Složení vosků - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Hospoda Složení vosků

Složení vosků

07.04.2020 13:39:09 #1 

Příspěvků: 3

Konva muž

Ahojte lyžaři, zná někdo složení vosků jimiž mažeme lyže?? Nebo je to firemní tajemství? Jak ten fluor davají do vosku, když je to plyn?! Nejsem chemik, ale byl bych moc rád za osvětu. Zkoušel jsem hledat ve starších příspěvcích, ale marně. Spíš dohady co je lepší swix nebo toko apod.

Díky a lyžováním zdar!

Žijem jen raz.

07.04.2020 13:54:12 #2 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Konva, 07. 04. 2020 13:39:09

Fluor je sice plyn, ale jeho sloučeniny – fluoridy – jsou soli. Vám na základní škole neukazovali nazelenalý kazivec (fluorid vápenatý, fluorit)? Kyslík a vodík jsou přece také plyny, voda, jejich sloučenina, je ale za normálních podmínek tekutá :-).
Otázkou je, v jaké formě je fluor přítomen ve voscích, tipoval bych nejspíš něco ve stylu PTFE (polytetraflu­orethylen, teflon) – tedy nějakou organiku, tj. fluorované uhlovodíky. Pro obchodní rozlišení vosků se pak používá zkráceně ‚hydrocarbon‘ nebo ‚fluorocarbon‘, ale konkrétně nikdo nic neřekne.

EDIT: Na anglické wiki se dočteš:
1% per-fluoroether diol
a o kus dále ještě
Ski wax may contain chemicals with potential health affects including per- and polyfluoroalkyl substances (PFASs). Levels of perfluorinated carboxylic acids, especially perfluorooctanoic acid (PFOA), have been shown to increase in ski wax technicians during the ski season.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy