[Diskuze k článku]: SNOW 48 MARKET JE TADY! - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články [Diskuze k článku]: SNOW 48 MARKET JE TADY!

[Diskuze k článku]: SNOW 48 MARKET JE TADY!

13.10.2009 13:37:32 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

Další speciální vydání SNOW Market věnované lyžařskému vybavení pro sezónu 09/10 vychází ve čtvrtek 15. 10. 2009. Jedná se o největší přehled lyžařského trhu – najdete v něm 832 modelů lyží 38 značek, 458 modelů sjezdových bot 12 značek a 308 modelů vázání 13 značek. Vše je přehledně popsáno a okomentováno, vč. rad a tipů pro výběr nového vybavení. Samozřejmě nechybí ani články o souvisejícím vybavení: lyžařské hole, přilby, brýle, chrániče a nově i test 28 batohů. Z obálky na vás tradičně shlíží krásná lyžařka…


Odkaz na článek

17.10.2009 11:57:56 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(Martin430, pospisil1@gmail.com) Z titulní strany se na nás usmívá krásná lyžařka – Lange girl – ovšem z loňské sezóny. Já mám ale jeden dotázek. Už poněkolikáté jsem se setkal s narážkou, jak Lusti i Sporten pracují (snad i větší částí své kapacity) pro zahraničí. Jaké lyže tedy vlastně vyrábějí ? Supermarketovky pro Aldiho, nebo „tajně“ část produkce značkových labelů ? A jak to vlastně je s výrobou lyží ? Sleduju pouze Atomic a s úžasem hledím na lyžáky vyrobené v Rumunsku, klukovi jsem už málem zaplatil lyžičky, než jsem si všimnul drobného nápisu vyrobeno v Bulharsku… Je to tak, že některé modely se vyrábí pouze na Balkáně, nebo se identické modely vyrábí tam i tam ? V Rakousku pro „lepšího“ spotřebitele na tzv. západních trzích ? Myslím, že by to bylo docela zajímavý námět i na článek. Ale zase – kde ho tisknout, když zadavatel reklam a výrobce je jeden a tentýž. To by nemuselo dělat dobrotu. Stejně zajímavé by mohlo být i cenové srovnání obchodní politiky lyžařských výrobců na jednotlivých evropských a potažmo i americkém trhu. Vždyť dnes už není až takový problém si lyže otestovat a následně koupit kdekoli. Speciálu Snow Market by to prospělo asi více než opakovaní loňského desatera o nákupu bot. Nic proti Ivanovi. O čam taky pořád dokola na dané téma psát, když se situace nemění. Loni taky v botách proběhly zprávy od Salomonu, že začal používat „kaprolen“ pro home bootfitting. Přestože se do jeví jako zajímavé téma a loni ho Snow (malinko) nakouslo, letos jsme se nic nového nedověděli. I to by mohlo možná být téma alespoň na infobox. Tohle moje povídání není kritika. Je to snaha o feedback od předplatitele směrem k redakci. A je na nich, jak s ní naloží. Věřím, že mají snahu posunovat Snow dál a přeji jim, ať se to daří.

19.10.2009 16:16:45 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Martine, je to několik otázek.
1. Jde o pojetí specilaizovaného materiálového čísla (Market). Logicky je to přehled toho, co trh v příslušné sezoně nabízí. Jak správně říkáš, novinek není tolik a vlastně se spousta věcí opakuje. Doby, kdy jen vylíčení akruálního stavu a změn od loňska zaplnily desítky stránek, jsou 10 let pryč.
2. Pro koho je určené. To je základní otázka kdykoliv něco píšeš do veřejného prostoru. My jsme se dohodli, že naším čtenářem nemůže být jen ten, kdo každý rok pečlivě přečte Market a rozpozná, co už kdy bylo. Musí jím být i ten, kdo se k časopisu dostane třeba poprvé a nemá informace z minulých let a srovnání. Jak možná vidíš i v diskusi na snow.cz, určité problémy se opakují přímo notoricky: příliš malé boty, jaké lyže… Můžeš to psát každý rok, budeš se opakovat, a přesto to pro určitý počet příjemců informace bude zásadní sdělení a know-how.
V tomto dilematu nelze uspokojit všechny. Stejně jako nejde časopis psát pro všechny. Vždycky bude něco, co část čtenářů zaujme a část ne.
3. Informace. Seriozně psát můžeš jenom o tom, o čem máš dostatek informací. Zčásti můžeš při dobré znalosti věcí spekulovat. Seriozních věcných informací moc není. Věřil bys, že nikdo neví, kolik se v ČR prodá lyží? Všechno jsou jenom dohady. Statistika neexistuje. Ve světovém měřítku se sice čísla publikují, ale když to, co je zveřejněné, sečteš, zjistíš, že se údajně prodává o půlku víc lyží, než kolik činí celkem jednotná čísla nevztažená ke konkrétním výrobcům. Jinak řečeno, každý si přidává a statistiky tak slouží k marketingovým účelům.
A tak je to i s dalším. Kdo co kde vyrábí? Bude se ti někdo chlubit tím, že boty dělá na Balkáně a lyže třeba v Indonésii? Skoro všichni tvrdě racionalizují a stěhují výrobu za levnější pracovní silou, ale nikdo se tím nechlubí. Chceš o tom napsat článek? Jak, když o tom nemáš informace? Nepředpokládáš doufám romanticky, že budu rok pátrat po „utajených“ továrnách na Balkáně, abych o tom pak napsal? Takhle se to dělalo možná v amerických politických thrillerech ze 70. let.
4. „Obchodní politika“ výrobců v Americe“? Jak ji mám znát? Copak vím, za kolik dodává třeba Nordica lyže svému zástupci v USA? Nebo do Japonska? V tomto je tvoje přání naivní, sorry.
5. Salomon a Kaprolene: ano nic nového. V katalogu je přesně totéž, co bylo i loni. Nic nového se neudálo. Firmy jsou v minusu a jsou rády, že přežívají. A tak není o čem psát. So simple, dear Watson.
6. Počínaje 1994 jsem roky pečlivě sledoval lyžařské časopisy z celého světa. Dokonce jsme si v začátcích Skimagazínu nechali Japoncem přivézt japonské a vysvětlit, co a o čem píšou. Bojoval jsem s italštinou, osvojil si základy odborné terminologie v polštině. (O němčině a angličtině nemluvím, jsou moje „skoromateřské“.) Troufám si kvalifikovaně říct, že na světě existuje jen jeden podobně věcně a odborně kritický časopis jako SNOW – polský NTN mého kamaráda Tomka Kurdziela, ten ale není periodikem, vychází jen 1× ročně. Kritičnost táhnu až na hranu, kam lze při zachování spolupráce s firmami v branži dojít. Občas až za ni – už jsme taky kdysi kvůli tomu přišli o dost velkou inzerci jedné značky.
7. O pojetí Marketu se neustále bavíme. Už jsem měl i velmi netradiční úvahy a do budoucna jistě něco změníme. Jak, zatím není jasné. Všechny ohlasy nám přitom pomáhají, takže i za ten tvůj díky.
8. Lange girl – a to vadí, když je z loňska? Maria Riesch bude jistě ďábelsky dobrá i letos…
Toto není žádná oficiální reakce SNOW, nýbrž moje osobní coby člověka, který vyplodí většinu Marketu (kdysi celý, dnes naštěstí můžu část obsahu přenechat freeskiingovým specialistům jako Luboš, gottseidank).

19.10.2009 17:17:29 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(Martin Pospíšil, pospisil1@gmail.com) Já to, Ivane, s dovolením, vezmu odspodu. O tom, že to (Market) v podstatě napíšeš skoro celé, se ,myslím, ví všeobecně dostatečně. Gottseidank, jak říkáš. Co se tam píše o freeski bych klidně nechal do jiného titulu. Maria Riesch je sice ďábelsky dobrá, ale osobně mi nepřijde nijak ďábelsky krásná. A LOŇSKÁ Lange-girl jako TITULKA Marketu na LETOS mi přijde prostě divná. Asi jsem hnidopich, sorry. Kritičnost a odbornost Snow oceňuji, proto jej taky čtu a kupuju. Zmínku o kaprolenu jsem tam dal proto, že mi to přišlo fakt zajímavé a protože, jak si snad správně vzpomínám, jsi loni psal něco o tom, že ani strejda Google Ti nějak nepomohl. A že to budeš se zájmem sledovat. Tak taky sorry. Moje naivní přání o srovnání cenových hladin identického výrobku ve světě vycházelo z předpokladu, že se tak porovnává mnoho jiných věcí : cenami nemovistostí počínaje, přes auta, elektroniku, ceny skipasů až po McDonald BigMac index… Netušil jsem, že to u lyží nelze. Tak sorry potřetí. Rozhodně bych nechtěl, abys místo lyžování pátral po tajných továrnách výrobců lyžařského materiálu. Překvapilo mě, že když já o některých vím, že Ty – jako odborník – ne. Sentence o romantice a thrillerech byla zajisté míněna jako jemný humor. Je mojí chybou, že jsem se moc nezasmál. Byla to z mé strany skutečně jen snada o feedback. Možná by to skutečně moc lidí nezajímalo, možná je to problém s dostupností informací, co já vím. Argument, že si mám jako abonent přečíst totéž znovu, protože to někdo jiný ještě nečetl, beru. Ale neberu zaplácnutí v podstatě celé stránky přetištěním loňského textu. Možná je to běžná praxe, já se s ní dosud nesetkal. To mi přijde jako postup vpravdě inovátorský. Možná by se dalo sem tam přetisknout celé číslo, určitě ho každý nečetl a Kamčatka a Aljaška jsou v podstatě taky furt stejný. Tím jsem se snad taky vyrovnal s vtipným stylem konverzace. Tipy na náměty se nepodařily, na druhé straně se ani písmenkem nepodařila odpověď na původní ( a míněnou jako hlavní ) otázku. Jak je to vlastně s produkcí Lusti a Sportenu. No nic, už jsem zas dlouhý, tak ještě jednou sorry a já už se příště zdržím psaní a budu radši víc lyžovat. Možná i víc lyžovat než číst. Nakonec, máme přece ten Google. Pěknou zimu, Skol. Martin Pospíšil – Martin430

19.10.2009 23:06:56 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(kumestrol, ) udela ti radost, kdyz reknu, ze treba freeridove lyze ZAG? :-) (prosli linkou sportenu) – Ja si ale myslim, ze tenhle vysoky level informaci neni majoritni zalezitost.. Mi osobne je fuk, kdo pro koho dela lyze a kde je vyrobi… Zalezi mi, zda se mi na nich dobr ejezdi.. A troufam si tvrdit, ze spousta lidi to v praxi ani nepozna :-) (vsude jsou „profici“ a i mezi ctenari jiste budou skutecni znalci.. otazkou je, kolik jich je..) Ja myslim, ze prave odbornost Ivanovych clanku je nekdy az zarazejici a hluboce smekam, jak velky prostor teto pro moje chapani minoritni vysoke skole lyzovani venuje. Tleskam mu.. Mejte se a Tesim se na dalsi zajimavy clanek :-)

19.10.2009 23:07:37 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(kumestrol, ) pridavam se :-) – mam taky jiny vkus :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy