Milanův tlak, kdy skoro pravidelně na kopci rozplakával Terezu Kopeckou, která přitom byla už v repre béčku, se taky neukázal být tím pravým ořechovým.

Dodal bych, že dobrou lekci pokory dostane každý, kdo vyjede v květnu a červnu na ledovec. Tam má ideální možnost vidět všechno to, co CS popisuje, a sledovat, co všechno i jezdičovi/jez­dičce ze Svěťáku trenér pod kopcem dokáže vytknout a do čeho všeho ho/ji nutí.

Ovšem sami sebe o tom nemusíme přesvědčovat. Řečeno s Fulghumem, „všechno, co potřebuju znát, jsem se naučil na plackách“ (no, „skoro všechno“, to pro hnidopichy). Já osobně vždycky budu vzpomínat na Machytku s tím pozvolným dojezdem. Na všechny možné svážnice. Na tu dlouhatánskou placku podél obou kotev na Kaunertalu. Na táhlé pasáže v Rokytnici. Na všechny ty oficiální modré na Kronplatzu, kde každý furt jen vzdychá po Herneggu a Sylvestru… Ale tohle všechno MY víme.

>> #43, Martin430, 26. 02. 2010 12:34:11

A jsme zase u toho: jak se probrat nabídkou a poznat kvalitu? Když ti napíšu „běž za Honzou Brzezinou, je rakouský staatlich a jezdí Světový pohár synchro dvojic“, tak asi přestaneš řešit, jestli je dobrej a budeš chtít kontakt (bohužel Fiss-Serfaus-Ladis a rakouské ceny).

Proč tedy LŠ neinzerují třeba „AB, bývalý závodník, 1992–2002 10× na mistrovství republiky, mnoho FIS závodů, mezinárodní licence XY, 3 sezony praxe Austrálie, 2 sezony Kanada“ – u takového budu vědět, že sám umí lyžovat, že má vysokou kvalifikaci a že má zkušenosti s náročným zahraničním prostředím.

Jinak řečeno, pokud mají školy dobré učitele, neumějí je prodat.

Nebo je to schválně, aby to neimplikovalo, že ne všichni jsou dobří, a vypadalo, že je jedno, koho klient vyfasuje?

Anebo prostě sedí v tom kanclu na náměstí a ve druhém pod kopcem s vědomím, že ten Udo, Johann, dneska už i Sergej a možná i Staszek, stejně dorazí, kdežto Pepa je ztracenej? Třeba mi to někdo z branže LŠ vysvětlí?

>> #44, Krab, 26. 02. 2010 13:09:25

Oni ti učitelé taky jezdí, ale brzy ráno, kdy na kopci ještě klient není. A pak už učí, případně je kopec tak plný, že se člověk s požitkem svézt nepůjde. Taky se potřebujou zahřát, napít, vyčůrat…

Dokonce jsem si uvědomil, že SKOLmax (ve Špindlu, snad i jinde?) má pro Áčkaře barevně jiné soupravy jež pro masu – ale ví to ten klient?

26.02.2010 14:24:39 #46 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

Ahoj,

rozhodně tady nechci dělat Ďáblova advokáta, aby někdo nepojal podezření, že jsem skrytým vlastníkem nějaké lyžařské školy (I když na základě těchto diskuzí o tom začínám vážně uvažovat). To, že existují negativní zážitky je jasné. Taky k nám do oddílu někdy přicházejí produkty nevhodné výuky, některé jiné instruktory pozoruji v akci na svahu, a je mi smutno,někdy až veselo. Jako příklad mohu uvést zážitek, kdy instruktor využívající techniku škubání rameny při současném prudkém direktu vnější rukou a vysunutí vnitřní lyže svezl za hlasitých povzbuzujících pokynů „A teď škubni!“ 12ti členné družstvo dětí dolů na konec 15 minutové fronty. Poté, aby poukázal na svoji vysokou kvalifikaci, se s cedulkou VIP prodral davem až k vleku, kde se zastavil a čekal na družstvo, které během čekání na 150 m hlasitě napomínal.

Nicméně jako multisportovec amatér jsem měl možnost na sobě vyzkoušet strastiplnou cestu samovzdělávání v jiných sportech. Když jsem si pak jednou na dovolené vzal učitele windsurfingu, byl jsem překvapený, co se dá za 2 hodiny naučit. Tak jsem to zkusil i v jiných sportech (squash, tenis, + další), přestože se v nich nepovažuji za začátečníka a najednou jsem pochopil, jak si můžu šíleně zjednodušit život a navíc si nevhodně naučenými pohyby a silovým pojetím hry neničit úpony a klouby. Od té doby si trenéra tenisu beru pravidelně 10–15 hodin za sezónu (jinak hraju tak 2–3 x týdně) a vždycky mne dá do latě. Samozřejmě to není první trenér, kterého jsem vyzkoušel, ale po pár lekcích jsem našel toho pravého. Kromě toho, že jsem přestal díky stylu hry mít problémy s tenisovým loktem, mám asi tak 100× větší radost ze hry.

Dokonce jednou manželka vyslyšela moje věčné lamentování, že bych se v lyžování taky potřeboval věnovat sobě a aby se na mne někdo podíval, a koupila mi 2 hodiny ve škole v Rakousku (vím, že to ve skutečnosti bylo proto, aby se sama uvolnila z lyžařských dostihů a mohla se v klidu opalovat). Na individuál mi dali automaticky Staatlicha a ty dvě hodiny fakt stály za to.

Takže to jen zase na vyváženou jeden optimistický příspěvek, který měl naznačit, že když jsem si jednou nebo dvakrát koupil u Vietnamců triko, které mi sice „Móc suší pane!!“ „Dobrý velikost!“, ale po jednom vyprání se odbarvilo, srazilo a po dvou rozpáralo, tak že do smrti budu chodit nahoře bez.

Jinak doufám, že i tato diskuze přispěje k tomu, že se páni z interski chytí za nos, a vnesou do odvětví trochu světla.

A teď už končím a jdu zakládat tu novou lyžařskou školu.

Ivan

www.juniorsports.cz

26.02.2010 14:59:50 #47 

Příspěvků: 29

Petris

Setkal jsem se tady na Schmitten ještě s jedním zajímavý stylem výuky. Často tu potkávám jednoho instruktora, který učí vždy malé skupinky nebo i jednotlivce. Nepatří k žádné LŠ jak jsem při rozhovoru s ním zjistil. Výuka ho prý moc baví a za ta léta působení ve výuce si chce taky odpočinout od organizování LŠ a tak učí zadarmo podle toho jak má čas. Trošku zvláštní přístup, ani nikde nikoho nenahání, kontakt na něj se dá prý dá jen na netu, nebo jak jsem si všimnul tak dost lidí ho oslovuje na svahu, protože těm lidem co učí se hodně věnuje. A většina jeho klientů jsou asi právě dospělí. Škoda, že učí jen snowboard, kdyby lyže tak ho vyzkouším.

26.02.2010 22:18:02 #48 

Příspěvků: 313

Wartus

Co takhle vim, tak uroven LS v Rakousku je castokrat mnohem horsi nez v CR. Ale samozrejme zalezi na konkretni skole… U nas mozna uci VS studenti, ale v Rakousku uci 15leti holandani, kteri neumi vubec lyzovat ani ucit a casto vypadaji jak kdyby sli na maskarni ples… A to nemluvim o 50letych bulharech a jinych narodech, kdy instruktor ma treba 150kg a nemuze ani chodit…

27.02.2010 00:21:37 #49 

Příspěvků: 4271

ivan

>> #48, Wartus, 26. 02. 2010 22:18:02

Nevěřím, že by to, co popisuješ, byla RAKOUSKÁ LŠ. Možná jsi takový „výcvik“ viděl v Rakousku, ale kdo ho vlastně formálně prováděl? To vypadá jako akce nějakých cestovek, jak též popisuje Petris „Ve většině se ale jedná o cestovní kanceláře, které poskytují v rámci zájezdů tyto služby“, nebo kdovíjakého pofiderního spolku.

27.02.2010 07:50:21 #50 

Příspěvků: 313

Wartus

>> #49, ivan, 27. 02. 2010 00:21:37

Kamarad v jedne takove skole dela a mel jsem moznost to videt i na vlastni oci. Nejhorsi na tom je, ze to je jedna z nejvetsich skol siroko daleko s nejvetsi klientelou. Skola ma zhruba 120 instruktoru a dobra polovina je vyse zminovana…

27.02.2010 07:59:05 #51 

Příspěvků: 6565

HonzA_ muž

>> #47, Petris, 26. 02. 2010 14:59:50

Jestli se nepletu, tak tohle dělal Zajda – občas se tu dřív taky objevil.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

27.02.2010 09:10:22 #52 

Příspěvků: 185

Jenos

>> #48, Wartus, 26. 02. 2010 22:18:02

Nevím sice jakou úroveň mají LŠ v Česku, ale alespon podle často legračních dohadů o metodice různě na internetu bych právě od českých LŠ nic moc nečekával. Naproti tomu tady v Rakousku je metodika výuky je sjednocená, centrálně kontrolovaná, jednoduchá a přitom kvalitní a vysoce efektivní a s výbornou pověstí. Pochopitelně nároky na absolventy jsou velice vysoké a zkoušky náročné. To, že jsou mezi LŠ rozdíly je ale pravda, jako jsou rozdíly všude a ve všem. Že učí studenti je pravda, ale tyto dokážou začátečníky a mírně pokročilé, často velice rychle naučit základům, řekněme k přívratnému oblouku protože těchto hostů bývá zpravidla nejvíce. U starších instruktorů je zase výhodou velká zkušenost s klienty. Slušná lyžařská škola má zároven ovšem i dostatek kvalifikovaných instruktorů Landes, Staatlich a ty tvojí jízdu rozeberou do nejmenšího detailu. Pokud se v LŠ ohlásíš jako velmi dobrý lyžař, určitě ti nějakého přidělí a budeš vidět kolik toho bude co zlepšovat. Problém je ovšem to, že v českém pohledu na věc je z minulých dob zakořeněno, všechno zvládnu sám a ještě ušetřím, viz. Přemek Podlaha, Rady ptáka loskutáka a podobně. Naproti tomu v Západní Evropě se lidé svěřují profesionálům a to ve všech oblastech. Bohužel ten amatérismus je pak všude vidět…

27.02.2010 11:16:33 #53 

Příspěvků: 29

Petris

>> #48, Wartus, 26. 02. 2010 22:18:02 Tento způsob praktikují cestovní kanceláře z NL. Nikdy jsem neviděl, že by někdo kdo má bundu jakékoli místní LŠ neuměl lyžovat a to tu pracují instruktoři mimo místních z Česka, Slovenska, Ruska, Polska ..... A myslím, že nastupující generace zkušených instruktorů cca + 30 let je opravdu dobrá.

27.02.2010 13:10:52 #54 

Příspěvků: 4271

ivan

>> #50, Wartus, 27. 02. 2010 07:50:21

Hele, tahle diskuse by měla vést k jakémusi pokud možno objektivnímu obrázku. Takže proč tady vytvářet představu, že v rakouských školách (normálně?) učí 150kilové nelyžaři? Jaká „jedna taková škola“ – napiš konkrétně, která, kde a kdy, ať se to o ní ví a ať si na ni všichni dají pozor.

Nechápu, proč se Češi pořád bojí být konkrétní – u téhle diskuse už doprčic nesedí žádnej kádrovák, nepráskne to na tebe domovní důvěrnice na uličním výboru, nikdo tě za zdejší výroky nebude tahat do Bartolomějský a výjezdní doložku už taky nepotřebuješ!!!

27.02.2010 16:22:21 #55 

Příspěvků: 162

mr_tom muž

Co se tyka Lipenske LS, tak ta jede na kvantitu nez na kvalitu. Mene zkuseni instruktori jsou tam proto protoze tam jezdi spise zacatecnici a v tom jsou ucitele vetsinou zbehli. Taky jsem tam ucil a jediny v cem nas skolili tak bylo jak ucit maly prcky do 15let. Lipno je jedna z mala skol kde vezmou kvuli topu sezony cloveka ktery nema licenci. Dat tam malyho prcka bych se ale nebal. Ale ocekavat nejaky pokrok v carvingu bych tam moc necekal. Je tam par opravdu sikovnych lidi ale ty se v tom poctu ztraceji…

27.02.2010 18:47:04 #56 

Příspěvků: 313

Wartus

Je to smutny, ale je to tak. Jezdi v uniformach vsichni a je to nekdy dost ostuda kdyz to nekdo vidi. Nemusite mi to vyvracet, videl jsem co jsem videl a znam par lidi co tam delaji. Skolu jmenovat nebudu, jen jsem tim chtel naznacit, ze muze byt velka znama skola v Rakousku mnohem horsi nez dobra ceska. A co se tyce Staatlichu, tak je tam jeden a ten je nekde z Irska a prej to zadnej extra lyzar neni. Videl jsem ho jet kratkej oblouk a jel ho pekne, ale ne nejak super. A prej jinej nez kratkej „neumi“ a nejezdi… Tak nevim. Tahle debata je o lyzarskych skolach, tak tohle je mojhe zkusenost, ikdyz jen z pohledu zvenci…

27.02.2010 20:49:05 #57 

Příspěvků: 6565

HonzA_ muž

>> #56, Wartus, 27. 02. 2010 18:47:04

„Skolu jmenovat nebudu, …“

A proč ne?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

27.02.2010 20:59:19 #58 

Příspěvků: 4271

ivan

>> #56, Wartus, 27. 02. 2010 18:47:04

Tvoje „školu jmenovat nebudu“ a „chtěl jsem naznačit“ se mi sice nelíbí, ale budiž, je to tvoje právo. Moje zase myslet si o tom své.

Pokud jde o Ira, napadá mě třeba Paul Patrick Schwarzacher-Joyce, sice po mámě s irským občanstvím a svého času i závodní licencí, ale jinak nefalšovaný Tyrolák. Jeho tátovi (snad pořád ještě) patří Irish Shop v Thöni Hausu v centru St. Antonu, což je takový nepřehlédnutelný prastarý barák. Ale je to jen spekulace, protože moc Irů staatlichy nebude. Tohoto hocha znám osobně, na lyžích jsem ho viděl, i v brankách, a uměl to slušně. Samozřejmě podle měřítek takového Karla Schranze možná „žádnej extra lyžař“, ale ono je to relativní. Takový Eberharter coby taky staatlich bude jistě trochu jinde. Otoh, i ten „žádnej extra“ může mít dar vidět (tzv. dobré oko), rozpoznat podstatné a vhodně to předat.

27.02.2010 21:33:08 #59 

Příspěvků: 184

garfield muž

>> #56, Wartus, 27. 02. 2010 18:47:04

héézká provokace…weiter so… Ganz langsam,bitte, Wartus,Staatlich jel krátkej -podle tebe pěkně ,ale ne nějak super… a „nic jinýho neumí,nebo nejezdí“… a bylo to v Rakousku v lyžařský škole se 120ti instrama … Tak to je jasný- to je známá lyžařská škola-
Wiener Stadtschischulle in Pratr oddechu J.F.

garf

28.02.2010 01:47:41 #60 

Příspěvků: 313

Wartus

>> #59, garfield, 27. 02. 2010 21:33:08

Moc tvou narazku nechapu… Ivan se k tomu vyjadril rozumne, ale u tebe mi smysl unika…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy