doporučení slalomky - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

doporučení slalomky

17.11.2020 10:47:47 #1 

x39

Dobrý den, ráda bych požádala o radu jaké si pořídit lyže:

34let/168cm/57kg

nalyžují nějaký týden+víkendy v roce, doteď mám Atomic lyže pánské 157cm, 12rádius
řekla bych že jsem technicky něco nad průměrem, rychlost přiměřeně. ale nejsem žádný expert. určitě bych upřednostnila lyže, které drží i na ledu, když se do nich člověk pořádně opře. ten malý rádius mi vyhovuje, větší bych nechtěla, možná i lehce menší..nevadí mi klidně fyzicky náročnější jízda a práce v oblouku.

poradíte mi prosím? tím, že jsem měla doposud pánské lyže (důvod byly koupené od známého), tak nevím zda jít do dámských nebo pánských. dostala jsem jedno doporučení na Lusti? nevím jestli to má cenu? cenově jsou o dost levnější než nějaké Atomic, solomoc apod..?

budu mco ráda za jakékoliv rady. děkuji

17.11.2020 11:27:16 #2 

M.art.in muž

>> #1, x39, 17. 11. 2020 10:47:47

Dobrý den,

rada č.1 bez řádného vyzkoušení lyže NEKUPOVAT rada č.2 vykašlat se na označení „dámské lyže“ jedná se většinou o designovou záležitost, někdy i lehčí konstrukci, posun montážního bodu vázání… opět platí rada č.1

Co Vám vyhovuje a co vadí na současných lyžích?

Rock 'n' Roll Forever...

17.11.2020 11:36:37 #3 

x39

no s ohledem na to, že mám asi 3.lyže v dospělém životě. tak s těmi Atomic SL jsem moc spokojená. předchozí Blizzard byly naprostá tragédie, byly moc měkké, nedržely na ledu, prostě úplně špatný kup. Současné Atomic SL mi vyhovují, nevidím nic co by mi nesedělo..jen asi časem změkly bych laicky řekla.. jsou velmi neklidné při jízdě rovně, ale to mi v zásadě nevadí. Dá se do nich pořádně opřít, a pak je na ně maximální spoleh z mého pohledu. jen projet ten oblouk úplně čistě bez smýkání se mi ne vždycky daří..a teď je otázka, jestli je to mou technikou (to určitě částečně bude :-), nebo tomu můžou pomoct lyže. současné mají hodně let, tak myslím, že už by stálo za to opravdu pořídit něco novějšího :-)

17.11.2020 21:32:54 #4 

PetrAT muž

>> #3, x39, 17. 11. 2020 11:36:37

Žádné lyže s R11 nepojedou v přímém směru dobře , na to nejsou konstruované
Zrovna tyto Atomic SL11/12 byly tvrdší lyže a měly delší životnost než tolik profláknuté SL9
Ale je možné , že už je máš vyměklé
Stejně tak je možné, že Ti smýkají právě proto, že nevíš jak na ně (omlouvám se, ale to je asi velmi pravděpodobné)
Předpokládám, že píšeš o nechtěném smýkání v případě, kdy máš udělané hrany .
Jinak obecně neplatí, že nová lyže bude lepší lyže
Divila by jsi se , kolik lidí tady na foru jezdí na starých lyžích (babičkách) právě proto, že dříve se dělaly lyže kvalitnější . Ale z té současné nabídky zajisté něco najdeš co Ti bude sedět
Ale musíš testovat a hledat . Od klávesnice Ti nikdo lyže nevybere ;-)

17.11.2020 22:10:49 #5 

x39

děkuji za komentář..popravdě jsem myslela že si něco načtu, poprosím o radu a vyberu, ale dám tomu čas jak doporučujete a něco si půjčim a ozkouším. jsem ráda za jakékoliv doporučení a s tím smýkáním je to pochopitelně možné že nevím ja na ně :-). myslím, že hlavní důvod proč mi vyhovují R11 je, že asi nemám „koule“ na rychlost jízdy na větším poloměru, zatímco na těch slalomkách té rychlostí díky častým obloukům nedosáhnu :-D. dává vám to smysl, že by to tak mohlo fungovat nebo je to blbost? děkuji

17.11.2020 22:39:00 #6 

PetrAT muž

>> #5, x39, 17. 11. 2020 22:10:49

Správně lyžovat (kárvovat) na slalomce není vůbec jednoduché
Doporučuju , zkus vyzkoušet lyže s větším radiusem . Klidně pro začátek R15–18 . Budeš překvapená jak dobře se ty lyže ovládají . Jsou točivé a rychlost se dá snadno udržet v přijatelných hodnotách .

18.11.2020 00:08:30 #7 

x39

díky za tip, zkusím větší radius..ač 15–18 se mi zdá vážně hodně..třeba budu překvapená :-) u těch Atomic SL11 se mi líbí že opravdu při překlopení hrany hned zabírají..možná se ptám moc laicky ale můžu z nějakého parametru lyže tohle poznat? ať už budou mír menší či větší rádius? děkuji moc, otestuji a uvidím

18.11.2020 06:49:56 #8 

kubaNGC

Správným zatížením lyží (a především vnější lyže) v oblouku dokážeš radius 18m zkrátit klidně i na 15m (odhad). Váha jezdce a technika je zásadní.Zrovna včera jsme s manželkou probírali,že se jí lyže (r15) jaksi přetáčí.Dlouho mi trvalo,než jsem pochopil co myslí a i na malůvky došlo. Ve finále jsme se dobrali tomu,že se jí nejlíp jezdí na bizardních Head team WC 165/19m (žákovský obřačky).

18.11.2020 08:11:51 #9 

Nojby

>> #4, PetrAT, 17. 11. 2020 21:32:54

Od klávesnice Ti nikdo lyže nevybere ;-)

Bývaly doby tady na Snow, kdy to tak fungovalo. Tazatel napsal zadání a pan Lorenc mu vybral konkrétní lyže.

Dycky Vist!

18.11.2020 09:46:52 #10 

Vvladimir muž

>> #9, Nojby, 18. 11. 2020 08:11:51

Máte pravdu. Ale někdy stačí být trochu nahlodán, malinko odvahy. Já jsem špatný příklad. Koupil jsem všechny lyže bez zkoušení, často pod dojmem skleněné koule zde v diskuzi. Pravdou je, že nejdražší lyže byly za cca 8 tisíc, ostatní ve výprodejích, bazarech. Vždy jsem byl spokojen. Pravdou je, že čas strávený testováním určitě zkrátí cestu k výběru té nejvhodnější lyže.

18.11.2020 10:17:53 #11 

Myval muž

>> #10, Vvladimir, 18. 11. 2020 09:46:52

Ono s tim zkousenim je to osemetne. Vetsina lyzi, ktere mi na testovacce prisly super a pak jsem si je koupil, me po 2 sezonach zacala nudit. Vyjimka jsou prasanky SFB, to je laska od prvni vteriny do dneska.
Naopak lyze, ze kterych jsem byl po prvnich jizdach spis vydeseny a mel jsem velky respekt (Blizzard Brahma, Stockli GS R24,…) me prinutily trochu zapracovat na sve technice abych je zvladnul a i po nekolika letech me velice bavi.
Takze asi zalezi, jestli clovek hleda jen primou nahradu stavajici lyze bez jakehokoli posunu, nebo jestli se chce zlepsovat. To se pak asi vyplati byt na sebe trochu prisnej, o to rychlejsi to zlepsovani bude.

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

18.11.2020 18:59:21 #12 

pefi.cz

V mé minirecenzi (https://snow.cz/…edster-x9-wb) si můžeš přečíst, jak taky můžeš dopadnout, když si lyže nevyzkoušíš a ony ti fakt zoufale nesednou.

Ve výprodejích se nyní dají ulovit Atomic Redster TR za hodně zajímavé ceny. Měly být vyvinuty pro paralelní slalom, takže kratší oblouky určitě zvládat budou, stabilní jsou zjevně i ve vyšších rychlostech – má partnerka si na nestabilitu při jízdě rovně nestěžovala. Naopak, po té co je vyzkoušela, byla natolik nadšená, že je z půjčovny odkoupila – vzhledem k tomu, že to bylo ke konci sezóny, tak dostala velmi slušnou slevu. Nyní jsou za zajímavé ceny výprodeji i u nás v e-shopech.

18.11.2020 19:58:32 #13 

IIIvan muž

>> #12, pefi.cz, 18. 11. 2020 18:59:21

Ve výprodejích se nyní dají ulovit Atomic Redster TR za hodně zajímavé ceny. Měly být vyvinuty pro paralelní slalom

Toto ma zaujalo – zdroj? Lebo už som sa s tým stretol v prípade Fischer CT, kde bolo tvrdenie, že boli vyvinuté pre FIS paralelný slalom, resp. konkrétne sveťák(FB Mira M.). Pokiaľ ma moje oči neklamú, tak na túto disciplínu sú určené lyže identických parametrov podľa FIS rules na slalom…

18.11.2020 22:12:31 #14 

pefi.cz

Píše se to snad ve všech v marketingových materiálech. Zmíněno v češtině je to i v recenzi na Snow:

Fakta: Redster TR je vybaven klasickou sendvičovou konstrukcí, dřevěným jádrem a pláty titanalu – pro sílu, přizpůsobivé jízdní vlastnosti a silné držení na hraně. Svým krojením se pohybuje přesně mezi obřačkou a slalomkou, neboť lyže byla vyvinuta speciálně pro použití v paralelním slalomu. Výhodou tohoto tvaru také je, že kromě závodní tratě funguje stejně dobře i na sjezdovce.

Pocity: „Super výkonnost ve všech polohách, potřebuje trochu síly, aby ukázala celý svůj um. Je vidět, že krojením je hybridem mezi slalomkou a obřačkou, k tomu výborně drží stopu, a to i ve vysoké rychlosti. Slušný přírůstek, který Atomic pro nás lyžaře vyrobil.“

Závěr: Snadno ovladatelný model se závodním charakterem. Čilý a precizní, pro nasazení jak v závodní dráze, tak na sjezdovce.

Zdroj: https://snow.cz/…ster-tr-2017

V AJ například v katalogu stručně zde: REDSTER TR Built for the popular Nations Team events. Generates fast and agile turns for parallel slalom. https://www.atomic.com/…_eng_low.pdf

Víc sloužit opravdu nemohu. Edit: Že se lyže vejdou do regulí FIS pro nějakou disciplínu ještě neznamená, že nemohou být navrženy pro jinou disciplínu a tedy vlastnostmi o dost jiné. Viz pravidla FIS pro stavbu tratě pro paralelní slalom vs pravidla pro slalom.

19.11.2020 07:12:02 #15 

IIIvan muž

>> #14, pefi.cz, 18. 11. 2020 22:12:31

No ja rozumiem, vedel som že taký nejaký reklamný link sa nájde. Mňa skôr zaujímal link, že kde konkrétne organizácia FIS také parametre určuje/stanovuje na paralelný slalom…

No stavba trate je kolónka v reguli „parametre trate“, ale vybavenie(lyže apod.) je v koĺonke „equipment“ a ja tam vidím len stručnú zmienku „lyže rovnaké parametre ako na slalom“.

To all: Raceri/tréneri – navediete ma/nás?

19.11.2020 09:53:08 #16 

orim muž

>> #14, pefi.cz, 18. 11. 2020 22:12:31

Pokiaľ ma pamäť neklame, tak doteraz jazdci WC používali na paralelný slalom obráčky, samozrejme experimentovali s dĺžkou lyží. (možno, že sa v poslednej dobe už niečo zmenilo). Označenie výrobcu, že lyže boli špeciálne vyvinuté na paralelný slalom je dosť nešťastné (úprimne, kto jazdil paralelný slalom). Vo všeobecnosti už pár rokov existuje delenie lyží podľa ich využitia.

19.11.2020 10:11:10 #17 

Myval muž

>> #16, orim, 19. 11. 2020 09:53:08

Jsou to normalni marketingove povidacky. Budme radi, ze tam nepisou nic o pocitaci ktery vraci v oblouku silu zpet a podobne kraviny. Je to zrejme lyze s R kolem 15m pro prijemne sportovni svezeni, ale protoze spousta zakazniku (hlavne v CZ), slysi na magicke zaklinadlo SLALOMKA (kazdy prece rika, ze ta je pro bezne jezdeni uplne nejlepsi ;-) ), tak to slovo do popisu proste napsat musi. A aby k tomu byl nejaky pribeh, tak treba paralelni slalom, to zni dobre…

19.11.2020 10:12:17 #18 

pefi.cz

Pravidla pro stavbu tratě jsem zmiňoval proto, že požadavky na trať pro různé disciplíny jsou různé. Logicky pak jsou lyže optimalizované jsou pro danou disciplínu, přičemž se ale musí vejít do limitů, které jsou stanoveny pro disciplínu.

Vlastnosti lyží nejsou dány pravidly pro lyže, ale pravidly pro trať. Pravidla pro lyže jsou jen omezující podmínky.

19.11.2020 10:21:40 #19 

orim muž

>> #17, Myval, 19. 11. 2020 10:11:10

Marketingový ťah – asi niečo na tom bude, slovo „Slalomka“ je skutočne magické.

>> #18, pefi.cz, 19. 11. 2020 10:12:17

Pefi, pekne si to napísal, ale tak nejak nijako – filozoficky, nič konkrétne k téme lyže na paralelný slalom. Tieto všeobecné veci prakticky takmer všetci na fóre vedia.

19.11.2020 10:28:16 #20 

Myval muž

Tak schvalne, kolik majitelu slalomek na tech lyzich jezdi takovym zpusobem, k jakemu byly zkonstruovany = 1–2 oblouky za vterinu?
Pokud si vzpominam z davnych dob, kdy se jeste smelo lyzovat, tak na kopci bylo takovych lidi tak 10–15%, zbytek jezdil na slalomkach 5s oblouky od lesa k lesu.

19.11.2020 10:50:43 #21 

IIIvan muž

Hoši, na paralelný slalom sú v FIS rules uvedené slalomky:

https://res.cloudinary.com/….11.2018.pdf?…

Asi sa to niekomu mýli, že tam nie sú tyče ako pri SL, ale „panely“ ako pri GS – ale téma je „equipment“ a jeho parametre…

SL lyže sú definované na 10. strane tu:

https://assets.fis-ski.com/…ipment_1.pdf

Tj. hlavný parameter je „minimálna dĺžka 165cm“, bez určenia rádiusu(u chlapov). Ja silno pochybujem, že tie Atomicy TR alebo Fischer CT ako tvrdí Moško boli parametrovo(ni­ekoľko dĺžok/rádisuov) vyvíjané pre akéhokoľvek jazdca vo svetovom pohári alebo FIS závode a že na nich jazdí.

Konkrétne o tých CT tvrdil na jar:

„Kto sleduje SP v zjazdovom lyžovaní, určito zaznamenal, že v závere sezóny jazdci Fischeru na pódiu šibrinkovali s novou žltou RC4 CT (prvá zľava, CT ako CITY). Jedná sa o celkom nový model určený pre preteky SP, konkrétne pre mestský paralelný slalom. Kombinácia slalomky a obráčky.“

A detto tvrdili aj nejaké materiály výrobcu/oficiálnych testerov…

19.11.2020 12:10:08 #22 

orim muž

>> #21, IIIvan, 19. 11. 2020 10:50:43

Hoši, na paralelný slalom sú v FIS rules uvedené slalomky:

Dalším závodem v kalendáři je zmíněný paralelní obří slalom v Lech Zürs, v této disciplíně jste na lyžích ještě nezávodila. Poprvé jsem to jela předevčírem, nevěděla jsem, že brány jsou strašně blízko u sebe, že to není normální obřák, kde se jezdí nějakých 27 metrů, paralelní je 16 až 20 metrů. A jedeme ho na stejných lyžích, což je ten největší podraz. Zdroj: https://www.idnes.cz/…lyzovani_elv

19.11.2020 12:32:08 #23 

IIIvan muž

>> #22, orim, 19. 11. 2020 12:10:08

Ty píšeš o P GS, ja o PSL…ok, čo hovorí niečo novšie z FIS(viem, že nedávno tam robili nejaké zmeny a asi to rozdelili na PSL a PSG, a predtým bol asi len PSL):

https://assets.fis-ski.com/….08.2019.pdf

Bod 6 hovorí, že:

„V prípade PSL platia pravidlá výbavy podľa SL kritérii a v prípade PGS platia pravidlá výbavy podľa GS kritérií“.

Tj. podstata toho čo namietam sa nemení, že žiadne hentaké komerčné hybridy nie sú určené na akékoľvek závody FIS alebo sveťáku. A asi ťažko na nich nejaký jazdec vo sveťáku jazdí, je to proste klamstvo.

Ester píše o LECH Zurs Parallel evente(=Paralel GS), že bude jazdiť na GS materiáli, tj. minimálny rádius 30m – ktoré z predmetných komerčiek(Atomic TR a Fischer CT) majú rádius 30m?

A pre zaujímavosť, bod 4 určuje aj tie rozteče brán – u PSG je to naozaj menej ako u klasického GS…

19.11.2020 13:15:49 #24 

pefi.cz

>> #19, orim, 19. 11. 2020 10:21:40

Taky jsem čekal, že všichni na fóru vědí mnohem, víc než já, ale pak nechápu, proč se za validní berou pouze omezující podmínky (pravidla pro equipment) a ne pravidla definující po jaké trati ta lyže pojede.

Zcela konkrétně: – Pravidla pro PSL říkají: He (course setter) must ensure that the course flow is smooth and that there is variety in the curves (very pronounced curves) and that the course causes rhythm changes.

Je obdobná věta v pravidlech pro SL?

Já jsem rekreační lyžař, co teorii rozumí jak koza petrželi, a PSL i SL znám pouze z TV, ale těch radikálních změn v rytmu u PSL jsem si všiml i já – a ejhle ona vyplývají z pravidel pro stavbu tratě, takže změny rytmu budou součástí každého závodu. Že by tohle nemohlo mít vliv na to, jaké vlastnosti má mít ideální lyže pro PSL?

Navíc i dřevo jako já si všimlo, že lyže s velmi podobnými papírovými rozměry (vazba na equipment rules) se ve výsledku dokáží chovat (vazba na course properties) úplně jinak.

19.11.2020 13:52:14 #25 

IIIvan muž

>> #24, pefi.cz, 19. 11. 2020 13:15:49

Na takéto detaily je málokto odborník, oni sa zjavne tie FIS rules dosť menia :-D (preto som tak trochu rýpal, lebo už pred časom som narazil na podozrivé vyjadrenia predajcov/výrobcov a teraz sa mi to potvrdilo).

Zmeny rytmu sú aj v SL(možno inak popísané), ale podstata je to, že nie sú špeciálne lyže pre PSL a PGS, ale tie štandardné pre SL/GS(„In case of PSL, Slalom Specifications for Alpine Competition Equipment arevalid. In case of PGS, Giant Slalom Specifications for Alpine competition equipment arevalid“).

Ale možno tu napíše niekto zo sveťáku čo jazdí na na tých lyžiach „špeciálne vyvinutými pre jazdcov SP“ :-D

19.11.2020 14:14:36 #26 

Harry žena

>> #25, IIIvan, 19. 11. 2020 13:52:14

Ale diera na trhu pre nas co mame len spickove ambicie by to mohla byt pomerne priestorna.Co povies?

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

19.11.2020 14:18:57 #27 

IIIvan muž

>> #26, Harry, 19. 11. 2020 14:14:36

No, keď si spomeniem na jedno oranžové torpédo v tyčiach, tak by sa dalo pri nejakej tej snahe poriešiť upgrade fyzických daností a pomútiť Masters aj bez špeciálnych paralel event lyží :-D Len to by sa museli priority presmerovať od Rockefellera niekam inam :-D

19.11.2020 14:28:10 #28 

Harry žena

>> #27, IIIvan, 19. 11. 2020 14:18:57

No napisem to rovno.

Dlhodobym poctivym vyskumom ludskej povahy som prisiel na to, ze omnoho lahsie je pičo… na Rockeff. ako na seba .

Poctivo sa toho drzim.:DD

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

19.11.2020 14:36:18 #29 

orim muž

>> #27, IIIvan, 19. 11. 2020 14:18:57

>> #28, Harry, 19. 11. 2020 14:28:10

Chlapci vy dvaja nemáte chybu. Už som sa tešil ako v Taliansku po dobrej lyžovačke, pri dobrom rume bude rozoberať filozofiu sveta, správne návyky v telesnej príprave lyžiara ap. (zvady nie, len také okecávačky). No hádam niekedy po Corone, a možno že pri Corone. S pozdravom Na svah, aspoň ten Slovenský.

19.11.2020 14:56:27 #30 

IIIvan muž

>> #29, orim, 19. 11. 2020 14:36:18

Neboj, bude aj Italia, len asi ešte nie tento rok ako tak sledujem :-D Ale aj Orava(Kubínka?) by bola teraz dobrá, nie?

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy