Jak určit pokročilost lyžaře? - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Jak určit pokročilost lyžaře?

Jak určit pokročilost lyžaře?

27.11.2022 20:12:36 #1 

MartinMM muž

Ahojte, děti trochu odrostly a tak jsem v minulé sezóně po pár letech oprášil lyže a vyrazil zase zkusit na svah. Zjistil jsem, že jsem to nezapomněl a naopak mě chytlo snad ještě více, než „za mláda“. Na letošní sezónu jsem se rozhodl trochu zainvestovat a obnovit již zašlé vybavení. Při průzkumu trhu jsem se ale dostal trochu do rozhodovací paralýzy, kdy fakt nevím, jaké lyže vybrat. Je mi 36, 182cm/75kg. To jsou jasné parametry, ale když mám odpovědět na dotaz o pokročilosti lyžaře, tak fakt nevím :) Preferuji určitě upravenou sjezdovku, když vjedu na ranní manžestr, tak si chrochtám blahem. Naopak v jarní odpolední oranici trpím. Mám pocit, že jezdím dobře, na sjezdovce patřím určitě k nejrychlejším, odježděno mám dost zejména v Rakousku, kde v takový povedený den udělám kolem 70–80km (včetně nějakého zastavení na polévku nebo jiné posílení). Ale pravda, že po asi 8-leté pauze (kvůli dětem), mi takový den dal loni fakt zabrat. Mám starší školu, takže raději mám krátký smýkaný oblouk, carvingový styl jsem se asi zatím nenaučil.

Momentálně mám asi 15 let staré Head Xenon 2.0, 170cm, radius 14,9. Pokukoval jsem po Salomon S/Max 10 v délce 165cm, ale mám strach, že budou moc tvrdé a práce s nimi příliš únavná. Další tip byl Elan Amphibio 16 Ti FX 172 cm, ale tam mám nějaký pocit, že jsou moc „přetechnizované“, navíc mám strach z nemožnosti záměny pravá/levá kvůli opotřebení hran. Případně nějaké Fischer RC4 SUPER RACE MT 165 cm, ale u Fischerů se nějak těžko orientuji v nabídce a odrazuje mě to…

Jak mám určit, do jaké kolonky „pokročilosti lyžaře“ patřím a které lyže by mohly být ty pravé? :) Díky za názory.

27.11.2022 20:22:12 #2 

slowthinker

Poradím z pozice absolutního neznalce lyží, ale současně z pozice staříka který už několik lyží na nohou vystřídal. Nejlepší je zkoušet různé lyže a pak teprve vybírat, a třeba sem poslat pocity z těch zkoušení. Nejde jenom o „pokročilost lyžaře“ (která se od stolu hodně špatně určuje, a která se i na svahu těžko vměstnává do jediného čísla), ale i o lyžařský styl, priority a tak.

:) Sorry za ty uvozovky které nejsou podle normy
EDIT: jé, ono mi to samo udělalo správné uvozovky!

28.11.2022 19:40:35 #3 

Ivko1

Kamoš čo vie lyžovať (a naozaj vie), ked niekam ide berie 3 lyže (vlastní malé lyžiarske stredisko) a počas dna strieda lyže a mení štýl…

Minulý rok ho nahovorila partia stále velmi čulých pánov čerstvo na dôchodku aby s nimi šiel do AT… Po 4 dnoch sa vrátil úplne nasraný, lebo oni čo sa považovali za velkých lyžiarov, lyžovali ako amatéri…

Bud valili hlava nehlava, hlavne že mali kopec km, alebo šli také divné šmýkané oblúky… Sa ich normálne pýtal že či majú z tej lyžovačky aj nejaký zážitok…

PS: odporučenie si už dostal vyššie, niekomu vyhovuje kratší oblúk, niekomu dlhý a niekto vie aj aj a preto nosí viaceré lyže (a tiež preto, že do oranice nie sú všetky vhodné) Zavolaj si do požičovne strediska kam budeš chcieť ísť a poinformuj sa. Myslím že nebudú mať problém s tým že ak si zaplatíš požičanie na celý den, že si počas dna prídeš vymeniť lyže…

29.11.2022 10:54:00 #4 

orim muž

MartinMM**, 27. 11. 2022 20:12:36":/te­ma/25368-jak-urcit-pokrocilost-lyzare#post-154915 ** Jak mám určit, do jaké kolonky „pokročilosti lyžaře“ patřím a které lyže by mohly být ty pravé? :) Díky za názory.

Maťo – to je otázka! Každý lyžiar (teda prevažne takmer každý) sa hodnotí pozitívnejšie. Iný lyžiar (podľa svojich odborných skúseností) Ťa bude hodnotiť inak z 10 osôb 5 povie OK a 5, že to nie je dobré. Ak sa v „jarnej oranici“ trápiš, tak na tom nie si dobre. Tvoju otázku si zrejme orientoval z dôvodu výberu typu lyží. Určite siahni po kvalitnejších značkách z vyššej cenovej ponuky, skús aj nejaké jazdenky v dobrom stave. Dodávateľa tu určite nájdeš na fóre. Lyže, ktoré sú známe vyššou flexiou by som vynechal. Dám Ti môj osobný príklad. Manželke, nelyžiarke som po určitom čase dal lyže Stockli Laser sx (jazdenky) no a keď zodrala hrany hovorí, že chce znovu rovnaké lyže. V prípade ak sa obávaš, že špičkové lyže sú iba pre špičkových lyžiarov tak to neplatí. Záleží iba na Tvojich preferenciách pri voľbe dĺžke lyží a ich šírke (hlavne pod lyžiarkou).

29.11.2022 14:26:27 #5 

Boryš

>> #3, Ivko1, 28. 11. 2022 19:40:35

Pokud byli při tom svém lyžování spokojení, tak co. Nemusí každý být mistr světa amoleta co věci dělá podle posledních trendů, stačí že ho to baví. A pokud jiné nepřesvědčuje že to mají dělat jako on, tak proč se nad tím rozčilovat.

29.11.2022 23:40:34 #6 

Ivko1

Kamoš bol sklamaný / nadával hlavne preto že oni sa tak prezentovali, v podstate majstri sveta, drahé lyže, špičkové vybavenie, od oblečenia po prilbu… Kamoš sa normálne tešil že ho zavolali, že si zalyžuje s takými čo to tiež vedia, ukážu mu miesta kde nebol, že sa zasa niekam trošku posunie, trošku kvalitnejšie si potrénuje techniku, pretože väčšie zjazdovky, viac miesta…

A realita bola taká že hrrr hrrr byť prvý na sedačke, valiť bezhlavo kilometre, potom sa rýchlo nažrať, buchnúť jedno pivo a zasa valiť kilometre… Pre neho najhoršia lyžovačka za posledné roky. Ale máš pravdu, oni boli so sebou spokojný…

30.11.2022 01:25:23 #7 

slowthinker

OFF-TOPIC
>> #6, Ivko1, 29. 11. 2022 23:40:34

A realita bola taká že hrrr hrrr byť prvý na sedačke, valiť bezhlavo kilometre, potom sa rýchlo nažrať, buchnúť jedno pivo a zasa valiť kilometre…

To je přímo otázka pro psychologa, zřejmě jde o určitý osobnostní typ. Mám dobrého kamaráda, je to dobrý chlap a mám ho rád a projevuje se stejně

• nejvíc je baví jezdit modré skorošusem a všechny ostatní předjíždět
  • s tím je spojené obrovské sebevědomí, které plyne mimo jiné z toho že já s nimi točit modrou nestíhám
  • teprve když mě vezmou na „freeride“ na černé neupravované sjezdovce , a já se po ní pohybuju diametrálně jinak než oni, uvědomí si, že existují další úrovně lyžování (to je pro mě překvapivé, že mohli desítky let žít v iluzi jak jsou dobří …)
  • je tam patrná potřeba „co nejvíc toho stihnout“. Já když přijedu do neznámého střediska, rád po lyžování nasaju atmosféru, projdu se po okolí a tak, během lyžování dávám pauzy, abych byl maximálně při síle. Oni vyskáčou z auta, na lanovku, točí to co se dá, pak přesně stanovená pauza na oběd (ten si vychutnali, ne že by to shltli), zase na lanovku, nakonec naskákat do auta a honem pryč. 

Zásadně žádná bloumačka, je vidět že na relax mají v životě vyhrazené přesné úseky. Ale možná je takový styl efektivní, zvlášť v pracovním procesu …

30.11.2022 10:14:14 #8 

oblouk

>> #7, slowthinker, 30. 11. 2022 01:25:23

…to je pro mě překvapivé, že mohli desítky let žít v iluzi jak jsou dobří… " – ale oni jsou dobří – v tom svém nahoru-dolu fofrem po modré… Opravdicky lyžovat moc neumějí (buď nikdy neuměli a nebo na to už nemají sílu…), ale baví je to furt dokola… Znám jich takových spoustu. Koneckonců já taky jezdím už jen po modrých které mi mohou poskytnout "narůstající tlak do zakrojené vnější“… :-) . Všude jinde se sunu abych to nějak přečkal… Ale vím o tom! Vím, že jsem páprda a moji lyžaři to taky vědí, že mi musí pomáhat vstát když upadnu a taky pomoct s lyžema a batohem k lanovce… :-) . Mám je rád.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

30.11.2022 12:23:55 #9 

ZB?

>> #8, oblouk, 30. 11. 2022 10:14:14

Na modrý odepnu lyže a pak vstanu.Taky jsem někdy už v pr…i,. Ale na černý se vstává dobře… A to jsem o něco mladší…:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

30.11.2022 12:26:40 #10 

ZB?

>> #9, ZB?, 30. 11. 2022 12:23:55

To byl ale příspěvek spíš do Je technika správná…:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

30.11.2022 13:36:17 #11 

slowthinker

>> #9, ZB?, 30. 11. 2022 12:23:55

To je ale slabota. Správně je to tak, že normálně vstaneš a vydáš se do kopce hledat lyže

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy