Elektrické rolby - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Hospoda Elektrické rolby

Elektrické rolby

11.05.2019 10:32:43 #1 

Příspěvků: 6560

HonzA_ muž

Plně elektrická rolba. Co si o tom myslíte?

Účinností při typickém provozu rolby určitě vynikající. Vysoká hmotnost baterií určitě také +. Ale hodně by mně zajímalo, kolik energie spotřebují na to, aby baterie udrželi v jakž takž přijatelných provozních podmínkách i při velkých mrazech a předpokládám, že v tomto případě je už temperovaná garáž, nebo trvalé připojení na elektriku kvůli ohřevu baterií nutností. Jinak baterka za nějaký ten milión jde do kytek.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

11.05.2019 11:07:03 #2 

Příspěvků: 1022

oblouk

>> #1, HonzA_, 11. 05. 2019 10:32:43

Lidstvo se zbláznilo… – teda ne lidstvo, ale jeho volení/jmenovaní zástupci, takže vlastně opravdu lidstvo – i já, například.

Patnáct největších lodí světa vyprodukuje stejně svinstva jako všechna auta na zeměkouli – a furtundfurt se zpřísňujou limity u automobilů. Zároveň se vymyslí další celosvětová píčovina – auta na elektřinu s ještě horším dopadem na ekologii (a světovou ekonomiku) než ta současná spalující řepku k jejímuž pěstování se používá tolik chamie, že přicházíme o hmyz.

Kurník, jsme to ale paka.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

11.05.2019 11:37:35 #3 

Příspěvků: 3640

m3 muž

>> #1, HonzA_, 11. 05. 2019 10:32:43

Vysoká hmotnost baterií určitě také +.

Podle je to naopak.Čím těžší rolba, tím více potřebuje energie a hlavně se více boří zejména když je měkkota.

Jinak ve všem souhlasím s tím co píše Oblouk v #2 . Je to totální hovadina stejně jako elektrická auta.

11.05.2019 12:25:07 #4 

Příspěvků: 1175

valerius

>> #1, HonzA_, 11. 05. 2019 10:32:43

Hmm, PR hraje velkou roli. Nevim jak velikou v tomto pripade

>> #3, m3, 11. 05. 2019 11:37:35

>> #2, oblouk, 11. 05. 2019 11:07:03

Patnáct největších lodí světa vyprodukuje stejně svinstva jako všechna auta na zeměkouli Honzo, muzes sva cisla podporit nejakym zdrojem? Neni to tento clanek?

Tam mluvi ciste o oxidech siry. Kdysi jsem videl tabulku produkce emisi oxidu uhliciteho ruznych zpusobu dopravy a lodni s zeleznicni vychazely suverene nejlepe. Pojemy „emise“ a „svinstvo“ jsou siroke a zahrnuji oxidy siry, uhliku a dalsi.

Tady na foru se casto bavime, jak se pohybovat po malych kruccich, zlepsit o neco trenink. O neco…vymyslim si cislo, o 5, 10, 30% Ale jak se cloveka neco dotyka emocne (nejake citlive tema a ma na nej silny nazor), nebo fyzicky (kdy to vyzaduje urcite usili), tak ukazuje na ostatni, aby si omluvil, ze ani maly vlastni krok nema smysl

Rozhodne nevim, na kolik je elektricka rolba EKO blbost, PR zalezitost a na kolik na tom neco muze byt, pocitat to nebudu. I kdyz vim, ze spousta argumentu pro i proti elektrifikaci autodopravy vynechava podstatne udaje. Nevim, zda-li se jedna o neznalost nebo cilenost autoru techto argumentu . I proto mi neda neupozornit na takovy zavadejici typ argumentu, ktere jsou vyuzivaji obema poly znesvarenych stran, jak temi, kteri by zachranili nejradeji kazdy strom tak temi, ktere to stve a nejradeji by byly, kdyby nemuseli navic ani pohnout rukou.

BTW: Kdyz si vsichni budou ukazovat na ostatni a nikdo neudela prvni krok – a takovych kroku uz tu je hodne, jde o to si vybrat, co se ti hodi, jestli ukazovani na ty, co neco delaji, nebo na ty, co nic nedelaji, nebo to delaji spatne – tak se nikdy nic nepohne. Take nam to jeste muze globalne a vsem nenaridit vrchnost, ale pak zas budem nadavat, ze nam nekdo neco narizuje, at uz vlada, Brusel, …

Timto nijak nehanim ani nehajim elektrifikaci aut a roleb, jen mi neda nereagovat na IMO zavadejici a populisticke argumenty.

11.05.2019 12:47:45 #5 

Příspěvků: 1022

oblouk

>> #4, valerius, 11. 05. 2019 12:25:07

Jo, je to v podstatě tento článek – uř jsem podobný četl před několika roky. V tom článku se upřesňuje, že těch 15 lodí ke všem, autům je v případě síry – ale protože lodě používají paliva velmi nízké kvality těch ostatních svinstev je tam taky hooooodně – řekněme třeba jako 30 lodí :-). Stejně je to velikej nepoměr a na orientaci v problému to moc velkej vliv nemá.

Jinak samozřejmě správně upozorňuješ na „jednostrannost“ argumentace obou stran – toho jsem si vědom. Nicméně nepochybuju o tom, že argumentace eletrifikátorů a řepkoidů je hodně křivá – já jí po rozhovoru s odborníkem na elektřinu a automobilový průmysl vníimám jako zlomyslně („zločinně“) manipulativní.

Jako zajímavý experiment však tu elektrickou rolbu vítám – je tichá, kape z ní jen olej (a jen tolik jako z ostatních) a v horách, kde může být dost noční elektřiny z vody by se mi to (možná?) líbilo.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

11.05.2019 14:57:02 #6 

Příspěvků: 6560

HonzA_ muž

>> #3, m3, 11. 05. 2019 11:37:35

K té hmotnosti – řekl bych, že ten diesel s převodovkou a nádrží, co tam jsou, něco váží. Určitě mnohem víc než elektromor(y), které tam místo toho dají. A já bych řekl, že moc lehká rolba nebude úplně ono, nějakou hmotu potřebuje. A tak by, v tomto případě, velká hmotnost baterií nemusela být na škodu.

Stejně tak při takovémhle hodně nerovnoměrném provozu, častém rozjíždění, brždění z kopce, má elektrický pohon mnohem lepší účinnost.

Co je ale velký problém, je teplota prostředí. Baterie (Li) po 0 zásadně ztrácejí kapacitu a klesá proud, který z nich může odebírat. Současně už při nízkých záporných teplotách (třeba od –5 / –10 níže) se nedají nabíjet.

Takže se budou v rolbě muset pořád temperovat. Buď v garáži, na kabelu a nebo si budou topit samy.

Důležitá je energetická a ekonomická bilance. Třeba jsou provozní náklady ve velkých areálech s kompletním zázemím o tolik výhodnější, že se ten opruz vyplatí.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

11.05.2019 15:05:18 #7 

Příspěvků: 6560

HonzA_ muž

>> #3, m3, 11. 05. 2019 11:37:35

„Je to totální hovadina stejně jako elektrická auta.“

Elektrická auta jsou hovadina když je chceš používat, tak, jak jsi zvyklý dnes. Ale existují způsoby použití, pro které je elektrické auto v kombinaci s rozumnou příležitostí pro nabíjení, parádní záležitost.

Například u lidí, žijících v rozsáhlých městských oblastech (Londýn, Paříž, Tokyo, …), kteří často celý život nevyjedou mimo jejich město. Pokud navíc k tomu mají ještě možnost si někde pohodleně nabít auto, je to ideál.

Pro typické použití u nás – tj. přes týden doprava do práce, nákupy, sport, zábava a vše na relativně krátké vzdálenosti (elektromobil ideální v tomto případě) a o víkendu nebo na dovolenou dlouhé trasy, těžký náklad, oblsti, kde nabíjecí infrastruktura není (elektromobil na prd) – je úplně k ničemu.

Při představě, že mi zavolá máma (přes 100 km daleko), že se něco vážného stalo a já začnu počítat na kolik mám nabito a kam musím zajet abych tam těch 20–30 minut nabíjel než vyjedu, se mi dělá zle.

Je i dost lidí z oblasti e-mobility např. v Německu, kteří e-mobily nadšeně chválí a jezdí s nimi, ale jaksi zapomínají dodat, že si je koupili s tím, že mají předlacený víkednový pronájem velkého auta se spalovacím motorem. A že by se bez něj neobešli.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

11.05.2019 18:34:40 #8 

Příspěvků: 3640

m3 muž

>> #6, HonzA_, 11. 05. 2019 14:57:02

>> #7, HonzA_, 11. 05. 2019 15:05:18

Ale jo, v některých případech které uvádíš má elektroauto určitý smysl.Kromě jiného mě vadí, že už se jaksi zamlčuje i druhá strana mince. Například: Kobalt se totiž těží v Demokratické republice Kongo, ve které se často využívá dětské práce,o tom, že i ta elektřina je potřeba vyrobit, co a jak udělat s baterií která doslouží atd., atd. Zatím nic lepšího než spalovací motor nikdo nevymyslel a podle mě jsou elektroauta slepá ulička.Mnohem více by pomohlo kdyby se nevozilo tolik zboží kolem zeměkoule jen proto aby tričko bylo o 10,– Kč levnější a v prosinci byly v krámu jahody.Stejně tak by bylo určitě přínosnější kdyby ti ekokřiklouni nelítali o Vánocích za sluncem na Maledivy a radši přemýšleli jak napravit to co v minulosti z jejich pomatených kebulí vypadlo a zrealizovalo se ke škodě nás všech.

12.05.2019 10:58:50 #9 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

Vidím, že až príliš často sú tu rozumní ĺudia a názory(nad rámec mojej vlastnej štatistiky z bežného života, kde si pripadám niekedy ako z inej planéty keď niekomu musím stokrát vysvetľovať, že 2+2 sa naozaj rovná 4). Žeby teda lyžovanie malo taký blahodarný vplyv? :-)

Ale k veci o tej rolbe: aj ja som zvedavý, ako to majú vymyslené s tou batériou vs mráz. Z hľadiska hluku a smradu na kopci je to pozitívny počin.

Čo sa týka ochrany prírody a global warming, tak je to v prvom rade politická a ekonomická téma. A keď nejaký politik niečo zapálene hovorí, tak spozorniem a v prvom rade čo? V prvom rade mu zásadne neverím(a viem, že neskôr sa potvrdí, že oprávnene).

Zjednodušovanie popisu faktov, miešanie faktov, príčin a následkov a podobne…na masy to síce funguje, na mňa akosi nie, hneď zbystrím uši, keď niečo neštimuje(logika nepustí).

Alarmistické témy sú obľúbenou a fungujúcou zbraňou politikou a médii, veď kto by nechcel zachrániť planétu, zvieratká v pralese, alebo hladujúce deti, že? Hrať na city, zodpovednosť, výčitky z histórie predkov(koloni­zácia…) je také in a téma(a nepriateľ) sa nájde vždy, bez ohľadu na reálne okolnosti.

Z vedeckého pohľadu sa jedná(u global warming) o tak zložitú tému, že akýkoľvek politik alebo dobrosrdečný aktivista z tromi VŠ humanitného smeru z toho nevyvodí nič rozumné, len politické body(ten prvý) alebo dobrý pocit(ten druhý).

Operuje sa rôznymi štúdiami. Lenže keď sa človek s trochou prehľadu a bez emócií do toho trochu zahĺbi, zistí nasledovné:

  1. politici a média si vyberajú len tie štúdie, čo im vyhovujú a navyše si to intepretujú svojim politicko-právnicko-aktivistickým spôsobom ako sa im chce.
  2. v reálnom živote politiku riadi ekonomika. nemusíme spomínať konšpirácie, stačí si pozrieť oficiálne skriptá pre politológov o volebnom cykle, rozdelení a motivácii skupín, kronizme apod. Otázka je teda, kto čo financuje(granty na výskum sú pomerne transparentné a verejne dohľadateľné) a do akej miery je výsledok ovplyvnený „objednávkou“.

A ak sa pozriem na motiváciu(základný faktor konania každého jedinca alebo skupiny), tak ma zaujíma hlavne to financovanie. Tak viem odfiltrovať zjavné ovplyvnené a tendenčné štúdie „na objednávku – typu "americkí vedci dokázali, že káva spôsobuje to a to“ a o mesiac zas naopak „…káva prospieva tomuto…“.

Kde je zjavná motivácia – jednu štúdiu platí nejaké Tchibo, druhú napríklad Lipton, všetko pekne s prispením eurofondov, a vedcov z „tretej najlepšej univerzity v EU“ a podobne. Následne môžu politici, marketéri a čojaviemktoešte prezentovať čo len chcú.

Prečo tu pletiem kávu a podobné blbosti? Lebo súčasné mainstreamové masírovanie o otepľovaní je až príliš často založené na prekrúcaní a zjednodušovaní(mé­dia a politici) a na upravovaní a falšovaní štúdii(vedci), démonizovaní oponentov(hneď každý, čo upozorní na nejakú nezrovnalosť je automaticky „Trumpov kamoš“ alebo lobista hnusných znečisťovateľov).

Aktuálna fáza otepľovania je realita, ale do akej miery za to môže človek alebo prirodzený milión ročný cyklus prírody je vec druhá a nejaký zasraný predseda EU, ktorý ako mladý maoista na právnickej VŠ podpaľoval výklady nemá k tomu čo hovoriť a už vôbec nie niečo prikazovať alebo zakazovať.

12.05.2019 20:15:04 #10 

Příspěvků: 3881

PetrAT muž

>> #1, HonzA_, 11. 05. 2019 10:32:43

Když se na naviják použije kabel 3×220V , tak by to mohlo jezdit :-)
Dovedu si představit , že by to tady v Beskydech na Bílé mohlo fungovat
Ale z druhé strany , když si vemu, kolik přes Bílou denně projede kamionů aby dovezly blatníky a kapoty z lisovny v Ostravě do KIA v Žilině … tak mi ekologičtější přijde vozit ty blatníky po železnici

06.07.2019 17:53:01 #11 

Příspěvků: 3881

PetrAT muž

Páteční výlet na Lysou horu (Beskydy)
Rolba zajisté není elektrická :-)
Zato manželka na elektrice

Fotky

09.07.2019 14:09:43 #12 

Příspěvků: 6560

HonzA_ muž

>> #11, PetrAT, 06. 07. 2019 17:53:01

Zveřejnění takovéhle fotky zavání průšvihem. Doufám, že ta elektrická bestie nespadla manželce na hlavu nebo záda.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

09.07.2019 14:47:28 #13 

Příspěvků: 3881

PetrAT muž

Ano, lze to klasifikovat jako domácí násilí
Žena je dobitá jak cigánské hračky.
Barevně by zapadla do seriálu Šmoulové

10.07.2019 12:31:58 #14 

Příspěvků: 398

Nojby

Dycky Vist!

10.07.2019 16:58:53 #15 

Příspěvků: 6113

Harry žena

A je to jasne.

Uz v zime mi bolo podozrive ked Petr vlacil svoju zenu na bicykli po okolitych kopcoch.

Petre,ze mas frajerku?

Inu logiku to nedava.:}

caute Harry

P.S. Aj ked som , diky bohu, tot ten ateista, zo trikrat som sa veru prezehnal pri pohlade na foto…

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

10.07.2019 22:53:23 #16 

Příspěvků: 3881

PetrAT muž

>> #14, Nojby, 10. 07. 2019 12:31:58

Video (nekvalitní) je
Ale po jeho zveřejnění bych také mohl dostat přes dršťku :-D

10.07.2019 22:57:15 #17 

Příspěvků: 3881

PetrAT muž

>> #15, Harry, 10. 07. 2019 16:58:53

Chlapče, milenka ?? Já jsem pod pantoflem
Samozřejmě, že za ten pád jsem mohl já …
Až doma se mi přiznala, že si na tom stromu chtěla „skočit“
.
Popravdě jsem rád , že si nic nezlomila
Na stehně modřina průměr 20 cm
Na ruce od zápěstí k loktu modřina vedle modřiny. Další modrák na rameni
V našem věku pády hodně bolí a hodně dlouho se hojí

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy