návrat k lyžování po zlomenině - výběr nových lyží - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem návrat k lyžování po zlomenině - výběr nových lyží

návrat k lyžování po zlomenině - výběr nových lyží

09.02.2022 13:57:53 #1 

me46

Zdravím všechny lyžaře!

Před 3 lety jsem si při lyžování blbě zlomil nohu (nešťastný a nešikovný dopad, kdy to holeň a koleno nevydrželo), skončil jsem s 15 šrouby, ale už jsou venku. Rád bych se vrátil k lyžování, ale brzdí mě strach. Dřív jsem sjel teoreticky všechno, černou sice zpocený, ale myslím, že moje jízda byla celkem v pohodě, žádná šílená rychlost, tak max. střední, prostě pro zábavu a s dětmi.

Potřebuji nové lyže, přemýšlím jestli by pro mě nebyly vhodné nějaké klidnější, které mně dají jistotu a určitě i dost věcí prominou. Nemyslím, že ze mě bude zase začátečník, ale ten strach v hlavě je dost silný. Ale jak píšu, chci ho překonat. Mám 45 let, 176cm/80 kg a koukal jsem třeba po nějakých Blizzardech nebo Elanech? Doporučíte někdo? Moc díky!

09.02.2022 19:54:39 #2 

Martin47 muž

>> #1, blue76, 09. 02. 2022 13:57:53

Jestli máš až takový strach, zvaž jestli je vůbec dobré lyžovat, protože a/ nebude tě to těšit, b/ se strachem se člověk občas nechová racionálně a to s lyžováním nejde moc dohromady.

09.02.2022 21:18:53 #3 

adam 1

Tak bude to výzva a můžeš se vrátit na začátek a “učit se “ od píky ,na černé zapomeň ,jezdi modré ,tvůj nepřítel bude rychlost a pokud zvládneš ty základy tak si pojeddš rychlostí ,kterou si určíš ty ne lyže :) Jestli blizzard tak např.competition 76 ve 174 je dobrá Ski

https://www.skibikecentrum.cz/…likost-182cm

Fotky

10.02.2022 08:27:08 #4 

me46

>> #3, adam 1, 09. 02. 2022 21:18:53

Moc díky. Je mně jasné, že se budu motat na modrých a jsem s tím v pohodě, chci jezdit, to je myslím pro začátek dobrý :) Na tyto Blizzardy jsem koukal, bude mně stačit 166? Díky!

10.02.2022 09:30:44 #5 

korsičan muž

Já bych to řešil půjčením nějakých širších pěnovek, max do 165cm. Je lepší to párkrát zkusit, půjčit si různé lyže, než si kupovat něco, co člověku ve finále nemusí vůbec vyhovovat. Co pak s tím ?

Ta holeň je prevít. Taky jsem s tím laboroval. Možná 5 let trvalo, než jsem vyřešil boty. A ta bolest holeně při lyžování, se každou další jízdou stupňovala. Ale jak jsem přišel na ideální rozměr boty, už to bylo super.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

10.02.2022 09:34:47 #6 

plamice žena

>> #3, adam 1, 09. 02. 2022 21:18:53

Ty Blizzardy vypadají dobře, ale přeci jen, po úraze nohy, kdy ta noha může pak bolet, nebudou moc těžký, s dvojitým TI? Jinak naprosto chápu obavy z dalšího lyžování, ale i chuť to zase vyzkoušet, já sice jen po úraze ruky /dvakrát sešroubované a zdrátované předloktí, též úraz ze sjezdovky vloni//, první stoupnutí letos na lyže sice na modré, ale zledovatělé, přišla jsem si jak naprostý začátečník, už se to lepší, ale vyhledávám jen modré, na červenou se bojím a bojím se vícero lidí kolem sebe… No a raději jezdím bez hůlek, protože mne s hůlkama pak ta ruka bolí, hlavně zápěstí..... Asi bych volila nějaký střed, ne tak výkonnostní…Jinak osobně mám jak sportovní Blizzardy s dvojitým TI, drží suprově na plotnách a zmrzlém sněhu, ale nejsou to pohodové lyže na celý den – taky Elany Amphibio /zde celkem zatracované touto technologiíí levé a pravé nohy/, ale jsou víc pohodovější, širší, lehké /bez TI/ jsou super i do oraniště, sice tak nepodrží jako ty Blizzardy, ale už jsem si na ně zvykla více…můj servisák jim říká plácačky:-) Jinak je mám ve 168cm na výšku 176cm a dělají i s Ti, tak zkuste mrknout :-)

jsem jen samouk, co miluje lyžování

10.02.2022 09:42:01 #7 

korsičan muž

>> #6, plamice, 10. 02. 2022 09:34:47

Po takovém úrazu jsou lyže s dvojitým titanalem nesmysl. Po pár jízdách ho bude bolet koleno tak, že sotva odleze k autu.

Já jsem po úrazu kolene (jsem bez vazu a menisků) na takové lyže několik let nestoupnul. Sem tam jsem to zkusil, ale bylo to tak na dvě jízdy hned ráno, kdy byla sjezdovka čistá. A i tak jsem po zbytek dne koleno cítil.

Každý plát znamená neskutečné rány do nohy. A první na ráně bude to koleno, které bude každou tu ránu tlumit. A ani ta holeň nebude skákat radostí.

Koupil jsem si širší freeridovku bez plátů a o kolenu nevím celý den.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

10.02.2022 09:46:28 #8 

adam 1

Tak ty competition 76 nejsou žádné traverzy mají jeden plech přes celou lyží a ten druhy je ze shora jen pod vazaním a příjdou mi hodně příjemné /friendly ,HCR už jsou tvrtší ,ta nová deska pod vazaním od markeru tlumí opravdu dobře ,ale asi bych to taky z prvu řešil půjčit ať ví co a jak a jestli to půjde /bolest atd.

10.02.2022 12:20:00 #9 

HonzA_ muž

Ahoj. Je skvělé, že se všechno zahojilo a znovu uvažuješ o lyžování.

Jen abys byl v obraze:

>> #2, Martin47, 09. 02. 2022 19:54:39

Martin47 moc dobře ví o čem mluví, prošel si mnohem horším zraněním. A na lyže se vrátil.

Já zase naopak mám zkušenost s menším zraněním před 10 lety jsem si 1. prosince ze 3/4 natrhl křížák. Doktor to nejdříve posoudil jako natažení a léčil konzervativně klidem s tím, že se na začátku ledna udělá kontrola stavu artroskopií.

Ta byla kolem 10. ledna, ukázalo se, že křížák mezitím trochu srostl a samozřejmě byl volný (protože srostl rozšklebený).

Po týdnu vyndání stehů, následně první 3 rehabilitace a ortoped prohlásil památnou větu: „Vám se to stalo na lyžích, že? Tak co kdyby jste na ně o víkendu vyrazil?“

Vzal jsem své slalomky s jedním Ti a šel jezdit na placku. První jízda byla taková divná, každou nohu jsem cítil jinak a při zabrždění u vleku jsem se málem pos.al, protože mi v křížáku najednou křuplo.

Ale ukázalo se, že o nic nešlo, jen popraskaly kalcifikace. A pak jsem 2 roky musel jezdit s ortézou. Ale vše už bylo OK a žádný problém nenastal.

Takže, pokud máš chuť to znovu zkusit, pusť se do toho. Ale najdi si důsledně mírnou sjezdovku a pokud možno volnější den. A prostě se v klidu povoz. Lyže si i třeba půjč na začátek aby ses vyhnul zbytečné investici.

A protože opakování je matka moudrosti, dodám znovu – placka a volno na sjezdovce. Chceš mít klid, pohodu a žádný stres.

A tak hledej i odpovídající lyže – hodné, klidné, stabilní.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

12.02.2022 19:29:47 #10 

me46

Moc díky všem za názory. :) nechci to vzdát, vím, že to bude bolet, mám i ortézu na koleno, které bylo se šrouby hodně vrtkavé, teď skoro třičtvrtě roku po vyndáni v pohodě. Kromě toho nohu pořád hodně zpevňuju a fakt se snažím připravit. Tak snad to vyjde. Moc díky!

12.02.2022 22:39:23 #11 

slowthinker

…> ale jsou víc pohodovější, širší, lehké /bez TI/ jsou super i do oraniště, sice tak nepodrží jako ty Blizzardy, ale už jsem si na ně zvykla více…můj servisák jim říká plácačky:-)

No jasně, do oraniště jedině lyže co mají dobrou průraznost.
Máš osvíceného servisáka, že se dívá s despektem na měkké lyže, mně se servisák z vyhlášeného servisu snažil přesvědčit, že slalomky nepatří na jarní neupravený kopec a že prý jedině měkké.

>> #10, blue76, 12. 02. 2022 19:29:47

Přemýšlel bych o lyžování s ortézou, i když se noha zdá být už v „pohodě“. Nebo bych jí zkusil aspoň pro začátek, a pak do náročnějších podmínek (přechod na prudší svah aj.).
Samozřejmě, všechno v noze potřebuje posilovat, a z tohoto hlediska má ortéza negativní efekt, ale posilovat se dá i v bezpečných prostředích, jako je posilovna.

Sám s (kovovou) ortézou jezdím preventivně i se zdravou nohou, tedy pokud zrovna neprovozuju nějaké flákací social-skiing.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy