Měsíce jste se s námi dřeli s velkými činkami, běhali po zahradě s pytli písku. Teď je čas doladit vaše konání a silou nabytým svalům po celodenní dřině na svahu dopřát adekvátní sportovní závěr dne.

Proč po tom všem, kdy se veškeré zbytky adrenalinu odplavily pod kopcem s posledním ostrým zahraněním a poslední zbytky sil byly zužitkovány na zutí zatvrdlých bot? Proč ještě trápit odpočinku chtivou masu svalů? Přece proto, aby se jim lépe spalo a vy jste po ránu pod peřinou našli opět toho stejného a natěšeného lyžařského šílence.

Lyžování je sport, kdy se váš svalový aparát často dostane do stavu, kdy mu na výrobu energie nebude stačit kyslík. Tělo zapne do režimu tzv. anaerobní glykolýzy. Začne vyrábět energii pro svaly bez nutnosti velkých dávek kyslíku (znáte sportovní výraz kyslíkový dluh?). Není to sice tak efektivní, ale tělo si vystačí. Akorát jedním z produktů těchto sledů reakcí v organismu je laktát (tzv. kyselina mléčná). Ta okyseluje prostředí ve svalech, a až se pH dostane pod kritickou hodnotu, způsobí svalové selhání – bolest, která vás donutí zastavit, oddechnout si, případně i křeče apod. Tělo se pak snaží laktát ze svalů dostat, aby bylo zase fit. Pokud nemá po výkonu dostatečný odpočinek a, jak se říká, „dojezd“, trvá mu to dlouho. To jsou pak ta zatuhlá těla probuzených lyžařů po nočním veselí v aprés-ski!

Je klinicky dokázáno, že tělo lépe a rychleji regeneruje, pokud po těžkém tréninku (sportovní lyžování) následuje ještě lehká zátěž. Jak se říká „vyklusat si“. Ale běhejte večer v zimě kolem penzionu, nebo se mordujte ve fitku na rotopedu… Ideální je plavání, ale ne vždy je v dosahu bazén. Řešením je pak švihadlo – v klidu si zlehka zaskákejte. Možná zjistíte, že se vám po nějakých patnácti až dvaceti minutách skákání bude lépe spát. A hlavně ráno vstanete mnohem lépe zregenerovaní a připravení na další výkon.

Jak na to?

Nechceme trénovat výdrž, ani nohy, ani se dorazit! Jde nám o dojezd a pohodové zakončení příjemného dne a o den následující. Proto si v lehkém tempu poskoků dejte asi 10 minutových cyklů (30–60 přeskoků za min.). Mezi cykly si protřepte tělo a trochu se projděte po místnosti. Až skončíte, dopřejte si wellness dle libosti a hlavně teplo a klid. Ti odhodlanější nezapomenou na veledůležitý strečink, který udělá dokonalou tečku za náročným dnem.


Tak tedy zpět do bezstarostného dětství s vaším novým kamarádem – švihadlem.


Další články ze série Letní příprava na lyže:

I. - Rozdělení tréninku

II. - Indoor trénink

III. - Rozcvička

IV. - Tříměsíční model

V. - Balanční podložka BOSU

VI. - Mrtvý tah

VII. - Sissy dřep

VIII. - Farmářská chůze

X. - Strečink