Lindsey Vonn-Kildow (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Osobnosti Lindsey Vonn-Kildow

Lindsey Vonn-Kildow (strana: 2)

14.12.2012 18:40:54 #31 

Příspěvků: 4267

ivan

Asi před 2 lety jsem si na netu udělal větší rešerši Lindsey a její kariéry od dětství. Nanejvýš zajímavé včetně všech rodinných pnutí a peripetií a až děsivých podobností (někdy jen formálně) se Záhrobskými.

S takovými zážitky ani nepřekvapovala její málo pochopitelná „mesalianační“ svatba s Thomasem Vonnem. Dala se chápat jako touha po chlapovi po boku, kterého po totálním rozkolu s otcem postrádala. Ale možná za tím bylo i něco z dnes ventilovaného. Když si přidáme stresy závodnického života, asi se psychickým problémům nelze zas tak moc divit. I když, afaik, deprese postihují i lidi podstatně méně disponované. A podle mála, co laik zaslechne byť jen z populárních zdrojů třeba o Miloši Kopeckém, je to pěkné svinstvo. A prý poměrně rozšířené (jestli víc než kdysi, netuším, někdy stačí menší změna klasifikace a určité choroby přibyde nebo ubyde).

Počkám si, jestli se zase ozve jeden rakouský „profesor“-pitomec s tím, že je to „výborný marketingový gag“, aby se o ní pořád mluvilo a aby se dobře prodával tento výtisk People.

Otoh, i když o depresi vím houby, jen jak to prý periodicky mávalo s Kopeckým, nechápu, jak dokázala tolik let udržet celosezonní špičkovou formu ve sportu, který nemá jeden velký závod, nýbrž náročné závodní období skoro 5 měsíců a nijak odlehčená období ostatní.

Snad ji dnešní bouračka nenalomí. Dosud působila jako velký tvrďák (a kdoví, kolik sil ji to možná vlastně stálo), takže bych ji rozhodně neodepisoval. Tak, jak to píšu v blogu o Souboji gigantek.

15.12.2012 13:20:58 #32 

Příspěvků: 4267

ivan

Na české poměry a ve srovnání s tím, co vyšlo v prvním plánu ve světě, docela slušný článek:

http://sport.idnes.cz/…yzovani.aspx?…

17.12.2012 18:24:36 #33 

Příspěvků: 4267

ivan

Ad závodní pauza po nezdařeném francouzském víkendu.

To se dalo čekat. Jedině rozumné. Odepsat tak letošní velký globus musí pro ni být hodně trpké, ale to je život.

Logicky se asi soustředí na zbývající DH a SG, aby měla aspoň malé globy a co nejvíc se přiblížila k těm 62 vítězstvím Annemarie. A do toho může zkusit pracovat na obřáku, který jí, zdá se, dost nepochopitelně „odešel“ (loni druhá žena WCSL!!!). Přitom jezdila už dřív aspoň něco na mužských lyžích, takže nějaké ty cca 190/30 by jí materiálové problémy dělat neměly.

Ovšem se Stenmarkovými 86 vítězstvími to už přestává vypadat. A stejně tak už to nevypadá na víc jak těch 6 globů Annemarie, i když by vyhrála 2014 i 2015.

Paradoxně letos, kdy se zdála být silnější než kdykoliv dřív a obecný názor zněl „normálně se nedá porazit“.

Jestli Tina vydrží zdravá, se silami a s formou, nebude se konat žádný boj o Pohár, nýbrž možná o ty maximální bodíky. Ale nečekám, že jí famozní forma vydrží, i když asi vyhraje. A příští zimu si bude moct v klidu poladit formu hlavně na olympiádu a po ní slavně skončit a začít dělat malá italoslovinčata.

Pro Lins ovšem pro příští sezonu challenge like hell.

http://www.theglobeandmail.com/…icle6466838/ (emericky)

17.12.2012 19:08:33 #34 

Příspěvků: 2470

TNS muž

>> #33, ivan, 17. 12. 2012 18:24:36

No,musím priznať svôj trochu zlý odhad.Po tom ako som ju videl včera znechutene študovať lyžu po vypadnutí(asi obľúbený pár:)som doma prehlásil,že ešte jeden neúspech pre Lindsey a dá si pauzu.Predbehla ma a išla sviatkovať..

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

18.12.2012 00:40:14 #35 

Příspěvků: 470

ivan-ski

Hlavne ze pred par mesiacmi este velkohubo davala vsetkym najavo ako chce pretekat s muzmi, zeny jej nestali ani za rec. Ked sa nedari jej hviezda „najlepsej lyziarky“ zrazu zhasne, s nikym sa nerozprava, nedokaze pogratulovat superke, alebo ist kamaratke ist na svadbu. Clovek by ju aj polutoval keby nebola tak blba.

Zjazdy vie genialne, ale aj jej muselo byt jasne ze zopakovat sezonu 2011–12 kde vyhrala vsetko mozne aj nemozne, nebude realne. Po Soeldene 2012 to bolo aj celkom jasne. Niekde som spominal ze ak jej zopar zjazdov nevyjde tuto sezonu zabali. Ona totiz nevie prehravat.

18.12.2012 08:52:53 #36 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #35, ivan-ski, 18. 12. 2012 00:40:14

Člověče, proč tolik žluče vůči té holce? Udělala ti něco, nebo naopak ti nedala? Nemáš rád holky, Američany, blondýnky?

Nemusí ti být osobně sympatická. Silné osobnosti plodívají silné emoce. A holka, která tvrdě usiluje o to stát se nejúspěšnější sjezdařkou historie, silná a tvrdá být musí. Ostatně mladá Annemarie byla pěkně svéhlavá, drzá a neoblíbená potvora.

Ženy jí nestály za řeč? S nikym sa nerozpráva? Odkud máš ty informace? Já třeba pamatuju, jak nadšeně zařvala v cíli, když na své poměry výborně dojela kolegyně „Yeah, Laurene!“ To bylo vidět a slyšet live, žádná info od novináře. Gratulovat soupeřkám jsem ji v TV viděl víckrát. Určitě neměla radost, ale slušnost ano.

O médii nafouklém přátelství s Marií a „zradě“ okolo svatby vím taky jenom z médií. Víš víc a z lepšího zdroje?

Je „blbá“? Co tím myslíš? IQ? Nebo jenom neoriginální nadávkou ventiluješ svou antipatii?

Proč by nemohla zopakovat sezonu loňskou? Dokonce se mezi trenéry i závodníky její jasná dominance očekávala, viz hlasy před sezonou.

Po Soeldenu, prvním „předsunutém“ závodě, ještě nic jasného nebylo. Od podzimu 2007, tedy sezony 07/08, kdy poprvé vyhrála WC, měla bezvýpadkový začátek sezony (Soelden, Finsko, USA/Kanada) jenom jednou, 08/09. Jinak třeba i 2× DNF, DNF + DNQ. Soelden vyhrála až loni, ale pak Aspen 12. GS a SL vůbec nejela.

Nevie prehravat? Prošel jsem si ji trochu a prohrála toho v kariéře docela dost. Ze začátku jí dost dlouho trvalo, že se kvalifikovala, než dojela, než udělala bodík. Skoro 4 roky. Pak jí nevyšly velké akce, např. OH Turín.

Ale ano, právě to, že strašně chce vyhrávat, je jedním z důvodů toho, že se jí to daří. Miss Sympatie ji asi nevyhlásí, ale o ten titul ona nesoutěží.

Nedovedu pochopit, proč tak silná slova.

A ještě něco. Šárku napřed velebili, potom po rozchodu s otcem mnozí dost tvrdě kritizovali (přece jenom máme v povědomí ono „cti otce svého“ a to vyřizování účtů přes média asi hodně lidí shledávalo nevhodným) a skoro až škodolibě sledovali, jak se navzdory svým proklamacím za Šťastného propadá. A pak stačila informace o nemoci a vypukla velká vlna solidarity, pochopení, přání uzdravení.

Lindsey potkala choroba taky. Mnohem méně zlá, ale přece. Zasáhla ji ve velmi nevhodnou dobu, oslabila (viz ten Hoedlmoser). Nevykřičela do světa, jaká je chudinka, spíš se to tutlalo a ona, nejspíše doopravdy oslabená, přesto dokázala vyhrát 4 závody – víc, než co zvládne naprostá většina holek ve WC za celou kariéru.

Do toho přišla další informace o léčených depresích. I to je nemoc a ne úplně neškodná.

Kde je podobná solidarita jako u Šárky? Jistě, je Američanka, ne „naše“, není tedy třeba slzet, ale aspoň nějaká lidská?

18.12.2012 08:55:15 #37 

Příspěvků: 4267

ivan

"After talking with my family and consulting with my coaches and trainers, I have decided to take a break from the World Cup circuit. Since my intestinal infection last month, I have been struggling with my energy and strength. I believe that some time off the mountain will help me regain the physical strength that I require to compete at the level that I demand from myself. I want to be emphatic that this has nothing to do with my recent interview with People Magazine. I had completed that interview weeks before I was in the hospital with the intestinal infection.

I want to thank my sponsors for their continued support. Most of all I want to thank my fans for all of the kind words and love you have shared with me. I wish all of you a happy and healthy holiday and look forward to getting back on the mountain in the new year.

-Lv" (FB)

Je také zajímavé přečíst si cca týden starý Hoedlmoserův rozhovor pro rakouská média. Uvádí, že Lindsey je kvůli onomu zdravotnímu výpadku na 70% své fyzičky a že ji maximálně šetří, aby jí síly vybyly hlavně na závody. A jak v tom špitálu byla na hadičkách a jak dlouho nic normálního nejedla. První antibiotika nezabrala. Všemožné testy, původa příčina nezjištěny. Vzpomínáte na Ondru a jeho taky záhadnou chorobu? Měl to horší, ztratil víc, a taky musel odepsat sezonu. Plný program WC se dá táhnout jen z plného zdraví a plné kondice – a co teprve v něm vyhrávat!

Jistě, jsou to jen informace skrz média, kdo chce, klidně si může spekulovat, že byla třeba na potratu, nebo že se přiotrávila českým chlastem.

18.12.2012 09:57:53 #38 

Příspěvků: 202

Vlastik33095 muž

>> #35, ivan-ski, 18. 12. 2012 00:40:14

Ahoj, proč tak příkře…je to jen nemocná holka. Ten závod s klukama byl jen marketing. Teď si dá pauzu, stejně tam byly SL. Tina má teď šanci na trhák. Deprese asi nebudou žádnej med(viz herec Kopecký,jak psal ivan) + ta infekce a nemoc. Tak na ní buď hodnej,pls. :-)

better out than in...

18.12.2012 10:40:10 #39 

Příspěvků: 470

ivan-ski

To nepriame vyhlasovanie ze je najlepsia lyziarka vsetkych cias ma sere asi najviac. Je to nefer voci Janici, Marii Riesch, Marlies ale aj inym.

Nemam nic proti nej, dokonca by som jej aj vo vsetkom vratane nemoci drzal palce, lebo jazdit naozaj vie. Ale nemozem si pomoct, nemam rad tieto prekalkulovane marketingove ksichty co sa usmievaju a poskytuju rozhovory len ked sa dari. Yeah lauren zakrici, ale len vtedy ak skonci za nou, to vieme vsetci. Ak jej FIS pokazi marketingovy plan pretekat s muzmi (aby mohla vyhlasovat ze ako prva zena jazdila s muzmi) tak sa toho chyti jej tim pravnikov. Ak si nahodou Tina Maze dovoli povedat ze aj ona chce 3×100 za vikend dost primitivne to okomentuje. Ze je arogatna to je v poriadku. Ale potom nech necaka ze niekoho budu trapit jej depresie.

Ze ma zaludocne problemy a schudla 3kg? Brignone ma cystu na clenku a ide na operaciu, kto o tom vie? Kolko a akych tazkych operacii ma za sebou Marlies? Lins je nieco viac?

18.12.2012 12:53:05 #40 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #39, ivan-ski, 18. 12. 2012 10:40:10

S ubráním emocí a posílením argumentů jsi hned o kousek jinde.

Odfiltruju mediální balast a spekulace (vyhlasovanie nejlepsie, marketingový plán, co údajně kdo řekl-neřekl – tvrzení proti tvrzení, ztráta 3? 6? 7? kg, kdy se usmívá a zakřičí a kdy ne). Když tě „sere“, že jsou média taková, zlob se na ně.

Velmi vědomě jsem napsal, že „usiluje o to stát se nejúspěšnější sjezdařkou historie“. Už je to holt tak, že uvnitř branže se považuje za nejcennější WC. Jestliže ho někdo vyhraje 4×, je holt „úspěšnější“ než Riesch s 1 a Schild s 0 WC. Co je na tom nefér?

Že se víc mluví a píše o nejúspěšnější sjezdařce současnosti než o Brignone, která ještě nevyhrála jediný závod WC (kdežto Lindsey 57)? „Je nieco viac“? Sportovními výsledky určitě.

To úvodem odfiltrované dál nekomentuju. To je snad pod naši úroveň.

18.12.2012 12:59:28 #41 

Příspěvků: 470

ivan-ski

Nechcel som tu byt za uplne hovado a spekulovat ze tie depky su len alibizmus. K tej jej marketingovej maske a falosnej povahe by mi to len sedelo. Pozeram ze damy z OSV ma predbehli.

http://www.blick.ch/…2143694.html

Dalej, najlepsia lyziarka historie musi mat spravanie aspon na dakej minimalnej urovni. Okrem uz spomenutych veci, nevpustenie Tiny ako jedinej na treningove trate vo Vaile, s odvodnenim uz je tu plno? Toto ma byt najlepsie lyziarka historie? Nech ide do prdele.

Ohladne Marlies, 2-kolovy pretek je vzdy narocnejsie vyhrat ako SG,DH. Hlavne ak ma na to Lins postavu, talent, material a relativne mizernu konkurenciu. Marlies sa na nu celkovo asi nechyta, ale trocha ucty je na mieste.

Maria Riesch ako jedna z mala dokaze nenahodne vyhrat vsetky discipliny. To nevie ani Lins ani Janica. Ne ze by mi bola nejak extra sympaticka, alebo dokonca pekna, ale akosi mam pocit ze respekt si zasluzi. Trocha vacsi ako jej vtedy vzdala ta nevychovana pubertacka Lins.

18.12.2012 13:10:00 #42 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

No tak je pravda, že její PR poněkud začíná připomínat dřívější situaci kolem tenistky Kurnikovové…

No ale přesto jí fandím, jako skoro vem, ktteří to někam dotáhli. Ale rozumím i tomu, co píše ivan-ski.

I.

www.juniorsports.cz

18.12.2012 15:11:27 #43 

Příspěvků: 4267

ivan

Poděkování.

Především skorojmenovci ivanovi-ski. Jeho akceptance mediálních produktů a připravenost vytvářet na základě mediálních obrazů a mediální reality svoje postoje, názory a emoce mě přesvědčila, že připravovaný článek na příbuzné téma bude vhodné rozšířit i směrem této diskuse a vytvořit texty dva. Akorát do dvou zbývajících čísel Snow.

Opravdu za to moc děkuju, nemyslím to ironicky ani potměšile, ani jinak negativně.

Tím jsem si nyní zde život usnadnil, výhledově naopak zkomplikoval, neboť příspěvek v diskusi se namastí natotata, na článku do printu se musí (no, vyloženě nemusí, ale já to tak dělám) tvrdě makat. Ale těším se na (snad uspokojivý) výsledek a na to, že příslovečný laskavý čtenář bude obohacen.

18.12.2012 16:58:02 #44 

Příspěvků: 470

ivan-ski

Tak pozor bude clanok. Predpokladam ze odborny :) No to su veci. Nastastie nesom odkazany na nazory pisalkov, a ked sa moje domnieky potvrdia v podobe priamych citacii pretekarov WC tak som dost presvedceny ze mam pravdu. Skor naopak aby ten clanok ako medialny produkt (so 4 skipasmi k tomu zadarmo) nedopadol uplnou katastrofou, tak si niekam poznac ze Brignone uz jeden WC vyhrala. Mudreho tam vela asi nebude tak nech aspon sedi statistika :)

18.12.2012 19:30:16 #45 

Příspěvků: 202

Vlastik33095 muž

>> #42, CzechSkier, 18. 12. 2012 13:10:00 ..s tou Kurnikovou jsi mi to vzal z pusy,akorát že ruská princezna nic nevyhrála. Ale koukalo se na ní dobře ;-) Já si přeju aby se vrátila co nejdřív a je mi fuk že to neni Mirek Dušín. Jediný co jí trochu zazlívám, je ta „fu*king“ aféra vůči Maze. Tině fandim víc.

better out than in...

18.12.2012 19:56:59 #46 

Příspěvků: 1845

fischerbl

>> #44, ivan-ski, 18. 12. 2012 16:58:02

Brignone uz jeden WC vyhrala.

Který závod to byl? Že by měli soudruzi z FIS v análech chybku?

(Sry 4 OT)

Jinej gang...

18.12.2012 20:16:15 #47 

Příspěvků: 1190

valerius

>> #46, fischerbl, 18. 12. 2012 19:56:59

A i kdyby soudruzi chybu v analech meli a opravdu jednou vyhrala, tak to na ivanove pointe (porovnani s Vonn) vubec nic nemeni.

18.12.2012 20:28:51 #48 

Příspěvků: 1845

fischerbl

>> #47, valerius, 18. 12. 2012 20:16:15

O tom není sporu. Leda že by byla vyhrála záchodovou mísu, to by bylo silný kafe.

Jinej gang...

18.12.2012 20:44:18 #49 

Příspěvků: 470

ivan-ski

Sorry berem spat, ospravedlnujem sa, bola len top 3.

18.12.2012 21:16:38 #50 

Příspěvků: 2470

TNS muž

Napísal som vyššie svôj pragmatický odhad na Lins.Oprostený od akýchkoľvek emócii.Možno so štipkou irónie.Ivan-ski to vzal trochu viac „od podlahy“.Nuž,ja sa miernim len preto,že zdieľam s Vami už dlhšie verejný priestor.V súkromí som podstatne razantnejší v názoroch.

Tuším,že nikto z nás nepozná Lins osobne,aby sa môhol naozaj relevantne vyjadriť k tomu ako to s ňou vlastne je.Je teda pochopiteľné,že si utvárame mienku len na základe dostupných informácii a svôjho odhadu situácie.Odhad nemusí byť správny,navyše keď je baba z úplne iného kontinentu.(odlišná mentalita) Čítal som link ,ktorý tu dal ivan-ski.Nešetria ju Rakúšanky,ale ani sa im nedivím.Aký požič,taký vráť.Nie,nerobím si prehnané ilúzie o ich vyhláseniach,tiež sú mnohokrát poháňané pre nich špecifickými národnými/klubovými pohnútkami.

Mňa ale vždy vytočí,že Američania potrebujú na všetko príbeh.Slzavú story so šťastným koncom.Nepochy­bujem,že aj Lindsey ma viac takých v zálohe,že ale s nimi môže v Európe naraziť? Jej problém.

Asi si pamätáte koľko negatívnych emócií dokázal vyprovokovať M.Shumacher v časoch svojej nekonečnej víťaznej série.Nebola to závisť divákov,on na tom negatívnom imidži „usilovne pracoval“.Príkladov je mnoho.

Mali by sme možno prejaviť väčšiu dávku kolegiality,ale z pozície na ktorej sme my a na ktorej je ona,to pôjde asi ťažko,že?Nech príde s nami pojazdiť,ak bude milá,ja budem stelesnená dobrota a takt.Nespochybňujem ani jeden jej výsledok a určite som rád,že môžem žiť v dobe keď spomínaná Janica tvorila lyžiarske dejiny,ale aj Lindsey tvorí nezanedbateľnú časť histórie závodného lyžovania. Annemarie Moser Pröll ani Ingemara Stenmarka som nezažil,tak som si užil až A.Tombu.

..na epic to nenapíšem,dostal by som BAN:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

18.12.2012 21:27:32 #51 

Příspěvků: 1845

fischerbl

>> #41, ivan-ski, 18. 12. 2012 12:59:28

A. Fenninger: «Wenn es so ist, dann ist sie eine gute Schauspielerin.»

Nepsal tu už někdo někdy, že je Vonnová herečka?

Jinej gang...

18.12.2012 21:54:53 #52 

Příspěvků: 6600

HonzA_ muž

>> #51, fischerbl, 18. 12. 2012 21:27:32

No, nejvíc rolí hraje jako „herself“ -jinak je tam jen jako sekretářka v Law & Order. Takže herecká kariéra dost slabá. Spíš to vypadá na typickou (rádoby)celebri­tičku…

Ale to je ve státech důležité, vydělává jí to peníze.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

18.12.2012 22:11:49 #53 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

No nevím, nějak se mi to přestává líbit, začíná to vypadat, jako hon na čarodejnice. A zrovna od Rakušanek, hm, nevím…

Prostě věechny holky na špici jsou velké divadelnice, ono taky když je tam poád někdo vodí jako cvičený medvědy na reklamní akce, focení a rozhovory a stylizuje je do nějaké pozice, tak se není co divit. A zásadní rozdíly v tomto mezi špičkami nevidím, a nebýt té mediální akce se závoděním s muži, tak by asi na její přerušení nikdo nereagoval. Ty rakouské reakce mi trochu přijdou jako slepičí, jediným kdo reagoval rozumně byla myslím Schieldová.

No a jestli pustila Maze na trať? To bych se hodně divil, kdyby o tom rozhodovala Vonnová. Pokud mají trať rezervovanou, je tam nějaký šéftrenér a ten rozhoduje. No a velké týmy v tomto srdečností neoplývají, a Rakušani už vůbec ne, když už jsme u toho. Horší jsou snad už jen někteří čeští žákovští trenéři na ledovcích. Takže se i stane, že nevezmou do trati malou holku, a té pak nabídne trať norský nároďák, který trénuje vedle. A na kotvě ji vyveze Svindal. Takže mi není jasné, jak podle toho chceme Vonnovou osobně posuzovat.

Ale když vezou odsouzence v kleci na popraviště, každý rád hodí kamenem…

I.

www.juniorsports.cz

18.12.2012 22:27:15 #54 

Příspěvků: 1845

fischerbl

>> #53, CzechSkier, 18. 12. 2012 22:11:49

Co bys chtěl od švýcarského Blesku. Aktuální lyžařská témata:

Trainer nehmen Janka aus dem Weltcup!

„Gute Schauspielerin“

Millers Frau: «Ich sehe wieder die Hälfte»

Jinej gang...

18.12.2012 22:46:01 #55 

Příspěvků: 470

ivan-ski

Na temu zraneni, chorob alebo depresii sa vo WC nikdy nezartovalo. Jedna vec su OSV-akcie vid Benni a nove GS lyze a druhe taketo osobne, podla mna uprimne reakcie. Schrocksnadela asi z duse neznasa cele WC ale toto by nikdy nespravil ani on. Hlavne co by z toho Zettel, Kirchgasser, Fenninger a cela OSV mala? Absolutne nic, akurat nenormalny pruser ak by sa potvrdilo ze Lins nejakymi nemocami naozaj trpi. To si viem ovela skor predstavit ze v USA spravia alibisticke-story zo vsetkeho mozneho. Armstrong si na boji proti rakovine postavil obrovsky biznis. Aka to bola zhovadilost snad netreba vysvetlovat. Mam pocit ze Lins sa vydala touto cestou. Ta jej arogancia uz zacala prilis smrdiet. Blbou som ju nazval aj preto, ze to skodi hlavne jej samotnej.

18.12.2012 23:22:10 #56 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #55, ivan-ski, 18. 12. 2012 22:46:01

No já vím, ale víš, jak to chodí mezi ženskýma. Ony se rády nemají a mají k tomu 1000 důvodů.

Co by Vonnová získala nějakou simulací? Prostě se potřebuje dát z mnoha důvodů dohromady, a to fyzické oslabení je asi jedním z nich. Já jsem v těhle hodnoceních vždycky opatrný.

I.

www.juniorsports.cz

19.12.2012 09:33:32 #57 

Příspěvků: 4267

ivan

Jenom stručně pár tezí, nebudu si vykrádat budoucí články.

  1. Mediální realita. Dopady toho, že svět poznáváme, informace získáváme a věci hodnotíme stále méně na základě empirie a stále více zprostředkovaně, dnes především přes média a s velmi omezenými možnostmi verifikace, jsou popsány dostatečně. Naše „hodnocení“ vytvářená na takovém základě musejí být podobně opatrná jako přijímání sdělení reklamních.
  2. Frontyard a backyard, realita servírovaná a zákulisní. Souvisí s prvním. I za navenek naleštěnou fasádou úsměvů do kamer a atmosférou čestného sportovního boje se schovávají jednak vrozené vášně a pudy živých lidí, jednak střetávají různé zájmy a okolo všeho se točí ne úplně malé peníze. Takže na jedné straně – na očích, „frontyard“ – tady je svým způsobem soudržná „rodinka“ topinsiderů branže (závodníci a týmy okolo nich), na druhé se v zákulisí -„backyard“ – mezi těmi, kdo jsou creme de la creme, tedy vyhrávají, berou body a peníze a nepřímo tak spolurozhodují o trenérských a bafuňářských židlích, vede určitá psychologická „válka“ různými prostředky včetně opět médií. Výsledek = pro všechny kromě absolutních zasvěcenců další deformace reality.
  3. Rakousko obecně. Počínaje historickým vývojem dávno za monarchie až dodnes, rakouská specifika, mentalita, „die österreichische Seele“. Velmi poučné a rozhodně relevantní.
  4. Rakousko – role lyžování, skibyznysu, ÖSV, Schrocksnadela ve spojitosti s předchozím.
  5. USA (trochu i ta „duše“ a mentalita americká) a Rakousko, lyžařské vztahy historicky i aktuálně.
  6. Lyžařský byznys obecně i ve vztahu k WC.
  7. FIS – charakter, poměry, osoby, organizace.
  8. Konkrétní dotčené osoby – funkcionáři, trenéři, závodníci/-ice. Postavení, vztahy, osobnostní charakteristiky.
  9. A určitě i něco dalšího, co mě teď nenapadá a nechce se mi konkretizovat a pojmenovávat.

K bodu 8 ještě dodám, že jsem svého času osobně poznal dost těch absolutně špičkových bab včetně Annemarie, Hani Wenzel, Rosi Mittermaier, Vreni Schneider, Debby Compagnoni, Hilde Gerg, Picabo Street (mj. idoil mladičké Lindsey), Mariny Kiehl, Lisi Goergl. Ty starší vesměs už po kariéře, takže to trochu zavádí, jako mladé v akci byly jistě trochu jiné, ještě „hloupé“ a poslušné. Ale všechny byly příjemné a milé, některé dokonce skvělé k zulíbání.

Upřímně řečeno, znám jen dvě výjimky: odtažitou Katju Seizinger (psal jsem o ní coby „exotce“ nedávno) a jako atypický vrchol (už jako velkoobchodnici po kariéře) arogantní Olgu Charvátovou.

A k 1/8: vzpomeňte si na mediální obraz a osud Kateřiny Neumannové. Máte s (relativní) znalostí celého dění až po dnešek pocit, že jste u nejznámnější DOMÁCÍ lyžařky o ní dostávali odpovídající informace?

Další: Záhrobští. Podobně. Kolik z vás/nás má dnes jasno, nakolik je Záhrob tyranský rapl, nakolik Šárka nevděčná dcera a kde je vlastně „pravda“? Máte pocit, že dokážete hodnotit? I já s tím mám problémy, a to je asi znám trochu víc než většina z vás.

A do třetice, protože se to jednou objevilo i zde v diskusi, připomenu nakousnutou kauzu tenistky Heleny Sukové a jejího extrenéra Jiříka. Který „díky“ Helenině přístupu k médiím vyšel z jistého TV pořadu jako jasný padouch zneuživší naivní děvče. Znám se s ním 30 let a dost o tom vím. Kdyby nic jiného, tohle by mě o ošidnosti hodnocení lidí na základě mediálních výstupů naučilo dost.

Omlouvám se, že jsem k tomu přistoupil jako k úvodu odborné práce. To už je ale deformace daná způsobem přemýšlení a metodou práce. Nakonec jsem už i jednu sociologickou disertaci k bodu 3 pro své účely excerpoval.

Nechci, aby to vyznělo jako vytahování, co všechno já chytrej dělám a znám. Jak už jsem zmínil, pro „obyčejný“ článek na 2–3 strany papírového SNOW by stačilo mnohem méně. Jenže když mám mít pocit, že jsem pro uchopení nějaké problematiky učinil dost, pojmu to občas takto zgruntu. Neboť jednoduše vnímají svět jenom jednoduší lidé (a mají přitom snadnější život). A z ohlasů a diskusí jsem získal dojem, že tady v komunitě je dost takových, kteří ten neprosťáčkovsky nejednoduchý pohled dokážou ocenit. (Morálně, takto pracně skládaný článek se mi samozřejmě nikdy nezaplatí.)

S lidmi, kteří bez skutečné znalosti někoho primitivně spláchnou coby „blbce“ apod. dále nediskutuju, na to je škoda času a toho už v životě tak moc nemám.

Další, více a urovnaněji v článcích.

Díky za (snad) absorbování tak dlouhého textu. To „stručné“ na začátku jsem myslel vážně.

A nezapomeňte (Harry!), že dneska jedou baby v 16 a 19 obřák v Are. První kolo staví Magoni (druhé Němec), takže Tina určitě o to víc myslí na páté vítězství.

19.12.2012 21:44:51 #58 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Nerozumiem tejto diskusii v tomto vlakne.O co Vam vlastne ide?

Ja informacie zasadne cerpam z Blicku,v cehunoch z Blesku,tu na rodnej hrude z Noveho casu.

Ja si viem kvalitu ocenit.Ovsem,toto vyberam len najvyssiu kvalitu,dalo by sa vymenovat aj par dalsich.Takisto vyhladavam rozne internetove diskusie,kde mi odbornici odcituju vyhlasenia roznych osob.A zarucia sa za autenticitu vlastnou hlavou.

Kedze taketo kvalitne tlacoviny sa predavaju vo velkom,je mi jasne,ze nikomu z vedenia ,ani redaktorom,ani novinarom ani len nenapadne akokolvek udrzat alebo zvysovat citanost jeho periodika.

Velmi sa mi pacia vyrazy typu -Vojna medzi realom a barcelonou,Maresa znasilnil hroch,Maze je chuderka,USA jej ublizuje,Lins je svina jak prase.

Aspon vidim,ze svet je v poriadku,a ze informacie z prvej ruky mam hned k dispozicii.

Obcas mi trochu vadi,ked presnu citaciu niekoho vehementne tri dni potom koriguju,ale to neva ,na to sa da zvyknut.

Som rad,ze s pomocou takychto tlacovin si mozem formovat svoj nazor,lebo komu verit ak uz nie im?

Nebodaj tomu pisalkovi Sosnovi,co nad kazdym clankom duma ,a kde musim hladat aj nejaku logiku a kvalitu informacii?To ma nebavi,mna ako cloveka s kritickym myslenim len tak lahko neoblafne.Takisto ako par ostatnych hnidopichov zo starej skoly.

Dokonca,ja uz neverim ani tomu co vidim na vlastne oci.Kym to nie je v kvalitnych tlacovinach,tak to proste nie je.

A keby som mohol stravit tri dni s Lins,tak by som sa nenechal oje.. ak by sa nahodou pretvarovala,a bola uplne ina ako ju opisuju media,ktorym nejde o prachy,ale o kvalitu.A pre kvalitu informacii urobia cokolvek.

Boze,len sa bojim,co ked zajtra nevyjdu noviny?No to budem asi v ri..

Ach jaj,caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

19.12.2012 23:41:58 #59 

Příspěvků: 4267

ivan

Povzbuzen vstupem správně orientovaného občana Harryho přidávám ještě něco.

Ještě k tomu, co zmínil Ivan o rakouských trenérech. Určitě se s tím setkal v Rakousku každý, kdo tam někdy v presu o místo píchal tyče. Typické manýry „domácího“, který na všechny ostatní kouká jako na vetřelce a myslí se, že rakouským občanstvím je na rakouském kopci něčím víc.

Problémy s tím ale začali mít u některých domácích provozovatelů. Vyslovený konflikt vypukl před pár lety na Pitztalu, kde je , iirc, tehdejší šéf Willi Krüger (ne náhodou náplava ze severního Německa) de facto vyhodil s tím, že ostatní natvrdo platí, kdežto domácí nároďák má výhody. A místo nich si tam základnu udělali Němci a dokonce odjezdili nějaká své závody.Zcela jistě to bylo s vědomím či posvěcením Rubatscherovým (většinový vlastník Pitz + Kaun Gl.)

Další hodně tvrdý konflikt měl osobně Schrocksnadel s Bergbahnen Soelden, když začaly sponzorovat US týmy.

Jasně, že je za tím Schrocksnadel. Sice zdánlivě neodstřelitelný jako Brežněv, ale zeptejte se innsbrucké starostky, která se s ním letos utkala kvůli zastavení lanovky na Patscherkofel. Tam už do toho může vstupovat politika, Rubatscher se svými nezanedbatelnými styky, nebo třeba (spekuluju) sám Schultz se sestrou, přímí konkurenti v byznysu, a to už jsou dost velké kalibry. Lze si také představit, že mladší samci se třesou na židli starého vůdce stáda. Kdysi předpokládaná presidentská kariéra ve FIS mu nevyšla, ta federace evropská se zdá naprosto nečinná. Má za sebou dopingový skandál na OH 2006, tuším, letos až na Hirschera bídné výsledky – může být tedy dost nervózní.

Otázkou je, jak mu fungují skiareály, proslýchá se leccos. V éře internetu upadá vliv TV obrázků z lyžařských středisek a tím nejspíše i příjmy z reklam. (Feratel, Sitour – pořád určitě skvělý byznys.)

Podobně trenéři od Puma dolů. Idylku tím pádem nemají ani mančafty. Zasaďte si jenom tohle do dalšího kontextu. (A tohle je jenom částečka toho, co by podle mne měl člověk znát, aby si mohl udělat aspoň trochu objektivní obrázek.)

A na konci stojí poslušné závodnické trubky a ventilují do médií to, čím je staří šíbři naočkují. Včetně hodného chlapce Raicha. Ano, z těch bulvárem citovaných výroků byla „dospělá“ jenom reakce Marlies. Co ale chtít třeba od mladé vesnické kuchařky?

Zajímavé jsou reakce na ten článek v Blicku. Vesměs negativní. Jedna ze dvou s nejvíce souhlasy: „Být Zettel, dostanu mindrák každé ráno, když se podívám do zrcadla.“ Hnusný, já vím, jen cituju.

Manipulativně? Sežerte mě. Ale byly časy, kdy ještě drsnější výrok o Monice Kaserer napsal známý žurnalista do novin. Jo, i to je/bylo Rakousko.

(Kdo mě zná, ví, že ho miluju. Jezdím tam jak domů. Mít peníze, jsem odstěhovanej do Zell am See – sníh a voda…)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy