Před vánoci - St. Moritz nebo St. Anton? - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Rady a tipy Před vánoci - St. Moritz nebo St. Anton?

Před vánoci - St. Moritz nebo St. Anton?

08.07.2010 10:11:00 #1 

Příspěvků: 228

Tesna muž

Máte někdo zkušenosti a možnost porovnat tato 2 střediska? Kam doporučujete spíše vyrazit na 5 denní předvánoční lyžovačku především s ohledem na záruku sněhu? Dáváme přednost „turisticky“ rozsáhlým a pestrým areálům s ubytováním přímo u lanovek, které se snažíme komplet projezdit a poznat, než broušení pár sportovních sjezdovek. Nebo máte ještě jiný tip? Už jsme k max. spokojenosti projeli taktéž v předvánočním čase Solden, SFL a Samnaun/Ischgl. Bohužel limitem je i dojezdová vzdálenost (max. 1000km), jsme skoro u slovenské hranice.

08.07.2010 17:21:42 #2 

Příspěvků: 1950

Radek Holub - SNOW muž

V průměrném začátku zimy bude jistota sněhu vyšší v Arlbergu, protože St. Moritz leží ve vnitroalpském sušším údolí, zatímco St. Anton v návětří hor (podle statistik jde o oblast snad s největším úhrnem sněhu v Alpách).

V St. Moritzu tedy obvykle trvá déle, než všechny svahy zapadají sněhem. Zato se tam v nejvýše položených partiích lyžuje už od konce října (Diavolezza), případně listopadu (Corvatsch). V úplném začátku sezóny 09/10 ale měli enormní příval sněhu právě zde, narozdíl od Arlbergu, i když i tam nakonec v předvánočním týdnu otevřeli téměř vše.

Co se týče sjezdové turistiky, jsou obě oblasti srovnatelně atraktivní a prvotřídní, přičemž v St. Moritzu jsou areály o něco méně propojené lanovkami, skibus ale funguje bezvadně.

Záleží i na možnostech a cenách ubytování, obě oblasti jsou ve vyšší cenové třídě.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

16.07.2010 13:38:57 #3 

Příspěvků: 228

Tesna muž

Tak jsem dal na radu a už jsem zarezervoval St. Anton. Ubytování v tomhle termínu není žádná hrůza a je srovnatelné se středisky, kde jsme byli v minulých letech (Solden, Samnaun, SFL). Solidně velký apartmán, sice 2km od lanovky, ale včetně všech poplatků za 50 EUR na den.

St. Moritz je o něco dražší (od 560–600CHF/týden), ale zase větší šance najít ubytování v docházkové vzdálenosti k lanovce. Takže tady možná za rok :-)

16.07.2010 23:24:39 #4 

Příspěvků: 1950

Radek Holub - SNOW muž

Tak držím palce!

Ona všechna jmenovaná (a navštívená) střediska jsou z cenového nadprůměru, ale kvalita tomu odpovídá. Apartmán za 50 je fajn.

A po Mořici budete mít prakticky všechny relativně blízké resorty 1. třídy projeté:-) Ještě zbyde třeba Kitzbühel, Skiwelt nebo Dolomiti Superski, když nebude vadit o něco nižší poloha.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

02.02.2011 23:34:14 #5 

Příspěvků: 228

Tesna muž

Tak jsme strávili předvánoční týden v St. Antonu a bohužel musím říci, že po výše vyjmenovaných rakouských střediscích se jednalo o jednozančné zklamání. I když jsme zde byli v předsezoně, tak dostat se lanovce znamenalo zaplatit 8 éček denně parkovné (ke zrovna ne levnému skipasu) nebo jet i v této době vcelku plným skibusem.

I přes nadprůměrnou nadílku sněhu byly v provozu pouze cca. 2/3 Antonu. Sjezdovky možná splňují parametry FIS pro MS, ale pro sportovně-turistické a poznávací carvingové poježdění je Anton nekompaktní. Vzhledem k tomu, Rendl byl mimo provoz, tak jsme ani neabsolvovali cca. 200m přesun s lyžemi na ramenou mezi jednotlivými částmi areálu. Šířka některých sjezdovek je místy tristní a ploché přejezdy se při čerstvém pomalém sněhu změnily v běžkařskou prémii.

Pochvalu si Anton zaslouží za modernost přepravních zařízení, kde s páru kabinami obsluhují většinu svahů expresní bubliny.

Jeden den jsme strávili v Lechu (přejezd z Antonu cca. 25 minut) a ten hodnotím o třídu výš, i když i zde člověk musí zaparkovat v placeném patrovém parkovišti cca. 300m od lanovky. K přemístění lze použít i skibus, ale když jsem viděl ty chumly lidí na zastávkách, tak to musí být zážitek.

V Lechu jsem si na širších sjezdovkách, místy až dálnicích, profilem modro-červených, zalyžovali proti Antonu mnohem lépe. A opět, přepravní zařízení jsou v drtivé většině expresní bubliny. Škoda jen, že propojení hlavní části areálu s protějšími velkokapacitními kabinami opět znamená sundat lyže a šmatlat přes centrum Lechu.

Takže shrnuto podtrženo: OK, nebylo to špatné, ale jednou stačilo a už nikdy více.

03.02.2011 22:12:13 #7 

Příspěvků: 228

Tesna muž

>> #6, Jan Brumlich, 03. 02. 2011 18:11:00

Ano, minul jsem cíl. Protože tato oblast podle mne prostě nenabízí při svém (nepropojeném) rozsahu 278 km takové sjezdovkové polyžování, jako jiné mnou navštívěné areály srovnatelné nebo menší velikosti. A jsou to právě ty urolbované sjezdovky, které prostě zklamaly (a na kterých musí areál takového věhlasu stavět).

Samozřejmě nemám problém se pěkně svézt po těžší sjezdovce, pokud usoudím, že jízda bude požitek. To bohužel v Antonu znamenalo projíždět u náročnějších páteřních svahů bateriemi sněžných děl, puštěných zřejmě nonstop, a vyhýbat se hromadám natříkaného a nerozhrnutého sněhu. Nebavím se o freeridu, ten mne nikdy neoslovil a nedokážu posoudit, nakolik je zde skutečně výjimečný.

Mne zklamal Anton jednoznačným nepoměrem image (Best of the Alps, 5 hvězdiček v renomovaných publikacích apod.) a ceny vůči nabízené lyžařské realitě a z v úvodu vlákna zmíněných rakoukých středisek, která jsem vždy navštívil v naprosto stejném, předvánočním, termínu, je u mne zdaleka na posledním místě. Je to můj subjektivní názor, který jsem si utvořil na základě jediné (a na rozdíl od 3 ostatních určitě poslední) návštěvy. Podobně mne třeba v Itálii zklamala Madonna a ve Francii Montgenevre. A vo tom to je … každý si utratí hrachy tam, kde se mu líbí.

No nic, doufám že za měsíc ze Zermattu/Cervinie dojedu s úplně jinými pocity

04.02.2011 16:49:37 #9 

Příspěvků: 228

Tesna muž

>> #8, Jan Brumlich, 04. 02. 2011 09:18:04

Nevím, proč do toho pořád taháš freeride. Mě nezajímá údajně tech 180 km volného terénu, ale přes 250 km normálních sjezdovek a v tomto je pro mne proti srovnatelným střediskům nic moc.

Předvánoční týden v Antonu byl možná co do sněhu dlouhodobě podprůměrný, ale sněhu bylo rozhodně více než v roce 2007 a 2009, kde jsem byl v jiných střediscích a kdy se pod 1700 mnm jezdilo prakticky jen na technickém sněhu, a areály šlapaly na 90–95%. To nemluvím o Francii, kde jsem byl minulý týden a kde i ve 3000 udávali někde jen 75 cm, kde byl kvůli nedostatku sněhu (a vody) zavřen jen zlomek tratí.

Opravdu luxusní a drahý Anton se svými pětihvězdičkovými hotely těží z těch pár procent freeridistů (nebo kolik tvoří z návštěvníků?), nebo z lyžařského „mainstreamu“? Já mám na to nějaký názor, ty asi jiný a nemá cenu to dál pitvat.

04.02.2011 23:23:10 #11 

Příspěvků: 1950

Radek Holub - SNOW muž

Ischgl nebo Serfaus-Fiss-Ladis je „mainstreamově“ vděčnější než Arlberg, zvlášť když třeba zrovna nevyjdou optimální podmínky (v prosinci 2009 to se sněhem v Arlbergu taky bylo jen tak tak, ale děla přes den neběžela, lidí bylo přiměřeně, Rendl jezdil, …). Dopředu těžko soudit, co komu přiroste k srdci.

Určitě by se mohl líbit i Skiwelt Wilder Kaiser s 279 km sjezdovek a každopádně Sella Ronda (lépe řečeno byl bych překvapený, kdyby ne). Zermatt-Cervinia je špička, ale ani tam není vše jen dokonalé a nemusí padnout každému. Nicméně sázím na to, že pokud se vydaří počasí, zážitek bude velký.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

05.02.2011 02:51:04 #12 

Příspěvků: 228

Tesna muž

>> #10, Jan Brumlich, 04. 02. 2011 18:37:17

Ano, letošní rok je na sníh špatný, přesto jsem se v neděli vratil ze 3V po týdnu absolutně nejlepší lyžovačky v tomto areálu (který má geografickou polohu méně výhodnou a sněhový příděl výrazně nižší než Alrberg) za posledních 12 let. V Antonu bylo už v prosinci 2–3× tolik sněhu než co je do těchto dní ve Francii.

Nevím, proč pořád píšeš o nějakém hanění. Já jen srovnávám mé zkušenosti z mnou navštívených top rakouských středisek a bohužel, Anton a okolí v tomto srovnání letos těžce propadl.

Ve finále je to stejně úplně jedno, protože tato oblast je na úplném okraji zájmu (a znalosti) českých lyžařů. Pokud se ti tu líbí, máš jistotu, že ti tu už nikdy nebudeme zavazet :-)

P.S. – poznámka ke srovnávání středisek (viz. tento web nebo posledních pár Snow): Mě jako lyžaři je úplně jedno, jestli leží středisko v lese, ve skalách nebo pod mořem. Mě zajímá, kolik je tam sjezdovek, lidí, přepravních zařízení, jaká je jistota sněhu, jak je to daleko a kolik to stojí.

05.02.2011 14:58:03 #14 

Příspěvků: 881

Martin430

>> #13, Jan Brumlich, 05. 02. 2011 09:00:20

Já ti nevím, Jane Brumlichu, s čím máš pořád problém. Tesna je jeden z těch lidí, kteří nosí do (jakéhokoliv) střediska peníze. Bez těchto lidí by – jak známo – místní (byli by tam vůbec jací) pásli v létě zvířátka a v zimě jedli sviště.

Jestliže se tu Tesna před odjezdem dotazoval na vhodnost toho či onoho střediska a byl mu doporučen St. Anton, jel tam. A jestliže z jakéhokoliv důvodu nebyl spokojen a napíše o tom do diskuze, kde radu obdržel … já myslím, že je to v nejlepším pořádku. Každý má přece nárok na nějaký názor a nesporně má i nárok ho zveřejnit. A každý, kdo si stejné doporučení přečte, jistě ocení i informaci o výsledku. Nestává se to často a je to bezesporu velmi vhodné.

Vysvětlovat klientovi, který nebyl spokojen, že chyba je v něm, že měl očekávat něco jiného, co vlastně měl očekávat a jak to měl přijímat, notabene ho ironizovat kvůli jeho preferencím či schopnostech v lyžování, to je totální demagogie a slaboduchost. So­rry.

Tak, jak tu píšeš, vypadá to, že jsi nějak se St. Antonem spojen. Snad ne profesionálně, protože po tom, co jsi tady předvedl, jsi odradil násobně víc potencionálních klientů, než Tesnovo konstatování, že nebyl spokojen.

Nebo je snad zakázáno vyjádřit o St. Antonu jiný názor než bezvýhradně pozitivní ? Pod trestem poučování a výsměchu v dlouhém vlákně ?

Zajímavé, fakt.

07.02.2011 11:02:02 #16 

Příspěvků: 634

Tom_

It's only skiing

13.03.2012 22:43:00 #17 

Příspěvků: 1

JohanArlberg

Ahoj, já určitě doporučuji St. Anton, je to prostě středistko všech středisk a hlavně, jedno z nejvíce obdařených sněhem v Evropě. Ten kdo zkusí se zamiluje na první pohled. Viz" web St. Antonu a Arlbergu.":http://www.arlberg.cz

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy