Tina Weirather: konec další generace s dvojitým W [článek] - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Tina Weirather: konec další generace s dvojitým W [článek]

Tina Weirather: konec další generace s dvojitým W [článek]

27.03.2020 13:00:34 #1 

Ondřej Novák - SNOW muž

„Když mi byly tři roky a dospělí se mne ptali, čím bych chtěla být, až vyrostu, moje odpověď byla vždy stejná: Chci závodit na lyžích. To se nikdy nezměnilo, i když mi život kladl do cesty mnoho překážek. Ale není na světě nic lepšího než lyžovat na čerstvě upravených svazích, cítit rychlost, adrenalin a být součástí přírody a hor.“
Odkaz na článek

27.03.2020 15:19:02 #2 

johnycek muž

Dalo se to čekat, škoda. Vždycky mi byla sympatická. Při vzpomínce na ní se mi mimo jiné vybaví její masivní stehna. Ty měla snad nejvymakanější v celým svěťáku!

panta rhei

28.03.2020 20:49:52 #3 

ivan

Když už tu z nedostatku jiných lyžařských témat máme tak medializovaný konec TW, přidám ještě něco k tomu, co jsem už psal ve vedlejším vláknu.

Informace o tom, že papá HW nebyl úplně nadšený z toho, jak si jeho teen-daughter huntuje kolena a zdraví, se objevila v řadě článků. Vybízí ke spekulacím, jak to vlastně tehdy u Weiratherů-Wenzelů fungovalo. Byla dcerka opravdu od útlého dětství posedlá závodnickou lyžařskou touhou? Sedlo to na ni už v popisovaných 3 letech v rodinné atmosféře šampionů mamky, taťky, strejdy? Byl tam poté nějaký vycítěný tlak, snaha vyhovět zjevnému přání rodičů, nezklamat vytušená očekávání, poté přání vyrovnat se mamce? Když se taťka začal ošívat, co mamka? Kdo tehdy tahal za Tinčiny drátky?

Nemám povědomí, že by se někdo z dvou mladších Tininých sourozenců nějak lyžařsky prosadil. To třeba na rozdíl od tří sester Loesethových nebo sourozenců Gisinových. Zkoušeli/y to?

Ta mladší děcka jsem dokonce poznal osobně. Když jsem na jaře 98 nebo 99 (musel bych dohledat) jel za Hanni Wenzel k nim domů, naše domluvená schůzka začala „Potřebovala bych ještě vyzvednout děcka ze školky, nevadilo by Vám, kdybysme pro ně zajeli?“ Tak hvězdné dámě alpského lyžování odsouhlasíte každou špatnost, a tak jsme jeli pro haranty.

Bylo by zajímavé vědět (něco by se asi dalo pracně dohledat, detaily a pozadí takřka určitě ne), jak to tehdy u Weiratherů a ve WWP chodilo. Čemu velel taťka, čemu mamka a čemu ten „Partner“ ve WWP. Neboť dva vysloužilí třicátníci-exraceři WC s maximálně maturitou si mírnyxtýrnyx neotevřou záhy velice úspěšnou a vlivnou marketingovou agenturu. Harti *1958, absolvent Stamsu zřejmě 1976, je nejspíš šikovný chlapec, když se 2009 dočkal ocenění lichtenštejnského podnikatele roku, a Hanni na mě tehdy působila jako respektábl šéfová (polichotilo mi gesto, jímž odmávla sekretářku, která ji při našem povídání přišla upozornit, že má na programu cosi dalšího, ale taky vím, že třeba šlo o domluvenou akci, která ji má zbavit otravné mediální mrdky).

Nejpikantnější na celé návštěvě tehdy byla série fotek Lady Black&White, z níž nakonec vznikla jedna z nejlepších titulek bývalého SKImagazínu. Článek o tom vyšel a třeba ho ještě někdy z hlubin svého harddisku vytáhnu.

Zpátky k TW. „Normálnímu“ tatíkovi nemůže dělat dobře, když jeho holčička má už jako juniorka rozšmelcovaná kolena. A tady bychom se mohli ptát: bylo dobře, když se děvče už v 16 vrhlo do kolotoče WC? V matinčiných dobách to tak fungovalo, Hanni se prosadila v době, kdy ve WC řádily teenagerky v čele s Annemarie, ale v polovině minulé dekády už AL a jeho materiál byly o kus jinde. Nemělo se s holčinou trochu přibrzdit? Urvat si v 18 coby JMS při tréninku na finále WC obě kolena? Smůla, nebo nadměrné očekávání a ambice?

V týmech velkých lyžařských zemí si šestnáctka neškrtne. (Jasně, Shiffrin, ale ta je extrém.) Bez ohledu na rodiče a podmínky si svou cestu do áčka musí proklestit. I taková Nina Ortlieb si musela prožít své a třeba Elia Zurbriggen, tatík netatík, si místo v CH áčku za roky nevybojoval. Kdežto tam, kde není konkurence, mohou rodiče nacpat děcko do WC den poté, co splní věkový limit.

Současná medicina a rehabilitace dokážou mnohé. Odoperované „sešité“ juniorky i hvězdy „statečně“ ba „hrdinně“ překonávají následky zranění, ty šťastnější z nich dostoupají ke globům a medailím a novináři si na jejich osudech honí brka, tedy klávesnice. Je to ale brutální záležitost a je vlastně otázka, zda tyto sdrátované a sešité hrdinky servírovat coby vzory a idoly.

TW ještě dopadla dobře. Podobně do víru velkého závodění vyslala hned v 15 letech svou dcerku Olga Charvátová-Křížová, jen o 6 let mladší než Hanni, s níž se utkávala v závodech, a jim se to zdaleka tak nepovedlo. Stejně jako mnoha dalším.

Btw, Tina si ty své cíle asi nepsala do „knihy“, nýbrž nejspíš do tréninkového deníku (v jednom z textů o ní „journal“). A její vlast není „Lichnštejnsko“ a „zranění… neznepokojovaly“ snad nemusím komentovat.

Ale zaplaťpámbu za textík o něčem jiném než o koronaviru.

28.03.2020 21:47:45 #4 

jonys muž

>> #3, ivan, 28. 03. 2020 20:49:52

Ivane,jak to mela TW s pripravou v mladi? Trenovala v nejakem rakouskem oddilu? Nebo solo pod vedenim rodicu? A jak to vubec bylo s temi rodici? Oni byli puvodem rakousko-nemecky par,pokud vim? To LIE bylo proto,ze on neprorazil v AUT repre? Sorry,jestli to motam…

28.03.2020 22:38:58 #5 

ivan

>> #4, jonys, 28. 03. 2020 21:47:45

Tvoje důvěra v mou vědoucnost by mi měla lichotit. Ale já jim u toho nesvítil a u zadku jim neasistoval, takže nevím. Z toho, co jsem kdysi před lety dohledal, si s výhradou nepřesné paměti vzpomínám, že papá Wenzel se zdekoval z německé Ostzone dostatečně včas, aby se usalašil v Bavorsku (Hanni se narodila ve Straubingu) a pak si sehnal práci s vodou v Lichtenštejnsku. Kam poté přesídlil a zařídil si občanství. Takže dcerka Hanni už od začátku byla FL. (Pikantní zejména pro feministky je, že po celou svou úchvatnou kariéru neměla volební právo.)

Harti je Rakušák jak poleno, Hanni Lichtenštejnka, Tina tedy od narození taky. Papá se v AUT prosadil, vyhrál globus za DH a závod MS 1982, ale záhy poté odpadl a poměrně brzy skončil. Ale znáš to, Rakušák MS ve sjezdu je tam navždy hrdina.

(Kdybych měl výjimečnou motivaci, mohl bych asi od kamarádky, spolužačky ze Stamsu *1958/abs. 1976, vypátrat víc, ale nemám ji. Z té dávné doby si uvědomuju zajímavější lidi.)

28.03.2020 23:13:37 #6 

ivan

K mamá Wenzel přidám ještě málo známou zajímavost, která by snad mohla zaujmout i zdejší současnou sešlost epidemiologů a politologů.

Jako velká hvězda se v sezoně 80/81 nechala zlákat na švédské vázání SKF BOX. 31. ledna 1981 odstartovala do slalomu WC v Les Diablerets a po pár metrech se jí vázání otevřelo a letěla tak, že si zlomila malíček pravé ruky. Oficiálně vysvětleno jako „servisákem nedotažené“ (mnozí z nás to známe).

Zkuste dneska dohledat! Pokud nemáte (tak jako já, heč!) dobový rakouský SkiWelt/TennisWelt, kde je výzbroj/výstroj mančaftů WC explicitně černá na bílém (SKF dtto u Stenmarka, ale ten ho v reálu, přinejmenším podle Jirky Seidla, nepoužil), nemáte šanci…

28.03.2020 23:18:59 #7 

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy