Prve lyze, muz, 24, 193cm, 99kg - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Prve lyze, muz, 24, 193cm, 99kg

Prve lyze, muz, 24, 193cm, 99kg

02.01.2019 17:17:50 #1 

jaqubec

Ahojte, potreboval by som poradit pri kupe vlastnych prvych lyzi.

Doteraz som mal 5rokov nejake Fischer RX4 fire zo sezony 06/07 ktore som dostal uz vtedy pouzivane ako darcek s dlzkou 165 cm (ano dobre citate, nie je to preklep)musim ale podotknut ze pred 5 rokmi som mal o par cm a 20kg menej :D takze az tak mi neprekazali. Teraz mam uz da sa povedat stabilnu vysku aj vahu posledne 2–3 roky a tie lyze ma len brzdia, su pomale, kratke atd.. Lyzujem asi dokopy 2–3 tyzdne posledne 2 sezony, pred 5 rokmi som zacal na lyziarskom kurze z nicoho ako uplny zaciatocnik len som sa naucil pluzit, ptm som 2 roky nelyzoval a teraz posledne 2 sezony ako samouk som si povedal ze sa chcem do toho konecne dostat. Zlyzujem zatial vsetko ale takym tym neviem ako to nazvat smykavym klzanim? uz to nie je proste pluh ale ani hrany a ticho zavidim tym frajerom co si to vedla mna uzivaju. Proste chcem lyze v ktorych sa naucim lyzovat, uz nie som zaciatocnik uplny ale ani pokrocily este asi nie cize nieco medzi. Chcel by som investovat max 300 – 350eur, pozeral som nieco ako: Rossignol Pursuit 200 177cm alebo som uplne mimo? A co lyziarky, znami lyziari vravia ze mi staci flex 80 uplne a tu ked som si pozrel 1 temu tak na moju vahu pisu niektori ze kludne aj 100 aj ked som nie nejak skuseny. A oplati sa pockat a kupit az po sezone s tym ze sa vytrapim este na tychto mojich alebo je to jedno a rozdiely budu minimalne a uz tuto sezonu si konecne uzijem lebo doteraz to bolo viac menej utrpenie odkedy som vyrastol a pribral :D Chcem si to ujasnit od skusenych pred tym ako sa ma budu snazit v obchode presvedcit na to co oni budu potrebovat predat.

Za kazdu radu Vam bude vdacny.

03.01.2019 08:30:08 #2 

IIIvan muž

>> #1, jaqubec, 02. 01. 2019 17:17:50

Čau, tie RX fire sú pri tvojej váhe dávno po smrti, jedná sa o úplne nevhodný model pre teba už keby boli nové. Dané Pursuit 200ky sú síce dĺžkou lepšie, ale skladbou materiálu podobne o ničom, ani o nich neuvažuj.

Hľadaj niečo aspoň 180cm, netreba sa toho báť. Ale potrebuješ celodrevené jadro + min. 1 titanal. Napríklad tá rada Pursuit je očíslovaná, v úvahu by pripadala tá 800. Tj na tvoju váhu hľadáš najvyššie modely komerčných „univerzálok“ všeobecne.

Námatkovo podĺa ceny takého modelu vidíš, že nové sú mimo tvoju cenovú hladinu. Cestou by teda boli nejaké staršie modely(funglovky „ležiaky“), ale to sa treba „pohrať“ s googlením a byť trochu v obraze(rozoznať podľa marketingových kecov skladbu). Z nových inak v prijateľnej cene len Sporten alebo Lusti.

Alebo ísť do second-handu z overeného zdroja(testovačky, diskutér Marián CH.), jedná sa vždy o schodnú verziu(kvalitnejšie lyže sa nezničia tak rýchlo ako penovky). Aby si sa netrápil, skús napísať Mariánovi Chlebíkovi, niečo ti vyberie.

K tým botám – pozri článok + diskusiu:

https://snow.cz/…za-skych-bot

Potrebuješ hlavne dobre sadnúcu lyžiarku, obvykle si hobby lyžiari vyberú omnoho väčšiu ako potrebujú, oplatí sa pozrieť ten článok, je tam všetko podstatné.

03.01.2019 09:23:41 #3 

chlebik.marian

Základem budou boty, tam směřuj první finance, lyže kolem 180cm sice starší, ale v dobrém stavu a s kvalitní stavbou – TOP model, Ti seženu i za 2 tisíce – 80Euro. Hned zítra se Ti po něčem podívám. Stejně tak, pokud trefíme Tvoji velikost, můžu pomoct i s botami, tam mám ale mnohem omezenější výběr.

Ale k těm botám, hlavně si přesně změř délku a šířku chodidla, klidně na boso nebo v tenké ponožce, to hodně napoví.

Za ušetřené peníze pak s novým vybavením zainvestuj do instruktora, to je podle mně při novém vybavení a snaze se fakt zlepšit taky potřebné. A akorát pozor na to, ať je to fakt někdo, kdo umí, ne někdo, kdo Ti radí boty s flex 80 :-D Pro Tebe je 100 minimum potřebné k tomu, abys tu botu svoji váhou nezbořil a aby Ti ty impulzy, co jí dáváš, přenesla na lyže ;-)

03.01.2019 09:37:32 #4 

Myval muž

Panove predemnou ti radi moc dobre, na boty fi80 a penove lyze 170cm zapomen. Mladik tveho vzrustu opravdu potrebuje boty aspon fi100, lyze kolem 180cm drevo+2×titanal. A nemusis se bat, ze bys to nezvladal (po par hodinach/dnech zvykani si), na tomhle materialu bezproblemu jezdej 2× starsi lidi co vazej o 25kg min.

(mimochodem svoje momentalne nejoblibenejsi lyze mam taky od M.Ch. za par korun a jsem spokojen)

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

03.01.2019 09:48:19 #5 

Harry žena

Ahoj.

No,Marian je tu taka nasa matka Tereza.

Ak si najdes na neho cas,urobis dobre.Dokaze zohnat vselico,aj paradne kusky za vybornu cenu.Odporucam Ti tuto cestu,vie aj poradit na mieru.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

03.01.2019 10:49:11 #6 

Boryš

>> #3, chlebik.marian, 03. 01. 2019 09:23:41

Já bych měl dotaz k botám a k jejich vztahu k naměřeným rozměrům (hlavně šířka chodidla). Mi ve kšeftě naměřili šířku 115 mm. Neni to nic extra zásadního, jen mě to zajímá.

03.01.2019 11:12:44 #7 

aannubis

>> #6, Boryš, 03. 01. 2019 10:49:11

clanku – „uváděná šířka platí pro „vystavovací“ velikost 26,5 a každým číslem nahoru roste o několik milimetrů“.

Zalezi tedy na tom, jakou mas velikost :-)

03.01.2019 11:16:14 #8 

HonzA_ muž

Slušná ploutev.

V čem jezdíš teď?

• bota (výrobce, model, velikost)
  • noha (ještě doplň změřenou délku)
  • máš nějaké úpravy na botě? Jaké?
  • jak se v současných botách cítíš?
Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

03.01.2019 12:58:07 #9 

chlebik.marian

No je to vcelku jednoduché. Jelikož tady radíme jak můžeme, přesto je to vždycky tak trochu naslepo, jelikož nevidím tazatelovu nohu se všemi detaily, což by bylo ideální.

Dám jako příklad sebe. Já: 176cm, 84kg, L=267mm, P=270mm, šířka 100–102mm. Mám boty MP 26,5, flex 130 a vzhledem k požadavku na držení mého nevýrazně tvarovaného kotníku volím vždy boty komerční race s šířkou 95–98mm podle výrobce. V případě, že cítím nějaký nesnesitelný tlak, pracuji dále na botě formou vytlačení skeletu v daném místě nebo vyfrézováním konkrétního místa.

Tady bych chtěl poukázat na to, že dnes zjednodušující bootfitting technologie Custom Shell – Salomon, Memory Fit – Atomic a podobě, kdy se boty nahřívají celé, se mi úplně neosvědčily, protože se boty většinou roztáhly více i v místech, kde jsem o to nestál :-) Takže i u bot s touto technologií bych spíše řešil jednotlivá místa, než botu hřál celou. Výhodou je pro bootfittera, že se mu s tím plastem bude velmi dobře pracovat.

Nikdy neporadíme ideálně na dálku, ale většinou alespoň nasměrujeme na správnou velikost MP.

K Tvé šířce 115mm. Je to měřeno zatížené? V ponožce nebo na boso? Je to opravdu přesně změřené? Jaká je délka Tvých chodidel? V případě, že je to pro cca 300mm délky, to je prostě široké chodidlo, pokud je to pro délku kolem 270mm, tak je to podle mně už trochu extrém :-) Máš celkově mohutné nohy včetně kotníků?

03.01.2019 15:09:55 #10 

Boryš

Boty jsem dlouho měl Dalbello PRX10, velikost skeletu 30.5, velikost botičky 30,0, deklarovanou šířku nevím. Kvůli bolestem v oblasti nártů samodomo úprava broušení zepy, broušení skeletu v místě nártů, celkem se to povedlo. Ty boty jsem tehdy dávno koupil po dlouhém hledání, co jsem zkoušel, tak všechno kromě těchhle bylo strašně úzké. Takže ty boty byly tak trochu z nouze ctnost.

Pak necelé 2 sezóny Nordica Sportmachine flexe 100, velikost skelet 29,5, botička 29,5, deklarovaná šířka 102 mm. Boty celkem sedí bez úprav, ale flexe neodpovídá těm starým Dalbellům (taky by měly být 100), pocitově je to o dost měkčí. Ty Sportmachine se ještě nějak divně bortí. Do těch bot mám vložky z Lidl, je to lepší než původní.

Teď jsem koupil Dalbello Panterra 120, velikost jak ty Sportmachine, i šířka je deklarovaná jako 102 mm. Prý se dá přední přezkou jaksi nastavit mezi 100 až 102, ale nevím proč to uvádějí, utahování či povolování je stejné jako u jiných bot, je samozřejmě ovlivněno další přezkou a rozměr stejně není pravda. Zatím jen domácí úprava vyhřátím botiček a tvarování na noze, ještě jsem v nich nebyl. Do nových bot jsem koupil vložky Sidas, netvarovatelné, co vyšly podle otisku.

Šířka 115 mm je změřená v tenké ponožce, ve stoje na podložce která i otiskem zobrazila tvar chodidla – klenbu.

Ještě k té šířce: v Helii mi tamní vedoucí kdysi počítal jak ovlivňuje šířku velikost boty (u Nordiců), ale již si nepamatuji ten koeficient, případně hodnoty, o kterou se šířka skeletu zvětší při větší velikosti. Myslím že jako základ uváděl taky 26.5.

Nakonec je to vše o pocitech, každá noha je jiná… Jen jsem si vzpomněl na deklarované rozměry boty a skutečnost změřenou na nohách. A že když mi teď prodavač změřil i šířku (což dříve neřešili, měřili jen délku), tak to nijak nekomentoval a stejně donesl boty které jsem měl sám vytipované a čekal co řeknu o tom jak sedí.

03.01.2019 18:03:51 #11 

HonzA_ muž

>> #10, Boryš, 03. 01. 2019 15:09:55

Narychlo – měřil ti šířku i v sedě, bez zatížení nohy?

04.01.2019 00:22:09 #12 

Boryš

04.01.2019 08:35:37 #13 

HonzA_ muž

>> #12, Boryš, 04. 01. 2019 00:22:09

Noha se pod zatížením krásně rozplácne. Já šířku měřil vždy v sedě. Nepotřebuješ nikam chodit, jen si sedneš na židli vedle zdi, dáš si pod chodidlo papír, uděláš v nejširším místě čárku a změříš…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy