Výběr lyží - strana 3 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování (strana: 3) - SNOW.CZ

Výběr lyží (diskuze strana 3)

Nalezené položky: 175 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další > | Poslední »

27.08.2018 10:37:42 #61 

IIIvan muž

>> #60, malibu1, 27. 08. 2018 10:19:05

Nemá ti niekto v rámci rodiny alebo známych požičať nejaké 155–160 lyže s dreveným jadrom? V prosinci by si 2–3 dni vyskúšala a do Vianoc by si sa rozhodla…

No, s rádiusom je to tak, že každá lyža má nejaký nominálny rádius(z výroby) po ktorom sa vozíš do určitej miery naklopenia lyží. T.j. ak má lyža R11m, tak robíš oblúčiky s takým rádiusom. Keď naklopíš lyže na hrany „ostrejšie“(= športovejšia jazda), tak vieš ísť aj výrazne pod rádius(čo väčšina ľudí na svahu moc dobre nevie).

R11 lyža je hodne „točivá“ a „slalomkovitá“ – čo sa mi nezhoduje s pojmom „stredný oblúk“, preto som sa na to pýtal.

Veľa rekreantov jazdí nad rádius lyže(idú oblúky s väčším rádiusom ako je napísané na lyži), čo sa síce dá(je to taký pološmyk), ale brzdí to rozvoj lyžiara do budúcnosti(preto som Ti odporučil aspoň na deň-dva nejakého inštruktora).

Preto hodne závisí od tvojich cieľov trebárs o rok-dva ako chceš aby si jazdila. Správny výber lyží je dôležitý, ale pre správny pôžitok sa oplatí aj trochu „pomaturovať“ nad technikou jazdy.

Nemusíš mať „vysoké“ ciele ako my niektorí fanatici, ale zmenou lyží a aspoň čiastočnou úpravou techniky si užiješ lyžovačku omnoho viac…

Možno by stálo za úvahu si na celú sezónu požičať nejakú Lusti s danými parametrami, pojazdiť a zistiť ako Ti to pôjde a potom na konci sezóny sa rozhodnúť.

27.08.2018 10:55:00 #62 

Vvladimir muž

>> #60, malibu1, 27. 08. 2018 10:19:05

Přesně jak píše IIIvan. Určitě netrefíš napoprvé pro tebe ideální lyži. Zvolil bych buď testy, půjčení lyže nebo bazarovou. Nechci dělat reklamu, ale Marian Chlebik zdejší diskutér a zásobovač někde nabízel spoustu jetých juniorských GS, což by taky stálo za zkoušku, záleží na ceně, délka 160 cm?

27.08.2018 11:45:19 #63 

Myval muž

Ja bych to teda zase tolik „nehrotil“. Uznavam ze mekci 160cm GS muze byt dobra lyze pro mensi zenu, ale je potreba se k tomu dostat postupne. Skok z 138cm penovek by byl asi moc velky. (znam z vlastni zkusenosti, trvalo mi 5 let nez jsem se dopracoval ze 160cm pseudoslalomek na 182cm GS).

K titanalum (u Lusti) – mel jsem skoro stejne modely „s“ a „bez“ (v dnesnim znaceni by to byly PC77 a SC77, oboje zhruba na vysku postavy. „Tvrde“ byly priblizne stejne, ty bez titanalu byly jakoby linejsi, klidnejsi, vic tlumene. Casem me prestaly bavit a sly do sveta, ty s titanalem zustaly doma.

Dcera ma starsi damske Stockli 159cm s jednim titanalem, jsou krasne mekke v ohybu, ale pekne drzi na hrane i ve stredni rychlosti. Takze lyze podobne konstrukce od Lusti (rada LP) by mohla byt vhodne reseni.

Testovacka na snehu je samozrejme zkusenost k nezaplaceni.

Nejlepší je TLUSTÁ :-)

27.08.2018 11:54:09 #64 

Vvladimir muž

>> #63, Myval, 27. 08. 2018 11:45:19

Máš asi pravdu. Já jsem si jen vzpomněl na přechod mých dětí z pěnovkových jr Sportenů (mimochodem k danému věku a velikosti dobré lyže) na 2 titanalové Fischery GS jr, bez problémů. Za minimální cenu (bazarové) se tak dají pořídit špičkové lyže. Jinak díky za komentář k titanalům, čekal jsem ho.

28.08.2018 13:49:37 #65 

jarda.v muž

Ahoj, sháním pro sebe nové lyže. Mám 185 cm a 70 kilo. Budu je mít jako jediný pár, tzn. aby zvládli i odpolední muldy a měkčí sníh, prostě celý den na svahu. Mám radši delší oblouk a po hranách, smýkat nehodlám. Mohli byste mě prosím někdo nasměrovat? Doteď jsem lyžoval na staričkejch Blizzard XOT 157 R13.

28.08.2018 14:18:21 #66 

Myval muž

>> #65, jarda.v, 28. 08. 2018 13:49:37

Z celodennich univerzalek mohu doporucit Blizzard Brahma a Lusti PC77 . Oboje vlastnim (v delkach 180 a 176, pri moji vaze 75kg). Lusti jsou tocive zabavne lyze spis na kratsi oblouk, Brahmy tihnou k delsim obloukum, trochu vyssim rychlostem a hlavne jim vubec nevadi horsi kvalita povrchu.

Samozrejme bude podobnych lyzi mnohem vic, kdyz jsem vybiral, tak jsem mel v hledacku treba Völkl RTM, Kästle MX, Armada Invictus,..... (vse v sirkach zhruba 76–88mm a delkach 175–180cm)

29.08.2018 15:35:56 #67 

jarda.v muž

>> #66, Myval, 28. 08. 2018 14:18:21

nejsou ty brahmy zbytečně moc široký? přeci jen v prašanu vůbec nejezdím

29.08.2018 16:08:39 #69 

Myval muž

>> #67, jarda.v, 29. 08. 2018 15:35:56

Brahmy jsou celkem siroky, to ano. Ale do prasanu kupodivu moc nejsou. Mam to vyzkousene. Driv jsem jezdil Scott Crusade siroke 92mm a ty se chovaly o hodne jinak, v prasanu velice dobre, na sjezdovce o neco horsi. Brahmy jsou vylozene na sjezdovku, dobre drzej na tvrdym a v oranici jedou jako kdyby to bylo cerstve urolbovany. Ale v opravdu hlubokym je to s nima skoro stejna drina jako s tema Lusti (77mm)…

Nadruhou stranu ja jsem na siroky lyze zvyklej, bezne jezdim mimo sjezdovku lyze siroky 108 a 115mm, takze mi 88mm na tvrdym povrchu pripada uplne vpohode.

Tohle je asi potreba vyzkouset.

29.08.2018 17:14:11 #70 

Myval muž

>> #68, beet, 29. 08. 2018 15:50:23

"Stredni a vyssi rychlost, cervene sjezdovky, sportovni jizda, stabilita na odpolednim rozjezdenem povrchu, … " – tohle vsechno znamena, ze asi bude potreba koupit lyze delsi nez soucasnych 151cm. Takze doporucuji se divat po necem apson 160cm, nebo lepe 165cm.

29.08.2018 19:54:05 #72 

Vvladimir muž

29.08.2018 23:43:45 #73 

HonzA_ muž

„upravene zjazdovky, najcastejsie prudsie cervene preferujem sportovejsiu jazdu, kratsie, prip. stredne obluky, vylucne rezane v strednych a vyssich rychlostiach; hodnotim sa ako pokrocila so snahou stale sa zlepsovat“

Tady mi něco nehraje, pokročilá lyžařka na bazarových 151 cm dlouhých lyžích jezdí výlučně řezané kratší a střední oblouky ve středních a vyšších rychlostech?

Pro dobrý výběr lyží je nutné sebekriticky zhodnotit vlastní schopnosti. Nám by pomohlo video jízdy.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

30.08.2018 10:21:58 #74 

chlebik.marian

Já asi ani jednomu z Vás neporadím konkrétně, za což se v úvodu omlouvám, ale myslím, že popisujete oba dost stejný případ, jelikož lyžujete dlouho na ne úplně vyhovujících lyžích – respektive to, co my Vám budeme radit jako vhodné modely ke koupi, nebo vyzkoušení, bude s trochou nadsázky o galaxii jinde, než na co jste zvyklí. Je super, že jste oba došli do bodu, kdy chcete jít s lyžováním dál, ale jste si vědomi, že Vás Vaše současné vybavení limituje.

Já osobně na úvod zmíním, a je to jen můj názor, že pokud chceme přesednout z opravdu obyčejné lyže na lyži kvalitní, dostatečně dlouhou/tuhou; vznikne potřeba na mnohem přesnější ovládání lyží a to je věcí správných bot – dostatečně tuhých, ale i těsných – myšleno jen v tom nejlepším smyslu – tedy, že se v ní budete cítit „pohodlně“, ale bude to pořádně držet.

Obecně bych Vám doporučil na začátek, pokud jste ochotni tomu výběru věnovat trochu úsilí, vyzkoušet si lyže, které vám tady nahodíme jako vhodné a které se i Vám budou „líbit“, abyste zjistili, jak se vlastně na takových lyžích cítíte, jak se na nich jezdí a jestli právě i sami nezjistíte, že ty boty na ně nejsou úplně ono. Já bych osobně spíše investoval nejprve do kvalitních bot a na začátek lyže sehnal jeté, ale v dobré kondici, aby v případě, že nesednou, a to se dost dobře může stát, šly prodat. U nových jste –25% už v momentě, kdy za sebou zabouchnete dveře obchodu :-)

Jinak k beet: moje žena má 164cm/64kg (asi :-D), jezdí se mnou posledních cca 14 let opravdu intenzivně a maximálně jí vyhovuje lyže 162cm s R14–15m, ale je to poctivá lyže s dřevěným jádrem + Titanalem, střed 68mm, takže typická sjezdovková lyže. Neskrývám, že ji chci letos na nohy dát nějakou juniorskou GS lyži cca 170cm s R18 a více, ať se taky pořádně sveze :-) Boty má Head Raptor 90 RS W a je to pro ni ideální. To jen jako příklad.

Jarda V: podle mně se tu setkáš se dvěma typy doporučení; první bude jako celodenní lyže doporučována ne úplně ostrá komerční GS lyže cca 180cm, střed někde kolem 70mm a druhý bude právě Mývalem zmíněná širší lyže typu Brahma, kterou jsem taky jezdil a je opravdu výborná. A podle mně bys měl obojí zkusit, obojí je to totiž o něčem jiném. Ty GS lyže jsou pro mně osobně lyže, ke kterým se vždycky vrátím, ať už ke komerční nebo babské FIS, to svezení na dlouhé lyži je prostě paráda :-D Ale občas mi právě u těch GS chybí ta hravost a možnost se jen tak nenuceně svézt i v horším terénu a k tomu jsou super právě ty širší, trochu měkčí lyže. Nevím, podle toho, jak popisuješ, co jezdíš, bych spíše vzal něco typu GS a odpoledne sjedeš taky v pohodě, než tu širší lyži, která je primárně spíš na ty horší podmínky, takže by sis to ráno možná neužil jako s tou GS. Mít jen jedny lyže je vždy o nějakém kompromisu, otázka je, kolik dní trávíš jen u nás, kolik v Alpách, kde ty podmínky jsou přeci jen mnohem více různorodé…

No moc jsem Vám neporadil, ale možná trochu nasměroval, budu rád, když to nevzdáte a nebudete po nás chtít jen jeden konkrétní model, ale třeba se tu rozvine plodná diskuze :-)

30.08.2018 10:45:53 #75 

Myval muž

>> #74, chlebik.marian, 30. 08. 2018 10:21:58

Pekne napsane, uplny souhlas! Chce to vyzkouset si opravdove lyze (drevo, titanal, zhruba na vysku postavy nebo max –5cm). Asi bude potreba lehce zapracovat na technice, protoze takove lyze nejedou uplne zadarmo a budou i trosku trestat hrube chyby. Ale to by mela byt otazka par hodin/dnu a pak to svezeni opravdu stoji za to.

A samozrejme poradne boty. Flexe 60 je i pro 60kg devce podle me malo. Dcera vazi o par kg min a ma boty z vyssi damske rady Technica s flexi 85 (lyze 160cm drevo +1 titanal a rozhodne nejezdi moc agresivne sportovne).

Jeste k tem Brahmam – zkousel jsem i Volkl GS UVO 180, super lyze, o neco „ostrejsi“ nez Brahma, na tvrdem lepsi, v mekkem horsi. Umel bych si ji predstavit ve svoji osobni „lyzarne“, ale uz tam neni misto. ;-)

30.08.2018 11:29:16 #76 

lalinka žena

Ahoj všem fandům lyžování, kteří i v létě myslí na svůj milovaný sport. S manželem jsme aktivní lyžaři a máme oba plnou výbavu. Loni jsme chtěli už dcerce kupovat, ale bohužel nám naše finanční situace a příchod syna nedovolil tuto koupi realizovat. Proto uvažuji o tom, že se přidám k těm, kteří sází a vyhrávají :-). Třeba náš kamarád je nadšenec sportky a pravidelně sází.Tiket kontroluje na mobilu kdykoliv na https://vyhraj.com/…rola-tiketu/. Takhle mu nic neunikne ani v Alpách na lyžích. Nyní nám nabízí profi sjezdové lyže, které měl jeho syn, který závodně lyžuje. Vyplatí se malé 3,5leté holčičce kupovat nové lyže, když těm dětem neustále roste noha? Napadlo mě pořídit nějaké v univerzální barvě, aby je mohl mít i mladší syn, ale jeho noha může být v témže roce jiná? Jsem bezradná a nevím, jak správnou variantu zvolit. Koupit nové, použité nebo půjčovat? Mohla bych poprosit o radu?

Nikdy není tak špatně, aby nebylo hůř :-)

30.08.2018 11:56:11 #77 

Vvladimir muž

>> #76, lalinka, 30. 08. 2018 11:29:16

Hele lali, jdi do pr… Prosím pak admina o smazání další stupidní zprávy laliny a pak i mé. Děkuji.

30.08.2018 13:38:21 #79 

IIIvan muž

>> #78, beet, 30. 08. 2018 13:20:11

Odporúčam prečítať nasledovné vlákno o botách:

https://snow.cz/…za-skych-bot

Tá flexia OK, ale kľúčové je vybrať presne sadnúcu botu, lebo „bežným výberom“ v nejakom športovom reťazci to nedopadne podľa predstáv a boty budú príliš veľké, vnútorné polstrovanie sa za pár dní vytlačí a chodidlo tam bude lietať…

30.08.2018 17:47:04 #80 

jarda.v muž

K těm lyžím, asi bude opravdu nejlepší si to vyzkoušet, ale spíš bych se přikláněl k těm ne úplně ostrým GS, s tím že odpoledne už to nebude úplně ono. Nejradši jezdím tak první hodinu dvě kdy na svahu ještě není tolik lidí. Chápu, že to bude úplně něco jiného a že to nebude zadarmo. Ale rád se zlepšuju.

S tím souvisí i výběr nových bot, protože stejně jako lyže, i boty mám naprosto nevhodné – staré Salomony s flexí asi 60 (u nových) + jsou samozřejmě větší než je zdrávo. Teď bych si představoval flex tak 100–110, co myslíte?

30.08.2018 18:33:31 #81 

Myval muž

>> #80, jarda.v, 30. 08. 2018 17:47:04

Boty urcite nejake lepsi a nebat se zacit s velikosti o cislo mensi nez nosis tenisky. A mozna se dostanes jeste na mensi. Flexe 100–120 mi prije ok pro nas mensi vahy. Hlavne aby dobre sedely a nebyly velke.

30.08.2018 19:12:25 #83 

Thomas muž

>> #82, beet, 30. 08. 2018 19:04:09

Dobre to robíš děvčica, aj tú reklamu na sazka ticket ti chalani sežrali aj s navijákom.:-D

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

30.08.2018 21:19:53 #85 

Thomas muž

>> #84, beet, 30. 08. 2018 21:11:22

Tak to se omlouvám, bylo to myšleno Lalince

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

31.08.2018 08:09:13 #86 

IIIvan muž

„…som po korekcii menisku v dosledku sportovania, koleno po 2 hod. aktivneho lyzovania zvykne protestovat, preto od lyze chcem, aby tlmila vibracie a na popoludnajsom rozbitom svahu stabilne „sedela“, zaroven aby bola primerane agilna…“

Ďalší dôvod na lyžu minimálne na výšku postavy(resp.+5cm) aj na prekopanie techniky.

Obidve verzie Cloudu sú určite tvrdšie ako Tvoje terajšie lyže, pri mojom internom preklade z „marketingovštiny“ tie 11ky nebudú nič-moc, skôr tie 12ky(+25% hmotnosti vypovedá o ich jadre apod.).

A neboj sa, napriek popisu sa nejedná o žiadne beštie…to má ešte ďaleko k takej kategórii.

Dĺžka je pre bežných lyžiarov strašiak, ale už sa tu viackrát preberalo, že dlhšia lyža(na výšku postavy, nemyslím FIS obračku pre Teba) je šetrnejšia na kolená ako príliš krátka 150cm, ktorá síce „točí sama“, ale zatočí Ti poriadne aj s tými kolenami(a okrem toho asi nemáš moc zvládnutú správnu SL techniku).

A pri takom obvyklom „točení kolenami“ sa väzy ako napr. ACL musia hodne tešiť, nečuduj sa že ťa bolia. Plus to, že ženy majú všeobecne omnoho väčšiu náchylnosť pre poškodenie ACL a meniskov(väčší bočný rozsah pohybu – čo je zlé u kolien a majú menšiu silu).

Opakujem sa, ale tak ako som odporučil pred pár dňami „malibu“, tak na jednu sezónu najskôr poskúšať rôzne(kvalitnejšie) lyže požičať, alebo kúpiť second-hand daných parametrov a až potom o rok(alebo v priebehu tejto sezóny ak viac jazdíš) si kúpiť niečo nové na X rokov(a o 1 mierny level náročnejšie).

31.08.2018 09:24:41 #87 

Myval muž

„Blahodarny vliv“ delky lyzi na zatizeni kolen muzu potvrdit z vlastni zkusenosti. Bude mi brzo 54, takze kolena uz obcas boli jen z opotrebovani vekem a kdyz se k tomu prida nejaky natazeny vaz, tak je to bida. Driv jsem jezdil na sjezdovce lyze –5 –10cm ke svoji vysce a kolena casto protestovala. V terenu jsem jezdil mekci lyze +5 az +10cm a kolena ok. Ted jezdim i na slezdovce delsi lyze +5cm k vysce a kolena jsou na tom o hodne lip (a o to vic bolej vecer svaly, ale to je jina pohadka…)

31.08.2018 10:06:47 #88 

HonzA_ muž

>> #86, IIIvan, 31. 08. 2018 08:09:13

„Obidve verzie Cloudu sú určite tvrdšie ako Tvoje terajšie lyže, pri mojom internom preklade z „marketingovštiny“ tie 11ky nebudú nič-moc, skôr tie 12ky(+25% hmotnosti vypovedá o ich jadre apod.).“

Tvrdší neznamená vždy lepší.

Je většinou lepší, když je (do určité míry) lyže tužší příčně.

Často je naopak lepší, když je lyže měkká podélně. Ale jen za podmínky, že jde o dobrou lyži s plynulým průběhem flexe. Platí zvlášť pro delší lyže.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

31.08.2018 11:47:20 #90 

IIIvan muž

>> #88, HonzA_, 31. 08. 2018 10:06:47

Jasné, rozumiem, len som porovnával jej momentálnu (ne)lyžu s predpokladanými vlastnosťami tých Cloudov, kde v rámci zaradenia(„ženské lyže“) ani tá lepšia z nich nebude asi pre ňu príliš tvrdá(t.j. ak by si vyberala medzi C11 a C12, nech ide do tej 12ky).

>> #89, beet, 31. 08. 2018 11:09:51

Dosť možné že šlo o tzv. syndróm plika a tá nadbytočná hmota sa „bila“ v priestore s meniskami.

Ak ťa v takom veku koleno stále pobolieva po 2 hodinách lyžovania, bol by som opatrný a ešte skúsil poriešiť nejakého dobrého súkromného ortopéda na posúdenie MRI či tam ešte nie je nejaký problém(verejní a „zadarmo“ za moc nestoja a pol roka kým niečo vybavíš) – podľa mňa áno.

A do budúcna sa to práve športom môže zhoršiť(„mikro­traumy“ spôsobujúce jazvy na tom tkanive, ktoré po čase spôsobia zas jeho zhrubnutie a bude ťa to tlačiť vnútri kĺbu).

Nalezené položky: 175 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

20.11.2018

SPORTEN – nová éra

SPORTEN zažívá velké změny, spojené s novým vlastník...
20.11.2018

Poslední šance vyhrát slalomky Elan SLX Fusion!

Už od dob Ingemara Stenmarka patří lyže Elan mezi sv...
19.11.2018

CZ SKI - pronájem lyžařského a snowboardového vybavení

Nákup lyžařského či snowboardového vybavení pro děti...
19.11.2018

Tipy SNOW tour: Sasko – rodinné lyžování za humny

Německé Sasko si s lyžováním spojuje málokdo. I když...
19.11.2018

EPO Film Fest: filmy, ve kterých si zajezdíte v prašanu i lavině

Outdoorová skupina Ushbu-du team (čti "už budu") jez...
19.11.2018

Czech Skipass 2018/19: sezónka pro 215 km českých sjezdovek

Rádi střídáte střediska? Nechcete řešit nákup jednot...