Lindsey - SL slow motion video - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Osobnosti Lindsey - SL slow motion video

Lindsey - SL slow motion video

16.12.2011 17:44:47 #1 

Příspěvků: 6569

HonzA_ muž

Narazil jsem na jedno, bohužel dost krátké, zpomalené video Lindsey ve slalomu. Třeba se někomu bude líbit/hodit.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

17.12.2011 17:07:21 #2 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

Ahoj,

díky za video, pěkné záběry. Mimochodem, neví někdo o kameře, která točí 1000 fps, je přenosná a s přibývající rychlostí nesnižuje rozlišení, se kterou by se dala točit takováhle videa?

I.

www.juniorsports.cz

17.12.2011 18:10:57 #3 

Příspěvků: 6569

HonzA_ muž

>> #2, CzechSkier, 17. 12. 2011 17:07:21

1000 fps nevím, ale slyšel jsem o tom, že někteří golfisté používají DSLR foťáky od Casia – konkrétně Exilim F1 – na záznamy švihu při odpalu. Při 300 fps prý funguje skvěle.

Je to už starší typ a tak předpokládám že jich už bude na trhu více, a nebo naopak tahle funkce u nových DSLR zmizela :-(.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

17.12.2011 18:39:04 #4 

Příspěvků: 119

Paco muž

>> #3, HonzA_, 17. 12. 2011 18:10:57

Presne, tento fotak se pouziva na golfove treninky a uz pri mensim nastaveni je obraz, resp. rychlost naprosto dostacujici pro analyzu techniky svihu, v nasem pripade zataceni.

17.12.2011 18:49:54 #5 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

Moje kamera (Sony HDR CX-105) to má jako cca 4 sec záznamu pod funkcí MOVIE – SMTH SLW REC (asi smooth slow recording). Nahrává do bufferu a pak ukládá cca 20 s získaná data. Je to určeno právě pro golfisty a pod., nikdy jsem to nezkoušel. Při záznamu je potřeba více světla než normálně, což by na sněhu nemělo vadit. Někdy příležitostně zkusím.

EDIT: Stejně je to jen 100 nebo 200 fps při nějakém omezeném rozlišení.

Použili asi něco takovéhoto s plným rozlišením: http://www.visionresearch.com/…ntom-HDGOLD/

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

17.12.2011 22:23:10 #6 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #1, HonzA_, 16. 12. 2011 17:44:47

Mně se to nelíbí.

Jednak proto, že tam konec videa znehodnocuje slunce (asi to byl „umělecký“ záměr).

Ale hlavně proto, že její technika, daná snad anatomicky, snad i blbě udělanými/vyla­děnými botami, není dobrá.

Nad „vbočeným“ kolenem vnější nohy by se mohli ukájet starci z dob „koleno dopředu a dovnitř“ – nedobrá, „slabá“ pozice, vnější hodně vzadu (i v této poloze se koleno sotva dotýká zadní části vnitřní boty, viz i osu stehna vnitřní nohy na 00:54 a celkové poskládání v tomto okamžiku), v ukončení oblouku se tak vnější okrádá o rebound a je to vidět na akci obou nohou až do přechodu.

Je sotva náhodou, že přesně takhle vypadá na fotkách, které jsem viděl, i Ligety. Nejspíš má dost pravdy Harb, když bez obalu tvrdí „Some how the reps for Head boots that work with the US skiers, can't get slalom right. They don't get it right for the Norwegians either. Actually there are no Head boot slalom skiers.”

Je náhodou, že Maria si jako jediná jezdkyně Headu (a dobrá slalomářka) pořád nechává Lange?

A co třeba Šárka? Může to u ní hrát nějakou roli?

Ivane, co myslíš?

17.12.2011 23:24:13 #7 

Příspěvků: 1068

Thomas muž

>> #6, ivan, 17. 12. 2011 22:23:10 Hoši, zkusme analyzovat,ať to tady v diskusi není jen o tom,jaké komu vybrat lyže. Dle mého obecně ta technika ano, ale ne na tak husté tyče, z tak krátkého videa těžko posoudit(zkreslení noh do X nic neřeší). V té 54 sek už byla podjeta dost nízko u tyče, že jí už nic jiného než použít záchranný manévr na nabrání výšky s předsunutou vnitřní ani nezbývalo -musela chytit dobře tu další tyč.:-)

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

17.12.2011 23:37:47 #8 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #7, Thomas, 17. 12. 2011 23:24:13

Teď už je na detaily pozdě, ale ona má takhle najeté oba dva zpomalené oblouky, na obě strany. A jezdila tak i dřív, minulou sezonu i v klouzavých disciplinách, pamatuju, jak si přitom jednou chytla hranu a málem měl po sezoně, nelehla jen zázrakem.

A ten Ligety jak přes kopírák.

Jasně, v těch 10m bránách je to fofr, nesporně. Vůbec obecně nebývají na úrovni WC moc podmínky pro vzorovou techniku, boj s časomírou, tratí, psychikou generuje chyby, nouzová řešení a korekce, které ještě nemusejí znamenat špatnou techniku nebo botu. Z jednoho izolovaného oblouku nelze soudit. Ale já komentuju právě ty dva oblouky a to další už jenom dávám s otazníkem k úvaze, resp. dodávám i další názor.

20.12.2011 05:23:09 #9 

Příspěvků: 4267

ivan

Čte si Božský Harald ve snow.cz?

Monday, December 19, 2011 at 6:46 PM, nad týmiž záběry LV píše:

"Here you have the best skier in the world and she can't buy a slalom run on Head boots. When she skied on Rossingnol boots, she used to win 2 out of 3 slaloms. Neither can Ted Ligety or Bode Miller score in slalom, they used to win on other products.

So what is up with Head boots?

All three US champions used to win slalom races and were almost a sure bet to be on the podium in slalom, when they were on Rossingnol Skis, Boots, and or Nordica and Fischer.

Head has yet to figure out slalom, they have great skis and even their boots are great, but setting the boots up for any of their athletes, to win a World Cup Slalom, is mystifying for them.

Here is a hint, your setup for slalom, is too soft or too knocked kneed. This doesn't take a rocket scientist to figure out, even if you have one, which I do."

Harald, unlike you I don´t have a rocket scientist at home ((you know my fabulous wife don´t you all here)) but it´s really as evident as someone´s ass.

(The rocket scientist meant by Harald is his ladyfriend, a Diana Rogers I mentioned earlier in another thread here.)

Neboli je to děs, jak je v těch obloucích poskládaná. (Lindsey, ne Diana a ne moje žena.) A přidal bych, že Rossi boot, jak už vědí i všichni ptáci na mém krmítku, jsou Lange plug.

Btw, na nových lyžích mé ženy, když už si ji zase, chudinku, beru do huby, Wed´ze Linebreaker by Sporten, zahájila sezonu v Itálii moje švagrová. „Lyže jsi vybral úžasně. Jezdí samy. Díky moc!,“ přišla od ní SMS. Podotýkám, že jsem spojením vlastní lenosti a časového presu nechal fabrické broušení.

Tereza je baba, která se tamtéž dokázala srovnat i s mými AHV SL 07 165 cm 0,5/87, Vist Speedlock Pro + Vist 614.

20.12.2011 11:02:08 #10 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #3, HonzA_, 17. 12. 2011 18:10:57

Ahoj,

díky za tipy. Bohužel k získání podobného záběru nic z uvedeného použitelné není. Většina těchto kamer (i ta co mám já) nahrávají zrychleně jen omezenou délku záznamu (použitelnou právě tak pro golfisty na 1 švih) a navíc se značně zhoršenou kvalitou a rozlišením. Např zrovna to Casio. Jeho nástupce je Casio Exilim EX-FH20. Camera Hits 1,000 fps říká reklama, ale už neříká, že „However, the high-speed movie modes come with a loss of resolution: at 210 fps, the movies are at 480 by 360 pixels, but they drop all the way down to 224 by 56 pixels at 1,000 fps.“.

No a pak jsou kamery, které uvádí Krab, ale ty jsou zase pro běžné trenérské použití nepraktické. Ale to nic, já se jen zeptal, abych si díky líné hubě nezpůsobil holé neštěstí.

>> #6, ivan, 17. 12. 2011 22:23:10

Vím, že Harb to přičítá botařině (možná proto, že se taky prezentuje jako botař, resp. Botařinu nabízí), ale co já vím, tak oni to dneska s paralelními holeněmi moc neřeší. Zrovna Vonnová tak jezdila vždycky, kdysi jsem viděl její srovnání s Mancuso (To se ještě jmenovala Kildow a jezdila myslím na Rossignolech). Nějak nevěřím tomu, že má Vonnová (a podle Harba i Miller a další) špatné botaře, kteří jim nevyberou a nenastaví boty tak, jak potřebují. V daném případě se jedná o jednoduchou úpravu cantingu směrem ven.

Asi všichni jezdci WC používají po přehranění vklonění kolene dovnitř, aby dosáhli dřívějšího tlaku a zahranění vnější lyže. A řekl bych, že zhruba tak u půlky je to vklonění výraznější. A zaznamenal jsem, že i na biomechanické přednášce USSA (amerického lyžařského svazu) se spokojili pouze s konstatováním, že se jedná o individuální preference, než že by to nějak řešili.

Co se týká mého názoru, tak se trochu bojím pustit do další polemiky o technice, protože ono se to vždycky pěkně rozvine, a pak to začne žrát čím dál víc času držet tempo. Ale přeci jen pár poznámek, ať je o čem debatovat.

Takže pokud se to tak dá nazvat, na jedné straně jsou lyžaři, kteří používají poměrně výrazné vklonění kolene po celou dobu oblouku, na druhé straně jsou lyžaři, kteří vklonění používají jen mírné na začátku oblouku a jinak zapojují více vnitřní lyži a její zahranění. (Pozn.: Termín vklonění kolene jsem se rozhodl použít v tomto příspěvku jako překlad „knee angulation“, protože možná bude méně matoucí a pro někoho přijatelnější, než překlad „zalomení v koleni“, neboť může připadat méně provokativní těm, kteří se nemohou smířit s tím, že zalomení nemusí nutně znamenat, že se koleno láme do strany, ale pouze to, že když se nakreslí podélné osy těla, vznikne zalomená čára, která je zalomená i v koleni. Nicméně pro vysvětlení se jedná o pohyb, který je způsoben rotací nohy v kyčli a v kotníku směrem dovnitř.).

Protože díky materiálu a dalším okolnostem se moderní technika vyvíjí tak, že podíl vnitřní nohy na hranění a zatáčení roste, rotace a zalomení klesá (ovšem nikoliv na nulu, ani pod ni.. :-)), jeví se druhý způsob jako progresivnější a modernější. Má to i reálné výhody, protože větší zapojení vnitřní lyže ulehčuje pochopitelně vnější, se kterou je možno pracovat s větší citlivostí, vytváří i stabilnější základnu a tím pádem i větší boční rovnováhu. Navíc nadměrné vklonění vnějšího kolene omezuje možnost některých pohybů, jako třeba krčení vnější nohy a absorbování terénních nerovností a taky předozadní pohyb. Takže všechno je jasné. Paralelní holeně se líbí, má to i biomechanické zdůvodnění, takže věc je jasná. Botaři od Headu a z americké repre jsou tupci, Lindsey je chudák, který ani neví, že by po botařích mohl chtít nastavit canting a který se stal obětí souboje ziskuchtivých firem a byl zmanipulován od skvělých bot Rossignolu ke „skvělým botám se špatnými botaři k Headu.

Jenomže… Výhoda zapojení vnitřní lyže je zejména na mírnějších sklonech a měkčím sněhu, protože rozložení váhy způsobuje menší brždění a čistší průjezd. Na prudkém a tvrdém je ale potřeba velkého tlaku lyže na podložku, aby se vůbec prořízla ledem, a rozkládání tohoto tlaku na dvě lyže může být docela luxus. Taky hraje roli stavba tratí, protože když značná část oblouků se zahajuje driftem, spoléhat na to, že se pak rychlým zatížení obou lyží hladce chytím (na rozbité trati) a nadávkuju tlak a naklonění přesně, aniž by se mi rozjely a já se rozmlátil, je docela ruská ruleta. A koneckonců i větší riziko chyby není zanedbatelné, protože jinak to vypadá na kreslícím prkně nebo počítači biomechaniků a jinak na ledovatém prudkém a rozbitém kopci. A větší zatížení vnitřní lyže vždycky trochu zvyšuje riziko, že buď chybou nebo nerovností dojde k fatální ztrátě tlaku na vnější a vypadnutí z tratě nebo pádu. A pokud stíhám pozorovat, řekl bych, že naprostá většina nedobrovolných výjezdů z trati je způsobena podjetím vnější nebo přílišným přisednutím vnitřní lyže. Takže já osobně se na nikoho ze SP nezlobím, když se rozhodne tato rizika eliminovat vkloněním vnějšího kolene i za cenu výše zmíněných nevýhod.

Mimochodem, jak už jsem psal, Lindsey tak jezdila i na těch Rossignolech v době, kdy vzniklo to srovnání s Mancusovou, která byla zmíněna jako reprezentant toho druhého pojetí jízdy (řekl bych tak před pěti lety). Trochu jsem si dal práci a vyhledal záběry Mancusové z poslední sezóny, a řekl bych, že se spíše Mancusová přiblížila Vonnové, než naopak. Ale je to jen rychlý pocit, zase tolik práce jsem si s tím nedal.

Tak to je tak, aby bylo o čem debatovat. Jinak porovnávání Haraldovy manželky nebo partnerky s kýmkoliv ze SP mi přijde úsměvné, protože to se pak musíme podívat, na jakém kopci a v jaké rychlosti kdo jezdí. Docela rád bych viděl, jak by byla poskládaná Diana (a to ji obdivuju, jak jezdí a jak a kdy s tím začala) na kopci v Söldenu nebo Val d’Isere, kde se při prohlídce trati někdy trenéři přidržují ochranných sítí a na trať vyjíždí jen závodníci, a jaký by měla čas. Způsob, jakým Harald Harb dokládá svoje tvrzení je sice efektní, ale na mat-fyzu se to nazývá „důkaz úporným tvrzením“, a přestože to bývá docela účinné (konec konců i tady na fóru je možné se o tom přesvědčit), každý ať se rozhodne sám, do jaké míry mu tento způsob přijde přesvědčivý.

Hezký vánoční a předvánoční čas všem.

I.

www.juniorsports.cz

20.12.2011 13:01:14 #11 

Příspěvků: 6569

HonzA_ muž

>> #10, CzechSkier, 20. 12. 2011 11:02:08

Tak samozřejmě – za (relativně) málo peněz je málo muziky. Hlavní problém je v tom, že ohromné zvyšování fps (běžně 25 interlaced u HD kamer z consumer sektoru) vede na ohromné nároky na datovou propustnost k médiu, na které se video ukládá. Proto jednodušší kamery umí jen určitý časový úsek a ještě třeba omezují rozlišení.

Jde o to, co bys od takové kamery opravdu chtěl. A pak také samozřejmě o to, co bys za ni musel dát.

Kontinuální nahrávání 1000 fps ve full HD je opravdu tvrdý požadavek a taková kamera bude stát balík. Zkus se nad tím zamyslet a případně se mi ozvi, rád ti pomůžu sehnat další informace – není to tak daleko od mého oboru.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

20.12.2011 13:53:04 #12 

Příspěvků: 470

ivan-ski

Lins je predovsetkym zjazdarka. Technika v GS-DH jej dlhorocne funguje ja osobne nevidim dovod preco by mala nieco menit. V slalome by som jej techniku nazval skor neoptimalnou vychadzajucou z jej silnych disciplin. SL sa da jazdit urcite rychlejsie (a zaroven riskantnejsie) ale preco by to mala robit. Vo WC konkurenci je kazdy detail risk.

20.12.2011 14:03:32 #13 

Příspěvků: 2470

TNS muž

>> #10, CzechSkier, 20. 12. 2011 11:02:08

Ahoj,

nie som si istý,či na bežné trénerské využitie potrebuješ viac než 300 fps.Mne sa to zdá dostatočné.Viď staršia tu spomínaná Casio EX F1 Teda hľadať napr.slušnú zrkadlovku.

Ale ak nie,potom máš obmedzené možnosti a musíš ísť „na komára s kanónom“:)

Photron alebo NAC A konkrétne tieto od NAC majú ideálnu veľkosť na kopec.Navyše sa podľa modelu nemusíš obmedzovať nejakým full HD..:)Ceny pochopiteľne neuvádzajú.Ak čakáš rádovo v tisícoch $,prekvapený nebudeš.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

21.12.2011 15:12:24 #14 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #10, CzechSkier, 20. 12. 2011 11:02:08

Jsi hodný, že sis dal práci s příspěvkem pro no-WC plebs. (Skoro jsem se bál, že ne, i když jsem tě „vyvolal“, poté, cos mě v říjnu na Kaunertalu přehlédl jak krajinu :-))

Začnu od konce, tedy od Haralda. Toho čas od času rád použiju, protože, jak víme, dokáže být ještě větší „hulvát“ než mski, když se dostane do ráže, a tou militantní sugestivností to podporuje diskusi. Jinak ho beru s rezervou už přes 10 let, od seznámení napřed s ACBAES I, pak s příslušným videem a nakonec i s ním a Dianou. Díky poslednímu ale taky vím, že soukromě na kopci he´s a very nice guy a že jeho verbální agrese a výstupy na netu jsou součástí jeho obchodní strategie s příslušným image. To jen tak na okraj.

Btw, s tou Dajánou mu křivdíš, nepochopil jsi (pokus o) vtip. „This doesn't take a rocket scientist to figure out, even if you have one, which I do.": on pouze konstatuje, že má doma „rocket scientist“, neboť ona je původní profesí „aeronautical engineer“. K jejímu lyžování se vůbec nevyjadřoval. (Tomu se zase říká „tentokrát štěkáte na nepravý strom, cizinče“ – ale kdo z nás někdy ne…)

Lindsey samozřejmě mohla zůstat na Langinolech stejně jako Maria na Lange. Přestupovala sice nahonem až v průběhu léta, ale jako velká hvězda, která už u Rossi měla tehdy bezprecedentní 5letou smlouvu, takže u Eliasche by si byla prosadila i dětské sněhule, kdyby v nich chtěla lyžovat. No, jak si ten deal upekla, takový ho má.

Když už jsme u ní, dostávám se pomalu k hlavnímu.

Samozřejmě souhlasím, že mezi jezdci jsou rozdíly, a tedy i mezi tím, jak tvořivě aplikují vrcholovou techniku. To je známá pravda.

Další důležitý výchozí moment jsem zmínil i v post 8: „Jasně, v těch 10m bránách je to fofr, nesporně. Vůbec obecně nebývají na úrovni WC moc podmínky pro vzorovou techniku, boj s časomírou, tratí, psychikou generuje chyby, nouzová řešení a korekce, které ještě nemusejí znamenat špatnou techniku nebo botu.“

Neboli závodník/-ice se pohybuje v extrémně náročných podmínkách, kde se nehraje na to, jestli je technika „správná“, nýbrž na to, aby byl oblouk ve vztahu k bráně konkrétní i další(m) co nejlepší, „ať to stojí, co to stojí“, i kdyby ho tam měl rvát třeba ušima.

Kritéria tak nakonec jsou jenom dvě, možná jen jedno: 1. časomíra, 2. „zdravotní přijatelnost“ (nemělo by to poškozovat, ale to už je každé/ho soudružky/-ha volba).

Ještě jinak řečeno, leccos z viděného je vynucené okolnostmi, ať už jako ad hoc-nouzovka, nebo jako osobitý styl, jímž se konkrétní jezdec naučil nejlépe řešit ty bestiální pohybové úkoly na trati. V tom se snad/jistě shodneme.

A teď se můžeme začít ptát či dohadovat, z jakých všech důvodů to řeší spíš tak (vklonění kolene) či onak (rovné – protikladu, jak ho tu nazývám, snad rozumíme, myslím tím totéž, co jsi výše definoval/pop­sal ty).

Naučil ho to někdo? Navykl si tak? Využívá tak nějaké své silné stránky, nebo kompenzuje nějakou slabost?

Můžeme spekulovat, že ve slalomu Lindsey (L) třeba nestíhá tak dobře jako Marlies (M), protože L je hlavně sjezdařka, naslalomuje toho mnohem míň než M, je taky „ sjezdařsky pomalejší“, svaly má naučené pracovat trochu jinak, řečeno laicky. A tak bojuje, jak se dá. Kdežto M bude trénovat SL a GS tak fifty-fifty, k tomu trochu SG, je tedy přípravou „nastavená“ trochu jinak a ve SL stíhá naprosto skvostně

(To bylo vidět i včera, jak nádherně rychle a včas má oblouk hotový a lyže jí valí k další bráně, kdežto naopak Šárka, coby extrém špatné jízdy, dělá to, co mj. popisuje Jožka v post 84 vedlejšího WC-vlákna a co jsme si tady pod vedením m-skiho pitvali minulou sezonu – jí přitom ale nepomůže koleno ani za uchem).

Zvládat – nezvládat, stíhat – nestíhat, to je zřejmě ve WC příčina mnohého, co vidíme. Částečně nás to učí historie s různými popisovanými „technikami“, jež byly spíš individuálním nesystémovým řešením určitých situací, za moment „(ne)stíhání“ vděčím Tomáši Bankovi z naší podzimní diskuse nad videjky.

A tady může být i rozdíl v těch botách: M. určitě má ideální „setup“ pro „svoje“ discipliny vymakaný. L pro DH a SG asi taky, soudě podle výsledků, pro GS ?, ale pro SL, na nějž má mnohem míň času, to úplně ideálně mít nemusí. Vždyť jsem tady psal, jak se s tím furt pere Herbst, přestože ma na starost jenom SL.

Je taky jasné, jak píšeš, že tvrdý kopec je trochu jiný než placka a beton než odměk, a že se tomu do určité míry přizpůsobují technická řešení oblouků, pokud to tedy jezdec má v repertoáru (ve WC asi má, rsp, by mít měl).

A ještě jeden moment: Aby bylo jasno, vhodně připomínáš, že ono „vklonění kolene“ je „pohyb, který je způsoben rotací nohy v kyčli a v kotníku směrem dovnitř“ (vychází z acetabula v křížení os ilium, os oschii a os pubis, ale to jen tak machruju vyčteným moudrem). A právě tohle mi „vadí“, protože právě taková vnitřní rotace je v aktuálních analýzách úrazů označena za jedno z rizik zranění ACL.

Vidím to tak, že je to akce sice ad-hoc účinná, avšak systémově riziková, a tudíž spíš nežádoucí.

Last but not least, už včera jsem si našel fotky z Flachau

http://sport.idnes.cz/foto.aspx?…

a 6/8 je skvostně pro kontrast Marlies s vnější hezky “rovnou”.

A dneska ráno koukám, má to na webu komparativně i Harald.

Když se podíváme na tu L z redbullového videa in post 1 a tuto M., co je přirozenější, srovnanější, “pevnější”?

Hypoteticky, kdyby L dokázala jezdit slalom takhle, mohla by zase vyhrávat. Což ostatně už činila, 2009 byla až do finále WC druhá ve SL a až tam ji předstihla celkově Šárka poté, co Lins pro ni nedůležitý SL už poněkud vypustila.

Ani já se na ni ani na jiného proto “nezlobím”. Jen jsem napsal, že se mi to nelíbí.

21.12.2011 17:35:52 #15 

Příspěvků: 57

HT.Hugo

Kdyz se koukam na lyzarske obrazky tak me vzdycky „zataha za vlasy“ pokud nejsou obe lyze v paralelnim postaveni. Je to dost prevalentni ( treba v predchozim Ivanove odkazu Tanja #2, a Tina #3) Je to jen nutna dan toho ze clovek je dvoustopym vozidlem nebo to ma svuj ucel v utazeni polomeru oblouku?

22.12.2011 17:10:29 #16 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #14, ivan, 21. 12. 2011 15:12:24

Ahoj, tak to vidíš. To jsem Tě asi přehlédl, protože jsem Tě hledal. Tomáš Bank mi říkal, že tam jsi, tak jsem po Tobě koukal, říkal jsem si, že bychom mohli dát kafe… No jo no, ještě nejsem stařec, ale zdá se, že některé neduhy stáří se mi už nevyhýbají :-).

Co se týká toho srovnání, zkusím se na to schválně podívat, až budu mít chvilku. Ale chce to najít je nejlépe na videu ve stejné bráně a taky jsetli je to takhle výrazné jen u oblouků zahajovaných driftem, nebo ne. Nebo to může udělat někdo jiný, kdyby se mu chtělo :-).

I.

www.juniorsports.cz

22.12.2011 18:53:28 #17 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #16, CzechSkier, 22. 12. 2011 17:10:29

Nic si z toho nedělej, bude hůř. Časem neudržíme ani myšlenku, ani moč. V tomhle máš nezdolatelnou věkovou výhodu.

Jestli jsou ve světle takových zásadních daností (ne)paralelní bérce nějakých závodících pusinek důležité, nechávám dalšímu světa běhu a vývoji diskuse.

27.12.2011 19:55:14 #18 

Příspěvků: 4267

ivan

Ivane, nedám ti pokoj, protože tento moment nám nějak zůstal viset ve vzduchu.

Připomínám, CIT. sebe:

“… ono „vklonění kolene“ je „pohyb, který je způsoben rotací nohy v kyčli a v kotníku směrem dovnitř“ … A právě tohle mi „vadí“, protože právě taková vnitřní rotace je v aktuálních analýzách úrazů označen za jedno z rizik zranění ACL. Vidím to tak, že je to akce sice ad-hoc účinná, avšak systémově riziková, a tudíž spíš nežádoucí.“

Jako na potvoru se o Vánocích objevil otevřený dopis Davida Dodge, v němž argumentuje, že „nové” obřačky podle něj budou nebezpečnější než současné. Argumentem Nr. 1 je právě „knee angulation”.

Pro ty, kdo se nechtějí/neumějí prokousat angličtinou originálu, velmi zjednodušeně shrnu:

aby se lyže s R 35 m prohnula k vyjetí stejného oblouku po hraně jako lyže R 27 m, je třeba o 7 stupňů většího úhlu zahranění. Poté, co si závodníci budoucí lyže „ochočí”, toho budou dosahovat větším „knee angulation” neboli „vkloněním kolenou”. To bude mít za následek nesouměrnou geometrii dolních končetin a povede k nekontrolova­telné, nelineárně působící zátěži kolenního kloubu.

Na rozdíl od současného stavu, kdy při plusminus natažené vnější noze míří spojnice vnitřní hrany vnější lyže a středu příslušného kolene lehce „nad” lyžařovo těžiště („slightly outside their COM”), bude při +7° vklonění kolenou tato spojnice mířit „pod” lyžařovo těžiště („inside of the COM”). To je nestabilní poloha, při náhlém zvýšení zátěže bude předtím, než lyžař stačí zareagovat, následovat ještě větší zahranění a další zvýšení zátěže, čímž hrozí ztráta kontroly a zranění.

Ačkoliv Dodge oponuje výsledkům analýz FIS a přijatým závěrům, v nežádoucích důsledcích této vnitřní rotace a knee angulation/vklonění kolenou se s nimi shoduje. Tím zároveň podporuje to, co jsem namítal v úvodem připomenutém odstavci i já.

Originál:

„The geometric relationship between sidecut radius, edge angle and turning radius is well known to all ski designers. The theory shows that a 35m ski will have the same turning radius as a 27m ski if the ski is tipped on edge approximately 7 degrees more in a typical WC GS turn. The edge angle must be increased relative to the skiers COM (center of mass). In other words to ski the same line at the same speed the skier‘s COM must be in the same place, but the ski must be edged 7 degrees more. Thus more knee angulation. Athletes will discover that more knee angulation will allow them to ski the same line at the same speed as they are accustomed to skiing on their 27m sidecut skis vs. 35m sidecut skis. More knee angulation will cause an unstable leg geometry leading to uncontrollable, non-linear, generation of loads.

A typical WC GS skier on current skis will angulate in such a way that a line from the inside edge of their outside ski through the center of their knee will fall slightly outside their COM. This leg geometry is stable as a sudden increase in load will cause the edge angle to be reduced and the load to be reduced during the abrupt transition giving the athlete time to react appropriately.

The line from the ski edge through the knee of a skier using 7 degrees more knee angulation will fall well inside of the COM. This leg geometry is unstable as a sudden increase in load will cause an increase in the edge angle as the knee collapses inward leading to additional loading, leading to additional knee angulation, more loading, and so on until the skier can react. By the time the skier reacts this load generation can cause serious injury and/or loss of control. This is a non-linear reaction to natural control input and is to be avoided at all costs. Aggravating this problem is the likelihood that more knee angulation will make it more difficult for the inside ski to track parallel with the outside ski since adding more knee angulation on the inside leg is very difficult. This may encourage the skier to transfer weight from the inside ski to outside ski thus increasing the load on the now more vulnerable outside knee.“

Your turn now, buddy.

27.12.2011 20:41:48 #19 

Příspěvků: 2335

TomáS muž

>> #18, ivan, 27. 12. 2011 19:55:14

Je to ivane ten samej Dodge, co dělá ty kosmický boty? T

27.12.2011 21:11:23 #20 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #19, TomáS, 27. 12. 2011 20:41:48

Jo, žádnej nýmand. Celé viz:

http://www.skiracing.com/?…

Ono je samozřejmě také otázkou, nakolik opravdu se budou snažit ty oblouky maximálně říznout a nakolik se „rezignovaně“ uchýlí k úvodnímu driftu (redirection) s následným „zaseknutím“ na hranu. Což by ale zase znamenalo větší krouticí momenty od pánve dolů, tedy i na kolena, takže zase žádný med pro tělo, spíš naopak.

A jestliže se směřuje ke stavění GS vždy a všude malý plusminus 25m, což prý požaduje Hujara, bude tak málo místa a času, že už se to asi čistě říznout nebude dát.

29.12.2011 20:13:02 #21 

Příspěvků: 6569

HonzA_ muž

>> #18, ivan, 27. 12. 2011 19:55:14

Ano, četl jsem a už jsem to do vlákna s Tedem nestihl hodit před odjezdem mimo civilizaci.

Bohužel se obávám, že to FIS přejde bohorovným mlčením.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy