SNOW nástrojem firem ke zvýšení prodeje freeridových lyží? - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Tištěný časopis SNOW SNOW nástrojem firem ke zvýšení prodeje freeridových lyží?

SNOW nástrojem firem ke zvýšení prodeje freeridových lyží?

12.01.2008 23:38:40 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Toto se obkevilo v jednom velmi nedávném příspěvku na www.carv.cz : „Navíc SNOW se letos opravdu pod vlivem marketingu vydává do doby post-carvingové. Důvod je jednoduchý – carvové lyže mají všichni, ale freeridové ne. A tuto mezeru se rozhodli marketingoví specialisté využít k zvětšení prodeje. Nejezdíš freeride? Nejsi IN! Proč? Nemáš na to lyže! My ti je rádi prodáme! Až si je koupíš, tak zjistíš, že nemáš KDE jezdit, protože v národních parcích nesmíš mimo značené cesty a sjezdovky.“ (příspěvek 10/01/2008, 14:43:49, rubrika „ostatní“) A já vždycky myslel, že tolik freeridu je ve SNOW proto, že vydavatelé-majitelé a jejich mančaft právě této formě lyžování fandí nejvíc…

13.01.2008 00:17:40 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) to Ivan:K tomu príspevku som sa tam vyjadril.Každopádne tam do fóra prispievať nemienim a svojimi cca tromi príspevkami som to tam ukončil.Teraz na to fórum chodím čítať staré príspevky od vzniku fóra.Chcem byť v obraze,dotyčné fórum som objavil až teraz.Čítam len relevantné príspevky.Nemienim sa vyjadrovať k žiadnym kauzám a hlavne keď sa netýkajú mňa osobne,ale Ivan jedno ti poviem:ty musíš mať nervy ako lodné lano a trpezlivosť navrch.Lebo čo sa tam riešilo počas rokov:-)Osobne by som im neodpovedal na zhruba 90%dotazov.Ale ja som ja a teba to len šľachtí takáto božská trpezlivosť.V det­stve som nemal v úcte autority,ale teba by som bral za trénera,nebál by som sa,že za drzosť schytám palicou po hrbe:-))))

14.01.2008 11:02:36 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(Petr, petr.socha@snow.cz) Přátelé, nevím, je to věc hodně individuální, každý vnímá lyžování jinak a já bych byl rád, aby SNOW bylo fórum, které je otevřeno všem, radí a inspiruje, ale nerozhoduje za jedince. Každopádně, jakýsi zmíněný marketingový vlek je absolutní nesmysl, jelikož firem, které sází na FR, je u nás sakra málo a svou silou (prozatím) nepatří zdaleka mezi největší. Z hlediska SNOW je FR vrcholem lyžování ve smyslu zážitku nejen pohybového, ale i obrazového, přírodního… Duchovního… To, že se FR přiblížil nyní díky technologiím lidem (stejně jako fun, který by bez moderní technologie nebyl), předznamenává jeho boom a úkolem časopisu je být vždy o něco napřed, sdělovat to, co lidé neznají a co je může čekat. Že to nejde provozovat u každého za chalupou je otázka jiná, ale co dnes jde? I za fotbalovým hřištěm musím dojet a funcarveři se taky musí sakra ohánět, aby pro sebe našli vhodný (dostatečně nezalidněný) terén. Jen dodám, že jsme v Šengenu! Osobně mám rád i funcarving a klidně bych jel s Danem K. na nějaký kurz, kdybych měl čas. A přiznám, že i já mám někdy pocit, že toho FR a FS je ve SNOW někdy malinko víc, než je potřeba. Vše má ale svůj vývoj a čas a opatření přijde velmi brzy. Tedy do budoucna mohu přislíbit, že na Fun bude ve SNOW prostoru víc. Prosím Vás, milí fun autoři, už nyní můžete začít přemýšlet o nápadech na příspěvky. Za ty dobré budeme vděční.

15.01.2008 00:05:43 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) A já bych se zase přimlouval za to, aby dost místa dostalo „obyčejné“ sjíždění coby nejrozšířenější a současně i základní forma. Bez základů by nebyl ani ten FR a bez základního sjíždění by se ani funcarving neměl vůči komu vymezovat.

15.01.2008 09:16:58 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(Honza, ) Ivane, stihnul jsi to napsat dřív než já. Také souhlasím s tím, že „mainstreamové“ ježdění (ať už lyžování a nebo SNB) má mít nejvíce prostoru. Další formy jako FR nebo Fun a nebo jiné by měly být doplňky.
To je samozřejmě můj názor a redakce to může vidět jinak.

15.01.2008 19:57:56 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Omlouvám se za (záměrně, provokativně) nečeský titulek příspěvku. Jeden z možných problémů může být v tom, že mainstream – „střední proud“ – bývá šedivější, nevýraznější, méně vzrušující než „žánry“ sice okrajové, avšak rajcovnější. Nicméně se snažím tuto základní lajnu držet při životě i ve SNOW. Zrovna včera jsme v redakci probírali jeden budoucí projekt, který by se zabýval dokonce základy. Tedy tím, co se obvykle jako záležitost začátečníků a idiotplaců pomíjí. Jenže každý fajnšmekr a expert jednou musel začínat a bez začátků by nebylo to nad nimi. Neboli vězte, že se o těchto věcech uvažuje a hovoří. Osobně mi vůbec nevadí, když prostor dostanou „okrajové žánry“, a to třeba i větší, než by jim kvantitativně příslušelo. (Nakonec časopis není můj a právo rozhodnout o zaměření a preferencích má vydavatel.) Všechno by ale mělo být vsazeno do přiměřených relací, aby výsledná informace nebyla nějak zavádějící. Takže např. freeride je bezva, ale pozor na rizika. Fun je rajc, ale je to způsob sjíždění značně specifický. Atp.

15.01.2008 20:44:59 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) Nič proti freeride lyžovaniu.To,že som sa celý svoj krátky lyžiarsky život aspoň okrajovo pohyboval okolo závodenia neznamená vôbec nič.Pure freeride/style je úžasný a určite patrí do vysokej školy lyžovania.Všetci trošku starší si pamätáme,že „freeride“ sme kedysi nazývali extrémne lyžovanie a nevadili nám ani staré úzke lyže.Chcelo to proste extrém.(TANAP prepáč):-)))Fotky z terénu patria vždy medzi klenoty.A časo­pis?Ak debatu posunieme do tejto roviny,tak pre mňa osobne má magazín SNOW záber tém úplne v poriadku.Obsah má dostatočne vyvážený.To v dobách carvingovej revolúcie(carveri prepáčia)bol konkurenčný mag a ž nechutne precarvingovaný…

17.01.2008 23:23:30 #8 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) „To v dobách carvingovej revolúcie(carveri prepáčia)bol konkurenčný mag a ž nechutne precarvingovaný…“ No jo, arsi, když je revoluce, tak holt lid bývá na barikádách a s trikolórami a má plné pusy i hlavy právě té revoluce. Jako prestižní bývalý šiřitel „viery carvingovej“ si myslím, že v začátcích, kdy šlo o zprostředkování novinky a zásadních důležitých informací, to bylo v pořádku. Teprve později, kdy vývoj šel svými cestami a lyžařská scéna se začala dále rozrůzňovat, se i mně silně funcarvingová orientace Skimagazínu jak německého, tak českého (obojí pod vlivem Waltera Kuchlera a jeho ideových následovníků) včetně bývalého Supertestu zdála přehnaná. Současný Snow se mi úplně vyvážený také nezdá, přece jenom toho freeskiingu je tam s ohledem na jeho kvantitativní význam poněkud příliš, ale je to prostě hledisko vydavatelů a kdo vlastní, rozhoduje. Kromě toho nikde není řečeno, že privátní časopis by měl skladbou přesně kopírovat lyžařské dění.

18.01.2008 10:27:12 #9 

Příspěvků: 8275

administrator

(jarda, ) Moooc bych se přimlouval za nějakou další „univerzitu“ a pokud by byla pěkně od začátků, tak by to bylo super. Pořád se ve svém okolí setkávám se spoustou lyžařů, kteří by taky chtěli krájet čisté oblouky po hranách, ale jako dalších 99% lidí začínali tím, že připli lyže, odrazili se hůlkama a pak se nějak snažili hýbat nohama, aby zatočili. A jsem si jistý, že mít možnost zkontrolovat sám sebe, případně opravit zažité chyby a vybudovat opravdu solidní základy je i pro pokročilé jezdce přínosné. Dokonce se mi zdá, že čím vyspělejší lyžec, tím více se zajímá a piplá se i v „drobnostech“, protože klasicky i zde platí: Čím víc toho vím a umím, tím lépe vidím, co všechno se ještě musím naučit.

18.01.2008 11:38:50 #10 

Příspěvků: 8275

administrator

(Luboš/SNOW, ) Ahoj, zajímavá diskuze, taky už jsem slyšel, že freeridu a newschool je ve SNOW neúměrně moc s tím, že to dřív bylo jinak. Proto jsem se podíval do starších čísel, abych si osvěžil paměť. Nejdřív ještě ale trocha polemiky na téma co je freeride/newschool, resp. co není mainstream. Ve SNOW je dost článků, které by se v případě hodnocení podle šířky lyží použitých na fotkách, daly zařadit mezi freeride, ale z mého pohledu (převážně freeridera) jsou to články cestovatelské nebo exotické (Špicberky, Kašmír, Jižní Amerika…). Vidím to tak, že přesahují zájmy freeriderů. Svědčí o tom i to, že takové články jsou zároveň publikovány v cestovatelských a společenských časopisech. Ano, ty články dělají freerideři, protože je to tam pro ně zajímavé, ale myslím si, že si to rád přečte většina lyžařů (nebo se mýlím)? Spočítal jsem tedy rozsah článků na téma „mainstream“ (včetně závodního lyžování-rozhovory, reportáže atd., které podle mého názoru je součástí mainstreamu), freeride/newscho­ol/freestyle (včetně „old school freestyle“) a vyšlo mi, že v čísle 11 bylo mainstreamu 36 stran, v č. 23 – 36 stran a v č. 37 – 50 stran. FR/FS č. 11 – 5, č. 23 – 7, č. 37 – 10, cestování/exotika: č 11 – 0, č. 23 – 6, č. 37 – 14. Nepočítal jsem to jako bankovky, tak mě nebijte, jestli to není úplně přesné. Padlo tady taky pár slov o situaci za „carvingové revoluce“. Vím, že teď a hlavně tady žádná freeski revoluce není, ale myslím si, že tato oblast je právě teď tou nejvíce se rozvíjející a zároveň nejzajímavější částí lyžování. Myslím, že je to vidět i na samotném vybavení, kdy se zdá, že lyže na sjezdovku jsou vychytané do té míry, že nedokáží přinést ten správný požitek (baví někoho z vás pořád „stejné“ lyžování bez „progresu“?). Naproti tomu freeridové lyže jsou v současnosti tak dobré, že jsou z nich nadšené holky, které si do terénu dřív třeba netroufly. A nejen, že na nich vjedou do terénu, ale chválí je i na sjezdovce. Před pár dny se Ivan nechal slyšet, že ho Sugar Daddy překvapily na sjezdovce (jeho výrok zněl pro Sugar Daddies ještě pozitivněji, ale třeba jsem to chtěl slyšet, proto uvádím „mainstreamový“ přepis jeho výroku, můžeš to Ivane prosím upřesnit? :-) Není tedy marketingovou bublinou spíš setrvalá masáž Hermanem Maierem a Bode Millerem? Neříkám, že freeride a newschool jsou pro všechny, ale lidí, které to zajímá a kteří jsou potencionálními „all mountain lyžaři“ není rozhodně málo. Rozhodně jich není míň než těch, kteří by si měli kupovat top modely lyží, které zajímají závodní plugy nebo kolik si jich potencionálně nechá upravit boty na míru. To jsou stejně okrajové záležitosti jako freeride nebo fun carving. Druhá věc ohledně FR a newschool je, jak se prezentuje. V tomto směru budu rád, když mi kdokoliv dá vědět o tématech, které jsou dostatečně mainstreamové nebo způsob, jakým tyto věci mainstreamu prezentovat, aby to bylo zajímavé třeba i pro vás. Když na ně nebude místo na papíře, tak klidně tady na SNOW.CZ. Co se týká newschool lyžování, nestojí to zařeč, protože ho ve SNOW není víc jak 2–3 stránky v čísle. Tolik o mém pohledu na freeride a další okrajové lyžařské žánry teď a tady. Budu rád, když mi k tomu napíšete vaše postřehy, ať mám o čem přemýšlet.

18.01.2008 12:31:04 #11 

Příspěvků: 8275

administrator

(Luboš/SNOW, ) V tom zápalu psaní ;-) jsem zapoměl dodat, že já osobně si nemyslím, že by ten poměr, který je ve SNOW mezi alpskými disciplínami (v jakékoliv formě závodní, amatérské nebo začátečnické – je to to, co nazýváte mainstreamem? Tedy ještě otázka: co je vlastně mainstream?) a freeridem/newschool by byl nějak nepřístojně nevyvážený a stojím si za tím i po přepočítání stran, ale s tím, že jsem zaujatý, nevalidní vzorek :-D. Taky Ivan nemá pravdu v tom, že soukromý časopis si může psát co se mu zlíbí. Pokud to nikoho nebude zajímat, tak to minimálně nemá cenu :-)

18.01.2008 14:45:19 #12 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) to Ivan:Ďakujem za postreh a tvoj osobný názor.Takto je to úplne v poriadku,že ako ľudia sme rôzny a niekomu trochu vadí to, čo inému nie.Každý je originál a aspoň nás nepodozrievajú,že vzájomne „odpisujeme“ :-) Ak mám byť úprimný tak čisto free…mag vídavam na pultoch,ale nemám potrebu si ho kúpiť.To keby vychádzal časák iba o závodnom lyžovaní,neváhal by som ani chvíľu.Samozrejme za predpokladu,že by ponúkal relevantné informácie.A písali by ho odborníci.Freeride v Snow mi v takom rozsahu ako je teraz nevadí.

19.01.2008 00:28:02 #13 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Luboši, poklona za to, že sis dal práci s počítáním podílu stránek SNOW co do alpského lyžování a freeskiingu. Podle mne hned na začátku správně upozorňuješ na problém toho, kam vůbec co zařadit. Jak někteří už možná víte, vždycky v situacích, kdy se rozbíhá diskuse operující nějakými pojmy, křičím o nutnosti si je definovat. Zde bychom si tedy museli vyjasnit, co chápat jako mainstream. Podle terénu? Jen lyžování sjezdovkové? nebo i allmountainové? Podle obsahu: rekreační a sportovní na sjezdovkách? nebo taky závodní (je sjezdovkové, ale zase není žádný mainstream, nýbrž extrémně výběrová záležitost)? Nebo snad to brát podle lyží: takové, jež se odehrává na lyžích většinově používaných? Do jaké šířky/délky/radiusu tedy? Neboli samotná definice mainstreamu vůbec není jednoduchá. Ale nemyslím, že by bylo třeba se s tím trápit, neboť tady přece žádný dramatický spor nevedeme. Stejně dobře upozorňuje Luboš na to, že „cestovatelské“ články (exotické země, neběžné destinace) jsou sice z logiky věci většinou freeskiingové až skialpové, ale vlastně tam často nejde ani tak o ten „skiing“ jako spíš o informaci o zajímavých zemích, horách, zážitcích. Pokud někdo explicitně vyslovil myšlenku o jakési přemíře freeskiingu, byl to na prvním místě sám Petr Socha (v této diskusi 14/1) svou formulací „A přiznám, že i já mám někdy pocit, že toho FR a FS je ve SNOW někdy malinko víc, než je potřeba.“ Ale v zásadě myslím zatím nikdo nijak dramaticky podíl FR/FS nenapadá. Za sebe rozhodně souhlasím s tím, co už také Petr zdůraznil, totiž že „úkolem časopisu je být vždy o něco napřed, sdělovat to, co lidé neznají a co je může čekat“. Tohle byla velká zásluha „starého dobrého“ Skimagazínu, který jsme spustili v září 1995 vlastně těsně před vypuknutím VCR (Velká Carvingová Revoluce) a jímž jsme, hodně díky Thayerovi a hlavně Kuchlerovi dokázali od začátku zprostředkovat špičkové relevatní informace. Souhlasil bych s tím, co se píše ve SNOW 33 o širokých lyžích (Luboš a Petr): procházejí intenzivním vývojem, rok od roku se zlepšují a posouvají určitá měřítka, tedy prodělávají svým způsobem to, co před cca 12–8 lety lyže carvingové. Ať už si budeme myslet, že sjezdovkové lyže „nedokáží přinést ten správný požitek“, nebo opak (o tento spor ale teď nejde), mám za to, že v současné době je opravdu na pořadu dne informovat běžného univerzálního sjížděče o lyžích širších a přesvědčit ho, aby si je vyzkoušel.

19.01.2008 00:58:16 #14 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Sugar Daddy: to je freeridovka 99 mm s R 29 metrů, tedy už poměrně dost široká lyže. Vyjádřil jsem se v tom smyslu, že na mě z celé stávající kolekce Atomic (komerční modely) udělala největší dojem, a to dokonce na sjezdovce. Jsem milovník obřaček, a tak je to určitě i proto, že svým radiusem je to v kolekci mezi ostatními „šmrdlátky“ vlastně jediná obřákoidní lyže. Ale snad i proto, že tyhle široké lyže už musejí být opravdu dobré: na nich slabší lyžaři nejezdí. Není náhodou, že jako další požitkovou lyži si hlavně do mírně měkčích poměrů rád vezmu novou Nomad Crimson (86 mm) a dokonce ještě „dvojka“ té řady Nomad Blackeye (tuším 82 mm) je lyžička pěkně výkonná. A fakt mě mrzí, že i když je měkko (tento týden čtvrtek, pátek), lidi si pořád chodí půjčovat slalomky, maximálně SX, a do allmountainové šířky se ke své škodě nechá ukecat málokdo. Takže ta osvěta je třeba. Jinak ale bych rozlišoval „freeride“ a „allmountain“ i ve smyslu pojmenování lyžaře. Jestliže tady nebo kdekoliv jinde informujeme o lyžích allmountainových, považoval bych to pořád za součást mainstreamu (já vím, co to je, viz výše). Neboť šířky až 80 mm (ba snad i víc, ale nad 80 mm už to asi nebude záležitost maistreamu) u současných dozrávajících lyží skutečně začínají mít velký většinový potenciál. Vždycky jsem říkal, že je zvěrstvo jet do Francie jen se slalomkou (ať mě funcarveři sežerou), teď asi začnu hlásat, že pro většinu lidí je škoda jet tam jen s lyží sjezdovkovou…

19.01.2008 12:07:29 #15 

Příspěvků: 8275

administrator

(Pavlos, ) Máš Ivane pravdu v tom, že se mění doba. Pro lyžaře, který je zvyklý ročně strávit víc jak 10 dní na zahraničních horách už přestává být jen carving „tím pravým“. Hledá jinou zábavu. Hledá kousek toho hlubšího sněhu vedle sjezdovky, boule do kterých se nikomu nechce. Prostě si chce to jednotvárné cikcak lyžování zpestřit. Pro běžného tuzemského lyžaře je pak lyže typu multicondition to nejlepší co si může pořídit. Ruku na srdce, kolik našich sjezdovek vydrží nápor lyžařů v perfektní kondici do 12 hodin ? Pak už se lyžuje na nahrnutém sněhu a na změklé podložce. Sám jsem moc těmto lyžím nevěřil, ale minulý týden jsem si půjčil allmountainy FISCHER AMC 76 a byl jsem hodně překvapený. Je to přesně lyže na naše hory. Odpoledne jsem si v pohodě lyžoval a smál se trápícím borcům na úzkých slalomkách.

19.01.2008 23:54:17 #16 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Před pár dny jsem odevzdal článek Už zase nuda na pistě? Kromě toho bude dokonce ve dvou dílech „Univerzita“ o ježdění v boulích. A i když nemám se širšími a především širokými lyžemi nějak moc zkušeností, to, co jsem vyzkoušel, mě taky vede k přesvědčení, že tyhle lyže opravdu hodně vyzrály.Už před deseti lety jsem se na testech skamarádil s tehdejším mančaftem Snowridera v čele s Reinim Fischerem a Herbertem Ribarichem a fandil jsem jejich na tehdejší dobu výjimečně širokým 80 mm modelům. Ale fakt je, že těch 80 mm fungovalo výtečně v měkku, kdežto na tvrdé pistě moc ne. Dokonce jsem pak od Rolanda Voigta měl jedny VR, což bylo v sendvičovém provedení vlastně totéž jako Snowrider, taky 80 mm a hodně malý radius snad 13 metrů, tedy takový pra-multicondition. A ať jsem dělal, co chtěl (broušení, vysoká podložka, dokonce excentrická montáž vázání blíž k vnitřní hraně), na tvrdé pistě ta lyže prostě nemakala. Proti tomu jsou ty dnešní a ještě širší lyže nebe a dudy. A jak píšeš, teď byl sníh a kopec právě na takové, ale lidi stejně furt jdou po slalomce a věřím, že se na ní když ne trápí, tak si přinejmenším neužijou to, co by mohli. Což není nic PROTI slalomce a 63–65 mm, nýbrž naopak PRO lyži odpovídající aktuálním podmínkám. Určitě se dá říct, že nic tak univerzálního, jako jsou současné allmountainy, tady dosud nebylo.

20.01.2008 14:48:37 #17 

Příspěvků: 8275

administrator

(Pavlos, ) Je pravda, že jsem ty Fischerky jel až odpoledne. Prostě jsem se na sjezdovku ráno nedostal ( mám to z Vysočiny na pořádný kopec daleko ). Kamarád , který jel se mnou si je koupil před měsícem a strašně je vychvaloval. Já sám mám „crossky“ s geometrií 120/70/99 a tak jsem mu navrhl, ať mi je na pár jízd půjčí. Na odměku a nahrnutém sněhu jsou o dost lepší než moje CMX Pro. A hlavně jsou o dost lehčí ( je to konstrukce Aircarbon) . Až bude příležitost,tak je vyzkouším i na tvrdší sjezdovce a poreferuju. Ale i to málo co jsem na nich jel mě nahlodalo k tomu , abych si něco podobného pořídil.

20.01.2008 18:41:02 #18 

Příspěvků: 8275

administrator

(Luboš/SNOW, ) Podle mě je mainstream záležitost většiny, jeho definice bude asi i věcí lokality. Jinak to bude v Čechách, jinak v Americe a jinak ve Finsku. V pripade odborne zamereneho casopisu je taky otazka kdo jsou ctenari a jaky pomer je mezi jednotlivymi skupinami (jestli kopiruje rozlozeni mainstream vs. okrajové žánry). Pokud chce být časopis zajímavý, musí se snažit být (jak píše Petr) o krok napřed. To jen me zamyšlení nad obsahem a jeho napojením na mainstream. Nebral jsem prispevky jako spor, chtel jsem jen přinést pohled z mé strany a konfrontovat ho s tím, co tu bylo napsáno, protože mě to zajímá a rád se dozvím, jak to vidíte vy. Proto bych chtěl ještě trochu rozvířit hladinu škatulek. V článku k testu freeridových lyží ve SNOW 33 jsem napsal, že lyže do 9 cm šířky jsou spíš na sjezdovku, k této formulaci měl Ivan výhrady. Má pravdu, že pro člověka, který tráví 95% času na sjezdovce je 9 cm asi příliš a takové lyže taky vyžadují, aby si na ně čověk zvykl. Z pohledu all mountain lyžaře (sjezdovka, rozbitá sjezdovka, volný terén, sem tam boule…) už mi v dnešní době 9 cm nepřijde přehnaných. Myslel jsem tím, že lyžař, který tráví čas na sjezdovce a v terénu 50–50 už dnes pravděpodobně sáhne po lyžích širších. Já se za takového počítám a vyhovují mi 10 cm lyže (samozřejmě ne všechny). Přitom ještě před 3 lety mi 9 cm přišlo na sjezdovku příliš. A není to tím, že bych si zvykl. Proto jsem i ve SNOW Extra některé lyže širší než 90 mm zařadil do kategorie all mountain i když se to může zdát odvážné. Přemýšlel jsem o tom a pak jsem si řekl, že ty lyže takové prostě jsou a tak není důvod se „držet zpátky“ a papouškovat zařazení podle výrobců. Zvlášť po srovnání těch 90 mm „tlusťochů“ s některými sjezdovkovými lyžemi, po kterém jsem nabyl dojmu, že průměrnou sjezdovkovou lyži už dnes opravdu nepotřebuju (nemluvím o výkonnějších modelech, které jsou specializované na určitý styl jízdy a lyže na „all“ se jim v tom nemůže rovnat). A docela mě pak potěšilo, že v tuším prosincovém čísle finského časopisu Skimbaaja (zabývá se lyžováním celkově, není to žádný freeski časopis) vyšel test all mountainů a mezi nimi byly lyže jako Line Prophet 90, Rossignol Bandit 83, Armada ARV (95 mm) a podobné, standardně založené v šuplíku „freeride“. A Finsko není zemí s big mountain potenciálem, kde by potřebovali o třídu širší lyže než v Čechách. Přiznávám, že jsem si moc nepočetl :-), ale pokud najdu chvilku, zkusím si vyžádat nějaké informace o koncepci a východiscích toho testu v nějakém srozumitelnějším jazyce;-). To proto, abych měl víc podkladů pro zamyšlení na téma jak přiblížit freeride (ne v podobě výběrového a okrajového big mountain ježdění, ale spíš lyžování bez omezení) a vybavení pro něj mainstreamovému lyžaři. Je ale pravda, že takové téma může být coby „prasopes“ nebo jak se dnes říká cross over, míň sexy než to mainstreamové sjíždění. Zvlášť v Česku kde, mám pocit, tíhneme vždycky k radikálnějšímu pojetí daného tématu (závodní vybavení nebo co nejširší lyže, případně to aspoň z kopce co nejhustěji nakouřit:-) To jsem se zase rozepsal.

20.01.2008 23:53:21 #19 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) Aj niektorý výrobcovia majú 90mm za allmountain.Viď Armada El Rey.Kámoš si ich kúpil,ale ešte sme nemali možnosť ich otestovať.Aspoň,že som ho presvedčil na tie najdlhšie.Chalan má 200cm/100kg.Tu neni čo riešiť:-)))Potom podám info.Skôr než ma ukameňujete musím priznať,že som si vedomý ako to Amíci zatrieďujú pri ich 12metroch snehu za sezónu.Takže Luboš ja by som v hrubej podstate súhlasil,že sa nám „škatulky miešajú a menia“.Aj v tom radikálnom prístupe k výberu vybavenia máš pravdu.Nič proti,tiež jazdím na racestock lyžiach a keby som kupoval free lyže pod 10 cm by som nešiel.Praktický dôvod.(aby som ich po sezóne nehodil za psom,že som z nich „vyrástol“).Ale uznám aj,že keby som vedel,že moje schopnosti sa ani len nepribližujú vybaveniu ktoré sedlám,prepadol by som sa od hanby.

21.01.2008 15:28:25 #20 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Problémy s tím, jak definovat určité škatulky a co zařadit do které, existovaly vždycky a logicky se jim nevyhnou ani sousední kategorie allmountain a freeride. Rozhodně souhlasím, že nemá cenu ani tady se řídit firemním ptydepe. Vždycky jsme to přece dělali tak, že jsme si definovali námi používané kategorie a lyže napasovali do nich bez ohledu na firmy. Takže je jenom logické, když se v tomto postupu bude pokračovat. A jestliže se určitá lyže svými vlastnostmi a svým chováním jeví tak univerzální, že si zaslouží označení „allmountain“, nechť je také dostane – i s vědomím toho, že občas bude rozhraní velmi neostré až sporné. Což se v testu i charakteristice lyže dá vystihnout slovně. xxxxx V téhle souvislosti chci ještě upozornit na to, že pod pojmem „upravená trať“ použitém v severoamerickém kontextu (západ USA, Kanady) se může skrývat podložka poněkud jiná – měkčí, vlastně uválcovaný suchý sníh – než jakou máme v podobě kombinace technického a přírodního sněhu obvykle u nás. A tím také výpověď o výborném zvládání „pisty“ může i trochu zavádět. xxxx A ještě jedna věc. Lyžař bývá trochu konzervativní. Taky mu trvalo, než se přeorientoval na vykrojené lyže (a to ho k tomu navíc nutilo to, jak rychle se výroba necarvingových lyží zhroutila), krátké délky, malé radiusy. A teď se tato setrvačnost projevuje. Většinově vlastně taktak „zmákl“ fenomén carvingových lyží a bum! najednou do něj cpeme další a úplně jiný trend – šířku, navíc spojenou s o něco většími délkami a vykrojením zase menším. xxxx Jasně, měl by to brát ne jako vyvracení sotva nabytých jistot, nýbrž jako obohacení toho, co už existuje. Jako výsledek neustále pokračujícího vývoje, kdy se na carvingových lyžích firmy „naučily šířku a měkkost“ a v podobě AM a FR ji zdokonalují. A současně jako určitý návrat ke kořenům, ale to už bych zabíhal do toho, co jsem teď psal do jednoho nového článku.

30.01.2008 19:04:42 #21 

Příspěvků: 8275

administrator

(Pavel, ) Já si spíš myslím že základní forma lyžování právě ten freeride. Bez něho by tvoje obyčejné sjíždění taky nebylo.

02.02.2008 18:14:48 #22 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Svým způsobem máš pravdu. Na začátku byl pohyb po neupravovaném sněhu, po průniku lyží do Alp stále více i sjíždění. Upravené tratě přišly až potom, takže vlastně je jízda po nich už odvozenina.
Časem se ale stala kvantitativně převládající kratochvílí a naopak jízda „mimo“ něčím extra. A šlo by i filozofovat, že freeridem jdeme vlastně back to the roots, i když cítíme, že už je to za stávajících okolností něco trochu jiného než pouhý návrat do bývalého stavu (neboť např. ty upravené tratě zůstávají, to by se musely zrušit…). A je taky normální, že lyžovat se člověk učí na té pistě – když už ji máme a je to v ní jednodušší, tedy pedagogicky logické – a ne v hlubočáku nebo krustě.
Zjevně ale nemá cenu stavět tyto formy proti sobě, protože se přece krásně doplňují a všechny mají své místo. Čas od času se něco stane módou a jsou toho plné huby a časopisy, ale pak se situace uklidní a zase se všeobecně lyžuje. Přitom se vždycky někdo bude dívat svrchu na „loučkaře“, i když všichni víme, že hlavně ten nešikovnej turista ve své ohromné množině celou branži živí.

02.02.2008 19:01:05 #23 

Příspěvků: 8275

administrator

(Pavel, ) Je to tak jak říkáš a hlavně ať si každý lyžuje kde chce a kde ho to baví. V poslední době ale pozoruji trend kdy všichni kupují free lyže a pak stejně jezdí jen na sjezdovkách, hlavně že je twintip a nikdo pozadu stejně nejede. Viděl jsem to hlavně v alpách v posledních letech. A k nám se tento trend pomalu taky dostává, sice se zpožděním, ale tak je to tady ze vším. Je jen otázka času kdy se to tady zlomí a obchody zaplaví free lyže protože se budou prodávat jako něco módního. Je to podobné jako se snowboardingem. Najednou to byl hit a všichni kupovali prkna. Teď se zase derou to popředí lyže. BTW zajímavé s jakým marketingovým trikem přicházejí letos http://www.youtube.com/watch?…

02.02.2008 20:53:31 #24 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Myslím, že náš trh vysloveně free lyže asi nezaplaví. Nezapomeňme, že vlastně až na pár výjimek u nás regulérní free(ride) lyžování vůbec nemáme. A jestli se v rámci módní vlny více prosadí lyže širší, bude to jenom ku prospěchu věci. Ať si lyžaři všechno vyzkoušejí a uváží, jaká lyže je pro jejich lyžování nejvhodnější. Někdo zůstane u úzké, někdo přímo u slalomky, jiný půjde do trochu větší šířky, další ještě do větší, jiný třeba usoudí, že české hory už ne a že bude jezdit jenom do Alp, kam unese ještě širší, nebo případně dvoje různé… Volba je dobrá, i když to rozhodování neusnadňuje. Naštěstí existuje poměrně slušná možnost zkoušet.
Lehký twintip nakonec ničemu nevadí, lyže nezůstává viset a aktivní hrana se tím moc nezkracuje. Takže proč ne. (Akorát opřená hůř stojí a nejde ji pořádně zapíchnout patkami do sněhu…) No a extrémní prašanový tvar (kolébka – rocker, reverse camber – negativní vzpruh, dlouhé „převisy“) – jestli do do přiměřených podmínek funguje, proč ne… Salomon má ostatně dočasné tzv. rozkvétání špiček dobře vyzkoušené, jeho lyže to dělávaly běžně a po lyžování se zase vracely do standardního stavu.
Dobře to nakonec formuloval tuším ve SNOW 33 tuším Petr Socha: freeridové lyže prodělávají teď to, co carvingové před deseti lety. Tehdy jsme nadšením nad bouřlivým vývojem učůrávali my sjezdovkáři, tak ať si teď užijou i freeskieři. To je přece fér :-)))

15.02.2008 22:00:01 #25 

Příspěvků: 8275

administrator

(Pavel_ELAN_SLX, ) Ten citát nahoře je ode mě a fakt mám radost, jak krásné vlákno můj „lehce ironický“ příspěvek na carv.cz vyvolal. A jak jsem se i tam vyjádřil, Robo Kaleta je borec, ale na to co dělá on, prostě nemám. Ivan si určitě vzpomene, že freeride je vlastně starý dobrý skialpinismus, kterému se dříve věnovali lidé, kteří na to měli fyzicky i psychicky (horolezci a horští vůdci). Pokud se do toho ale pustí mladí, kteří mají jen tu kuráž, tak to fakt nemusí dobře dopadnout. Vždycky se mi vybaví Žiarska chata v Západních tatrách. Vevnitř mají spoustu fotek ze skialpových závodů a pět minut za chatou Symbolický cintorín obětí hor… Přístí týden jedu na SkiZabavu (Hruštín, Orava). Tak Arsi, jestli to nemáš daleko, tak se stav. Je to konec světa, málo lidí na sjezdovce, ALE navíc není problém vyrazit mimo ni. SUPEEEEER a to nekecám!!

16.02.2008 00:00:31 #26 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) to Pavel_ELAN_SLX:Keď už som bol priamo oslovený.Ďakujem za ponuku.Hruštín na Orave nemám fakt ďaleko,bohužial mám málo času.Voľný terén je krásne lyžovanie,ale ak si prečítal nejaké moje príspevky…freeridu sa venujem veľmi okrajovo.Ale fandím mu.Nemám vybavenie.Riešim to pri jarných testovacích akciách lyž.firiem,potom sú aj lyže aj voľný terén.Alebo ak ma do toho zatiahnu freeride pozitívny kámoši.Len to si moc neužívam,oni na prašanovkách,ja „oldskúlovo“ na obračkách,popr­.slalomkách.Zí­dem všetky žlaby ako oni,len sa namakám.A Pavel,I­van si určite pamätá ako sa jazdilo extrémne lyžovanie kedysi,keď ja si to pamätám a som o dosť mladší.Kedysi sme tak lyžovali všetci v „hlbokom“ a tešili sme sa.Dnes mi ale obračky v prašane pripadajú ako bežky:-)Holt doba pokročila.Ak som dobre pochopil ty jazdíš fun a nie mimo zjazdovky.

16.02.2008 07:09:49 #27 

Příspěvků: 8275

administrator

(Pavel_ELAN_SLX, ) Cau Arsi, tak jestli budeš mít čas, tak se tam zastav. Loni se tam dalo jezdit i mimo sjezdovky. Ale hlavně se tam jezdí jen na přírodním sněhu a bývá tam málo lidí (ale dnes jsem se dověděl, že Žilina má jarné prázdniny, tak nevím). Máš pravdu, mám rád FUN a mimo sjezdovku vyjedu málokdy. Na slalomkách je to taky dost o držku, jak říkáš, pocit jak na běžkách.. Jenže toho prašanu je u nás tak málo, že ani neuvažuju, že bych si pořídil lyže do volného terénu. Co mě ale láká je SB, určitě si ho letos na Zabave pujčím.

25.02.2008 19:58:25 #28 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Když už jsem tady chválil ty hle lyže, přidám čerstvou zkušenost. Jak známo, minulý týden dopátku včetně bylo na horách hnusně, teplo a mokro. V noci z pátku na sobotu se vyjasnilo, vlhkost vzduchu výrazně klesla a naví c přišel od severu silně vysušující vítr, fučící přímo proti severním špindlerovským svahům, takže ráno byl kopec docela pěkně tvrdý (a ve stínu vlůastně celý den, přestože na slunci bylo teplo jako v dubnu). Podle některých „strašnej leďák“ a podle nedělního smrťáku na Stohu to místy opravdu bylo tvrdé. V takových podmínkách jsem v sobotu ráno v 8:10 vzal Nomady Crimson 86 mm a dal si dvakrát Hromovku. Byl jsem překvapený, jak dobře ta lyže držela a zatáčela i v nevelké rychlosti (v té psí délce, v níž ji máme, na velkou ani není stavěná). Prostě tvrdý a přitom hrbolatý kopec absolutně žádný problém. Naopak moje obdivované Sporteny Phase (v týdnu na měkku z nich měl jeden člověk, jehož jsem nechal povozit, svátek, přijel až za dvě hodiny a nešetřil chvalozpěvy) už na tom narazily na svůj strop a při jejich krátkosti a měkkosti už dané podmínky na ně byly příliš (být pista rovná, byť tvrdá, bylo by to OK, ale tohle už přece jenom chtělo lyži sportovnějšího charakteru, přinejmenším s chlapem cca 85 kilo).
Odpoledne si pak lyži kdosi půjčil a přijel nadšený s očima navrch hlavy.

28.02.2008 15:35:01 #29 

Příspěvků: 8275

administrator

(kum, kumestrol@freeskiing.cz) Slyseli jsme slovo bozi :-)

ne vidim to asi tak podobne… freeride je vlastne lyzovani jako kazde jine, jen tu jaksi bylo drive a nyni zaziva logickou renesanci (proc myslite, ze firmy freeski tak tlaci na trh? protoze curving jako takovy stagnuje a neni tam co vymyslet, cili nemaji firmy jak dale expandovat.). Prohildnete si katalogy firem, ktere prodavaji prevazne alpskou vybavu. Prakticky vzdy jsou ilustracni fotky z terenu. Vite proc? Protoze se libi :-) Cago belo sjezdovkari, mam vas rad, zavidim vam rezany oblouk (poradne neumim) ale tak nejak to valit na premrzlem kopci od rana do vecera.. to je jako pit porad dokola jedno a to same pivo. eda pokud jsmte pivari :-)

28.02.2008 18:08:49 #30 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) No jo, Kumy, když já pivo nepiju vůbec, zato pořád stejnou vodu a nějak se mi pořád neznechutila :-))). Alpské lyžování je holt jiná filozofie, mydlíš na jednom kopci jednou přestavěný slalom a jsi při tom šťastný a spokojený… Někdo holky, jinej vdolky. Nejlepší na tom je, že si ti free a nefree nepřekážejí. A taky to, že to nejsou žádné neprolomitelné škatulky, takže se lze podle chuti a možností věnovat obojímu. Což je nakonec i ideál těch firem: jednu speciálku na pistu, další do terénu nebo do parku. Hlavně aby lidi měli na čem lyžovat, lyžovali, měli z toho radost a tím drželi branži při životě.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy