SNOW 152 vychází 10. října 2024
132 stran
Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!
Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.
Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!
Časopis si můžete číst v elektronické podobě v mezinárodní e-knihovně Issuu.com:
Časopis si můžete číst v elektronické podobě v české e-knihovně Digiport.cz (dříve Floowie.com):
Pár tipů z obsahu:
Lindsey Vonn: Vždy šlapu na plyn
Nedávná královna sjezdových svahů letos slaví čtyři křížky a jako typická mileniálka si okamžiky svého života připomíná podle dobových technologií. Na rozdíl od většiny lidí se její milníky odehrávaly na světové scéně. V jejich průběhu si jako málokterá jiná lyžařská hvězda prošla peklem bolesti – a nejen té fyzické.
Ambasador rychlého lyžování Jan Farrell: Smíření se strachem
Anglicko-česko-španělský lyžař? Ano, přesně to je Jan Farrell, speedskier, kterému podle vlastních slov za mnohé vděčí i úřadující český rekordman Radim Palán. Milovník motorsportu a koček sídlící v Madridu je totiž pověstný svou precizností, a tak si krůček po krůčku prošlapává cestu k vyšší rychlosti a vychytávkám, které mu to usnadní. O své know-how se pak neváhá dělit s členy českého týmu.
Čiperná devadesátnice Rosie
Kanadská olympionička a národní šampionka čile lyžuje s
devíti křížky na krku!
Můj známý Peter Asch se nedávno pochlubil fotografií své 93leté matky,
jak běží na lyžích a vypadá to, že je v plném tempu. Ukázalo se, že
jeho matka je Rosemarie Schutz Asch, kanadská národní šampionka ve slalomu z
let 1953 a 1954 a olympionička z roku 1952.
Věk je jenom číslo! Lyžujme klidně do 100 let
Dnešní senioři, osvobozeni od povinností svých dřívějších zaměstnání i od otroctví prázdninových rozvrhů svých dětí, jsou překvapivě aktivními návštěvníky lyžařských středisek, sjíždějícími více hodin než většina ostatních věkových skupin. Mnozí z nich, kteří mají více volného času, peněz i stále dobrého zdraví, se rozhodli pro aktivní podzim svých životů a tráví své dny na lyžařských svazích, inspirujíce mladší generace k zimním sportům. Následující příběhy dokladují, že lyže není nutno věšet na příslovečný hřebík s šedesátkou, sedmdesátkou, ba ani osmdesátkou na krku.
SNOWtest univerzálních lyží: Pro každého a kamkoli
Každý rok testujeme novinky trhu, které vybíráme s těmi nejpovolanějšími – s dodavateli jednotlivých značek. V tomto vydání se zaměříme na lyže, které mají ambice stát se jediným párem a obstarat kvalitní lyžařský zážitek na každém typu sněhu, který na sjezdovce (a někde i vedle) najdete. Takové lyže použijete v zimě i na jaře, ráno i (a to hlavně) odpoledne, na sjezdovce (a trochu) i mimo ni.
Flachau a okolí: luxusní lyžařská továrna
Flachau a sousední propojená střediska Wagrain, Alpendorf, Kleinarl a Flachauwinkl jsou reprezentanty „továrního“ pojetí lyžování na rakouský způsob. Na pravidelně tvarovaných dvoutisícových svazích jsou vyfrézované široké dálniční sjezdovky, na které chrlí lyžaře vysokokapacitní 6- a 8sedačkové lanovky, často v tom nejluxusnějším provedení. Za klidem a romantikou je určitě lepší vyrazit jinam, ale jinak si tu lyžař nemá na co stěžovat.
Pejo: vysokohorská romantika s příznivou cenou
Malé lyžařské a zároveň lázeňské letovisko Pejo je méně známé než sousední střediska v údolí Val di Sole, jimž je milou a klidnou alternativou. Kromě začátečníků a méně zdatných lyžařů má ale Pejo i jednu pořádnou sjezdovku pro náročnější jezdce, možná dokonce jednu z nejhezčích v celých Alpách.
Chamonix - drsně i božsky ve stínu Mont Blanku
Chamonix je kultovní místo, do kterého se mnozí lyžaři kvůli jeho vysokohorským terénům, scenériím či atmosféře zamilují, ale rozhodně to není středisko pro každého – je sice ryzím reprezentantem alpských tradic, zároveň je ale velmi odlišné od mainstreamových lyžařských areálů ve Francii, Švýcarsku či Rakousku.
Alta Valtellina: římské lázně, tajná skrýš, bezcelní zóna a velká hora
Když si lyžař představí lyžování v Itálii, pravděpodobně mu přijdou na mysl především známá střediska v Dolomitech. Čtyři velmi zajímavá lyžařská centra se společným skipasem se ale nacházejí i v údolí Valtellina podél hranice se Švýcarskem.
Nejnapínavější lavinová detektivka
Vychází nová kniha Laviny v Česku – svědectví přeživších
a záchranářů
Laviny jsou fenoménem nedílně spojeným s horami a zimními sporty v nich.
Jsou překvapivé a omezeně predikovatelné, a tím i složitě uchopitelné,
jako by je ovládaly tajemné síly hor, na které člověk nedohlédne.
Bytostně se dotýkají každého skialpinisty a všech, co se pohybují v
zasněžených horách – zanechávají po sobě spoušť. Jak v rovině
fyzické, tak v duších a vzpomínkách svědků. A právě zejména duše a
vzpomínky pamětníků se snažila odemknout Alena Zárybnická svou novou
knihou Laviny v Česku.
Největší lavinová tragédie Krkonoš
Byla to největší lavinová tragédie v Krkonoších. Dne 20. března 1969 vyrazila za slunného, zdánlivě bezpečného počasí z polské strany Krkonoš početná mezinárodní skupina turistů na výlet na hřebeny. Jak sepsal do své zprávy náčelník oblasti Krkonoše, Otokar Štětka, byli to mladí, bezstarostní a šťastní lidé. Mezi nimi zejména Rusové, pak Němci a Poláci. Ze zimního střediska Karpacze se vydali turistickou cestou směrem k vrcholu Kopy. Nikdo z účastníků výpravy netušil, jaká tragédie je čeká. Ze 27 lidí přežilo pouhých pět...
Odstíny lavinové šedi Karla Kříže
Karel Kříž je horský vůdce, člen výkonného výboru České asociace horských vůdců. 10 let působil v roli šéfa vzdělávání a nyní má v asociaci na starosti v první řadě lyžování. Není divu, je to člověk, který se lyžováním – nejčastěji v prašanu v okolí střediska Sölden – živí více než 15 let. I díky svému lyžařskému vzdělání, nejvyššímu stupni APUL, je to jeden z nejpovolanějších Čechů, jenž může udělovat rady jak ohledně pohybu v terénu a volby bezpečné linie, tak lyžařské techniky. Rozhovor s Karlem je první ze série povídání s horskými vůdci, které budeme přinášet pravidelně.
Freeride jako byznys - Jak funguje česká freeridová základna v Gruzii?
Chvíle opojení z lyžování v prašanu jsou u mnohých z nás hodně vysoko na seznamu nejhezčích životních momentů. A snad každý, kdo něco takového někdy prožil, zatoužil mít to pořád, přesunout svůj život z města do prašanu. U velké většiny podobné myšlenky vyprchají ještě dřív, než se zrodí, ale jsou tací, kteří je zrealizovali. Za jedním takovým českým byznys příběhem jsme se vydali až do Gruzie.
Co horskostřediskoví návštěvníci chtějí?
Návštěvnické zážitky jsou nejnovějším bojištěm o podíl na trhu lyžařských areálů. Níže stručně představím nejpoužívanější oborové metody, jež zjišťují a měří, co je pro soudobé návštěvníky středisek nejdůležitější.