Latrína (strana: 9) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Hospoda Latrína

Latrína (strana: 9)

15.07.2022 08:07:48 #241 

IIIvan muž

>> #233, slowthinker, 14. 07. 2022 13:12:03

Ano, je to úžasný sport. Kombinuje specifické prvky a vyžaduje specifické schopnosti

Ad adrenalín – otázne je ako kto chápe „adrenalín“. Jasné, fyziologicky sa vyplavuje pri nejakej činnosti a strese, prednášku si tentokrát odpustím. Častokrát vidím, že niekto považuje za „adrenalín“ len takú situáciu/šport, kde je jeho hladina extrémne vysoká – ten pocit pri skoku na bungeejumpingu napríklad.

Ja pri lyžovaní uprednostňujem skôr chladnú hlavu, možno mám tu hranicu(kedy je to už extrémny pocit) posunutú oproti iným kolegom(viď umelecký popis môjho niekdajšieho kamikaze štýlu). Dosť možné, že ma to naučili jednak bojové športy a tiež viaceré špecifické situácie zo života.

Tam(v ringu) nemôžeš kadeako mrkať očami a v panike pred letiacou nohou súpera sa odvrátiť, ale neustále aspoň jedným okom sledovať situáciu a hlavne reagovať KONTROLOVANE a ísť proti prirodzeným reflexom a obrazne jednou rukou sa zakryť a druhou už reagujúc kontraúderom – toto myslím tou „chladnou hlavou“.

Toto má vzťah aj k tvojmu bodu 2(schopnosť vnímat okolité prostredie). A lyžovanie je aj dosť o koordinácii a presnosti pohybov. Ak je človek moc „adrenalínový“ v jazde, tak koordinácii a presnosti pohybov to moc nepomôže, skôr naopak(fyziológia), je taký „vytrasený“.

Pre istotu(aby si to hneď nevzťahoval k tvojmu tzv. intuitívnemu lyžovaniu): tie hranice a pocity sú indiviuálne, čo je pre jedného chaos v rýchlom slede oblúkov, je pre druhého pohodička(a samozrejme, tréningom by sa to mohla/malo posúvať pozitívnym smerom).

15.07.2022 10:49:37 #242 

orim muž

>> #239, IIIvan, 15. 07. 2022 07:41:17

Myslíš, že ja len teoretizujem na fóre? :-D V Apres ski síce(v polčase) obvykle pijem len kolu ako náš nemenovaný politik, ale predtým napodiv aj lyžujem…

Íčko, trochu ma podceňuješ.

Už v minulosti som stihol načítať, že lyžovanie Ťa zobralo a venuješ sa mu na plno aj po praktickej rovine. :-D

To som myslel môj postoj k lyžovaniu, nie Tvoj. To, že nemám odborné vzdelanie je fakt a v mojom veku sa mi nechce teóriu lyžovania učiť, preto sa ani nevyjadrujem k technike lyžovania (až na jednu výnimku v minulosti). Je samozrejme jasné, že človek ktorý sa teórii lyžovania venuje prakticky, ako samouk dokáže získať skúsenosti na úrovni VŠ, resp. aj kvalitnejšie, všetko záleží od prístupu jedinca k danej problematike. Ako sa u nás na Strednom Slovenku hovorí „papier ešte nikoho nespravil múdrim“. ;-)

15.07.2022 10:54:50 #243 

IIIvan muž

>> #242, orim, 15. 07. 2022 10:49:37

Nepodceňujem :-D Pôvodne som ti chcel napísať len niečo v štýle „ber to ako pozvanie na apres ski“ :-D

15.07.2022 11:35:46 #244 

IIIvan muž

>> #233, slowthinker, 14. 07. 2022 13:12:03

Spousta řidičů třeba netuší, že se jim smýklo auto, zvlášť když je to na sněhu nebo ledu.

Parafrázujem: veľa lyžiarov netuší, že či práve idú šmykom, alebo po hrane. Nemyslím to teraz hanlivo a ani nemyslím úplných turistov. Proste to tak je, niekto tú schopnosť označuje ako „cit“. Naväzuje to na predtým zmienenú vetu v štýle „nezávodník nedokáže odstrániť posledných 20% šmykovej zložky a myslí si, že ide čisto po hrane“. Občas je niekto prekvapený pri nejakom na pohľad ľahkom cviku, že ako sa dá s tým „pohrať“ a čo to spraví so správaním lyží…

fyzický aspekt, rychlost a síla dynamická rovnováha a (troška) akrobacie Stručně bych to tedy vyjádřil: lyžování = jízda na motorce + atletika + skoky na trampolíně

Na túto tému(fyzická príprava a parametre potrebné pre ski výkon) som pred časom založil samostatné vlákno, ktoré som aj výdatne celý čas živil písaním :-D

Ad rýchlosť(v zmysle rýchlosť pohybu nejakej časti tela, nie celkový pohyb kĺzajúcej sa sústavy lyžiar+lyže): nemyslím, že „čistá rýchlosť“(riešia napríklad šprintéri na 100m) je až tak potrebná pre lyžovanie. Skôr by sa dalo(vzhľadom na charakteristiku síl v oblúku) hovoriť o schopnosti rýchlo napnúť a rýchlo povoliť svaly(konkrétne skupiny v konkrétny okamih) a to v koordinovanom celku, s „citom“ pre dané podmienky(napr. korekcia nerovnosti, prechod z platne do mäkkšieho snehu…).

15.07.2022 11:58:47 #245 

IIIvan muž

>> #244, IIIvan, 15. 07. 2022 11:35:46

Ad sila: tá je určite potrebná, aj keď znovu(ako pri lyžovaní asi všetko): dosť špecifická. Veľmi veľa „svalovej práce“ je vykonávané izometricky, tj. okom tú „prácu“ ani nevidno(držať nejakú pozíciu na okamih proti nejakému odporu – ako napr. voči odstredivej sile) a excentricky(kon­trolované povolenie svalov v smere externej sily).

Tiež je dôležitý faktor, že pri „pokročilejšom lyžovaní“ je oblúk dosť „jednonohý“(von­kajšia nohy/lyže je namáhaná viac ako vnútorná) a telo by sa bez schopnosti odolávať tomuto asymetrickému zaťaženiu(cz: „zatížení“) nejako „dokrútilo“(alebo by jazdec vyletel „po tečně“). Bavíme sa hlavne o sile týchto svalových skupín:

1. všetky svaly brucha(povrchové, aj hlboké) + hlboké stabilizátory páteře – dynamická stabilizácia trupu v predozadnej, stranovej aj rotačnej rovine. Málokto z hobbíkov trénuje tie hlboké svaly, prípadne nedostatočne.
  2. rotátory a tzv. hlboké svaly kyčlí – detto, dynamická stabilizácia(panva a následne trup) vo všetkých rovinách/osiach. Platí to z bodu jedna o hobbíkoch – bez toho sa človek moc do tej vnější neoprie poriadne…
  3. kvadricepsy(predné stehná) – dôležitosť izometrickej a excentrickej sily pre „odolávanie tlaku do vnější“(len tak na okraj, na kole toto človek nenatrénuje)

Je to samozrejme kapánek zložitejšie a všetko so všetkým súvisí… :-D

15.07.2022 12:10:53 #246 

slowthinker

>> #240, IIIvan, 15. 07. 2022 07:49:10

kontrola je priorita number 1. Teraz aj keď idem niekedy (relatívne) rýchlo, tak možno idem občas „na hrane rizika“, ale určite bezpečnejšie ako kedysi z neznalosti ri­zík.

Kontrola lyží nikdy není 100%. To jsem napsal velmi zjednodušeně.
A asi si tady u stolu nevysvětlíme jak kontrolu měřit a která ne-kontrola je ještě zdravá.
Ale já jsem tím chtěl taky říct, že není špatné míru kontroly měnit – od jízdy a la dril po zkoušení nových věcí. (Částečná) ztráta kontroly nemusí být jenom o rychlosti, ale i o větším zavření oblouku, frekvenci, způsobu průjezdu oblouku…

No a „riziko“ a „kontrola lyží“ na sobě až zas tak nezávisí. Už proto že člověk ani náhodou nestihne soustavou oči/mozek si prohlédnout a zanalyzovat po čem pojede. Takže trať vyhodnotí odhadem a intuitivně to tam pleskne.

A „riziko“ taky není tak jednoduché – je riziko že umřu, a riziko že upadnu a budu muset vstávat.

(Jakožto intuitivní lyžař se za svoje pokusy o teoretizování stydím. Ale současně mě to fakt baví a jsem rád že se tu najde někdo podobně postižený. :-) )

15.07.2022 12:22:32 #247 

IIIvan muž

>> #244, IIIvan, 15. 07. 2022 11:35:46

ad dynamická rovnováha: možno najdôležitejšia schopnosť pri lyžovaní a (nielen) podľa mňa aj najťažsie trénovateľná v dospelosti(túto tému som trochu rozobral, v nedávnom článku tu na SNOW). Nezávodník nemá obvykle vôbec predstavu, akú úroveň tej rovnováhy potrebuje ak chce nejako riešiť race oblúk a podobne. Vie, že niečo pocvičí na nestabilnej plošine(BOSU…), v lete pár hodín na Bystrcké přehradě na paddleboardu – no, len či je to dostatočné…

Skúste si(tí čo tu teraz v tomto teple márnite čas :-D) otestovať svoju rovnováhu cvičením z bojových športov: roztoč sa v stoji okolo svojej osi(rozpažené ruky) – čo najrýchlejšie, 20 koliečok a potom sa snažte („tieňovo“) boxovať smerom na nejaký blízky bod(tj. bez kontaktu, len sa snažiť udržiavať rovnováhu, oči fixovať na cieli a na diaľku ho „zasahovať“)…aby som nebol sviňa a nedošlo k ujme na zdraví alebo majetku, skúšajte to radšej vonku na lúke :-D

No a ako by to šlo takéto boxovanie po 20 otočkách keby ste stáli len na jednej nohe, hm? Nejedná sa teraz o to, že chcem niekoho učiť tu boxovať. Ide o to, že tie rôzne systémy, ktoré udržujú rovnováhu) makajú pri takýchto náročnejších úlohách vždy a variabilitou podmienok(zmena rytmu, pozície, rýchlosti…) sú nútené sa neustále adaptovať.

A táto schopnosť adaptácie sa potom dokáže pretaviť pri špecializovanom tréningu nejakého športu(tj. napr. aj lyžovanie) – reakcie jednotlivých systémov pre rovnováhu sú rýchlejšie a presnejšie. Dospelí to majú ťažké(ski nezávodníci s ambíciami) – Ligety z nás už určite nebude, ale dokážu sa zlepšiť aspoň čiastočne.

Prenesiem to na tú trampolínu: ako si uhádol Slow, že posledný rok tam v off season trávim celkom dosť času? :-D

15.07.2022 12:25:45 #248 

slowthinker

>> #245, IIIvan, 15. 07. 2022 11:58:47

Ad sila: tá je určite potrebná, aj keď znovu(ako pri lyžovaní asi všetko): dosť špecifická. …

Rád si to přečtu, ale jinak se stáhnu do závětří k orimovi :-)

všetky svaly brucha(povrchové, aj hlboké) + hlboké stabilizátory páteře – dynamická stabilizácia trupu v predozadnej, stranovej aj rotačnej rovine. Málokto z hobbíkov trénuje tie hlboké svaly, prípadne nedostatočne.

Trénovat nemusí být potřeba. Někdy to přijde samo. :-)
Kdysi jsem občas zašel do posilovny, vlastně spíš ze společenských důvodů. Bylo to tak jednou za měsíc, takže opravdu se tomu nedá říct že bych cokoli posiloval.
V zásadě všechno jsem si nakládal míň než ostatní, kromě cviku, kdy lehneš břichem na lavičku, tělo od pasu nahoru je ve vzduchu, a ty ho zvedáš od země do roviny. Aby to pro mne mělo nějaký smysl, musel jsem si dávat 10 kilo za ucho, a dělat ho ve velké frekvenci a s větším počtem opakování.
Netuším kde jsem k tomu přišel, protože sportuju hodně málo. Asi ve spánku.

15.07.2022 13:05:59 #249 

johnycek muž

>> #245, IIIvan, 15. 07. 2022 11:58:47

moc jsem toho zatím nepřečetl, ale jak se začne se stehnama :-) : kvadricepsy(predné stehná) – dôležitosť izometrickej a excentrickej sily pre „odolávanie tlaku do vnější“(len tak na okraj, na kole toto človek nenatrénuje) jj. Jediný s čím bych nesouhlasil, že se to na kole nedá potrénovat. Právě, že ty kvadráky se při správné pozici trochu jako jediný z tvého výčtu(1–3) natrénovat dají. Ale fakt se musí změnit technika šlapání. A když je řeč o břiše, to musí bejt jak beton, jinak můžeme plebs na gs, sl v rychlosti na carving zapomenout. :-)

panta rhei

15.07.2022 13:16:07 #250 

slowthinker

>> #247, IIIvan, 15. 07. 2022 12:22:32

Nezávodník nemá obvykle vôbec predstavu, akú úroveň tej rovnováhy potrebuje … Vie, že niečo pocvičí na nestabilnej plošine(BOSU…), v lete pár hodín na Bystrcké přehradě na paddleboardu – no, len či je to dostatočné… trampolína …

Já se nepřestávám divit, kolik tomu lyžování dáváš. Netuším co je to BOSU, a nenapadlo by mě trénovat na paddleboardu.
Fakt by mě zajímalo srovnání tvého maximalistického lyžování s mým intuitivním přímo na svahu (ne při cole během apres-ski).

Fyzické předpoklady jsou určitě pro lyžování dobré, ale neřekl bych že jsou klíčové. Intuice si poradí s fyzickými nedostatečnostmi a poskládá ten pohyb jinak s využitím toho co je na skladě k dispozici.
Mně třeba baví používat při lyžování sílu, ale věřím že i bez ní lze k dospět k podobnému efektu.

otestovať svoju rovnováhu cvičením z bojových športov: roztoč sa v stoji okolo svojej osi(rozpažené ruky) – čo najrýchlejšie

Roztočit se poskakováním? Celkem to šlo, jenom výjimečně jsem se zapotácel. Řekl bych že to zapotácení bylo způsobeno tím, že intuice nesprávně zesynchronizovala nohy a ruce?
A na jedné noze se mám taky točit poskakováním?

15.07.2022 13:29:47 #251 

IIIvan muž

>> #246, slowthinker, 15. 07. 2022 12:10:53

není špatné míru kontroly měnit – od jízdy a la dril po zkoušení nových věcí. (Částečná) ztráta kontroly nemusí být jenom o rychlosti, ale i o větším zavření oblouku, frekvenci, způsobu průjezdu oblouku…

100%-né nie je asi nič :-D O drilloch som nič nepísal, tam je samozrejme cieľ mať kontrolu čo najviac adept dokáže(a potom získanú „dovednost“ neskôr skúsiť aplikovať vo voľnej jazde). Asi by sme sa zamotali, lebo vnímanie „co je to ešte kontrola a čo už nie je“ bude dosť subjektívne, zvlášť v porovnaní „strictthinkera“ ako ja a „inštiktívnym“ jazdcom ako ty… :-D

člověk ani náhodou nestihne soustavou oči/mozek si prohlédnout

Berieš v úvahu len vizuálne vnemy, ale pri lyžovaní dobrý jazdec aj „číta nohami“(nebudem používať „múdre“ výrazy). Jazdci sveťáku tak „čítajú na milimetre/mili­sekundy“ na strmej injektovanej piste a X činností(tie drobné zmeny napätia svalov, pozície…) vykonajú automaticky na základe podnetov z tohto „čítacieho“ senozorického systému…

15.07.2022 13:47:20 #252 

IIIvan muž

>> #248, slowthinker, 15. 07. 2022 12:25:45

Trénovat nemusí být potřeba. Někdy to přijde samo. :-) Kdysi jsem občas zašel do posilovny…

Samo to nepríde, jediný Samo čo poznám, že niekde prišiel bol asi franský kupec Samo, čo založil Samovu ríšu pred 1399 rokmi :-D

Čo majú všetci „oponenti posilovania“ furt s tou posilovňou? Dá sa cvičiť obrazne nekonečnými spôsobmi aj s vlastnou váhou: doma pri pozeraní TV, pri prechádze s deckami…

Já se nepřestávám divit, kolik tomu lyžování dáváš

To sa občas divím aj ja, asi to bude nejaký variant Omikronu, je to totiž nákazlivé v mojom okolí :-D

BOSU alias balančná plošina: https://www.fitland.sk/bosu-lopta/ Adept na tom stojí na dvoch a potom na jednej nohe, skáče na BOSU alebo z BOSU… Paddleboard je teraz strááášne populárny medzi CZ lyžiarmi čo viem, znovu: je to nestabilná plošina a núti to človeka k snahe o rovnováhu(=pod­net, = adaptácia na podnet, = zlepšenie…).

Maximalistické lyžovanie? :-D OK, zapíšem si., ale to mám ďaleko, ja som v podstate leňoch. Ak budeš mať cestu na SK alebo do CZ/PL Beskýd, tak sa ozvi na tú Colu…

Fyzické předpoklady jsou určitě pro lyžování dobré, ale neřekl bych že jsou klíčové

Aha, takže niekto čo má reakčný čas starého Windowsu a nohy silné ako pružina v budíku tak bude v pohode odolávať „race-hobby“ přetížení 1,5G? Alebo ten, čo má na sucho stranový rozsah v kyčli 5 stupňov(abduk­cia), tak sa na svahu intuitívne v tej kyčli zalomí na 30 stupňov? :-D

Roztočit se poskakováním?

Nie, roztočiť sa roztočením :-D (na mieste dávaš „mini kroky“ tak, aby si nedokráčal preč, ale točil sa na mieste). To na jednej nohe je myslené, že PO tom točení sa postavíš staticky na jednu nohu a boxuješ(a snažíš sa udržať rovnováhu).

15.07.2022 13:59:33 #253 

slowthinker

>> #251, IIIvan, 15. 07. 2022 13:29:47

Berieš v úvahu len vizuálne vnemy, ale pri lyžovaní dobrý jazdec aj „číta nohami“

Připomínám: šlo o vztah „kontrola lyží“ – „eliminace rizik“
Nohami se s problémy vyrovnáváš expost, až poté co riziko vzniklo. Však se i ten jezdec ve svěťáku taky občas vyseká.

15.07.2022 14:00:35 #254 

IIIvan muž

>> #249, johnycek, 15. 07. 2022 13:05:59

Excentricky sa nedajú pri tom natrénovať. Jedná sa o silové pôsobenie v čase kedy sa sval naťahuje/predlžuje – pri šlapaní na biku teda pri pohybe nohy/pedálu nahor. Cyklista vtedy čo najviac povoľuje danú nohu(nekladie pedálu čo najväčší odpor so snahou „pedál, ty ma nepretlačíš“), tj. ten excentrický odpor minimalizuje. Resp. profi cyklisti na rozdiel od väčšiny hobbíkov ešte danú nohu ťahajú silou nahor(v „kufroch“).

Táto vlastnosť(exc. tréning kvadriceps) vyžaduje niečo, kde vznikne na relatívne narovnanú nohu(nie „zamknutú) náhly a silný impulz, ktorý tu nohu chce "pokrčiť“ a cvičenec tomu odoláva tak, aby spomalil to pokrčenie. Dobrý príklad je trebárs dopadová fáza drepu…

15.07.2022 14:17:08 #255 

slowthinker

>> #252, IIIvan, 15. 07. 2022 13:47:20

bude v pohode odolávať „race-hobby“ přetížení 1,5G? Alebo ten, čo má na sucho stranový rozsah v kyčli 5 stupňov(abduk­cia), tak sa na svahu intuitívne v tej kyčli zalomí na 30 stupňov?

Přetížení se dá absorbovat dřepem. No dobře, bez fyzických předpokladů neodjedeš všechno na 100% a ve světovém poháru by sis neškrt, ale na úrovni hobíků (i maximalistic­kých) si myslím, že fyzička není to hlavní.

Nie, roztočiť sa roztočením :-D (na mieste dávaš „mini kroky“ tak, aby si nedokráčal preč, ale točil sa na mieste). To na jednej nohe je myslené, že PO tom točení sa postavíš staticky na jednu nohu a boxuješ(a snažíš sa udržať rovnováhu).

Minikroky – to jsem pochopil správně.
Boxoval jsem pak během rotace, a přišlo mi to jako rozumné cvičení :-)
Když jsem se zastavil, nedokázal jsem stát ani na dvou, natož na jedné, o boxování ani nemluvím! 8-O
To není cvik, to je o tom jestli má člověk určité předpoklady, já je mám nulové …

15.07.2022 15:06:50 #256 

slowthinker

>> #236, Vlark, 14. 07. 2022 22:19:52

„Donald Trump žádá u Zelníčků o ruku Ivany. Obraz Ivana Mládka. (Přesný název je jiný). RIP“
 https://twitter.com/…193469526017

15.07.2022 16:26:10 #257 

IIIvan muž

>> #255, slowthinker, 15. 07. 2022 14:17:08

Přetížení se dá absorbovat dřepem

Pointa je v tom, že ak niekoho stehná zvládnu „pretížení“ 1,2G(maximum), tak nemôže odolať „tlaku“ o 20% viac. A pri jazde po hrane je taká rada(podrep vo fáze najväčšieho tlaku) „hraběcí“: uvoľníš tak tlak do lyží a zvýši sa „momentálně jetý rádius“ oblúku…(Newton akcia reakcia).

>> #255, slowthinker, 15. 07. 2022 14:17:08

Když jsem se zastavil, nedokázal jsem stát ani na dvou, natož na jedné, o boxování ani nemluvím!

Určite si ma aspoň v duchu pochválil za taký cvik, že jo? :-D No vidíš, teraz máš predstavu o tom, ako ti funguje ako celok systém rovnováhy.

Samozrejme to bol len ako test, pre cvičenie treba dodržať nejaký „pedagogický“ postup: postupnosť, začať od tolerovateľnej úrovne(napríklad 5 otočení a stoj na oboch nohách, potom postupne po týždňoch pridávať počet opakovaní + 2 nohy, potom skúsiť 5 otočení + jedna noha…)…

18.07.2022 09:07:51 #258 

HonzA_ muž

Absorbovat přetíżení dřepem?

Kolik udržíš na natažených nohou a kolik v podřepu?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

21.07.2022 07:21:59 #260 

IIIvan muž

>> #259, Thomas, 21. 07. 2022 02:27:36

Tady je na to dokonalý cvičební recept: https://youtu.be/KYB9KUCAMHI

Choreografia pekná… :-D

04.08.2022 01:11:22 #262 

Thomas muž

>> #260, IIIvan, 21. 07. 2022 07:21:59

No jo, ale jaksi Snow fanatici nepochopili, že ji před 10 lety ujel vlak z USA na téma rotace v tečně oblouku

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

04.08.2022 06:40:41 #263 

IIIvan muž

>> #262, Thomas, 04. 08. 2022 01:11:22

No jo, ale jaksi Snow fanatici nepochopili, že ji před 10 lety ujel vlak z USA na téma rotace v tečně oblouku

Aká rotace(čoho, kam a kedy)? A v ktorej tečně?(je ich totiž viac…celkom dosť veľa) :-D Ja totiž nechcem, aby mi ten vlak utekal :-D

04.08.2022 08:22:42 #264 

Thomas muž

Jj letní plný a nekonečné mnoho možností načasování v kruhu a vlak směr hory už v tom vedru ujel, totálně roztál nejbližší ledovec od hranic s Německem. „Ledovec roztál“:„Schne­eferner unter der Zugspitze in 15 Jahren abgeschmolzen | BR24“ https://www.br.de/…lzen,TDRCtVV

04.08.2022 10:00:28 #265 

Thomas muž

Další nejbližší moravský ledovec je taktéž na pokraji vyhynutí „Dachstein gletscher“:„Der Dachstein – Eine Welt 3.000m über dem Alltag – Webcam PANOMAX 360°“ https://dachstein.panomax.com

04.08.2022 10:09:05 #266 

Thomas muž

Další ledovec v dosahu Moravy je na tom podobně.Tenhle způsob léta zda se mi poněkud nešťastným. Uvidíme ,co přinesou listopadové plískanice. „Kaprun web cam“:„Wetter und Webcams Kitzsteinhorn Kaprun, Österreich – Kitzsteinhorn“ https://www.kitzsteinhorn.at/…tter-webcams

04.08.2022 10:38:24 #267 

Mára Bednářů muž

>> #266, Thomas, 04. 08. 2022 10:09:05

Tome, asi je čas přesedlat na paragliding ;-)

04.08.2022 14:00:23 #268 

HonzA_ muž

>> #265, Thomas, 04. 08. 2022 10:00:28

Jj. Před týdnem jsem byl v Gosau a pohled zespoda na Dachstein byl dost smutný…

04.08.2022 20:38:35 #269 

MPS

>> #268, HonzA_, 04. 08. 2022 14:00:23

Jak jako že zespoda smutný ? Jako že dole došlo pivo ? Hele nestraš zrovna se tam chystám.....

04.08.2022 22:36:18 #270 

HonzA_ muž

>> #269, MPS, 04. 08. 2022 20:38:35

Co ti budu povídat. Jako v Karibiku, takže Ti to bude vyhovovat. Ale protože to je Rakousko, tak asi jen Zipfer…

https://www.zipfer.at/unser-bier/

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy