Vhodný foták na lyže - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Vhodný foták na lyže

12.02.2008 21:16:32 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(Obláček, woblacek@gmail.com) Zdravím Ctěl jsem se poptat na foták vhodný na lyže.Jistě jste si už někdy někdo chtěli udělat tu fotečku za jízdu nabo za letu.Právě řeším otázku ohleně fotáku na lyže.Mám na mysli praktičnost ale aby tím zase neutrpěla kvalita.Zřejmě nej by byla nějaká ta zrdcadlovka ale tahejte se zase celej den s tak velkou „krávou“ ba dokonce zkuste s ní spadnout ani nechci domyslet.Tak by mě zajímali zkušenosti ostatních popřípadě i doporučení.

12.02.2008 23:00:58 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(Honza, ) Pro běžné focení používám běžný kompakt s dobrým objektivem a stabilizátorem. Většinou to naprosto stačí. Pro kvalitnější fotky Panasonic FZ-50, jednou za čas to snadno oželím.

12.02.2008 23:31:08 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) Zrkadlovka je bez konkurencie.Je s ňou patália,ale ak je to postavené na kvalite,tak iba zrkadlovka a fotograf toho moc nenalyžuje.Ak chceš ale niečo univerzálnejši­e,ľahšie a zároveň akú takú kvalitu,určite odporúčam foťak z kategórie ultrazoom.Aj dlhé sklo aj široké sklo,dosť programov,často manuál.Je to taký mačkopes.Na šport je to dobré a pri trénovanom oku a ruke sú zábery viac než slušné.

12.02.2008 23:32:41 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(Robert, ) No tak to jsi trefil, hřebíček na hlavičku.Výběr bude zajisté velmi těžký a přeji št´astnou ruku.Já mám zkušenost s brutálním páden a Panas.FZ-10 ( kolem 1/2 kila) na zádech.Tuto školáckou chybu, už-snad nebudu nikdy opakovat. Nevim kdo trpěl víc.......... Jednoznačně,ma­lé,rychlé,poho­dlné ovl.,optickýS­TABILIZÁTOR.Od­borník bude zajisté konkrétnější.

13.02.2008 00:42:22 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(Petr H. – SNOW, ) Zdravím, a zkusím přidat pár postřehů z praxe. Hodně záleží, jaké fotky čekáš a jak je chceš nakonec použít. Pro časopisové využití používáme zrcadlovky, k tomu sadu slušných objektivů, blesk. Objektiv pro focení na sněhu nemusí mít stabilizaci, protože hladina světla ja zpravidla tak vysoká, že časy závěrky jsou dostatečně krátké úpro zmrazení akce. Z toho důvodu není třeba zpravidla ani stativ, což je slušná úspora váhy. Co je důležité u fotoaparátu, je rychlá sekvence. Lyžování a snowboarding jsou natolik rychlé sporty, že každý snímek za sekundu navíc se hodí. Používali jsem hodně Nikon D70, ten má kolem 3 obrázků za sekundu, a to je docela málo. S takovou frekvencí se oplatí vyčkávat na ten pravý okamžik, protože jinak je velké riziko, že uteče. Máme zkušenosti i s Nikonem D200, ten je o trochu blíž k profi parametrům a zvládá okolo 5 snímků za sekundu, což je oproti 3 hodně znát. Co se týká výdrže výbavy, jsem celkem překvapený, co všechno už foťák i objektivy vydžely (pády, sníh, déšť atd.)… Možná štěstí, kdo ví. Každopádně zastávám názor, že když někdo chce dobré sportovní fotky s možností náročnějšího využití (větší zvětšeniny, časopis atd.) a chce mít větší šanci, že ze snažení fotografa a jezdce nakonec něco opravdu bude, bude se muse smířit s nějakým tím kilem na zádech navíc. Odhadem vozíme cca 2–3 kila vybavení skoro neustále. Kompakt může stačit na vyfocení krajinky, ale na focení akce myslím plnohodnotně stačit nebude (pomalé reakce spouště, pomalejší sekvence, horší kvalita objektivu atd.). Nikdy jsem kompaktem lyžování nefotil a některé aparáty jsou už hodně nabušené, takže jestli někdo má zkušenosti a třeba ukázky fotek, tak dejte vědět. Dobré světlo, jezdce, podmínkya taky rychlou ruku na spoušti přeje Petr

13.02.2008 13:38:47 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(peter, ) vhodný foťák na lyže doporučujem kompakt odolný vočí nepriazni počasia, Pentax a Olympus maju také v ponuke, ak ti padne do snehu, vody alebo blata tak je menšia šanca poškodenia ako u bežných foťákov

13.02.2008 15:48:40 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(Stepi, shadore@seznam.cz) Záleží, co od těch fotek čekáš. Pokud ti jde o běžné foto do alba, doporučuji Olympus mju, který je do zimy bezkonkurenční. Vydrží nejen mráz, ale i náraz a vodu, v případě lyžování tedy sníh. Osobně používám ten nejvyšší model, myslím že je to mju 1200, ma 10mil pixelů a stojí asi kolem 8.000 – 10.000. Je fakt skvělý, dělá hezké fotky. Š.

13.02.2008 16:45:51 #8 

Příspěvků: 8275

administrator

(Obláček, woblack@gmail.com) Díky za postřehy.Přivádí mě to k tomu že bych asi fakt měl pořídit to zrcadlo i když to sebou nese spoustu pro a proti.Důvodem bude nejspíš to že nějaký fotky z obič kompaktu mám ale nepřijdou mji moc kvalitní.Další věc je ta že ty fotky jsou více méně dílem náhody. Ještě jednu věc bych měl.S tím "jestli někdo má zkušenosti a třeba ukázky fotek, tak dejte vědět."nabylo by od věci zřídit třeba ještě jednu sekci vaše fotky a třeba i s hodnocením a tak myslím že by to nebylo zas tak špatný.Zřejmě by to bylo náročný na místo na webu ale věřím že by se jistě nějaký našlo. A ještě díky všem za jejich postřehy a rady.

14.02.2008 04:55:58 #9 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Já bych ještě přidal jedno upozornění. Občas vídám prosbu o rozbor natočeného videa, která je kvůli mizerné kvalitě záznamu prakticky nesplnitelná. Když odkudsi z davu vyjede mraveneček, roztřeseně se přiblíží, mihne okolo a roztřeseně vzdálí, lze k tomu říct především „natoč to příště líp“. Statické fotky lidé celkem zvládají (jejich vypovídací hodnota o technice jízdy ale bývá značně omezená, to jsme nakonec dostatečně psali v začátcích Fotoporadny), ale u videí (z mobilu apod.) to bývá horší.

14.02.2008 09:22:07 #10 

Příspěvků: 8275

administrator

(Milan, ) Ivane to máš pravdu, ale v amaterských podmínkách pořídit slušné video z natož fotku z jízdy je téměř nemožné. Focení po katastrofálních pokusech mého okolí jak z lyžování tak z motokrosu jsem už vzdal. Problém je čas jak píše Luboš, foťáky jsou pomalé a k tomu ještě v rukou příležitostného fotografa… Od videa jsem si hodně sliboval, ale v lyžování to není o moc lepší. Problém je hlavně zoom, kdy ani s 20× zvětšením se často nedaří ani identifikace lyžaře na cca 300 dlouhém svahu. Ty vzdálenosti jsou na lyžování dost dlouhé pro techniku, s malou rychlostí toho zase moc neukážeš.

14.02.2008 21:12:51 #11 

Příspěvků: 8275

administrator

(Obláček, woblacek@gmail.com) To máš pravdu s tim zumem dá se to vyřešit blízkym projetim kolem fotografa když je zdatnej lyžař.Ale zase s pomalou závěrkou je to takřka loterie.Další nevýhoda je ta že takhle uděláš jen jeden snímek na kusu svahu (u nás při jedný jízdě). A videa jsou asi uplně to nejhorší nikdy totiž nechytíš prázdnej svah(když nejde o freeride).Další věc je ta že u kamer jsou v technice asi ještě větší rozdíyl než u fotáků.Takže když nemáš uplně super kameru v řádech desítkách tisíc korun tak si myslím že je prakticky nemožný udělat kvalitní video.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy