Náhrada za Atomic Beta Race 10.26 203 cm (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Náhrada za Atomic Beta Race 10.26 203 cm

Náhrada za Atomic Beta Race 10.26 203 cm (strana: 2)

10.02.2024 03:15:49 #31 

MPS

>> #30, Hightower, 09. 02. 2024 14:03:32

Ještě takhle : pokud bys jezdil smykanej oblouk je jedno kterou lyži si vybereš, ale pokud se chceš pokoušet nebo se již pokoušíš o jakoukoliv variantu jízdy po hraně pak ti Vist poskytne grip a s nim související z říše snů a v tomto případě 4000k nehrajou žádnou roli :-D

10.02.2024 18:36:08 #32 

TomáS muž

>> #24, slowthinker, 08. 02. 2024 23:21:44

No super, jedny DH 218R40 bych pro tebe měl, kdy se stavíš?

11.02.2024 11:10:22 #33 

slowthinker

>> #32, TomáS, 10. 02. 2024 18:36:08

To je zvláštní, moje SG jsou 210/45. Jak to, že DH mají menší radius?
A jak bys porovnal své pocity DH vs SG?
Rozdíl mezi SG a GS jsem objevil před měsícem, a je obrovský (SG je lyže pro důchodce, je to jak rolls-royce, krásně to drží na hraně a dostat je do smyku je kumšt :-) no a další rozdíl je na modré sjezdovce nebo při pomalé rychlosti, kdy SG jede fakt jenom rovně).
Na DH jsem nikdy nestál.

Co se týká vhodnosti DH pro mě, k tomu bych mohl napsat esej na téma „porovnání SG – DH – freeride“, ale nepředpokládám, že by o to tady byl zájem. Ale když to řeknu ve stručnosti, tak zatímco

• sehnat si terén pro freeride kde nikomu nevjedu na hlavu není tak těžké
  • lyžování na DH mimo uzavřenou sjezdovku si moc nedovedu představit.

11.02.2024 13:28:12 #34 

slowthinker

>> #30, Hightower, 09. 02. 2024 14:03:32

Jak jsem psal, jsem podhobik a lyžařskou teorii neznám a o materiálu nic nevím,. Zatímco ti lidé tady okolo o těch věcech občas něco vědí.
Na druhou stranu si myslím, že mám k tomu co říct, protože mám podobný styl lyžování jako ty a i 10.26 / 198 znám. A na rozdíl od takového IIIvana, který razí učení směrem zdola nahoru (před pár měsíci tu psal jak je důležité trpělivě drilovat techniku na placatých svazích), já zastávám opačný přístup, a to shora dolů: vzpomeňte na přísloví „rychlost/nouze naučila Dalibora housti“

iirc 10.26 se dělaly v komerční i závodní verzi, nevím jak velký byl mezi nimi rozdíl.

Neuděláš chybu, když využiješ nabídku TomáSe. Máš na výběr co koupit, dostaneš cenné rady, a ty lyže jsou při cenách vleků a ubytování skoro zadarmo.

Ještě ke srovnání délek 203/195/190:
Tvrdé „krátké“ lyže 190 vedou dobře, toho se neboj.
Delší lyže „překážejí“ lidem co na tu délku nejsou zvyklí, ale to nebude tvůj problém. Na druhou stranu přinášejí předozadní stabilitu, ale to jsi naznačoval sám.

Plnou vahou se zapřít do hran, naklonit a počkat, až si lyže sama zatočí.

Z mého pohledu jsi popsal veškerou „techniku“ kterou potřebuješ znát. Podstatné je, že toto potřebuješ udělat už na začátku oblouku (hodně lidí se do lyží opírá až na konci, tam bys měl lyže naopak uvolnit). Jenom bych tě upřesnil, primární je to hození těla dovnitř do oblouku. Práce nohou je tam vlastně proto, že pokud by chyběla, tak by se lyžař okamžitě rozplácl na sněhu.
A tvoje „počkat až lyže zatočí“ mi přijde trochu podezřelé. Lyže by měla zatáčet okamžitě. Proto taky píšu hodit tělo a ne naklonit tělo

Abych tomu rozuměl.. chápu, že je náročné ovládat dlouhé GS. Je to stejně náročné pro 175 cm vysokého chlapa s 40 nohou jako pro mě 203 a 48?

Hmotnost a rychlost hrají největší roli, nedávno tu na to téma běhaly nějaké vzorečky. Technika podle mého názoru roli nehraje, pokud se tedy do oblouku nenakláníš pomalu a opatrně a nečekáš kdy lyže zatočí, viz text výše.

Bylo mi jasné, že je trochu troufalé se ptát jako laik na fóru, kde většina z Vás vyzkoušela desítky lyží, ví přesně co chce a jaké lyže to dokáží. A taky víte, co obnáší zvládnout techniku. Proto jsem psal, že jdu pokorně poprosit o radu, abyste se mnou měli trpělivost.

Názory na toto fórum se liší :-). Zatímco oblouk, známý závodník a ještě známější trenér mládeže naznačuje, že sem chodí hltat naše moudra mimo jiné zástupci české lyžařské špičky, od jiného člověka (oblouk tuší od kterého) jsem nedávno slyšel názor, že ho plky místního panoptika fakt nezajímají, a že je směšné jak se tu lidi snaží teoretizovat o něčem co sami neumí. (Nevím, nakolik tento jeho názor ovlivnilo seznámení s lyžařskými schopnostmi mé maličkosti 8-) )

11.02.2024 14:15:05 #35 

IIIvan muž

Možno by sa možno niektorí ľudia(všeobecne, nemyslím nič konkrétne tu) divili, že čo si kto (iný) predstavuje pod pojmom „carving“ a „šmyk“ a ako si kto sám o sebe myslí, že jazdí/nejazdí.

Ale to len tak narýchlo, aby reč nestála…

>> #34, slowthinker, 11. 02. 2024 13:28:12

A na rozdíl od takového IIIvana, který razí učení směrem zdola nahoru (před pár měsíci tu psal jak je důležité trpělivě drilovat techniku na placatých svazích

Tebe sa musí asi dobre so mnou diskutovať, keď ma tak často spomínaš a „vyvolávaš“ :-D

Neviem, kde si na to prišiel, že niečo konkrétne v takejto podobe „razím“. Myslím, že na to, koľko sme tomu venovali, si navnímal len nejaké čiastkové detaily(správne by to bolo: „dôležité je…AJ drilovať…“) a chýba ti to vnímanie celku a kontextu(toho čo píšem).

Je to prosté, milý Watsone – všetko posudzujem holisticky(nielen teda lyžovanie) – vnímam celkový obraz(napr. princípy fungovania, metodiky, pedagogiky…), ale zároveň hľadám detaily. Ale nebuď smutný, stáva sa mi to často pri komplexnejších témach, že ľudia mi furt chcú podsúvať nejaké zjednodušenia :-D

Ono totiž komplexné témy obvykle ani nie je dosť dobre možné moc zjednodušovať(napr. v lyžovaní „pouze trénuj, vono to přijde samo…“ – môže prísť, ale nemusí a obvykle ani nepríde, štatistika je neúprosná). A pri snahe o prílišné zjednodušenia sa často „vyleje vanička aj s dieťaťom“ a výsledný efekt ide na úkor chápania/osvojenia si celku/časti…

11.02.2024 14:46:48 #36 

slowthinker

>> #35, IIIvan, 11. 02. 2024 14:15:05

Tebe sa musí asi dobre so mnou diskutovať, keď ma tak často spomínaš a „vyvolávaš“ :-D

A koho jiného mám citovat? Jsi tu bezkonkurenčně největší grafoman :-)

A když pak napíšeš něco, co je v přímém protikladu k učení mé lyžařské školy, tak se nediv

11.02.2024 17:36:11 #37 

TomáS muž

>> #33, slowthinker, 11. 02. 2024 11:10:22

Nevím, ten rádius sem tak střelil od boku asi je to spíš 45. Já mám starou normu, což je samozřejmě lepší. Rozdíl mezi GS a SG je veliký, ale stejný (možná spíš ještě větší) je mezi SG a DH. Kdo nezkusí neuvěří :-.)

11.02.2024 19:45:47 #38 

slowthinker

off-topic

>> #37, TomáS, 11. 02. 2024 17:36:11

Proč je stará norma DH lepší?
V čem pociťuješ ten rozdíl SG vs DH?
A co ho způsobuje, pár cm v délce přeci nemůže hrát takovou roli. Jiná konstrukce lyže?

Co se týká tvých lyží, nefunguješ taky jako půjčovna? A pokud možno s pronájmem uzavřené DH tratě hned vedle půjčovny?

12.02.2024 19:31:46 #39 

TomáS muž

>> #38, slowthinker, 11. 02. 2024 19:45:47

No chci-li s lyží jet jako hobík, co to samozřejmě vůbec neumí, tak je mnohem lepší mít lyži točivější z principu, to snad chápe každej. Co neumí technika, alespoň pomůže rádius. Není to pár centimetrů, je to 10cm. Mezi GS 188 a 191 vnímám obrovský rozdíl a to jsou jen 3 cm!. SG lyže má rychlostní limit, který alespoň cítíš, že tam bude DH nemá. DH má tah v oblouku jako z jiného světa, DH zpomaluje svět kolem tebe, jedeš randál jako blázen a na lyži se cejtíš, jako by se to teprve rozjíždělo.

16.02.2024 01:04:46 #40 

slowthinker

>> #39, TomáS, 12. 02. 2024 19:31:46

Co neumí technika, alespoň pomůže rádius.

Co neumí technika, pomůže rychlost nebo rádius. Problém je, že na některé rychlosti se špatně hledá vhodný terén:

Mezi GS 188 a 191 vnímám obrovský rozdíl a to jsou jen 3 cm!

Já mezi 191 a 195 rozdíl nevnímám. :-) Ani mezi SL a GS není zas tak velký rozdíl, s obojím se vlastně dá nějak šmrdlat i jet delší oblouky.
Ale je možné, že u dlouhých lyží se rozdíly projevují více.

Kde se začne projevovat rychlostní limit SG, při 120? Tak mi řekni, kde jezdíš DH volně na sjezdovkách? Abys tam bezpečně jel 120, musí to být široká černá sjezdovka, bez stromů okolo, a přehledná, tedy bez zatáček a hran. A samozřejmě téměř bez lidí.

16.02.2024 16:20:01 #41 

TomáS muž

>> #40, slowthinker, 16. 02. 2024 01:04:46

„Já mezi 191 a 195 rozdíl nevnímám. :-) Ani mezi SL a GS není zas tak velký rozdíl, s obojím se vlastně dá nějak šmrdlat i jet delší oblouky. Ale je možné, že u dlouhých lyží se rozdíly projevují více“

TAK V TOM PŘÍPADĚ NEMÁ VŮBEC CENU REAGOVAT NA TVOJE PŘÍSPĚVKY. ŠMRDLEJ DÁL!

16.02.2024 17:29:10 #42 

slowthinker

>> #41, TomáS, 16. 02. 2024 16:20:01

Nic si z toho nedělej. Nemusíš na lyžích zvládat vše. Hlavní je když tě to baví.

16.02.2024 19:18:16 #43 

HonzA_ muž

Já bych spíše řekl, že rozdíl mezi lyžemi dělá spíš tvrdost a její průběh po délce lyže.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

17.02.2024 14:16:58 #44 

slowthinker

Pro ty co neumějí šmrdlat na GS vysvětlím jak se to dělá.
Jdu na černou sjezdovku, začnu dlouhými oblouky a v okamžiku kdy jsem nabral rychlost začnu oblouky zkracovat, až do šmrdlání, kdy lyže jezdí ze strany na stranu a zatáčka probíhá víceméně ve vzduchu (asi).
Proč černou? Protože potřebuju udržet hybnost, jedu mnohem blíže k vrstevnici než při dlouhém oblouku.
Proč začít dlouhým obloukem a postupně zkracovat/utahovat? Protože lyžovat neumím. Kdo to umí, může začít šusem, a nasadit z něj šmrdlání okamžitě, ale já potřebuju postupně upravovat ten dlouhý oblouk a pak případně opravovat ten kratší.

>> #43, HonzA_, 16. 02. 2024 19:18:16

To jako že SG má špičku/patku měkčí, a DH je tvrdá od špičky po patku?

18.02.2024 14:29:28 #45 

HonzA_ muž

>> #44, slowthinker, 17. 02. 2024 14:16:58

„To jako že SG má špičku/patku měkčí, a DH je tvrdá od špičky po patku?“

Ne. Ale že např. 2 GS lyže třeba o 5 cm délkově od sebe, se chovají velice podobně, pokud ta delší je měkčí, případně má měkčí špičku a patku.

Zatímco 2 stejně dlouhé lyže s výrazně jinou tvrdostí se chovají naprosto odlišně. Osobně mnohokrát vyzkoušeno.

U SG to samozřejmě platí také, ale tam jsem celkově jezdil tak na 4–5 různých lyží z dob platnosti různých norem a ještě mix chlapský/holčičí. Takže nemám tolik zkušeností.

A k té rychlosti – u SG a DH je IMO důležitý minimální rychlostní limit. Tedy rychlost od které začínají smysluplně fungovat.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

18.02.2024 15:18:01 #46 

slowthinker

>> #45, HonzA_, 18. 02. 2024 14:29:28

A k té rychlosti – u SG a DH je IMO důležitý minimální rychlostní limit. Tedy rychlost od které začínají smysluplně fungovat.

Nedokážu si představit, v jaké situaci bych měl problém s „horním limitem“ SG:
Loni jsem projel SG trať na GS 195/35 (myslel jsem tenkrát že je to GS trať :-) ) a nepociťoval jsem absolutně žádné rychlostní problémy …
Letos mám za sebou tři dny ježdění v SG na lyžích SG (rychlost podle mobilu prý 80+), oproti těm obřačkám 195/35 je to pocit jak v Rolls-Royce. O moc pomaleji by se mi na SG lyžích jet nechtělo (a rozhodně bych na nich nechtěl provozovat šmrdlání :-) ): jak říkáš, je tam někde dolní limit kde je víc dřiny a lyžování je prostě obtížnější. Naopak horní limit SG vidím někde v nedohlednu.

Takže když to srovnám, jak se chová v trati SG

• GS: je hravá, jako sporťák, pocitově to celkem frčí
  • SG: je klidná, příjemná, jako Rolls-royce, pocitově to jede pomalu

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy